Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nostalgici comunismului - neadaptatii de azi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
Rákóczi III ,41pi

Rákóczi III ,41pi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2006
Va supun atentiei un subiect care este pentru unii dintre dvs. mai mult sau mai putin contradictoriu: nostalgia si nostalgicii comunismului.
Dupa revolutia/evenimentele din 1989 (va las pe dvs. sa le clasificati cum doriti) se pare ca traim un paradox: desi revolutia/evenimentele din '89 ne-au permis obtinerea unor libertati (si nu numai, atat in sens pozitiv cat si - din pacate - negativ) la care nici nu puteam sa visam inainte (de '89) , dupa' 89 au aparut suficiente voci care le nege, sustinand ca "era mai bine pe vremea lui Ceasescu/comunismului" !
Observatie: nu limitez discutia doar la "perioada/epoca de aur" a lu' ceasca" si nici la Romania, putand discuta in legatura cu acest subiect si cu situatia existenta in alte tari/tarisoare ca: Bulgaria, Polonia, Ungaria.
In concluzie: care ar fi motivele pentru o asemenea atitudine nostalgica ?
Se datoreaza unei "anumite" sigurante existente in perioada anterioara, siguranta a locului de munca ?
Se datoreaza preturilor "mai mici" din perioada anterioara ?
Se datoreaza mijloacelor mass-media care "glorifica" violenta in jurnalele de stiri si in diverse articole, fapt care creaza/accentueaza un sentiment de nesiguranta ?
Se datoreaza unor "drepturi" impuse cu forta de sovietici pentru a scinda societatea ? A se vedea nostalgia unora dintre minoritari pentru o perioada anterioara, perioada "comunista" http://forum.softped...m...t&p=1603816 ?

Putem (fara a jigni prin asta) despre aceste persoane ca sunt "neadaptati" ? Sau ... niste "hadicapati" (din punct de vedere emotional/afectiv/din ce punct de vedere doriti dvs) ai socientatii noastre ? Ce-o fi aia ?

Edited by Rákóczi III ,41pi, 21 June 2006 - 09:37.


#2
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Se datoreaza esecului in viata. Dupa 89' putini au fost cei care au  stiut sa profite de circumstante si sa-si croiasca un drum mai bun in viata . Pentru marea majoritate a populatiei motivul revolutiei a fost speranta unui nivel de trai mai ridicat . Ei bine , odata ce au fost dezamagiti , vazand ca lucrurile nu se schimba pe masura asteptarilor , a intervenit nostalgia vremurilor trecute , si s-a antrenat  iritarea fata de actuala situatie a Romaniei .
Sunt de acord cu tine , si cred ca intr-o mai mica sau mai mare masura acesti oameni pot fii numiti "inadaptati" .

#3
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Interesant subiect!
Eu nu-i consider 100% inadaptati.  Multi dintre ei sunt batrani (acum sunt neputinciosi) si e normal sa se gandeasca cu nostalgie in vremurile cand erau tineri (adica mai departe de moarte), sanatosi, si-n putere. La asta se gandesc de fapt. Comunistii (si-i felicit pt. asta) au fost niste maiestri ai manipularii, reusind sa le inoculeze in cap mintilor slabe ca indiferent cat de greu ar fi, siguranta vietii e garantata. Insa nu exista asa ceva (era si atunci criminalitate, moarte, mancatorie la servici, etc. dar nu se vorbea de nimic). Insa, mintile slabe au crezut.

Cat despre parerea mea... a fost un nivel de trai ridicat din 1960 pana in 1980, nu datorat comunismului ci mai mult datorita boom-ului economic mondial de-atunci. In rest, la momentul 89, nu mai era decat un servici "garantat" (adica la matura, ca si-acum) si un apartament pe care-l luai in rate cu pile platind la el o viata. De fapt, si acum se va putea lua in viitorul apropiat un jaf de locuinta in rate cu credit cu buletinul platind... 20-30 de ani...
Ce vreau sa spun e ca si eu mai privesc cu nostalgie in trecut, insa daca stau sa ma gandesc bine nostalgia e generata in primul rand de gandul la copilaria mea, cand stateam la mama acasa pe gratis, fara grija zilei de maine si inconjurat de o parte din cei dragi, care acum nu mai sint intre noi.

Intr-adevar, il consider inadaptat pe un tanar care n-a prins vremurile de dinainte, nu e capabil de nimic si din povestile altora face apologia vermurilor trecute, comportandu-se si votand extremist.

#4
Rákóczi III ,41pi

Rákóczi III ,41pi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2006
Nu am spus/scris 100% inadaptati ! E clar ca pentru batrani e mai dificil ! Sunt insa si persoane mai tinere care nu au reusit sa se realizeze (mai mult sa mai putin) si ca atare duc dorul ... (a se vedea link-ul din postul #1, caz in care nostalgia dupa comunism se impleteste cu nostalgia dupa sovietici) ! Din pacate pentru ei ...  :console:

#5
Burzum

Burzum

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 439
  • Înscris: 08.02.2006
Neadapati?

Sunt ori imbecili (cu precadere...) ori fosti securisti/angajati in analele statului rosu care au trait bine pe vremea aia.

#6
Rákóczi III ,41pi

Rákóczi III ,41pi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.06.2006
Cu privire la securisti pot sa-ti spun ca destui si-au facut firme de paza si o duc prea bine dupa ce ...

#7
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Ai rabdare sa vina capitanu' si te lamureste el cum sta treaba  :death:  :death:

#8
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

View PostBitch_in_Red, on Jun 21 2006, 21:45, said:

Ai rabdare sa vina capitanu' si te lamureste el cum sta treaba  :death:  :death:


sau rakoczi al doilea..( Dinastia Rakoczi).

#9
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

View PostRákóczi III ,41pi, on Jun 21 2006, 10:36, said:

Va supun atentiei un subiect care este pentru unii dintre dvs. mai mult sau mai putin contradictoriu: nostalgia si nostalgicii comunismului.
Dupa revolutia/evenimentele din 1989 (va las pe dvs. sa le clasificati cum doriti) se pare ca traim un paradox: desi revolutia/evenimentele din '89 ne-au permis obtinerea unor libertati (si nu numai, atat in sens pozitiv cat si - din pacate - negativ) la care nici nu puteam sa visam inainte (de '89) , dupa' 89 au aparut suficiente voci care le nege, sustinand ca "era mai bine pe vremea lui Ceasescu/comunismului" !
Observatie: nu limitez discutia doar la "perioada/epoca de aur" a lu' ceasca" si nici la Romania, putand discuta in legatura cu acest subiect si cu situatia existenta in alte tari/tarisoare ca: Bulgaria, Polonia, Ungaria.
In concluzie: care ar fi motivele pentru o asemenea atitudine nostalgica ?
Se datoreaza unei "anumite" sigurante existente in perioada anterioara, siguranta a locului de munca ?
Se datoreaza preturilor "mai mici" din perioada anterioara ?
Se datoreaza mijloacelor mass-media care "glorifica" violenta in jurnalele de stiri si in diverse articole, fapt care creaza/accentueaza un sentiment de nesiguranta ?
Se datoreaza unor "drepturi" impuse cu forta de sovietici pentru a scinda societatea ? A se vedea nostalgia unora dintre minoritari pentru o perioada anterioara, perioada "comunista" http://forum.softped...m...t&p=1603816 ?

Putem (fara a jigni prin asta) despre aceste persoane ca sunt "neadaptati" ? Sau ... niste "hadicapati" (din punct de vedere emotional/afectiv/din ce punct de vedere doriti dvs) ai socientatii noastre ? Ce-o fi aia ?
Bai handicapatilor tara asta la ora actuala este distrusa din toate punctele de vedere, situatia economica a Romaniei se afla cu mult sub cea din 89' atunci cand a avut parte asa zisa revolutie.
Daca romani au fost organizatorii acelei revolutii la aceea perioada de ce nu au mai facut una "ca doar o ducem mult mai rau".
Simplu! pentru ca nu ei au pus-o la cale. Romanii nu sunt atat de organizati incat sa puna la cale o asemenea revolutie.
Alti au pus-o la cale iar romanii fara sa-si dea seama nu au facut altceva decat sa-i ajute.
Uitati-va la constructiile pe care le-a facut "ceasca". Toti conducatorii pe care i-a avut Romania dupa '89
adunati laolalta, "nu sunt capabili nici macar sa varuiasca" ce a construit "ceasca".
Salariul mediu pe economie ca sa echivaleze cu ce-l din perioada aceea trebuia sa fie undeva la 30.000.000 lei Rol sau 3000 lei RON, or salariul mediu actual actual este undeva in jurul sumei de 9.580.000 lei Ron.
Locurile de munca sunt cum sunt foarte putine si foarte prost platite. Industria Romaniei este la pamant.
Unii zic ca este mai bine ca nu mai stau la cozile acelea mari, dar uitati-va la marile hipermarketuri ( Carrefour, Cora, Metro, etc) ca se sta la coada la fel.
Eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama ce a adus bun schimbarea asta. Daca "ceasca' ar fi trait in perioada asta le-ar fi confiscat toate bunurile "cioditorilor" care au pradat tara asta blestemata si au distrus-o. In tara asta nu mai exista nici macar justitie. Totul este corupt.
Este adevarat ca sunt unii care o duc bine acum : ciorditorii.
  Cat de handicapat trebuie sa fi sa nu vezi lucrurile astea?

Edited by truthman, 21 June 2006 - 21:47.


#10
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Iacă handicapatu' de mine nu poate înţelege de ce la conducere este un guvern care nici nu se gândeşte la cei care l-a ales...oare l-a ales? Acelaşi handicapat nu înţelege:
-cum trăieşte cu 280 lei în mână când condumă 600
-de ce copilul lui trebuie să facă meditaţii din clasa a II-a
-de ce sunt droguri
-de ce avem preţuri ca-n ţările dezvoltate
-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greşeli făcute în guvernări
-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă
-de ce violenţa este mediatizată la maximum
Şi ar mai fi....
Ce să fac cu această libertate de-a vorbi fără să mă audă nimeni?
Doreşti să-ţi dea acelaşi handicapat răspunsuri exacte? Neadaptare?

#11
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Posttruthman, on Jun 21 2006, 21:20, said:

Daca "ceasca' ar fi trait in perioada asta le-ar fi confiscat toate bunurile "cioditorilor" care au pradat tara asta blestemata si au distrus-o.
  Cat de handicapat trebuie sa fi sa nu vezi lucrurile astea?

Truthman, asta este, nu mai putem da timpul inapoi. Asa a fost sa fie...  <_<

Edited by Masterboy, 21 June 2006 - 22:11.


#12
dorinteodor

dorinteodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 20.12.2005
costaan

zici: "-cum trăiește cu 280 lei în mână când condumă 600
-de ce copilul lui trebuie să facă meditații din clasa a II-a
-de ce sunt droguri
-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate
-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greșeli făcute în guvernări
-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă
-de ce violența este mediatizată la maximum
Și ar mai fi....
Ce să fac cu această libertate de-a vorbi fără să mă audă nimeni?
Dorești să-ți dea același handicapat răspunsuri exacte? Neadaptare?"

care din probleme le-ar putea  rezolva alt guvern?

comunismul a distrus total societatea civila. nu mai avem elita (toti care au fos si sint t au mincat ...cu lingura cea mare...) nu mai avem societate civica sa reactioneze la abuzurile ORICARUI guvern, toate multumita lu' ceasca si ai lui. societatea civila nu se reconstruieste intr-o generatie, trebuie pribabil doua....

daca alt guvern ar rezolva problemele puse de tine, atunci fi sigur ca am trai intr-o societate dictatoriala si dupa un timp vom ajunge, cum am mai ajuns, la 100grame de salam pe buletin (ca sa se vada daca esti din zona unde este alimentara...).

evident ca daca ai avea salar de 50 milioane n-ai vorbi asa. traim asa cum ne-au asternut cei care l-au sustinut pe ceasca....

deocamdata ai dreptul sa traiesti fara frica de autoritati dar cu mare spaima de aia de la gaze, de la curent,... deocamdata zic. dupa 50 de ani de iresponsabilitate, progresul este evident. generatia urmatoare....

uite, eu nici acum n-am masina proprie (am una de la firma) dar copilul meu face scoala de pilotaj si sigur o sa-si cumpere avion. asta este,  nu te mai lamenta. dorinteodor

#13
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-cum trăiește cu 280 lei în mână când condumă 600

In mod regretabil, asta e situatia momentan. Dar situatia se va ameliora incet, dar sigur.

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-de ce copilul lui trebuie să facă meditații din clasa a II-a

Numarul meditatiilor e-n scadere. Pentru ca nu se mai da admitere la facultati.

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-de ce sunt droguri

Aici ai dreptate... Atunci nu erau. Din pacate in democratie patrund nestingheriti si teroristii si drogurile!

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate

Iar ai dreptate. Oricum, atunci aveai bani, dar numai cine avea pile lua. Acum poti sa-ti iei orice macar de... pofta! Eu cred totusi ca situatia se va mai ameliora in timp. Incet, dar sigur...

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-de ce nimeni nu răspunde pentru enormele greșeli făcute în guvernări

Da ce, in timpul lui Ceasca puteai sa-l tragi la raspundere ca a-ndatorat tara cu 10 miliarde $ pt. ca apoi sa ii platim stand la cozi si pe-ntuneric? Sau puteai sa-l tragi la raspundere pe satrap ca nu se gasea nimic la farmacie? Tin sa-ti reamintesc ca poate o pila de procurat branza puteai gasi, dar pt. medicamente vitale din import nu!

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:


-de ce nu mă pot plimba noaptea pe unde vreau fără grijă


Iti reamintesc ca de ziua lui, Cana dadea drumul la toti borfasii. Sa stii ca in localitatea unde locuiesc mi-era frica sa ies noaptea, pe intuneric bezna. In vremurile acelea, imi amintesc ca noi am avut in oras un si criminal in serie. Erau si borfasi care-n tramvai taiau bretelele gentilor femeilor  de ramaneau doar cu toarta-n mana. Era violenta si ierahie de tip mafiot in scoli. La cimitir, un borfas mi-a taiat cu panza de bomfaier si mi-a furat o cruce de marmura. Era si atunci destula violenta, impotriva careia se facea mai putin ca-n ziua de azi. Si de care nu se vorbea nimic!

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

-de ce violența este mediatizată la maximum
Ai dreptate, nu-i bine nici asa! Dar nici sa nu se spuna nimic, incat sa tragi concluzia ca traisti in Rai!

View Postcostaan, on Jun 21 2006, 23:00, said:

Ce să fac cu această libertate de-a vorbi fără să mă audă nimeni?

Macar acum vorbesti liber fara sa te alegi cu cucuie!

Fii mai optimist! Orice nastere-i grea. Sunt convins ca-n timp incet dar sigur, lucrurile se vor mai indrepta!
Pe cand sub dictatura lui Cana nu puteai fi sigur decat ca mergi din rau in mai rau!

#14
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004

View Postdorinteodor, on Jun 22 2006, 00:03, said:

-de ce avem prețuri ca-n țările dezvoltate


Asta este unadintre cela mai tâmpite întrebări. Încearcă să trăiești și azi fără mobil, trelevizor color, cablu, stinge orice aparat care consumă curent timp de 2-4 ore pe zi, uită-te la TV numai 4 ore pe zi, fără căldură sau apă caldă, fără centrală, nu mai cumpăra carne lapte, zahăr, ouă, pâine decât cât cumpărai în comunism pe cartelă, fără telefon fix, muncește în stil comunist (10-12 ore pe zi), nu cumpăra ziare și reviste, renunță la internet, fără CD-uri cu muzică, du-te mai rar la cinema, nu mai cumpăra cărți, etc și o să vezi că și azi poți să trăiești la fel ca în comunism cu banii pe care îi faci. Nu sunt mai puțini bani, sunt doar mai multe lucuri de cumpărat.


fără haine de firmă sau din mall, fără colgate,head and shoulders, gillete mach 3, kinder joy, mașinuțe cu telecomandă și păpuși Barbie, McDonald's, cameră foto digitală, mp3 player, etc. etc. etc.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ma distreaza analogia cu salariul de pe vremea lu nea ceasca. cica ar fi fost de 30.000.000 de lei vechi. toti aia care o arunca uita sa specifice ca de toti banii aia puteai sa cumperi doar creveti. un munte de creveti. banii sint doar niste hirtii, daca n-ai pe ce sa le schimbi poti sa te stergi cu ei undeva

nu inteleg cum pot uita nostalgicii de cele 2 ore de televiziune, in care aveam parte numai de ceausescu. eu eram destul de mic, dar n-am uitat

cum dracu pot uita cum bintuiau pe intuneric sa caute luminarea, pentru ca trebuia sa facem economie la curent

cum e posibil sa uiti omorul de la cozi de la alimentare cind se baga marfa. maica-mea a fost vinzatoare, asa ca am fost doar spectator. totusi, in citeva cazuri era sa ramin orfan din cauza unor banane

cum este posibil sa uiti indobitocirea turmelor de homo sapiens adunate pe stadioane ca sa scrie din trupuri "ceausescu pace"? e ceva atit de neobisnuit incit mi se pare imposibil sa uiti

cum poti sa uiti cind iti faceai autocritica pentru ca n-ai indeplinit planul cincinal la timp? cum dracu de nu i-ai dat un pumn in cap dupa revolutie aluia care te obliga sa iti faci autocritica? e un mister....

cum poti uita ziarul scinteia? atitea pagini cu cacat scris marunt e ceva de neuitat

cintecele patriotice. cum dracu se poate uita ceva atit de inaltator?

pionieri, utecisti, munci agricole obligatorii, instructie militara periodica pentru oamenii muncii, intuneric pe strazi, 3 dacii pe km, numere cu sot/fara sot (protejau mediul), autobuze cu butelii, care semanau cu naveta spatiala si cite si mai cite lucruri minunate :death:

#16
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Nostalgia dupa acele vremuri "bune", cand vine in parte unor oameni trecuti de 40 de ani este oarecum de inteles. Dar cand aud aceste chestii de la tineri mai mici ca mine (27), mi se ridica parul pe spate.

Unii se plang ca nu sunt apreciati la adevarata valoare, dar nu-si dau seama ca probabil ori nu au valoare, ori n-are nimeni nevoie de valoarea lor, ori nu stiu sa si-o vanda.

Eu unul traiesc bine acum, am aproape suma aia de care zice Mossoti ca salariu, plus ceva maruntis pe langa din chestii pe care le fac in timpul liber. Muncesc in medie 10 ore pe zi, dar au fost si zile de 20. Cum eu pot, trebuie sa poata oricine. Nu m-am angajat pe pile, sunt un simplu programator. Altii la varsta mea sunt deja directorasi :) si castiga mult mai mult. Ideea e ca acum ai infinit mai multe posibilitati decat atunci, trebuie doar sa poti si sa vrei.

#17
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostMosotti, on Jun 22 2006, 16:11, said:

[...] autobuze cu butelii, [...]

ai fi surprins sa aflii ca autobuzele alea chiar erau bune?
de fapt in Franta sunt la mare moda.  :coolspeak:

cred ca nu trebuie sa cadem in extremism sa zicem ca tot ce era in comunism era foarte rau. decat 99%. 1% cred ca erau si lucruri bune.  :D

#18
caterinas2

caterinas2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 03.03.2006
Bine ai revenit Mosotti. Ti-am dus lipsa in cele cateva zile cat ai lipsit. Chiar daca nu prea scriu intru foarte des pe forum.
Cat despre nostalgici...persoanelor in varsta, care nici acum nu prea au acces la informatie, care nu au interesul de a afla ce se intampla in lume sau macar in satul invecinat incerc sa le gasesc o scuza dar celorlalti...
Cum poti sa uiti cand ti s-a luat pamantul cu forta, sau casele, proprietatile sau mai stiu eu ce?
Cum sa uiti ca nu ai putut face liceul in orasul natal pentru ca "erai fiu de chiabur" si a trebuit sa mergi in alta localitate unde ti s-a pierdut cat de cat urma (cazul tatalui meu)
Cum sa uiti ca bunicul tau a fost dat afara din servici pentru motivul  "neadaptabil la noul regim" si a ajuns sa care bolovani cu o caruta imprumutata pentru a-si putea tine baietii la facultate.
Si ar mai fi destule.
Iar acum veniti unii sa-mi spuneti ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu? Cine sunteti voi? Unde ati trait atunci? Chiar daca sunteti tineri si nu va amintiti nu aveti dreptul sa spuneti asta inainte de a va informa, de a-i intreba pe cei mai in varsta. (cand spun cei mai in varsta nu ma refer la cei despre care vorbeam la inceput)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate