Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Pop-ROCK-eri vs. Manelari

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#73
Red9

Red9

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 546
  • Înscris: 10.04.2007
Super piesa, super versuri. Armin Van Buuren ft. Justine Suissa - Burned With Desire. Un classic al Trance-ului melodic.... Bravo, Ice...

#74
blaCk-heaRt

blaCk-heaRt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.07.2007
in manele ii prostia versurilor unde au asa zis 'versuri' cum suna "masina mea", "dusmani mei" ( da cine ii curios ce dusmani si masina are el? ) in rock versurile sunt despre toti pt oameni tristi, fericiti, etc. si in versurile de la rock nu suna "am lant de aur ) se refera la partea psihologica a omului ( traducere pt manelesti -> rock mai bun k manele, si orice alt gen ii mai bun k manele nu numai rockul, mai bine il ascult pe vecinu cum scartzaie vioara decat sa ascult manele )

#75
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

View PostRed9, on Aug 4 2007, 08:01, said:

Super piesa, super versuri. Armin Van Buuren ft. Justine Suissa - Burned With Desire. Un classic al Trance-ului melodic.... Bravo, Ice...
Clipul e lovely! :inlove:

#76
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
In mod normal fiecare asculta ce vrea si e treaba lui ce asculta atata timp cat nu deranjeaza pe alti cu muzica lui  . Eu prefer Disco si house care tot in disco isi are radacinile , dar bineinteles si Rock-ul .

#77
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
cand un manelist (oricare, nu conteaza) o sa adune un stadion intreg de oameni la un concert live atunci am sa ma duc si eu sa ascult manele.
Dar pana atunci sunt liber sa ascult ce vreau, nu ma obliga nimeni sa ma duc la o discoteca cu manele sau sa ma uit pe taraf ;)

#78
black~angel

black~angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.07.2007

View Postproxxxy, on Sep 8 2007, 14:20, said:

cand un manelist (oricare, nu conteaza) o sa adune un stadion intreg de oameni la un concert live atunci am sa ma duc si eu sa ascult manele.
Dar pana atunci sunt liber sa ascult ce vreau, nu ma obliga nimeni sa ma duc la o discoteca cu manele sau sa ma uit pe taraf ;)
deci tu asculti ce asculta majoritatea....?

#79
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postblack~angel, on Sep 9 2007, 13:57, said:

deci tu asculti ce asculta majoritatea....?
 nu, eu ascult ce-mi place, indiferent de majoritate, dar ziceam asa, ca o comparatie.. :console:

#80
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

View PostSh0rty, on Aug 13 2006, 16:32, said:

Claudia ,Nek si De Marco - Cere-mi tot ce vrei[/url]

desi nu sunt manelar  <_<, mel asta imi place :peacefingers:.

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 30 October 2007 - 12:45.


#81
kshuxethb

kshuxethb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2007
ca tot vb aici de complexitate si ce merta ascultat am zis sa pun shi eu neshte versuri mai deep un pic care nu tot rumanu ar fi in stare sa le descifreze... fiind nevoie de mult exercitziu mental pana sa ajungi sa potzi gandii la un nivel inalt ..... si sincer cred ca saracutzu lor neuron singuratic nu ar face fatza.

Tool - Parabola

We barely remember
Who or what came before this precious moment.
We are choosing to be here,
Right now,
Hold on, stay inside
This holy reality,
This holy experience.
Choosing to be here in...

This body, this body holding me,
Be my reminder here that I am not alone in
This body, this body holding me,
Feeling eternal -
All this pain is an illusion.

Alive, I

In this holy reality,
in this holy experience,
Choosing to be here in...

This body, this body holding me,
Be my reminder here that I am not alone in
This body, this body holding me,
Feeling eternal -
All this pain is an illusion.

Twirling 'round with this familiar parable.
Spinning, weaving 'round each new experience.
Recognize this as a holy gift and
Celebrate this chance to be
Alive and breathing.

A chance to be
Alive and breathing.

This body holding me
Reminds me of my own mortality.
Embrace this moment.
Remember, we are eternal -
All this pain is an illusion.




Serj Tankian - Praise The Lord And Pass The Ammunition



Come lay it down, wont you,
Come burn it down, cant you,
Lay it down, the guns above the ground
Come lay it down, wont you,
Come burn it down, cant you,
Lay it down, the guns above the ground

Nlelith is a prophet
From the prophet came the king
From the king came the pauper
From the pauper came the swing
From the swing came creation
From creation came love,
You dont know what this love is all about,

Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,
Life affirming and our spiritual trust

Lay it down, wont you,
Come burn it down, cant you,
Lay it down, the guns above the ground

Nlelith is a prophet
From the prophet came the king
From the king came the pauper
From the pauper came the swing
From the swing came creation
From creation came love,
You dont know what this love is all about,

Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,
Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,

Buddha, Mohammad and the Hindu
Lost 100
Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,
People still ask when will
Armageddon begin,

Dragging my feet any longer through the
pussy litter,
Dragging my feet any longer through the
pussy litter,
Dragging my feet any longer through the
pussy litter,

Nlelith is a prophet
From the prophet came the king
From the king came the pauper
From the pauper came the swing
From the swing came creation
From creation came love,
You dont know what this love is all about,

Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,
Praise the Lord and pass the ammunition
Praise praise the Lord and pass the
ammunition,

Do we ever have enough,
When we see that blue dove
Do we ever have enough
When we see that blue dove
We want to go where no ones been
No ones been

Come lay it down, wont you,
Come burn it down, cant you,
Lay it down, the guns above the ground
Wont you.

astea sunt unele din versurile care m-au impresionat pe mine extrem de profund shi mi s-au parut relevante pentru topic, fiind vorba de comparatzia dintre versuri, nush zau cand o sa scoata gutza ceva profund despre existentza noastra care sa te puna luni intregi pe ganduri shi oricat te-ai aprofunda sa mai ai inca unde sa ajungi sau sa vorbeasca cu atat subtitilitate despre atatea razboaie care sunt aruncate asupra religie ca o povara care normal nu ar avea ce sa caute acolo adevaritzii profetzi fiind oameni care au incercat sa aduca pace toturor (personal sunt ateu dar tot ii admir pe oamenii aceia care nu au fost sfintzi pentru ca erau diferitzi de noi ci pentru ca aveau o mentalitate superioara). Cand reusheshte orice manea sa ma puna pe ganduri (si sa ma puna pe ganduri in legatura cu altceva nu cat de stupida poate fi uneori rasa umana) atunci da domne tot respectu (probabil tot nu o sa le ascult gratzie negativului lor la care sunt alergic).

#82
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Ia să mă bag și eu în seamă.

View PostantinVidia, on Feb 28 2007, 14:17, said:

Un lucru e sigur, maneaua e cel mai inferior gen miuzical din lume
1. Nu există cel mai inferior.

kshuxethb said:

sa potzi gandii...shi oricat te-ai aprofunda
:huh:

blaCk-heaRt said:

rock mai bun k manele, si orice alt gen ii mai bun k manele nu numai rockul
Vă rog să scrieți și să vă exprimați coerent. Doar nu sunteți niște maneliști analfabeți :rolleyes:

Edited by fracture, 22 November 2007 - 13:07.


#83
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
doamne, da sunteti fenomenali, cu ce va deranjeaza pe voi ce asculta cineva in intimitatea casei/castilor lui? ok, si mie mi se par infecte manelele, am impresia ca numai oamenii cu o sensibilitate artistica redusa asculta asa ceva si ii desconsider din punct de vedere muzical, dar sunt oameni care ii desconsidera din toate punctele de vedere, ori  mie nu mi se pare normal asa ceva.

si mai e o chestie pe care nu o inteleg: respingerea unui gen muzical din cauza fanilor genului respectiv. mi se pare cea mai mare dovada de idiotenie, tie iti pasa de cum suna muzica aia si de ce iti transmite sau vrei sa iti faci o ambitie personala din a nu asculta rock/manele pentru ca rockerii/manelarii sa poarta aiurea? pai sa-ti zic o chestie, aiurea se poarta si unii si altii uneori, si aiurea se poarta o gramada de oameni care nu asculta nici una nici alta, acu ce relevanta are asta? preferinta pentru un anume gen de muzica ar trebui sa fie ceva personal, in nici un caz sa fie influentata de chestii asa prostesti. serios, ma ucid prejudecatile astea, tare inapoiati mai suntem in anumite privinte!

Edited by black_dizzy, 16 December 2007 - 10:47.


#84
Alias90

Alias90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.01.2008

View Postblack_dizzy, on Dec 16 2007, 11:46, said:

doamne, da sunteti fenomenali, cu ce va deranjeaza pe voi ce asculta cineva in intimitatea casei/castilor lui? ok, si mie mi se par infecte manelele, am impresia ca numai oamenii cu o sensibilitate artistica redusa asculta asa ceva si ii desconsider din punct de vedere muzical, dar sunt oameni care ii desconsidera din toate punctele de vedere, ori  mie nu mi se pare normal asa ceva.

si mai e o chestie pe care nu o inteleg: respingerea unui gen muzical din cauza fanilor genului respectiv. mi se pare cea mai mare dovada de idiotenie, tie iti pasa de cum suna muzica aia si de ce iti transmite sau vrei sa iti faci o ambitie personala din a nu asculta rock/manele pentru ca rockerii/manelarii sa poarta aiurea? pai sa-ti zic o chestie, aiurea se poarta si unii si altii uneori, si aiurea se poarta o gramada de oameni care nu asculta nici una nici alta, acu ce relevanta are asta? preferinta pentru un anume gen de muzica ar trebui sa fie ceva personal, in nici un caz sa fie influentata de chestii asa prostesti. serios, ma ucid prejudecatile astea, tare inapoiati mai suntem in anumite privinte!
uite .... acum vad si eu o persoana care gandeste! insa eu vreau sa adaug ceva: cea mai mare problema intre rock-eri si manelisti este ORGOLIUL! oricat de mult ar nega ei acest lucru, acesta exista! ce au rock-erii cu manelisti si invers nu pot sa-mi dau seama dar totusi ma gandesc la o posibila cauza a acestei dusmanii: am impresia ca ei nu inteleg muzica care o asculta celalalt. asta e parerea mea . . . si aici nu ma refer la cultura sau incultura! din contra! ma refer la mesajul trimis de aceste genuri muzicale ! asta e ... dusmania asta nu cred ca va avea nici o data sfarsit  :huh:

#85
demonroses

demonroses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.03.2007
In opinia mea, nu au decat sa asculte la casti ce rahat vor ei,dar sa nu imi bage mie pe gat cacaturile lor de manele cand merg cu autobuzul sau mai stiu eu unde,asa cum nici eu nu le bag pe gat ceea ce ei probabil ar considera satanisme,desi ar gresi grosolan.Cand mai si aud vreun gelat d'ala cu "roachere,esti baiat sau fata?" ma apuca rau.Cu bocancii pe ei  :OK:

#86
teo15

teo15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 875
  • Înscris: 10.09.2009

View PostAlias90, on 5th January 2008, 17:34, said:

uite .... acum vad si eu o persoana care gandeste! insa eu vreau sa adaug ceva: cea mai mare problema intre rock-eri si manelisti este ORGOLIUL! oricat de mult ar nega ei acest lucru, acesta exista! ce au rock-erii cu manelisti si invers nu pot sa-mi dau seama dar totusi ma gandesc la o posibila cauza a acestei dusmanii: am impresia ca ei nu inteleg muzica care o asculta celalalt. asta e parerea mea . . . si aici nu ma refer la cultura sau incultura! din contra! ma refer la mesajul trimis de aceste genuri muzicale ! asta e ... dusmania asta nu cred ca va avea nici o data sfarsit  :huh:
Exact.Manelistii nu inteleg rockul si rockerii nu inteleg manelele.

#87
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004

View Postdemonroses, on 25th November 2009, 00:51, said:

Cand mai si aud vreun gelat d'ala cu "roachere,esti baiat sau fata?" ma apuca rau.Cu bocancii pe ei  :OK:

Desi eu sunt genul care merg cu masina, cand merg cu tr. in comun, se mai uita cate unul la mine ciudat, mai ales ca am casti extrauriculare, ce aud eu se aude si in jur, inca nu am parul lung (in viitor va fi), deci am scapat de aceasta intrebare, dar am un coleg care daca este barbierit perfect, il poti lua de fata.

Am si eu momente cand imi vine sa calc cate unul in picioare, mai ales aia care vor sa para destepti, lucru valabil si la volan,am momente cand imi vine sa ma dau jos la ei sa ii calc pe cap.

Eu inteleg manelele :P, dar nu le inteleg rostul, nu pot sa le ascult, nu imi fac placere si mai tot timpul stau cu geamul inchis, pentru a nu avea "placerea" de a auzi asa ceva.

#88
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009
E diferenta intre a asculta, in mod simplu un gen de muzica si a te identifica cu acel gen de muzica prin comportament/limbaj.

#89
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004

View Postbogdan3214, on 27th November 2009, 22:09, said:

E diferenta intre a asculta, in mod simplu un gen de muzica si a te identifica cu acel gen de muzica prin comportament/limbaj.

Crect, una e sa asculti manele si una e sa te faci menalist/cocalar, asa am un coleg, asculta manele (dar nu asta e genul sau muzical principal), dar daca il vezi pe strada poti jura ca tipul nu asculta vers de manea.

#90
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Tool au unele din cele mai inteligente versuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate