Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Pop-ROCK-eri vs. Manelari

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#37
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpuchypeaches, on Aug 13 2006, 12:52, said:

La asa ritm asculti si un vers , iar versurile.... :puke: ; dar nici la ritm nu vad ce ar putea sa-ti placa; mai bine asculti muzica aia originala orientala whatever, din care provin manelele

Pai e placut la ritm nu stiu ce ai auzit tu...

Florin Peste ,Diana si Play Aj - Lacrimi de iubire
Nicu Paleru si Play Aj - Schimbati lacrimile`n zambet
Denisa - O viata nu ar ajunge
Claudia ,Nek si De Marco - Cere-mi tot ce vrei
Nek ,Susanu si Mr.Juve - Ma gandesc la tine
Ciro de Luca - Dance Amore
youtube....

Edited by Sh0rty, 13 August 2006 - 16:39.


#38
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006

View PostSh0rty, on Aug 13 2006, 13:32, said:


nu ascult astea pt ca sincer mi-e frica sa o fac, mai ales ca primul titlu imi suna cunoscut, telenovela aia parca (?!). si nu e placut la ritm, te face sa vrei sa iti iei zilele, sa iti smulgi parul din cap, mai ales daca asculti asa ceva mai mult de 30 de secunde. nu ma intereseaza daca vor mai exista peste 2 ani, dar eu nu le suport, pur si simplu nu-mi plac si asta e pererea mea.
si chiar daca nici mie nu-mi place sa cataloghez omul dupa ce asculta, cand e vorba de manele se schimba situatia.

#39
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpuchypeaches, on Aug 13 2006, 22:32, said:

nu ascult astea pt ca sincer mi-e frica sa o fac, mai ales ca primul titlu imi suna cunoscut, telenovela aia parca (?!). si nu e placut la ritm, te face sa vrei sa iti iei zilele, sa iti smulgi parul din cap, mai ales daca asculti asa ceva mai mult de 30 de secunde. nu ma intereseaza daca vor mai exista peste 2 ani, dar eu nu le suport, pur si simplu nu-mi plac si asta e pererea mea.
si chiar daca nici mie nu-mi place sa cataloghez omul dupa ce asculta, cand e vorba de manele se schimba situatia.


De unde sti ca nu-ti plac atat timp cat nici nu ai ascultat ,iti zic ca sunt diferite de celelalte manele...

#40
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006

View PostSh0rty, on Aug 13 2006, 18:40, said:

De unde sti ca nu-ti plac atat timp cat nici nu ai ascultat ,iti zic ca sunt diferite de celelalte manele...

oh am ascultat altele de la vecini  :cursing: si nu mai vreau sa ascult nicodata. iar melodia de la telenovela  :death: combinatie groaznica

#41
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
R.I.P. †
Manelele ar trebui interzise. Contribuie masiv la prostia din capul omul, in 99% din cazuri "imbunatatind" incultura.

#42
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpuchypeaches, on Aug 14 2006, 01:35, said:

oh am ascultat altele de la vecini  :cursing: si nu mai vreau sa ascult nicodata. iar melodia de la telenovela  :death: combinatie groaznica


Ce ai auzit pe la vecini nu e nimic,eu am dat exemple de manele de bun gust...

Edited by Sh0rty, 14 August 2006 - 11:49.


#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
niste distrusi si unii si altii. muzica nu e decit o insiruire de sunete care suna bine unora si altora ba. nu e motiv de razboaie decit pentru retarzi

#44
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006

View PostSh0rty, on Aug 14 2006, 08:46, said:

Ce ai auzit pe la vecini nu e nimic,eu am dat exemple de manele de bun gust...

manele de BUN GUST? please .. :death:

View PostMosotti, on Aug 14 2006, 08:55, said:

niste distrusi si unii si altii. muzica nu e decit o insiruire de sunete care suna bine unora si altora ba. nu e motiv de razboaie decit pentru retarzi

nu e nici un razboi pe topicul asta  -_-

#45
Sh0rty

Sh0rty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpuchypeaches, on Aug 15 2006, 01:21, said:

manele de BUN GUST? please .. :death:
nu e nici un razboi pe topicul asta  -_-


Crede-ma ca sunt nu sti tu :)

#46
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006

View PostSh0rty, on Aug 15 2006, 12:23, said:

Crede-ma ca sunt nu sti tu :)

Am spus ca nu-mi place genul, deci nu-mi place, nu trebuie si nu ai cum sa ma convingi ca-mi place.
Discutii despre muzica vor exista mereu indiferent de genul pe care il asculti pentru ca intotdeauna se va trezi unul sa arate ca el asculta muzica mai buna decat tine. Cheia e sa nu te iei dupa ce zice lumea si sa asculti ceea ce iti place tie indiferent de ce-i din jur.  Regula asta se aplica si la haine ...de fapt se aplica in mai toate.
Iar subiectul topicului e o alta poveste fara capat; intotdeauna ajungi de unde ai plecat.

#47
dumis

dumis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 11.06.2006
Bey...deci nu sunt manelar...da' ce draq....
Am trecut ieri pe langa niste rockeri...si eram cu un prieten...da' face un tampit de rocker "manelari frate"....dupa care l-am injurat rau de tot...
Nu e posibil...el nici macar nu stie ce muzica ascult si ma face pe mine manelar ???

#48
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006

View Postdumis, on Aug 31 2006, 17:26, said:

Bey...deci nu sunt manelar...da' ce draq....
Am trecut ieri pe langa niste rockeri...si eram cu un prieten...da' face un tampit de rocker "manelari frate"....dupa care l-am injurat rau de tot...
Nu e posibil...el nici macar nu stie ce muzica ascult si ma face pe mine manelar ???

dar tu de unde stii ca erau rockeri?  <_< cum ei au presupus ca tu asculti manele. exact asa presupui si tu acum ca ei erau rockeri. ..

#49
[email protected]

[email protected]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006

View Postdjl, on Jun 20 2006, 08:58, said:

Toate rudele mele din București (înafară de 2-3) și alte câteva din provincie nu suoprtă manelel  :coolspeak:
Cu rudele maneliste :cursing: nu prea am tangență din fercire! :coolspeak:
Prefer să fiu considerat un boșorog care ascultă Modern Talking, C.C. Catch, ABBA, Chris Rea decât un retardat de manelit modern  :deadtongue:


I FEEL U :D

*********************************
Parerea mea:
nu trebuie sa te axezi numai pe o muzica.........asculta 2 manele ,1 mel rock......
momentan ascult 60,70,80,90..........sarbeasca.....ceva house
sunt cateva manele care imi plac,cateva melodii rock care imi plac etc.
dar am ajuns la concluzia si puteti testa.........daca asculti o melodie repetat(azi,maine...)incepe sati "placa" te obisnuiesti cu ritmu

cat despre topic gandestete ce impact a avut rockul cand  a aparut,cate persoane crezi ca il considerau demn ??
Tot tinerii lau promovatasa ca nu te agita pe tinerii din ziua de azi  :worthy:

#50
safa

safa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.10.2006
dar am ajuns la concluzia si puteti testa.........daca asculti o melodie repetat(azi,maine...)incepe sati "placa" te obisnuiesti cu ritmu

Eu aud in fiecare zi manele si inca nu m-am obisnuit cu ele  :)
PS.Era o vreme cand mai ascultam manele,desigur printre altele (ex. 80's music)aveam vreo 14 ani :rolleyes:

#51
bsavantu

bsavantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.11.2006

View PostSh0rty, on Jun 22 2006, 20:48, said:

Degeaba aduc argumente ca vine altu si ataca :mellow:
Poi si normal sa "atace", daca ai veni cu niste argumente "solide" ... dar mai bine lasa ... intoarce caseta cu guta si dai play.

#52
Alexx_sv

Alexx_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.12.2006
NU GENERALIZATI IN PRIVINTA TIGANILOR !
Cat am incercat sa inteleg fiintele care asculta manele (k sa nu le zic manelari :notangel: ) nu am reusit sa inteleg un singur lucru ... De ce intotdeauna abordeaza aceleasi subiecte stupide, in adevaratul sens al cuvantului, care fac referire numai la femei,bautura,bani etc Daca vor sa fie artisti de ce nu invata gramatica sa nu mai faca greseli de exprimare ! God damn it ,si eu sunt tzigan la origine dar am reusit macar  sa imi dezvolt putin vocabularul si datorita mediului in care traiesc am reusit sa "ma dau cu lumea" ... Cu putina silinta oricine poate sa-si largeasca orizontul ... Si revenind la subiect ar fi de preferat sa generalizati atunci cand faceti afirmatii despre manele si tigani ! NU TOTI INTERPRETII DE MANELE SUNT TIGANI !  :nonobad: Don't speak before you thing ! And of course ROCK RULL'z ! :peacefingers:    


#53
bsavantu

bsavantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 27.11.2006
Asa e. Acum imi pare sincer rau ca am generalizat. Am citit de curand un interviu cu un rrom nu mai stiu exact in ce revista ... in fine .. omul facea muzica tiganeasca autentica, si au venit intr-o zi pe la el niste reporteri si l-au rugat sa le faca o manea pe loc. Acesta i-a servit cu o cafea si apoi i-a dat afara din casa spunandu-le ca "NU sunt manelist !!!". In fine ... eu intotdeauna am avut o problema cu tiganii aia care vin din urma ta, te trag la colt si iti iau tot ce ai din buzunare si mai iei si un pumn ca sa nu mai fii "smecher" cica. Faza e ca mie mi s-a intamplat de cateva ori si de fiecare data au fost rromi. Si mai ai dreptate la faza cu .. "nu toti interpretii de manele sunt tigani". Acum majoritatea sunt romani.

#54
antivirus

antivirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.02.2006
Stiu ca a mai avut loc un astfel de topic dar cel care a deschis acest subiect [Fracture] a facut o comparatie superficiala luand la intamplare, nedocumentat versurile unei formatii rock romanesti necunoscute [ sau cel putin de cititotii acestui forum ] si versurile a unui binecunoscut manelar cu care nu poti face altceva decat sa te speli cu el pe cap. Incep cu papastrocu' de Guta cu breton de maimuta. Melodia se numeste Dau cu banii acesta fiind singurul subiect al manelelor.... sigur ca nu puteam sa aleg eu o manea pt ca la urasc pe toate asa ca am intrebat un manelist.

Eu fac bani din piatra seaca ...nu muncesc
Si dusmanii mei se mira cum traiesc
Imbracat la patru ace peste tot
Toata lumea spune soapta mafiot
Imbracat la patru ace peste tot
Toata lumea spune soapta mafiot

Stai ca pun ceva pe mine si vin...SUSANU
Arunc cu cel mai bun costum
Arunc cu cel mai bun parfum
Din trabauc trag cate un fum
OOHHH...
Masina si plec la drum...
EIIIHHHH...
Ca in stil de mafiot
Si nu imi place sa vorbesc aiurea
Respect dar peste tot
Cu bani mei fac sa planga lumea...LIVIU

REF: Dau cu banii, cu banii, cu banii
Si-mi cumpar pe dusmanii
Cate o mie cate o suta
Dusmanii toti ma saluta (x2)

MISTER JUVE
Toti spun ca sunt mafiot...
EIIIHHH...
Eu le spun ca ma descurc cum pot
Si ca...fac bani multi de cand eram pustan
De pe vremea cand ei n-aveau nici un ban
Si nu ma dau mare
Toata lumea stie ca am valoare
Am putere mare
Iau la rand pe fiecare cat ar fii de tare

Ma respecta lumea toata ca pe un sfant
Unde merg unde ma duc sunt cunoscut
Lasa ca asa vreau eu ca sa arat
Ca eu am putere mare peste tot
Lasa ca asa vreau eu sa arat
Ca eu am putere mare peste tot

REFREN (x2)

Toata lumea stie ca am valoare
Cu banii mei fac sa ïnvarta lumea...LIVIU

Nu am putut sa iau din versuri pt a va scuti de durerea de burta de la atata ras dar am vrut sa arat "complexitatea" acestei melodii. Intr-o zi am avut o revelatie...  - de unde are domne Guta atatia bani. Cred ca m-a auzit si m-a lamurit. Dar el probabil vrea sa lamureasca fiecare cetatean din Romania in parte cantand aceeasi melodie cu versurile scrise invers servite pe alta farfurie. "Da' tu ce pai baaa la o petrecere, rock ?? ...ha, ha, ha. Pui si tu manele." - asta e singurul pretext auzit de mine de la diversi manelari - "dc s-asculti manele"... acu' eu un singur lucru n-am inteles. Manelele se pun la o petrecere ca sa se danseze pe ele sau cel care da patrecerea nu vrea sa mai cheltuiasca banii pe comediant si baga o manea ca sa nu mai poti de ras. Pentru ca asta e reactia multora dintre noi cand auzim o manea. Spre deosbire de rock maneaua e aceeasi, acelasi subiect, acelasi mesaj. De multe ori vad pe oDC useri care au foldere numite "Manele noi 2007" ceea ce evidentiaza faptul ca nu conteaza ce asculti numa' manea sa fie. Pe langa faptul ca toti cei din clasa mea care asc. manele sunt in stare de corigentie [ si asta nu cred ca-i o coincidenta ]. Acum o sa bag versurile unei melodii care a influentat rock-ul in nu stiu ce an... Iron man de la Black Sabbath.

Has he lost his mind?
Can he see or is he blind?
Can he walk at all,
Or if he moves will he fall?
Is he alive or dead?
Has he thoughts within his head?
We'll just pass him there
why should we even care?

He was turned to steel
in the great magnetic field
When he travelled time
for the future of mankind

Nobody wants him
He just stares at the world
Planning his vengeance
that he will soon unfurl

Now the time is here
for Iron Man to spread fear
Vengeance from the grave
Kills the people he once saved

Nobody wants him
They just turn their heads
Nobody helps him
Now he has his revenge

Heavy boots of lead
fills his victims full of dread
Running as fast as they can
Iron Man lives agaïn!

Desi sunt 2 genuri diferite de muzica eu le compar versurile nu linia melodica. Nu cunosc caracteristicile fiecarui gen de rock dar macar stiu ca ai de unde alege... punk, metal, heavy metal, hard rock etc. etc. Tipul de rock in care sunt niste disperati, drogati care n-au cablu' acasa si urla pe strada e dea dreptul idiot. In aceasta comparatie facuta de mine vreau sa le scot acestor 2 genuri de muzica caracreristicile pozitive lor. La manele nu am gasit nici macar un adjectiv pe care sa-l scriu [daca imi ziceti voi unul va pup] la rock inafara ca fiecare stil de rock transmite un mesaj are diferite subiecte, combinatii de instrumente de care nu te prea poti plictisii. Cam aceasta este opinia mea.... comentati :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate