Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1153 replies to this topic

#55
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai Larnaca este departe de zona turca. Iar trecerea se face prin Nicosia dupa stiinta mea. Nu am incercat niciodata sa trec prin alta parte. O sa ma interesez.

#56
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 bogdanbf, on Jun 8 2008, 17:33, said:

abia m-am intors din Cipru si iata impresiile mele:

Cazarea:
Am stat la San Remo Hotel in Larnaca. Menajere romance, personal cipriot, foarte-foarte amabili. Compensau cu unele lipsuri ale hotelului. Foarte interesant ca desi e foarte-foarte cald, nu erau frigidere in camere. Camera avea vedere spre piscina, zona era foarte linistita si aveau geamuri tip termopan.

Cipru:
Transportul se poate face cu masina inchiriata sau cu autobuze. Din Larnaca aveam autobuze spre Limassol, Nicosia, Protaras si Agia Napa:

Plaja si marea:
Plaja foarte foarte curata si linistita (Mekenzie). Pe plaja principala, Finikoudes, era mai multa galagie si forfota. Apa foarte curata si linistita, destul de calda, cam ca la noi in luna iulie. Nu se fura de pe plaja, nu sunt vanzatori ambulanti si pe durata intregii zile tot ce se aude sunt valurile. relaxant...foarte relaxant...

In septembrie o sa ajungem si noi in Cipru. Poti sa-mi dai mai multe detalii despre hotel. Chiar este la 100 m de plaja (plaja de care spui tu)?
Cum ai rezolvat cu transferul de la aeroport ?
Bus-urile pt Aya Napa se iau din apropierea hotelului ?

#57
baxter777

baxter777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.08.2006
Doresc si eu mai multe informatii despre  Aya Napa  , eventual niste poze cu plaja de acolo.
Cat timp se zboara pana in Cipru de la Bucuresti ?
Astept cu interes un raspuns.

#58
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 baxter777, on Jun 15 2008, 16:19, said:

Doresc si eu mai multe informatii despre  Aya Napa  , eventual niste poze cu plaja de acolo.
Cat timp se zboara pana in Cipru de la Bucuresti ?
Astept cu interes un raspuns.

Eu mi-am luat la blue-air bilete si durata zborului este de 2 ore si 15 min.

#59
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 bogdanbf, on Jun 8 2008, 17:33, said:

Cazarea:
Am stat la San Remo Hotel in Larnaca. Menajere romance, personal cipriot, foarte-foarte amabili. Compensau cu unele lipsuri ale hotelului. Foarte interesant ca desi e foarte-foarte cald, nu erau frigidere in camere. Camera avea vedere spre piscina, zona era foarte linistita si aveau geamuri tip termopan.

Am facut si eu rezervarile pt Cipru si-am optat tot pt San Remo Hotel, mai ales ca am gasit si la pret bunicel 235 euro/7 nopti, pe www.bookcyprus.com. Sper sa fie ok !

#60
HomerSimpson

HomerSimpson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2007
Pe 18 iulie plec în Cipru, mai exact în Limassol. Poate cineva care a mai fost prin zonă să-mi recomande ce e de vizitat sau să-mi dea niște ponturi? M-ar interesa îndeosebi cam care sunt tarifele la taxiuri.

#61
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
salut!  a fost careva cu masina in cipru?

#62
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

 paul06, on Jun 12 2008, 07:39, said:

In septembrie o sa ajungem si noi in Cipru. Poti sa-mi dai mai multe detalii despre hotel. Chiar este la 100 m de plaja (plaja de care spui tu)?
Cum ai rezolvat cu transferul de la aeroport ?
Bus-urile pt Aya Napa se iau din apropierea hotelului ?
hotelul nu e chiar la 100 de metri dar nu mai mult de 150. Transferuld e la aeroport la hotel il faci cu taxiul, dar e bine sa discuti pretul dinainte. eu m-am tocmit de la 15 la 10 EURO :D. daca ajungi acolo la o ora decenta sunt autobuze care merg de la aeroport in oras. Autobuzele pentru agya napa ca si penru celelalte locatii se iau de pe la mijlocul bulevardului Finikoudes.
Multa bafta si concediu placut!

PS: nu uitati sa mancati kleftico si tavas la Restaurantul Militzis(pe faleza cum mergeti spre centrul orasului dinspre aeroport, in apropierea cetatii). In poza se vede o portie de pui in plan departat si tavas in farfuria mea. DEMENTIAL DE BUN!

Attached Files


Edited by bogdanbf, 30 August 2008 - 11:17.


#63
maxy19

maxy19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008
Buna,

Eu am rezervat bilete pt Ayia Napa la inceputul lunii octombrie prin Blue Air. Iar cazarea va fi la Hotel Atlantica Sancta Napa, 7 nopti cazare cu HB, 1 camera dubla la 355 euro. Am rezervat de asemenea si transferul asta datorita faptului ca ajungem seara in Larnaca.

Am citit pe net tot felul de review-uri despre Cipru, dar n-a spus nimeni cum e vremea in octombrie.

Stie cineva cum e vremea in octombrie in Cipru, cum este apa marii, etc?

#64
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 bogdanbf, on Aug 30 2008, 12:14, said:

hotelul nu e chiar la 100 de metri dar nu mai mult de 150. Transferuld e la aeroport la hotel il faci cu taxiul, dar e bine sa discuti pretul dinainte. eu m-am tocmit de la 15 la 10 EURO :D. daca ajungi acolo la o ora decenta sunt autobuze care merg de la aeroport in oras. Autobuzele pentru agya napa ca si penru celelalte locatii se iau de pe la mijlocul bulevardului Finikoudes.
Multa bafta si concediu placut!

PS: nu uitati sa mancati kleftico si tavas la Restaurantul Militzis(pe faleza cum mergeti spre centrul orasului dinspre aeroport, in apropierea cetatii). In poza se vede o portie de pui in plan departat si tavas in farfuria mea. DEMENTIAL DE BUN!

Multumesc pentru informatii si urari.
Vineri plecam si noi asa ca nu mai e mult.

#65
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

 maxy19, on Sep 4 2008, 13:37, said:

Buna,

Eu am rezervat bilete pt Ayia Napa la inceputul lunii octombrie prin Blue Air. Iar cazarea va fi la Hotel Atlantica Sancta Napa, 7 nopti cazare cu HB, 1 camera dubla la 355 euro. Am rezervat de asemenea si transferul asta datorita faptului ca ajungem seara in Larnaca.

Am citit pe net tot felul de review-uri despre Cipru, dar n-a spus nimeni cum e vremea in octombrie.

Stie cineva cum e vremea in octombrie in Cipru, cum este apa marii, etc?

Buna!
Va fi cald ca o vara din Romania. Apa calduta, numa bine de facut baie. Mi se pare perioada ideala de mers in Cipru, eu am venit acum doua saptamani de acolo si abea cand am plecat incepuse sa se faca mai suportabila caldura. Vara din Cipru este ingrozitoare. Asta pentru ca soarele arde puternic si este clima umeda, care da senzatia de inabuseala. Dar in octombrie va fi numai bine. Distractie placuta!

#66
paul06

paul06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 09.08.2006

 maxy19, on Sep 4 2008, 13:37, said:

Buna,

Eu am rezervat bilete pt Ayia Napa la inceputul lunii octombrie prin Blue Air. Iar cazarea va fi la Hotel Atlantica Sancta Napa, 7 nopti cazare cu HB, 1 camera dubla la 355 euro. Am rezervat de asemenea si transferul asta datorita faptului ca ajungem seara in Larnaca.

Am citit pe net tot felul de review-uri despre Cipru, dar n-a spus nimeni cum e vremea in octombrie.

Stie cineva cum e vremea in octombrie in Cipru, cum este apa marii, etc?

Eu m-am intors azi din Larnaca.
Ieri a plouat mai toata ziua, dar azi dimineata cand a decolat avionul era soare si cer senin.
Iar vremea se anunta buna in continuare.
Despre apa pot sa-ti spun ca la jumatatea lui septembrie era super, dar la sfarsitul lunii incepuse sa se raceasca un pic. Oricum, puteai sa intri fara probleme, e ok.

#67
maxy19

maxy19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.09.2008

 apasha, on Sep 24 2008, 01:23, said:

Buna!
Va fi cald ca o vara din Romania. Apa calduta, numa bine de facut baie. Mi se pare perioada ideala de mers in Cipru, eu am venit acum doua saptamani de acolo si abea cand am plecat incepuse sa se faca mai suportabila caldura. Vara din Cipru este ingrozitoare. Asta pentru ca soarele arde puternic si este clima umeda, care da senzatia de inabuseala. Dar in octombrie va fi numai bine. Distractie placuta!

Multumesc mult pentru informatii.

 paul06, on Sep 30 2008, 15:50, said:

Eu m-am intors azi din Larnaca.
Ieri a plouat mai toata ziua, dar azi dimineata cand a decolat avionul era soare si cer senin.
Iar vremea se anunta buna in continuare.
Despre apa pot sa-ti spun ca la jumatatea lui septembrie era super, dar la sfarsitul lunii incepuse sa se raceasca un pic. Oricum, puteai sa intri fara probleme, e ok.


Multumesc paul06.
Si eu sper sa avem vreme frumoasa...cel putin din cate am vazut pe net se pare ca suntem norocosi.

#68
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006
anul viitor m-ar tenta un sejur in Cipru. nu cunosc mai nimic despre insula afroditei. as dori si eu sa-mi spuneti cateva pareri despre oamenii de acolo, viata de acolo si mai ales hotelurile de acolo.....multumesc anticipat :rolleyes:

#69
royal123

royal123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.01.2008
Buna.
Intentionam sa plecam in Cipru la inceputul lunii iulie,doua saptamani.Urmeaza sa stam la o prietena in Larnaca.Intrebarea noastra ar fi cam in ce suma ne-am putea incadra ca bani de cheltuiala,avand in vedere ca nu ne va costa nimic cazarea si deplasarile pe teritoriul Ciprului? Intentionam sa ne plimbam,sa vizitam tot ce se poate, inclusiv partea turceasca.

#70
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007
salutare!
am bilete de avion pt Cipru in luna iunie, dar nu stiu in ce zona sa caut hotel...:) m-ar incanta Larnaca pt ca am inteles ca apa este mica pe o distanta mare si mergem cu baietelul meu (6 ani) care este inebunit dupa apa! dar si plajele din Ayia Napa mi se par incantatoare....greu de ales.....
Orice sugestie este bine venita! multumesc!

#71
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 mdlupu, on Jan 21 2009, 21:25, said:

salutare!
am bilete de avion pt Cipru in luna iunie, dar nu stiu in ce zona sa caut hotel...:) m-ar incanta Larnaca pt ca am inteles ca apa este mica pe o distanta mare si mergem cu baietelul meu (6 ani) care este inebunit dupa apa! dar si plajele din Ayia Napa mi se par incantatoare....greu de ales.....
Orice sugestie este bine venita! multumesc!

Iti recomand Ayia Napa, plaja Nissi Beach, sunt mai multe hoteluri in zona, dar cel mai fain este Hotel Nissi Beach. Apa este de vis, mica si curata, turcuaz.
Sau statiunea Protaras, putin mai incolo de Ayia Napa.
Larnaca e prea "oras" dupa gustul meu...
Aici gasesti si 2-3 poze de-ale mele cu plajele recomandate: http://www.flickr.co...uratenea/page9/

Edited by Phx', 21 January 2009 - 22:54.


#72
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007

 Phx', on Jan 21 2009, 22:48, said:

Iti recomand Ayia Napa, plaja Nissi Beach, sunt mai multe hoteluri in zona, dar cel mai fain este Hotel Nissi Beach. Apa este de vis, mica si curata, turcuaz.
Sau statiunea Protaras, putin mai incolo de Ayia Napa.
Larnaca e prea "oras" dupa gustul meu...
Aici gasesti si 2-3 poze de-ale mele cu plajele recomandate: http://www.flickr.co...uratenea/page9/

foarte frumoase pozele! recunosc ca m-am uitat si la celelalte! super!
parca ai fi plaecat in conjurul lumii in 2008!
Multumesc tare mult pt sfat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate