Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Pop-ROCK-eri vs. Manelari

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006

Salve all!


Desi au mai fost cateva threat-uri pe aici cu tema asemanatoare, NU MA POT ABTINE sa nu deschit la randul meu un nou capitol pe tema asta.

Si stiti de ce? Pt ca sunt in situatia putin dorita de a sta in casa cu un manelar, eu care ma proclam ascultator de rock in genere, asta pt a evita sa scriu k sunt chiar rocker.

In fine. Ideea e ca diferenta asta de generatii este cumplita. Sora mea, e drept asculta multa muzica comerciala, dar si MULTE  manele kare pe mine ma dispera, ma scot din sarite!!

Daca e razboi in casa? Nu tocmai (desi asa ar fi normal), dar tachinarile pe tema muzicii ascultate de unul si altul sunt la ordinea zilei. Bineinteles ca fiecare pe "tura" lui, adica cand nu este celalalt in casa, asculta numai ce vrea sufletul lui, in cazul meu preponderent ROCK.

:band:


Si totusi, ma intreb, si va intreb, ce are generatia asta de adolescenti? Sunt oare irecuperabili??? Eu unul ii compatimesc, pt ca ma gandesc ca atunci cand vor trece de 25 de ani, poate (gandesc eu acum) se vor uita spre adolescenta lor si nu vor avea de ce sa fie foarte mandrii, vizavi de gusturilel lor muzicale. Adica ce este asa inaltator sa asculti manele? Mi se pare o absurditate. Si mi se pare cu atat mai inspaimantator si mai de neinteles, cu cat, e adevarat , nu toti care asculta manele sunt inculti (exemplul la treaba asta e chiar sora-mea  care ne e deloc incuiata la mine, as putea spune chiar dimpotriva). Si iarasi ma intreb, oare de ce aceste inclinatii? Poate ca este vorba de ANTURAJ, de faptul ca generatia ei, per ansamblu, asculta acest jeg de muzica.

Nu gasesc nimic stimulativ, creativ sau emotional in cantecele lui Guta & Co, pe cand daca ne uitam in partea opusa vom gasi exemple nenumarate. Adica melodii care sa aibe un mesaj, ceva care sa iti provoace o stare de exaltare, ceva in genul asta. Ma uitam zilele trecute la inregistrarea concertului celor de la Apocalyptica difizat pe TVR 2. Superb!!! Si asta chiar in lipsa versurilor!! Doamne ce ritm!!


Asadar exista oare "scapare" sau "vindecare" pentru acesti adolescenti?
Mai sunt si altii in situatia mea, de a impartii apartamentul cu manelari, el insusi fiind de alta "orientare muzicala"?

VOI CE PARERE AVETI?

:walkman:

Attached Files



#2
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nici nu am citit tot...incearca sa pui problema mai scurt.Te asigur ca pot intelege ceva si daca nu e explicat pe o pagina A4.;)

Eu zic ca perioada asta a manelelor este o moda care va trece atunci cand lumea se va plictisi.Ca si cu muzica dance romaneasca de altfel.;)
Apoi,cum ti-am mai zis,in orasul meu rockerii mananca seminte in parc si scuipa pe jos.La cateva banci distanta sunt manelistii care fac acelasi lucru.Nu vad unde e "versus"-ul ala dintre ei...
Inca ceva: eu cred ca mai demni de compatimire sunt rockerii care asculta black & shit.

#3
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Faptul ca ambii scupia pe jos nu e ceva ce ar trebui sa ne mire...in ziua de astazi foarte multi umnla pe strada si dintr-o data..fleosc...o flegma....hai sa fim seriosi: cat de mult trebuie sa fii lipsit de educatie??:puke:

#4
creizi_boi

creizi_boi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.04.2006
decat rock.........mai bine o manea

#5
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005

View Postcreizi_boi, on Jun 20 2006, 21:27, said:

decat rock.........mai bine o manea

decat o manea mai bine o ca*cat pe tavan sa-ti pice in cap.... ca e aceeasi senzatie!  :huh:

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Toate rudele mele din București (înafară de 2-3) și alte câteva din provincie nu suoprtă manelel  :coolspeak:
Cu rudele maneliste :cursing: nu prea am tangență din fercire! :coolspeak:
Prefer să fiu considerat un boșorog care ascultă Modern Talking, C.C. Catch, ABBA, Chris Rea decât un retardat de manelit modern  :deadtongue:

#7
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006

View Postraducutzzu, on Jun 20 2006, 18:27, said:

Nici nu am citit tot...incearca sa pui problema mai scurt.Te asigur ca pot intelege ceva si daca nu e explicat pe o pagina A4.;)


Daca puneam problema mai scurt, nu mai bine nu o puneam deloc.

Quote

Apoi,cum ti-am mai zis,in orasul meu rockerii mananca seminte in parc si scuipa pe jos.La cateva banci distanta sunt manelistii care fac acelasi lucru.Nu vad unde e "versus"-ul ala dintre ei...

Apoi la treaba asta cu "ti-am mai zis" e o discutie mult prea lunga.
Si aici nu mai era chestiunealegata de topicul trecut cu ecologia, ci pur si simplu de gusturile muzicale.
Si e un mare VERSUS

View Postdjl, on Jun 20 2006, 21:58, said:

Toate rudele mele din București (înafară de 2-3) și alte câteva din provincie nu suoprtă manelel  :coolspeak:
Cu rudele maneliste :cursing: nu prea am tangență din fercire! :coolspeak:
Prefer să fiu considerat un boșorog care ascultă Modern Talking, C.C. Catch, ABBA, Chris Rea decât un retardat de manelit modern  :deadtongue:

Bine zis man! Sunt intr-u totul de acord cu treaba asta.

#8
*Victor*

*Victor*

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 31.01.2006

View Postdjl, on Jun 20 2006, 21:58, said:

Prefer să fiu considerat un boșorog care ascultă Modern Talking, C.C. Catch, ABBA, Chris Rea...
Îmi plac gusturile tale.

#9
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Catalogarea oamenilor dupa genul muzical ascultat mi se pare o mare tampenie.
De asta am si zis de rockerii de aici si semintele lor: daca iti iei de la piata tricouri cu Metallica,Negura Bunget etc si etc,iti vopsesti unghiile cu negru si alte asemena aberatii nu inseamna neaparat ca esti mai educat/cizelat/noncomformist/evoluat/etc.
Uite,eu am o colega,a ascultat rock masiv acum vreo 3-4 ani si apoi incet incet si-a dat seama ca extremele nu sunt niciodata bune.Aceasta tipa care citea Idiotul in clasa a 7-a danseaza acum manele la petreceri.
La fel si eu.Acum vreo 2-3 ani,singurul artist care conta pt mine era Scooter iar in afara de house nu prea imi placea nimic.Nu suportam rock-ul si ii catalogam pe toti cei ce ascultau manele drept prosti si retarzi.
Astazi,una din piesele mele favorite e Crying in the rain iar Queen,alaturi de Scooter,e trupa cea mai apropiata de sufletul meu...

#10
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
deci ii considerai pe manelisti retarzi...acum de ce nu mai e asa??

#11
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Pt ca mi-am dat seama ca muzica e o chestie de gusturi si abia apoi de educatie.
Nu zic ca am o parere buna fata de manelisti insa sunt pur si simplu plictisit de razboiul asta impotriva manelelor. Maneaua e muzica de petrecere si e buna in astfel de cazuri.Ca sunt si idioti care isi fac din manea un stil de viata,asta e alta problema.

P.S.: pe ultimii inca ii consider retarzi.::D

#12
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
asa consider ca e Ok..a nu-ti face un stil de viata din manele...dar oricum am aceeasi parere despre manelisti(cei care canta):retarzi..ca acei care asculta nu sunt intotdeauna retarzi(doar cei care vorbesc ca manelistii si cred ca daca esti imbracat in trening esti BAROSAN..:puke:
sunt si mici exceptii, acei 5,09% care nu sunt retarzi si au un stil de viata "cu viitor"

#13
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006
Cand am pus titlul topicului "Pop-Rockeri..." m-am gandit bine la treaba asta pt a nu fi catalogat drept extremist in muzica Raducutzzu. La fel cand am zis ca ascult preponderent muzica rock.

Sunt de acord cu treaba asta: lasa loc si pentru alte genuri de muzica. Nu am nimic cu x genuri, asculti si Eminem (melodiile lui mai "barbatesti"), si Michael Jackson (care pt mine e un mare artist si muzicant) si Queen si chiar Tudor Gheorghe (ca sa intindem paleta muzicala). Insa ascult cu fantastica placere Ozzy Osborne, Metallica, Guns'n'Roses etc, etc, etc.

Cate mesaje faine ai putut desprinde din melodiile celor de la Queen? Probabil zeci.

Au manelistii vreun mesaj catre publicul lor? Sau mesajul este ceva de genul: "am bani" , "am nevasta", "sa moara dusmanii mei" "de la mine pt x, fara numar"........... :death:

Cam la asta se reduce  esenta  topicului meu.
Maneaua pt mine reprezinta o "ceva"  lipsit de continut, din care nu te alegi cu nimic.

BAFTA all.

#14
van den plas

van den plas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 09.02.2004
Plus ca este muzica unei anumite minoritati, care nu se bucura de simpatie nici in Romania si nici prin alte locuri prin care a ajuns. Este un fenomen foarte ciudat aici, de asimilare culturala a majoritatii de catre minoritate. Manelistii ajung modele de succes pt. multi dintre romani, iar modul lor de viata ,unul demn de urmat. Si ne mai miram si ne simtim jigniti, atunci cand in strainatate romanii sunt considerati tigani.
   Eu unul chiar nu vad cum as putea sa ma regasesc in muzica asta, cum as putea sa simt tiganeste si sa ma identific cu conceptiile si modul lor de viata.

#15
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
newanda ... unde invata sora ta si cati ani are ? ca o punem la dezintoxicare :naughty:

o sa te mire, da chiar are legatura :roflmao: (si eu sunt din pitesti)

#16
Newanda

Newanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.06.2006

View Postshobi, on Jun 21 2006, 13:55, said:

newanda ... unde invata sora ta si cati ani are ? ca o punem la dezintoxicare :naughty:

o sa te mire, da chiar are legatura :roflmao: (si eu sunt din pitesti)



Stiu ca esti din pitesti. dezintoxicare zici? hmmmmmmm. Am incercat eu cu mai multe treburi. n-a dat rezultate.

#17
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
Foloseste metode mai...





















........."ne-ortodxe"..:w00t:

#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostNewanda, on Jun 21 2006, 15:14, said:

Stiu ca esti din pitesti. dezintoxicare zici? hmmmmmmm. Am incercat eu cu mai multe treburi. n-a dat rezultate.
o sa te mire cata lume asculta manele doar ca sa fie gica contra ... incearca sa n-o bagi in seama cateva zile ... sau mai bine, ca sa nu fie un fel de razbunare ca o faci sa asculte rock-ul tau ... baga mare si asculta doar la casti ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate