Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 

Cu masina, spre Grecia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13199 replies to this topic

#12529
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
cum faceti ca gps sa nu va duca prin orase, ci pe centura acestora? exista vreo setare sau trebuie mereu alese puncte intermediare?
inca o chestie la gps, ce traseu alegeti (rapid, simplu, eco, scurt) ?

daca pleaca cineva spre grecia si tranziteaza Bg zilele astea, donez o vigneta valabila de ieri o saptamana.

#12530
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006

View PostAdrianHH, on 01 august 2014 - 09:24, said:

Fratilor,cand stiti ca mergeti cu gps-ul la drum,cand faceti ruta acasa cu x zile inainte,verificati-o si in paralel cu Google Maps pas cu pas sau alte info care le stiti si apoi o salvati si o "rulati" pe drum in ziua aceea.

Unul dintre cele mai bune sfaturi...

View PostMuale, on 01 august 2014 - 09:29, said:

cum faceti ca gps sa nu va duca prin orase, ci pe centura acestora? exista vreo setare sau trebuie mereu alese puncte intermediare?
inca o chestie la gps, ce traseu alegeti (rapid, simplu, eco, scurt) ?

daca pleaca cineva spre grecia si tranziteaza Bg zilele astea, donez o vigneta valabila de ieri o saptamana.

Doar cu puncte intermediare. Cel putin la iGO asa stiu eu.
Teoretic pe rapid ar tb sa te bage doar pe centuri. In SUA de exemplu si probabil in vest asa se intampla. La Bg am vazut ca nu e asa probabil pentru ca centurile nu sunt la statut de autostrada.

Edited by bela, 01 August 2014 - 09:39.


#12531
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005
GPS ul este INFORMATIV.

atentie pentur cei incepatori si cei mai putin dotati cu simt tehnic.

drumul " vazut" prin parbriz este cel adevarat

pe gps se face o ruta ( recomand cate una /tara ) care se coroboreaza cu detalii din teren.

de ex ruta dupa ce intri in Bg ( ruse ) pana la haskovo si apoi indicatoarele.

mare mare mare antentie, gps-ul este o jucarie informativa. nu inlocuieste folosirea minimala a creierului.

spun asta ironic pentru ca aud ineptii grave cu  "gps-ul e de vina ":)

asfalt uscat

#12532
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Asa este, nu trebuie exclus creierul, simtul de orientare cat de mic al fiecaruia, etc. Dar sa spui ca GPS-ul este informativ inseamna ca practic ii minimizezi nemeritat de mult utilitatea.
Daca ai un aparat bun, cu harti la zi si faci ce zice AdrianHH mai sus nu este deloc informativ...dimpotriva.

Edited by bela, 01 August 2014 - 10:24.


#12533
leoangi

leoangi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2007
Un program cu gps nu inseamna "introducere destinatie =  str. Fericirii, la parter" ....... "plecat din = scara3 bloc F2" .  
- Inseamna  mai intai introducerea destinatiei cu cel putin o zi inaintea plecarii,
- Apoi "privire generala'' asupra traseului facut de aparat  ...
- Apoi informare de aici de pe forum si comparare cu ce-ti arata programul.
- Apoi introducere puncte intermediare pe harta initiala astfel incat sa bata cu ce se vorbeste pe aici de ani.....de sute de pagini de informatii .....scrise de pasionatii voluntari ai forumului.

Cu cat distanta este mai mare cu atat mai multe puncte intermediare trebuie sa introduci.  Asta e .... locuim in Romania. Daca plecam din Paris spre Madrid era suficienta numai introducerea destinatiei si a carburantului.
Si daca esti interesat mai mult decat hitul verii mai poti sa introduci, de pe net, si POI-uri cu posibile locatii ale radarelor din Bulgaria (ca ei stau in puncte fierbinti...nu la intamplare , unde s-au trezit in dimineata aia).
Daca nu.... injuri scula...eventual il bati si pe ala de la magazin ca ti-a vandut un gps de 2 lei.

Edited by leoangi, 01 August 2014 - 13:46.


#12534
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,895
  • Înscris: 22.12.2005

View Postbela, on 01 august 2014 - 10:24, said:

Asa este, nu trebuie exclus creierul, simtul de orientare cat de mic al fiecaruia, etc. Dar sa spui ca GPS-ul este informativ inseamna ca practic ii minimizezi nemeritat de mult utilitatea.
Daca ai un aparat bun, cu harti la zi si faci ce zice AdrianHH mai sus nu este deloc informativ...dimpotriva.

gpsul este un ajutor de deplasare. nu inlocuieste deloc..omul.
asta tot incerc sa subliniez. iar dni faptul ca nu exista instructiuni de ultilizarea sau nu se invata in scoala cum functioneaza si ce face duce la multe ..dude.

gata, cine a avut de auzit, aude.

hartile  ( 2 ) de grecia nu sunt foarte la zi cu toate " drumuletele"pt IGO.
.in acest moment Garminul are ulmele modificari ( ex noua granita ) . ma referl la 2015.10

#12535
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 10.08.2010
Plecat la 00:20 din fața blocului.
La 6:45 ajuns la Makaza după 2 pauze de 15, respectiv 25 de minute la OMV Giurgiu și OMV Kardzhali și o pauză de maxim 5 minute pentru luat vigneta pe o săptămână de la Shell(cred că pe b-dul Balgaria sau cum se numește cel din prelungirea lui). Menționez că am plătit vigneta cu card, fără probleme.

Trecut vama în 15 minute cu 11 mașini în față.

La 8:20 urcat pe ferry la Keramoti.

Nu au fost probleme de genul inundații pe drum.

Am mers ca și anul trecut în septembrie ghidat de iGO cu traseul compus din 2 părți: una până după ieșirea din Kardzhali, de unde ai suficiente indicatoare pentru Makaza și a doua de undeva de după Makaza, de unde hărțile Here Q4 2013 știu din nou drumul și nu te bagă prin Komotini, ci te scot frumos pe autostradă.

Drumuri bune tuturor!

#12536
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Ai mers bine! :) Nu au fost radare pe drum presupun ;)

#12537
optzeci

optzeci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 10.08.2010
Am văzut doar 2 mașini de poliție, una la Gurkovo, dar polițiștii stăteau calmi în ea și a doua la Haskovo, venind de pe o străduță laterală. Nu păreau niciunii să aibă radar.

Mi-am adus aminte. La OMV Kardzhali doar o mașină mai era la pompă la ora la care am ajuns eu. Am stat mai mult pentru că am spălat parbrizul de toate gângăniile și am și mâncat câte ceva.

#12538
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,231
  • Înscris: 01.12.2005
@AdrianHH: nu e vorba ca nu am verificat, insa de pe autostrada A1 (venind dinspre Nova Zagora) nu am vazut iesire direct la stanga, direct spre Dimitrovgrad, m-a scos la dreapta de pe autostrada (spre Stara Zagora) si imediat pe un drum secundar, unde voia sa intorc pe DN5 sa o iau in directia corecta (spre Dimitrovgrad).
Am mentionat acest aspect ca poate mai sunt altii care prefera sa o ia pe A1 si apoi e ciudat ca nu exosta iesire direct spre stanga...

#12539
Rgirl

Rgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.07.2008
A fost cineva in lefkada pe Makaza? Multumesc

#12540
Muale

Muale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 11.10.2006
Eu, sapt trecuta

#12541
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,391
  • Înscris: 23.04.2007

View PostSwatKat, on 02 august 2014 - 11:44, said:

@AdrianHH: nu e vorba ca nu am verificat, insa de pe autostrada A1 (venind dinspre Nova Zagora) nu am vazut iesire direct la stanga, direct spre Dimitrovgrad, m-a scos la dreapta de pe autostrada (spre Stara Zagora) si imediat pe un drum secundar, unde voia sa intorc pe DN5 sa o iau in directia corecta (spre Dimitrovgrad).
Am mentionat acest aspect ca poate mai sunt altii care prefera sa o ia pe A1 si apoi e ciudat ca nu exosta iesire direct spre stanga...
SwatKat,
Bun,acum nu stiu cum sa iti explic cat mai usor :
Cand vii pe A1 dinspre Nova Zagora,cand te apropii de intersectia cu DN5,trebuie sa treci pe sub pod si apoi sa faci dreapta,tii dreapta pana urci pe pod si vei merge cu drumul spre sud,adica spre Dimitrovgrad/Haskovo.
Dupa pod ai indicatorul de Haskovo.
https://maps.google....304.76,,1,-1.19
Tipul acesta de intersectie se numeste cloverleaf si este un tip clasic de intersectie de autostrada,unul din cele mai usoare si facile/de viteza/confort/siguranta posibile.
http://img814.images...6525/kaarst.jpg
Niciodata de pe o autostrada nu vei putea face DIRECT stanga,ci doar dreapta urmat de o coborare/urcare pe sub/peste autostrada.Asta e si una din ideile autostrazii Posted Image
Chiar si la o intersectie de tip "spaghetti"
https://maps.google....027595&t=h&z=15
tot faci dreapta ca sa ajungi in stanga in final.
Deci,ca o concluzie,indicatoare erau,intersectia e clasica(bine,asta daca stii ca urmeaza tipul asta de intersectie sau daca ai studiat-o in prealabil),ca sa ajungi in sud in tipul asta de intersectie mereu vei trece de podul cu Dn5 si apoi iesi dreapta.
Tu ai facut dreapta pana in pod/ramificatie si te duceai spre nord,spre SZ.
Ca o paranteza,si eu anul trecut cu toate ca stiam drumul am gresit si am luat-o spre dreapta /SZ pana sa trec de pod dar odata ce am intrat in DN5-spre SZ,am intors in 100m si aia a fost.
Ma repet,experienta m-a invatat sa corelez acasa in prealabil GPS-ul Garmin cu Google Maps/pe pc ,macar la un minim de verificare de traseu in mare+intersectii/bifurcatii pentru a nu bajbai apoi cand mi-e lumea mai draga.
Subscriu la ce s-a mai zis mai sus,GPS-ul e un ajutor f mare,dar nu perfect.Daca nu stiti sa il utilizati/setati/verificati/updatati si eventual nici pe indicatoare nu va uitati atunci ratacirea e asigurata+ulterior nu ma mir cand vad expresii pe diferite forumuri "m-a bagat gps-ul,m-a scos gps-ul,m-a dus gps-ul" Posted Image

Edited by AdrianHH, 04 August 2014 - 09:00.


#12542
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 28.04.2006
Spune-mi te rog, de ce ai ales variant aprin Nova Zagora in detrimentul Gurkovo>Maglizh si apoi Stara Zagora.

Merci.

#12543
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,391
  • Înscris: 23.04.2007
Cred ca daca mai aduc vreodata in discutie de ce am ales varianta asta imi da un moderator una in cap :)
Glumesc,dar am tot analizat dealungul anilor cele 2 variante(ambele le-am parcurs) si am postat aici ideile mele.Nu mai ma repet.

#12544
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Am revenit in 02.08.2014 ( sambata) din Thassos.
Plecat sambata, 26.07.2014.
Traseu deja cunoscut de (aproape) toata lumea:
La dus ( am plecat din Bucuresti):
- Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Maglizh - Stara Zagora ( pe centura) - Haskovo - Kardzhali - Makaza - Komotini - Keramoti.
Am plecat din Bucuresti pe la ora 04:00, ajuns la OMV Giurgiu la 05:15 (facut plinul si lins o cafea) - Ruse 05:30 ( 13 lei taxa pod); cumparat vigneta din sensul giratoriu de dupa vama ( 60 lei doua vignete consecutive de cate 7 zile) - facut plinul din nou la Shell Haskovo ( daca tot am intrat prin oras condus de GPS ...) in ideea de a evita aglomeratia de la OMV Kardzhali (unde nu era totusi prea aglomerat) - ajuns la Makaza la ora 10:30 unde am gasit o coada de cca. 300 m pe doua benzi ( se controla doar pe o singura banda si, ca atare, am pierdut acolo 47 min ) - intrat in Grecia la 11:17 min - ajuns in Komotini la 12:45 si imbarcat direct pe ferry ( am avut noroc sa-l prind la "fix"). La 14:30 eram in fata vilei - la 15:15 pupam un Mythos rece pe plaja !!

Cost ferry ( masina + sofer + 3 pasageri) = 32 Euro.
Un toll pe autostrada = 2,40 Euro

PS: Cumnatul meu a ajuns in granita pe la 13:30 si a trecut in 2 minute !

Politie in Bulgaria ( la dus):
- un echipaj la intrarea un Gurkovo ( dar stateau la umbra)
- 3 (trei) echipaje intre Kardzhali si Makaza !

Cost motorina in Thassos: Shell = 1,42 Euro/l; BP = 1,363 Euro/l.
Am facut plinul cu o zi inainte de plecare de la Shell-ul de la iesirea din Thassos spre Panagia ( dupa o excursie la Saliara/ Plajua de marmura - care fie vorba-ntre noi, acum arata jalnic fiind afectata de torenti).

La intoarcere ( de data asta pana in Sibiu).
- Plecat cu primul ferry ( la 05:15) - ajuns in granita la Makaza la 07:30 ( trecut in 2 minute) - la 12:30 eram in Giurgiu ( am prins ploaie tot drumul prin Grecia si Bulgaria - avantajul fiind ca nu era picior de politist, so ....) - facut plinul, mancat ceva si baut o cafea la OMV Giurgiu - continuat pe traseul Clejani - Vanatorii Mici - A1 - Pitesti ( pe acest traseu am facut cca. 1h 30 min. Giurgiu - Pitesti; drumul alterneaza dpdv calitativ intre asfalt bun si denivelari, dar este liber si fara politie, deci, daca nu sunteti excesiv de grijulii cu masina, se poate mergeee ....). Datorita unor lucrari, circulatia era deviata de la Pitesti pe Curtea de Arges, apoi Rm. Valcea si, in sfarsit, Sibiu !
Am ajuns acasa la 17:30.

Am mers destul de tare, cu doar trei opriri: una in Bulgaria, ( pe langa Haskovo), una la OMV Giurgiu si una la OMV Calimanesti - durata totala opriri cca. 40-45 min.
Drumul in Bulgaria bun, cu mici portiuni mai denivelate, dar fara gropi sau probleme deosebite.
Politie in Bulgaria ( la intoarcere) : din motive de ploaie cred = nimic !
Erau niste echipaje la intrarea in Ruse, dar pe motiv de ceva manifestatie a motociclstilor. Noi am trecut urgent ( cred ca deabia se adunau), dar cumnatul a pierdut vre-o 40-45 minute la intrarea in Ruse ...

PPS: La intoarcere, era foarte aglomerat pe sensul spre Grecia ( mai ales intre Kardzhali si V. Tarnovo) - deci estimez ca pe la ora 10 iar a fost blocaj in granita ....
Prin urmare, daca vreti sa evitati aglomeratia si statul in granita Makaza, calculati astfel incat sa ajungeti in vama inainte de ora 09:30 -10:00 sau dupa ora 12:30 - 13:00.

#12545
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
AdrianHH prefera autostrada A1 chiar daca face cei 10KM in plus.
Nu sunt sigur, parca asa spunea undeva pe anul trecut.

Edited by Mihai_3, 04 August 2014 - 09:37.


#12546
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Buna,
Pentru Zakynthos este recomnadat sa fie ales traseul pe la Makaza sau Kulata?
Multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate