Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1158 replies to this topic

#91
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Intre timp le-am scris si celor de la economycarrentals.com si iata ce raspuns mi-au dat, poate e util si altora:

thank you very much for your interest to book your car with EconomyCarRentals.com.
We kindly inform you that some of our partners in Cyprus allow to rent cars with a debit card, but only when a customer buys an additional WUG insurance.
You may buy it locally or when making a booking online.
Please note, however, that our system accepts only Visa or Mastercard credit cards and so you need one to make an online booking.
you may use somebody else's credit card to make a booking online.


#92
Passepartout

Passepartout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2009

 raluca2005, on Feb 9 2009, 18:03, said:

Tu ai fost cu vreo agentie anume sau pe cont propriu? Pare foarte interesant hotelul.

Salut!
Eu am fost cu o agentie . Este o agentie un pic mai exclusivista (in sensul ca vinde bilete numai anumitor clienti care sunt membrii ai acestei agentii); dar daca ii suni (asa cum am facut eu), nu m-au refuzat. Oricum, serviciile au fost super - au toata gama de oferte pe Cipru, asistenta turistica la fel. Nu eram hotarat daca sa aleg intre Cipru sau Grecia. Am ales Ciprul mai mult din curiozitate (in Grecia ma voi tot duce - e mai aproape). Ciprul merita din toate punctele de vedere - servicii, plaja, mancare  - ideea este ca a apela la o agentie este recomandat - ei iti pot oferi informatii despre hoteluri si au interesul sa te indrume catre ce este mai bun. Cei de la agentie din cate am inteles, cunosc Ciprul si retelele hoteliere - pe mine m-au indrumat catre un hotel de 4* (Four Seasons) desi eu initial optasem pentru unul de 5*(Golden Bay). Vreau sa spun ca a fost extreoridnar la cel de 4 (intamplator, l-am vizitat si pe cel la care vroiam sa ma duc si era de 2 ori mai slab) si mai ieftin.

Edited by me_and_myself, 16 June 2009 - 08:26.


#93
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 Passepartout, on May 16 2009, 13:07, said:

Salut!
.
Ce-i aia "agentie exclusivista"? Daca si pentru Cipru iti trebuie agentie si inca una exclusivista.... Si mai au si greseli de ortografie pe site...

Edited by me_and_myself, 16 June 2009 - 08:27.


#94
dana96

dana96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.04.2009
Nu cred ca aveti nevoie de agentie pentru Cipru. poate doar pentru asistenta turistica. In rest, la Tarom sunt bilete pentru Larnaca la pret promotional de aprox. 150 eur iar hotelul se poate rezerva foarte bine si de pe booking.com. Noi plecam la sfarsitul lui septembrie pentru un week-end prelungit si am gasit oferte foarte bune, atat la transport cat si la cazare.

#95
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007
noi plecam cu blue air, am luat bilete cu 100 eur de persoana si hotel prin rezervare.ro am platit vreo 600 pt 7 nopti all inclusiv

in total 900 eur 2 adulti si un copil, in conditiile in care agentiile vand cu 8-900 sejurul de persoana :))

#96
Passepartout

Passepartout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2009

 Pitzifelnic, on May 18 2009, 21:47, said:

Ce-i aia "agentie exclusivista"? Daca si pentru Cipru iti trebuie agentie si inca una exclusivista.... Si mai au si greseli de ortografie pe site...

Agentie exclusivista inseamna ca lucreaza cu o serie restransa de clienti - motivele politicii lor de marketing... nu le cunosc. Cat despre greseli de ortografie pe site.. are mai putina importanta.. important este ca mie, cel putin au reusit sa imi ofere exact ceea ce mi-am dorit . Am luat prea multe tepe ducandu-ma de capul meu si bazandu-ma doar pe cateva poze afisate pe internet sau pe pareri de pe forumuri... Daca citesti numai forumul de fata, referitor la Cipru, deja te mananca serpii, te zgarii in pietrele din apa, bei numai Cola (pt. ca apa e scumpa) si stai tot sejurul intrebandu-te ce cauti acolo pentru ca nu ai nimic de vizitat/vazut/etc. Oricum, in Cipru este bine sa mergi in cunostinta de cauza - este o destinatie destul de scumpa (mai scumpa decat Grecia sau Turcia) si nu cred ca merita riscul de a-ti parea rau dupa banii dati doar de dragul de a face singur rezervari. Iar printr-o agentie, preturile biletelor la hoteluri, sunt net inferioare fata de cele afisate la receptie ;)

Edited by me_and_myself, 16 June 2009 - 08:28.


#97
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Passepartout, on May 19 2009, 21:13, said:

Agentie exclusivista inseamna ca lucreaza cu o serie restransa de clienti - motivele politicii lor de marketing... nu le cunosc. Cat despre greseli de ortografie pe site.. are mai putina importanta.. important este ca mie, cel putin au reusit sa imi ofere exact ceea ce mi-am dorit . Am luat prea multe tepe ducandu-ma de capul meu si bazandu-ma doar pe cateva poze afisate pe internet sau pe pareri de pe forumuri... Daca citesti numai forumul de fata, referitor la Cipru, deja te mananca serpii, te zgarii in pietrele din apa, bei numai Cola (pt. ca apa e scumpa) si stai tot sejurul intrebandu-te ce cauti acolo pentru ca nu ai nimic de vizitat/vazut/etc. Oricum, in Cipru este bine sa mergi in cunostinta de cauza - este o destinatie destul de scumpa (mai scumpa decat Grecia sau Turcia) si nu cred ca merita riscul de a-ti parea rau dupa banii dati doar de dragul de a face singur rezervari. Iar printr-o agentie, preturile biletelor la hoteluri, sunt net inferioare fata de cele afisate la receptie ;) .
Amice... inteleg ca lucrezi la ....., poti s-o spui pe fatza, nu e nici o suparare. Inteleg ca Ciprul e un soi de Papua Noua Guinee unde te mananca serpii daca nu te duci cu Prea Sfanta Agentie care te va salva de plictiseala, papuasi si cazat in copacul putred cu care vei cadea in somn si nu in ala puternic. Inteleg ca in Cipru daca nu te duci in cunostiinta de cauza, vor veni beduinii si te vor jefui, tuaregii ce te vor viola si Al-Qaida care te va rapi de vei ajunge vedeta pe Al-Jazeera. Ma bucur pentru tine ca in ciuda excursiei intr-o tara unde pericolele te pasc la fiecare colt de strada, a existat un salvator exclusivist care sa-ti gaseasca unicul hotel de pe insula - hotel de 4 stele cu servicii de 7 stele si preturi de 1 stea... si atunci ma intreb de ce nu te-oi fi dus in Antalya unde e ieftin si bine ? Apropos, a fost Ciprul de Sud sau Ciprul de Nord ?

Edited by me_and_myself, 16 June 2009 - 08:28.


#98
dana96

dana96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.04.2009
Pentru cine a fost in Cipru, am si eu o intrebare: cam ce s-ar putea face in 3 zile (atat putem sta) in Larnaca cu doi baieti de 9 si 11 ani? Cand mergi in concediu cu copiii iti schimbi putin obiectivele...  Va multumesc anticipat!

#99
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
si eu as avea mai multe intrebari, ne gandim la vacanta, desi prima varianta a fost Rodosul, am vazut intr-o revista peisaje din Cipru si ne-au fermecat si pe mine si pe sotul meu, va rog sa-mi recomandati un hotel bun intr-o zona linistita, cu plaja aproape si cu nisip, intrare lina in apa.. nu stiu are importanta ca e partea de nord sau sud, ca am vazut ca s-a mai postat aspectul acesta? va rog sa-mi spuneti daca avion gasim si din cluj, timisoara sau budapesta? bucuresti e putin cam departe de noi...multumesc mult,

#100
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 dana96, on May 20 2009, 09:13, said:

Pentru cine a fost in Cipru, am si eu o intrebare: cam ce s-ar putea face in 3 zile (atat putem sta) in Larnaca cu doi baieti de 9 si 11 ani? Cand mergi in concediu cu copiii iti schimbi putin obiectivele...  Va multumesc anticipat!
Eu as petrece o zi cu copiii la waterworld in Ayia Napa. E cel mai tare la care am fost pana acum. Pretul este insa destul de mare, asa ca trebuie sa-ti programezi o gaura serioasa in buget. Nu vreau sa dau o suma, ca sa nu gresesc, pentru ca lucrurile se mai schimba de la o zi la alta, dar poti sa te uiti pe www.waterworldwaterpark.com si cred ca te lamuresti. In apropiere mai un restaurant frumos cu o gradina zoologica foarte interesanta unde puteti bea un suc pana cand copiii se uita la animale. Langa Larnaka (aproape de aeroport) e Hala Sultan Tekesi, o moschee destul de interesanta, poate le-ar place s-o vizitati. Chiar langa moschee e un mare lac sarat unde gasesti flamingo (functie de sezon) ceea ce este chiar interesant.
Spre Ayia Napa ar mai fin Cape Greko cu o priveliste foarte frumoasa, pe unde sunt si niste poteci (mai abrupte insa, totul e stancos) pana la mare, unde poti sa faci niste plimbari frumoase.
daca luati masina puteti sa vizitati si Curium (Kourion) un pic mai la sud de Limassol. E un oras grecesc pe o inaltime chiar langa mare, cu o priveliste foarte frumoasa si cu multe coloane, un amfiteatru, alte ruine.
Bine-nteles ca macar o zi trebuie sa stai cu ei la plaja, ca altfel se supara pe voi!
Si promenada din Larnaka e foarte frumoasa, puteti sa va uitati si prin micul port de yachturi.

 bibi8, on May 20 2009, 10:58, said:

si eu as avea mai multe intrebari, ne gandim la vacanta, desi prima varianta a fost Rodosul, am vazut intr-o revista peisaje din Cipru si ne-au fermecat si pe mine si pe sotul meu, va rog sa-mi recomandati un hotel bun intr-o zona linistita, cu plaja aproape si cu nisip, intrare lina in apa.. nu stiu are importanta ca e partea de nord sau sud, ca am vazut ca s-a mai postat aspectul acesta? va rog sa-mi spuneti daca avion gasim si din cluj, timisoara sau budapesta? bucuresti e putin cam departe de noi...multumesc mult,
Mie imi place Palm Beach Hotel, langa Larnaka. Are plaja de nisip foarte lina, hotelel e foarte OK. Daca vrei ceva mai putin costisitor, poti sa stai la una din multele pensiuni sau aparthoteluri din zona.
In nord e cazarea in general mai scumpa, nu-mi explic de ce.
Poti sa zbori din Cluj cu Malev, cu escala la Budapesta, dar te costa vreo 400 EUR/persoana in iulie. Din Budapesta, direct si tot cu Malev, e vreo 50.000 forinti.

#101
dana96

dana96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.04.2009
Multumesc mult, Pitzifelnic! Programul schitat de tine ma incanta si pe mine, ca adult. Sunt sigura ca cei mici (sau nu chiar asa mici) vor fi superincantati.

#102
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
multumesc tare mult Pitzifelnic, 50.000 de ft/persoana tot in iulie? am sa incerc sa caut variante...daca ar mai fi si alte sfaturi de dat m-ar bucura tare mult daca mi-ai spune...

#103
Passepartout

Passepartout

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.05.2009

 Imperator, on May 19 2009, 23:06, said:

Amice... inteleg ca lucrezi la....... poti s-o spui pe fatza, nu e nici o suparare. Inteleg ca Ciprul e un soi de Papua Noua Guinee unde te mananca serpii daca nu te duci cu Prea Sfanta Agentie care te va salva de plictiseala, papuasi si cazat in copacul putred cu care vei cadea in somn si nu in ala puternic. Inteleg ca in Cipru daca nu te duci in cunostiinta de cauza, vor veni beduinii si te vor jefui, tuaregii ce te vor viola si Al-Qaida care te va rapi de vei ajunge vedeta pe Al-Jazeera. Ma bucur pentru tine ca in ciuda excursiei intr-o tara unde pericolele te pasc la fiecare colt de strada, a existat un salvator exclusivist care sa-ti gaseasca unicul hotel de pe insula - hotel de 4 stele cu servicii de 7 stele si preturi de 1 stea... si atunci ma intreb de ce nu te-oi fi dus in Antalya unde e ieftin si bine ? Apropos, a fost Ciprul de Sud sau Ciprul de Nord ?
AM fost in Ciprul de Sud ;) Lucrez in domeniul ingineriei  - asta ca o paranteza la provocare ;) - n-am de-a face cu turismul

Edited by me_and_myself, 16 June 2009 - 08:29.


#104
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 bibi8, on May 20 2009, 14:36, said:

multumesc tare mult Pitzifelnic, 50.000 de ft/persoana tot in iulie? am sa incerc sa caut variante...daca ar mai fi si alte sfaturi de dat m-ar bucura tare mult daca mi-ai spune...
Cu placere. Da, in iulie. Daca mai ai intrebari, pot incerca sa raspund.

 dana96, on May 20 2009, 13:01, said:

Multumesc mult, Pitzifelnic! Programul schitat de tine ma incanta si pe mine, ca adult. Sunt sigura ca cei mici (sau nu chiar asa mici) vor fi superincantati.
Cu placere.

#105
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
[quote name='Pitzifelnic' date='May 20 2009, 17:49' post='6514501']
Cu placere. Da, in iulie. Daca mai ai intrebari, pot incerca sa raspund.


da cred ca as mai avea, caci sotul meu mi-a pus mai multe intrebari si eu nu stiam ce sa zic, daca stii cumva pretul indicat include toate taxele? si pretul e pentru zbor dus-intors? cum e temperatura in iulie- august? de la aeroport gasim mijloc de transport pana la hotel si cam cat costa? ce ai recomanda de vizitat? cum sunt preturile in supermarket? cam multe intrebari ma opresc si iti multumesc mult...

#106
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 dana96, on May 20 2009, 09:13, said:

Pentru cine a fost in Cipru, am si eu o intrebare: cam ce s-ar putea face in 3 zile (atat putem sta) in Larnaca cu doi baieti de 9 si 11 ani? Cand mergi in concediu cu copiii iti schimbi putin obiectivele...  Va multumesc anticipat!

Iti recomand sa te cazezi la Ayia Napa sau Protaras. In plus fata de cele spuse, ti-as sugera un spectacol care noua ne-a placut f mult (de sunete si lumini, lasere) numit "Magic Dancing of the Water" ce are loc in fiecare seara in Protaras ( http://www.magicdancing.szm.com/ ). Ca hoteluri, noi am stat la Napa Mermaid 4* din Ayia Napa si ne-a placut mult, dar data viitoare vreau musai la Nissi Beach Hotel 4* situat chiar pe plaja Nissi Beach din Ayia Napa, care mi se pare plaja ideala pt copii si nu numai. In Protaras mi-a placut mult cum arata hotelul Sunrise Beach Hotel.

Attached File  Cipru_mai_2008_379.jpg   1006.83K   275 downloads   Plaja Nissi Beach din Ayia Napa, superba...

Un loc care mi s-a parut inedit a fost Adonis Baths (mai tare decat Baile Afroditei, si acolo dragut si mai cunoscut), dar e in zona Paphos undeva in munti: un lac micut in mijlocul muntilor, se ajunge doar cu masina si pe un drum de vreo 5km neasfaltat si cu serpentine, vegetatie faina in jur, cascada, se poate face baie dar apa e f rece...oricum merita vazut locul...

Attached File  Cipru_mai_2008_697.jpg   1.04MB   346 downloads

Edit: cea atarnata de sfoara lui Tarzan nu sunt eu :) si o nemtoaica ce facea acrobatii pe acolo :)

Edited by Phx', 21 May 2009 - 10:47.


#107
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
[quote name='mdlupu' post='6506574' date='May 19 2009, 10:38']noi plecam cu blue air, am luat bilete cu 100 eur de persoana si hotel prin rezervare.ro am platit vreo 600 pt 7 nopti all inclusiv

in total 900 eur 2 adulti si un copil, in conditiile in care agentiile vand cu 8-900 sejurul de persoana :))[/quote]

am si eu o intrebare cum ai facut rezervarea prin rezervare.ro pentru  ca eu nu am vazut la ei oferte pentru cipru! multumesc frumos

[quote name='Pitzifelnic' date='May 20 2009, 17:49' post='6514501']
Cu placere. Da, in iulie. Daca mai ai intrebari, pot incerca sa raspund.


scuze Pitzifelnic, am uitat sa intreb prin ce agentie gasesc biletul de avion la 50.000 ft?

Phx', te rog frumos sa-mi spui mai multe detalii despre hotelul Napa Mermaid, pentru ca si eu m-am uitat la varianta asta, arata ca si in poze intr-adevar?, cat ati platit pentru sejur? plaja si masa cum sunt? si ce altceva crezi ca ar trebui sa stim...
multumesc frumos, observ ca tot mai multi se indreapta spre Cipru cred ca e ceva de vis!

Edited by bibi8, 21 May 2009 - 11:12.


#108
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 bibi8, on May 21 2009, 12:21, said:

Phx', te rog frumos sa-mi spui mai multe detalii despre hotelul Napa Mermaid, pentru ca si eu m-am uitat la varianta asta, arata ca si in poze intr-adevar?, cat ati platit pentru sejur? plaja si masa cum sunt? si ce altceva crezi ca ar trebui sa stim...
multumesc frumos, observ ca tot mai multi se indreapta spre Cipru cred ca e ceva de vis!

Napa Mermaid e un hotel nou si modern, cu piscina cu paturi imprejur (adica ceva mai mult decat sezlongurile, au o saltea groasa pe ele si un rulou la cap), treci strada si ajungi la o plaja draguta desi nu prea mare, noi am dat in mai 2008 (rezervat prin booking.com) 80 euro/zi cu mic dejun (foarte bun si variat, restaurantul are si o terasa, deci se poate lua micul dejun privind marea). Stai sa caut ceva poze:

Attached File  Cipru_mai_2008_006.jpg   1.03MB   102 downloads Attached File  Cipru_mai_2008_009.jpg   995.44K   92 downloads
Attached File  Cipru_mai_2008_015.jpg   1.01MB   80 downloads Attached File  Cipru_mai_2008_018.jpg   1.01MB   85 downloads
Attached File  Cipru_mai_2008_035.jpg   1.02MB   156 downloads

Edited by Phx', 21 May 2009 - 11:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate