Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Nostalgici comunismului - neadaptatii de azi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#91
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Spyderman, tu probabil ai negocial un credit cu dobândă la suma totală, în loc de un credit cu dobândă la sold. Doar așa poți ajunge să plătești de 3 ori mai mult. Dar nu cred că e un motiv de laudă pentru tine :D

Nu sunt adeptul creditelor dar e cam singura soluție pentru a dezvolta o organizație sau un stat, în afară de piețele financiare (despre care.. nici vorbă pe vreamea răposatului).
BTW, voi ăștia aveți idee ce înseamnă piața financiară și cu ce se halește? Știți cum se pot obține fonduri pe piețele fianciare? Sau numai vorbiți așa ca să vă aflați în vorbă?

Edited by jafpefata, 22 February 2008 - 15:29.


#92
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postjafpefata, on Feb 22 2008, 15:24, said:

Spyderman, tu probabil ai negocial un credit cu dobândă la suma totală, în loc de un credit cu dobândă la sold. Doar așa poți ajunge să plătești de 3 ori mai mult. Dar nu cred că e un motiv de laudă pentru tine :D
Corect, asta nu prea e un motiv de lauda!

Edited by spyderman, 22 February 2008 - 16:11.


#93
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 15:00, said:

Iacă handicapatu' de mine nu poate înțelege de ce la conducere este un guvern care nici nu se gândește la cei care l-a ales...oare l-a ales? Același handicapat nu înțelege:
-cum trăiește cu 280 lei în mână când condumă 600
-de ce copilul lui trebuie să facă meditații din clasa a II-a
-de ce sunt droguri
-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate
-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greșeli făcute în guvernări
-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă
-de ce violența este mediatizată la maximum
Și ar mai fi....
Ce să fac cu această libertate de-a vorbi fără să mă audă nimeni?
Dorești să-ți dea același handicapat răspunsuri exacte? Neadaptare?

Postingul asta e de toata groaza...

"-cum trăiește cu 280 lei în mână când condumă 600"
Parerea mea este ca "condumatorul" de 600 cu castig de 280 exista numai in imaginatia ta.

"-de ce copilul lui trebuie să facă meditații din clasa a II-a"
Pentru ca se simte responsabil pentru copilul lui, pentru ca, la fel ca orice parinte, sacrifica tot ce poate pentru viitorul copilului lui.
Rau ai ajuns daca te-ai apucat sa critici parintii pentru ca au grija de copiii lor.

"-de ce sunt droguri"
Pentru ca lumea le cere. Daca nu le-ar cumpara nimeni, nu le-ar vinde nimeni.
Stii ceva ? Daca Icsulescu vrea sa-si faca praf propriul organism, n-are decat. Nu te forteaza nimeni sa faci la fel. Stai deoparte si totul e OK.

"-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate"
Nu sunt preturi ca in tarile dezvoltate, sunt preturi ca in orice tara cu economie libera de pe planeta, indiferent daca e dezvoltata sau subdezvoltata.

De fapt problema este a salariilor mici. Vrei salariu mai mare, munceste mai mult.

Stii de ce au occidentalii salarii mai mari ? Pentru ca dupa standardele romanesti sunt FRAIERI. Sunt fraieri ca muncesc de le sar capacele, sunt fraieri pentru ca nu trag chiulul pe rupte, sunt fraieri ca fac treaba de calitate chiar si atunci cand nu-i verifica nimeni. Sunt fraieri ca muncesc pana la limita epuizarii desi ar putea doar sa se faca ca muncesc. Sunt fraieri atunci cand au grija de materiile prime ca de ochii din cap desi nu primesc nimic din economiile realizate. Sunt fraieri ca nu fura sculele desi nu le tine nimeni inventarul. Sunt fraieri ca nu fura produse finite sau materii prime desi nu-i controleaza nimeni la poarta.
Din cauza fraierilor astia companiile occidentale se scalda in bani. Si pot plati salarii mari.
Da'n Romania nu le merge, romanii nu sunt fraieri.

"-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greșeli făcute în guvernări"
Cine sa-i traga la raspundere ? Nu cumva electoratul ? De ce ii votezi ?

"-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă"
Buna intrebare, de ce nu te poti plimba ? Paralitic, cumva ? Eu cat am stat in Romania m-am plimbat peste tot fara nici o grija. Sa-ti spun un secret, am un temperament oarecum romantic, ma dau in vant dupa noptile de vara. Ma culcam cand ajungeam acasa de la serviciu ca sa pot sta treaaz noaptea. M-am plimbat peste tot. Mai ieseam la cate o terasa noaptea la o bere sau o cafea. Uneori ieseam din oras cu doua cutii de bere Stela Artois, ma intindeam pe spate in iarba, ma uitam la stele, beam bere si fumam. Era perfect. Cele mai frumoase momente. Le duc nostalgia. Pierzi enorm daca tu nu te poti plimba noaptea fara grija. Incearca sa-ti invingi inhibitiile si sa o faci. Merita !

"-de ce violența este mediatizată la maximum"
Pentru ca televiziunea transmite ce vrea publicul. Daca le-ar scadea audienta in timpul difuzarii unor asemenea stiri le-ar scoate imediat. TV-ul acela nu e decat oglinda a ceea ce vrei tu. Nu te mai uita, convige-i si pe altii sa nu se mai uite si vor dispare. TV-ul e mai ceva ca lampa lui Aladdin cand e vorba de indeplinirea dorintelor.

"Ce să fac cu această libertate de-a vorbi fără să mă audă nimeni?"
Dar ce, am eu vreo obligatie sa stau sa te ascult pe tine ? Asa cum tu ai liberatatea de a vorbi si eu am libertatea de a te asculta. Sau nu. Spune lucruri inteligente si lumea iti va sorbi cuvintele. Uite-l pe Plesu. Nu trebuie sa se roage de nimeni sa-l asculte, ba chiar primeste bani grei ca sa deschida gura iar lumea ii soarbe cu nesat cuvintele.
Zici ca pe tine nu te asculta nimeni ? De ce oare ?
Oricum nu te poti plange, eu te-am ascultat (desi cred ca ai fi preferat sa te ignor).

#94
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View Postsrelu, on Feb 28 2008, 13:02, said:

"-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate"
Nu sunt preturi ca in tarile dezvoltate, sunt preturi ca in orice tara cu economie libera de pe planeta, indiferent daca e dezvoltata sau subdezvoltata.

De fapt problema este a salariilor mici. Vrei salariu mai mare, munceste mai mult.

Stii de ce au occidentalii salarii mai mari ? Pentru ca dupa standardele romanesti sunt FRAIERI. Sunt fraieri ca muncesc de le sar capacele, sunt fraieri pentru ca nu trag chiulul pe rupte, sunt fraieri ca fac treaba de calitate chiar si atunci cand nu-i verifica nimeni. Sunt fraieri ca muncesc pana la limita epuizarii desi ar putea doar sa se faca ca muncesc. Sunt fraieri atunci cand au grija de materiile prime ca de ochii din cap desi nu primesc nimic din economiile realizate. Sunt fraieri ca nu fura sculele desi nu le tine nimeni inventarul. Sunt fraieri ca nu fura produse finite sau materii prime desi nu-i controleaza nimeni la poarta.
Din cauza fraierilor astia companiile occidentale se scalda in bani. Si pot plati salarii mari.
Da'n Romania nu le merge, romanii nu sunt fraieri.
E aici ai zbarcit-o rau! Si in Romania se munceste destul de mult chiar  insa salariile sunt cu mult mai mici decat afara si pana la urma cred ca asta-i si motivul pentru care tu ai evadat din aceasta tara

View Postsrelu, on Feb 28 2008, 13:02, said:

"-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greșeli făcute în guvernări"
Cine sa-i traga la raspundere ? Nu cumva electoratul ? De ce ii votezi ?
Afla ca de la un timp incoace se cam voteaza singuri!!!Daca ma crezi sau nu e treaba ta

View Postsrelu, on Feb 28 2008, 13:02, said:

Eu cat am stat in Romania................................
daca o "duceai" atat de bine cat ai locuit in Romania de cei plecat nene?

Edited by truthman, 02 March 2008 - 09:11.


#95
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
@CapitanuPICARD Te rog frumos sa imi dai un singur exemplu de o modalitate de crestere economica in afara de credite. Eventual daca poti sa imi descrii sumar si "traseul" care a stat la baza gandirii!

Multumesc si astept un raspuns!

Edited by Asassin, 24 April 2008 - 13:03.


#96
mario_cta

mario_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.04.2008
Inainte de "90 vreati libertate ,acum vreti inapoi comunismul ,eu aveam 3 ani cand a fost revolutia dar pot spune ca avea anumite avantaje  "EPOCA DE AUR" si dezavantaje ,dar multi veti spune ca aveati locuri de munca asigurate nu uitati , orasele din R.S.R. era in plina expansiune(  depopularea mediului rural) ,se construia, populatia tarii era in crestere si mai sunt multe de zis dar nu imi vin in minte acum.

#97
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
e de ajuns ca spui ca aveai atunci 3 ani. inseamna ca nu ai prins prea multe din binefacerile comunismului ;)

#98
mario_cta

mario_cta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 26.04.2008
Pai atunci spune binefacerile regimului sau ai scrie inaintea mea , eu sunt nou pe acest forum.

#99
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu tin minte doar cozile ce le-am prins cat am stat intr-un oras din moldova, curentul care se intrerupea, faptul ca se vorbea in soapta impotriva regimului. In rest ai mei au dus-o destul de bine, insa noi am stat la tara deci.. se rezolvau lucrurile cumva.

#100
bastian_welher

bastian_welher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 30.03.2008
Aveam 4 ani si jumatate cand s-au intamplat evenimentele din Decembrie '89. M-am nascut la Bucuresti, dar locuiam prin Teleorman, in satul bunicilor mei, si vedeam cum vin oameni de la oras sa cumpere paine si oua... Si desi aveam 4,5 ani ma miram si eu de ce vin oameni de la oras (adica oras, unde se traieste mai bine) sa cumpere de la tarani (adica din locul unde vroiau toti sa plece, a ajunga la oras, sa-si faca un rost). Nu intelegeam eu prea bine cum vine asta, dar stiam ca nu-i de bine!
Vad ca pe aci sunt multi care nu pot purta un dialog civilizat si se tot injura intre ei! Se injura ideea, ci nu persoana!
Am cateva puncte, pareri ale mele, pe care vreau sa le expun acia:

1. In Decembrie '89 nu a fost Revolutie, ci a fost o lovitura de stat DETURNATA de la menirea ei (acela de a inlocui pe Ceausescu cu Ilie Verdet sau Ion Iliescu, de a transpune in opera un comunism cu fata umana, de a reforma sistemul). A fost deturnata de la menirea ei, ziceam, de masele de manevra scapate din mana agentilor KGB si CIA, si uite asa le-a venit unora ideea, infierbantati de valtoarea evenimentelor, sa strige si JOS COMUNISMUL, ci nu numai JOS CEAUSESCU.

2. Cei ce regreta comunismul sunt niste oameni fara respect pt victimele tortionarilor PRM-PCR-DGSS, sunt niste oameni fara memorie sau fara moralitate! Confiscarea averilor, interzicerea studiilor pe motiv de origine nesanatoasa, sentimentul permanent ca esti urmarit, lipsa libertatii cuvantului si a intrunirilor, controlul statului si partidului ce se dorea total in toate domeniile, Decretul de trista amintire din '66, orasele mici, industriale, cu blocuri mizere, lipsa medicamentelor si a curentului electric, a apei calde, indobitocirea in masa, distrugerea satelor dintre anii 1987-1989 in zonele experimentale in care se aplica "sistematizarea satelor" etc, etc, etc...

3. Nu tot ce a fost construit in comunism a fost rau! NU! Cladirile, soselele, metroul, flota maritima comerciala, uzinele, intreprinderile, localurile spitalelor, posibilitatea de a studia pe gratis, concediile la mare si munte, centrala Portile de Fier, barajele si sistemele de irigatie, electrificarea... Au fost si lucrururi bune, pe care ar fi trebuit sa la recunoastem si valorificam, ci nu sa le aruncam la gunoi! Cand in '90 Mercedes a vrut sa cumpere Rocar Bucuresti, cand Siemens a vrut sa cumpere Astra Vagoane Arad si Electroputere Craiova, cand France Telecom dorea un parteneriat cu Romtelecom sau Holsten (din Olanda) dorea sa cumpere Gloria si Semanatoarea Bucuresti, cand pentru SIDEX existau oferte f bune de la firme de prestigiu mondial din Germania, SUA sau UK, cand platforma industriala IMGB era dorita de un consortiu din America si Germania, romanii, instigati de comunsitii din esalonul 2 ajunsi la putere, in frunte cu Ion Iliescu, strigau cat ii tineau plamanii "Nu ne vindem tara!" sau  "Noi muncim, nu gandim!". Manevra a reusit, si uite ca asa au ajuns comunsitii si hotii sa fure tara asta si acum sa nu mai producem nimic! Ofertele acelor firme de renume mondial nu se refuzau, ci trebuia sa ii tratam ca pe niste binefacatori! Si chiar daca nu vindeam, macar nu distrugeam agricultura si industria, ci o retehnologizam si acum produceam si noi ceva!

4. Daca tara asta a ajuns asa, atunci este vina noastra a tuturor! Romanii sunt un neam aparte, iar catedrala asta despre care se tot vorbeste acum (necomforma cu traditia crestina romaneasca) ar trebui sa se cheme "Catedrala Mantuirii Neamului Prost". Romanii sunt cei care se plang ca nu le merge bine, dar tot ei sunt cei care nu misca un deget ca sa faca ceva! Cu cine? "N-ai cu cine! N-ai cu cine, ba!", vorba reclamei! Cu cine sa facem treaba? Cu tinerii care stau toata ziua in fata blocului si mananca seminte, asculta manele si fac "afaceri" cu telefoane mobile? Cu unii care nu au respect nici pentru propia persoana, dara-mi-te pentru tara asta?! Sunt si cativa cei care vor sa faca ceva pt tara asta, dar prea putini si prea dezbinati... In facultati, tinerii isi vad de berile lor, de vorbitul agramat, de inselatul prietenelor sau de schimbarea lor ca pe sosete, iara fetele nici ele nu sunt mai sfinte, nu au speranta si nici vointa, parca sunt niste oi! Nu mai studiaza asa cum trebuie, nu au mobilitate sociala, nu doresc decat sa duca in nu stiu ce cluburi, nu cunosc istoria acestui neam, in ochii lor tot ceea ce este romanesc "e naspha, frate!", iar ce e din afara "e beliciune rau de tot!" Nu zic ca asa sunt cu totii, dar asa este marea lor majoritate... O tara cu un tineret inactiv si tampit, este o tara fara viitor, caci resursa umana este cea mai importanta!

5. In Ianurie '90, in primele sedintele ale conducerii FSN, s-a vorbit sa se daramane Casa Poporului pe motiv ca ar fi ctitorie comunista si ca sa nu mai fie pe harta Bucurestiului un asemenea had edificiu... Adica poporul roman cotizase din greu la o asemenea constructie faraonica si acum ei vroiau sa o darmane?! Multumesc lui Dumnezeu ca asemenea propunere a fost respinsa, dar sa stiti ca nu putini au fost cei care doreau darmarea cladirii...

6. Nu exista libertate de exprimare in Romania, sau cel putin nu exista libertate totala a cuvantului... Cand cu Summitul, un grup de tineri au fost luati de Politie si batuti si intimidati pentru ca imparteau fluturasi in care isi exprimau convigerile lor anti-globalizare si anti-NATO... Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce cred acesti tineri (eu implinesc 23 de ani in vara), dar nu trebuiau batuti si nici haituiti! Una dintre manifestante, o colega de facultate (o fata de 22 de ani din Cehia, venita aci sa studieze despre romani printr-o bursa Erasmus), in care am mare incredere, mi-a povestit cum au fost luati si loviti (nu chiar ca pe "vremuri", dar...) pt ca si-au permis sa imparta acei fluturasi...
Si alt exemplu, tot in zilele Summitului, o colega de facultate a fost accidentata mortal in zona Kisselef, cazul s-a dat si la tv... Am mers si noi acolo, sa depunem niste flori si sa aprindem lumanari... Pana nu am intrat cu forta in politistii de acolo, nu vroiau sa ne lase sa intram pe Kiseleff si doreau sa ne amendeze pe motiv ca nu aveam autorizatie de la primarie... Motivul real? Nu dadea bine sa afle Bush ca sunt agitatii in zona...

7. Nu neg ca multe dintre lucrurile de acum sunt rele, dar vina este impartita intre guvernati si oamenii de rand! Nimeni nu a avut interesul sa faca ceva in tara asta... Dar eu sunt optimist, mai ales ca stiu destui oameni destoinici si cu ganduri bune si putere de munca, tineri ingineri, medici, bancheri care vor sa si construiasca ceva, o afacere care sa produca si bunuri materiale, ci nu numai sa faca avere din imobiliare... Cei care regreta comunismul sunt tot aceia care ii scuipau pe studenti in '90 si ii felicitau pe "bravii mineri, ce au aratat un inalt simt civic", asa cum zicea tov. Iliescu...

8. Discutia nu este daca era mai bine "inainte" sau "acum", ci discutia ar fi despre ceea ce am putea noi sa facem pentru tara asta! In primul rand sa fim noi insine, fiecare dintre noi, oameni cu coloana vertebrala, cu moralitate si principii sanatoase, sa dorim cu adevarat sa realizam in viata lucruri bune! Creeandu-ne o familie concreta si corecta, se poate schimba si in timp societatea romaneasca! In fond familia este nucelul societatii!
Eu unul am aproape 23 de ani, sunt frustat ca inca nu am tot ceea ce imi doresc, dar nici nu stau degeaba si imi plang de mila! Nu zic ca ceea ce este acum, este bine, dar macar acum poti incerca si poti reusi sa schimbi ceva in lumea ta si in lumea Romaniei! Am un salariu bun, director adjunct intr-o institutie publica, mai lucrez si part-time in alta parte, fac facultatea la stat (Relatii internationale), am un Cielo second-hand din 2002, am gand de insuratoare si imi duc viata corect, cinstit! Normal ca daca nu te zbati, nu o sa ai niciodata nimic! In capitalism nu se judeca pe baze sentimentale, ci pe baza de volum de munca investit-profit, asa ca daca ai o diploma in Belle Arte, de ce sa ai pretentii sa fii platit cu 1000 de Euro/luna? Ce profit aduci tu angajatorului?
Generatiei de la 1848 i-a luat 30 de ani pana a reusit sa faca din Romania o tara in adevaratul sens al cuvantului, asa ca poate peste 20 de ani o sa fim si noi in conformitate cu ceea ce e "afara"!

#101
STFU

STFU

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 140
  • Înscris: 21.02.2008
[quote name='srelu' date='Feb 28 2008, 14:02' post='4159010']
Postingul asta e de toata groaza...

"-de ce copilul lui trebuie să facă meditații din clasa a II-a"
Pentru ca se simte responsabil pentru copilul lui, pentru ca, la fel ca orice parinte, sacrifica tot ce poate pentru viitorul copilului lui.
Rau ai ajuns daca te-ai apucat sa critici parintii pentru ca au grija de copiii lor.

Eu zic ca nu ai dreptate. Nu ideea de responsabilitate se vroia punctata aici.

"-de ce sunt droguri"
Pentru ca lumea le cere. Daca nu le-ar cumpara nimeni, nu le-ar vinde nimeni.
Stii ceva ? Daca Icsulescu vrea sa-si faca praf propriul organism, n-are decat. Nu te forteaza nimeni sa faci la fel. Stai deoparte si totul e OK.

Astea-s teorii. Oamenii sunt precum vitele. Nu te astepta din partea oamenilor la foarte multa inteligenta si respect pentru propriul organism. Asa se cer multe si nu inseamna ca trebuie si oferite in mod obligatoriu.

"-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate"
Nu sunt preturi ca in tarile dezvoltate, sunt preturi ca in orice tara cu economie libera de pe planeta, indiferent daca e dezvoltata sau subdezvoltata.

Ba da...sunt preturi ca in tarile dezvoltate...ba chiar mai mari unele. Si nu cred ca e cazul sa vorbesti de economie libera intr-o tara unde specula si grupurile de interese, impreuna cu unii (majoritatea) de foarte sus, fac regulile.

De fapt problema este a salariilor mici. Vrei salariu mai mare, munceste mai mult.

Prostii. Asta-i rasuflata de mult cu muncitul mai mult. Se munceste in Romania, nu-ti fa griji. Da..ca mai sunt unii carora le place sa traga mata de coada..or fi...dar se munceste. Eu pe 8-10 ore de munca primesc 400 euro. Unul in Germania care face munca mea, primeste minim 2500 si te asigur eu, ca s-ar putea sa muncesc mai mult ca el. Deci vorbesti ca su nu-ti cada capul pe tastaura de somn.

Stii de ce au occidentalii salarii mai mari ? Pentru ca dupa standardele romanesti sunt FRAIERI. Sunt fraieri ca muncesc de le sar capacele, sunt fraieri pentru ca nu trag chiulul pe rupte, sunt fraieri ca fac treaba de calitate chiar si atunci cand nu-i verifica nimeni. Sunt fraieri ca muncesc pana la limita epuizarii desi ar putea doar sa se faca ca muncesc. Sunt fraieri atunci cand au grija de materiile prime ca de ochii din cap desi nu primesc nimic din economiile realizate. Sunt fraieri ca nu fura sculele desi nu le tine nimeni inventarul. Sunt fraieri ca nu fura produse finite sau materii prime desi nu-i controleaza nimeni la poarta.
Din cauza fraierilor astia companiile occidentale se scalda in bani. Si pot plati salarii mari.
Da'n Romania nu le merge, romanii nu sunt fraieri.

Nu stiu printre ce fel de oameni te-ai invartit tu pana acum...In orice caz...nu generaliza.


"-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă"
Buna intrebare, de ce nu te poti plimba ? Paralitic, cumva ? Eu cat am stat in Romania m-am plimbat peste tot fara nici o grija. Sa-ti spun un secret, am un temperament oarecum romantic, ma dau in vant dupa noptile de vara. Ma culcam cand ajungeam acasa de la serviciu ca sa pot sta treaaz noaptea. M-am plimbat peste tot. Mai ieseam la cate o terasa noaptea la o bere sau o cafea. Uneori ieseam din oras cu doua cutii de bere Stela Artois, ma intindeam pe spate in iarba, ma uitam la stele, beam bere si fumam. Era perfect. Cele mai frumoase momente. Le duc nostalgia. Pierzi enorm daca tu nu te poti plimba noaptea fara grija. Incearca sa-ti invingi inhibitiile si sa o faci. Merita !

Omu'....in caz ca nu ai remarcat....nu s-a facut referire la ce ai raspuns tu. Citeste mai atent...eventual, roaga pe altcineva sa-ti citeasca daca tu nu reusesti.

"-de ce violența este mediatizată la maximum"
Pentru ca televiziunea transmite ce vrea publicul. Daca le-ar scadea audienta in timpul difuzarii unor asemenea stiri le-ar scoate imediat. TV-ul acela nu e decat oglinda a ceea ce vrei tu. Nu te mai uita, convige-i si pe altii sa nu se mai uite si vor dispare. TV-ul e mai ceva ca lampa lui Aladdin cand e vorba de indeplinirea dorintelor.

Vezi raportarea la vite, de mai sus. Se aplica si aici. Stiu ca sunt cam idealist si nu poti controla ce anume sa se difuzeze...Doamne fereste..pana la urma..dar hai sa spunem totusi ceva..:P

#102
SkeTches

SkeTches

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 785
  • Înscris: 17.04.2008
Nu cred ca merita numele de inadaptati , numele de nostalgici ar fi mai potrivit . Dupa motivele spuse de Rákóczi sunt valabile . Vreau sa fac o observatie . In general oamenii cuprinsi intre varstele 40 - X ani sunt nostalgice dupa acea perioada . De ce ?Pai pentru ca atunci si-au trait tineretea si cred ca printr-o revenire sa spunem a acelor regimuri , si aniilor ar veni inapoi . Este o asociatie facuta involuntar , gresit de unii .

#103
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Prejudecata. Oamenii intre 40 si 50 de ani sunt satui pana in gat de comunism, dar, apucand sa munceasca in cele doua sisteme, fac comparatii. S-au adaptat vremurilor, muncesc fie la capsuni, fie in constructii, fie intr-un birou caldicel. Considera ca si-au pierdut tineretea stand la cozi, ascultand Europa Libera si asteptand sa vina americanii.

Observ ca cei mai dezorientati sunt cei care au in jur de 30 de ani. Ei au suferit cel mai mult datorita tranzitiei catre epoca de platina, iar, sa fii adolescent fara pile in 1990-2000, nu era deloc un atu.
In schimb, cei de 40 prinsesera de bine da rau un post, o casa, iar, dupa "Revolutie" au achizitionat niste bunuri la care nu visau pe vremea raposatului: masina, televizor color, haine, termopane, mobila.

#104
timisoso

timisoso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 12.06.2007
Sa traiti Toarasu!' - incep prin a ma adresa fostilor militieni, secu.... ce-or mai fi fost inainte.
Imi aduc aminte, nu cu placere, de citiva prieteni de-ai mei care, satui sa traiasca cu 2 ore TV pe zi, scinteia tineretului, ceausesti, pcr, cozi la lapte, frigidere si creioane chinezesti pesub mina, au incercat sa 'dezerteze' in inumanul occident si au fost prinsi. Ghinionul lor!
I-au nenorocit nemernicii. Intre ei era si o fata. N-a contat.
Cind i-am vazut prima oara dupa ce au iesit din inchisoare mi-am zis ca asa ceva nu se poate. Desi trecusera doua luni de la arestare, erau cadavre ambulante. Chiar meritau asta? Erau niste tineri, prietenii mei.
I-au batut la inceput granicerii(multumim MApN), apoi militienii din Nadlac. A venit un procuror(apropos justitia) sa cerceteze cine i-a invatat si de unde le-a venit ideea cu fugitul, alta tura de omor. Mi-au spus ca cel mai bine a fost in puscarie(!?), ca acolo au luat mai putina bataie.
Acuma, la 20 de ani de-atunci, altfel vedem lucrurile, dar militienii au ramas militieni, chiar daca au mai urcat in grad si isi spun sri-sti, din cei patru,trei sint in state, mai putin fata: a murit intr-un accident stupid.
Cei care ati mai umblat prin lume, ati vazut si voi cum o traiesc altii, ce inseamna ordine, curatenie.
Intreb: IN CITI ANI DE COMUNISM ar fi aratat si la noi ca la nemti, austrieci, olandezi, ma refer la curatenie, bun gust, ordine, lucruri care definesc civilizatia?
Toar'silor nostalgici, cit ar fi trebuit sa mai suportam un cismar semianalfabet sa ne spuna ce si cum?
Incotro era drumul ala 'catre progres si prosperitate', spre china, coreea, cuba cumva?
Nu, multumesc!
Aveam 20 de ani in '89, student la Timisoara, satul de binefacerile comunismului.
@ militianul clujean:Daca aia au fost derbedei, eu ma consider GOLAN. Femei, copii impuscati pe strada, asa se face ordine?
Nostalgicilor le pot cere sa plece mai la rasarit. Mie imi place lumea mai mult fara comunisti, militieni si securisti.
O zi buna,
S.

#105
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Atunci de ce stai in tara Securitatii vopsite?

#106
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Din păcate milițienii au ocazia să se înmulțeacă iară sub numele de cod câini comunitari care mai nou se cred Dumnezeu. Deh, prea mulți bani publici..

#107
SonyxTm

SonyxTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.03.2007
Uitati-va la constructiile pe care le-a facut "ceasca". Toti conducatorii pe care i-a avut Romania dupa '89
adunati laolalta, "nu sunt capabili nici macar sa varuiasca" ce a construit "ceasca".
                                                                                                                      

loL cu L mare
Lasa ca nu sunt in stare nici sa le repare sau sa le puna in o anumita ordine, in bucuresti a plouat cu blocuri si cu biserici intre blocuri si ce mai... a plouat cu cladiri
Ups... Brusc ne dam seama strada Ionescu incepe din fata blocului si se termina la frizerie... prima la stanga, inca 2 colturi, dupa care faci la dreapta si inca odata la stanga si gata, incepe si strada Lazarov... bun, dar biserica pe ce strada e?
Pai nu, ca nu e la strada, e la 50 de m de alimentara, intre blocuri, o gaseste lumea
Astia au fost arhitectii lu ceasca si cam asa era o discutie purtata de ei

#108
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
Hmmm... Acest topic este superfluu! NU exista nicio relevanta pentru prezent ca mai sunt cativa, cateva sute sau mii care sunt nostalgici. Si in Germania sunt nostalgici nazisti! Si in Rusia nostalgici comunisti.
Nostalgicii sunt din categoria muncitorilor si maistrilor. Ei NU mai reprezinta " forta conducatoare" de odinioara. Ei NU aveau aspiratii mai mari decat umflarea burtilor.
In plus, aveau destule beneficii, mai mari decat cei cu studii superioare.

View Posttruthman, on 21 iunie 2006 - 21:20, said:

...
Daca romani au fost organizatorii acelei revolutii la aceea perioada de ce nu au mai facut una "ca doar o ducem mult mai rau".
Simplu! pentru ca nu ei au pus-o la cale. Romanii nu sunt atat de organizati incat sa puna la cale o asemenea revolutie.
Revolutiile NU se fac la comanda. Cine cunoaste cate ceva despre dialectica stie ce vreau sa spun.

.

View Posttruthman, on 21 iunie 2006 - 21:20, said:

Uitati-va la constructiile pe care le-a facut "ceasca". Toti conducatorii pe care i-a avut Romania dupa '89
adunati laolalta, "nu sunt capabili nici macar sa varuiasca" ce a construit "ceasca".
Constructiile lui " ceasca" au fost facute intr-un regim de dictatura. Rata de acumulare era de cca 36-37% din PIB. Un procent IMENS!!!Niciun  guvern democrat nu-si poate permite sa faca acest lucru. Si nici NU are avea parghii pentru asa ceva.

.

View Posttruthman, on 21 iunie 2006 - 21:20, said:

Unii zic ca este mai bine ca nu mai stau la cozile acelea mari, dar uitati-va la marile hipermarketuri ( Carrefour, Cora, Metro, etc) ca se sta la coada la fel..

Inainte se statea la coada pentru ca NU erau produse!!! Acum se sta la coada pentru ca exista o putere de cumparare ridicata si un excedent de produse. Oricum, nu se compara  cozile de atunci si de acum!!!!!!!!!!!!. Acum NU se mai rup nasturii de la haine...

.

View Posttruthman, on 21 iunie 2006 - 21:20, said:

Eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama ce a adus bun schimbarea asta.
  


Da, nu reusesti pentru ca nu poti sa vezi, sa analizezi.si sa concluzionezi! Te lasi manipulat de parerile altora.

View Posttruthman, on 21 iunie 2006 - 21:20, said:

Cat de handicapat trebuie sa fi sa nu vezi lucrurile astea?
Buna intrebare! N-as vrea sa-ti raspund eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate