Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#19
rotty

rotty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.08.2007
Merci de info. Eu vreau sa plec cu cupilu' din dotare (4 ani) in august, preferabil ceva gen 4 - 5 stele, all inclusive.

Aveti vreo recomandare?

Stelele de la hoteluri se justifica? Ca am gasit hoteluri de 4 stele la preturi super ok si cu dotari super pentru copii, dar si hoteluri de 5 stele care arata cam ciudat. Sau cu mentiunea "fara copii". Tare, nu-i asa?

Cu ce agentie ati fost?

Merci,
rotty

#20
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007
mi-am facut deja rezervare la un hotel din Larnaca. Ce locuri/restaurante/taverne/plaje recomandati in zona?

#21
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Pai Larnaca e la vreo 50 de kilometri de Agia Napa.

Oricum, daca iti inchiriezi o masina distantele nu sunt o problema. Ai autostrada pana la Protaras (plaja si marea sunt dementiale acolo, sa nu cumva sa ratezi) si de la Protaras pana la Agia Napa sunt 10 kilometri pe un drum de coasta ca in palma.

Larnaca este plaja ideala pentru familiile cu copii. Copii pot fi lasati nesupravegheati in apa pentru ca mergi sute de metri in larg ca sa iti ajunga apa pana la gat. Un copil poate sa se duca lejer 50 de metri in larg. Nu exista curenti, nu exista gropi, efectiv nu exista nici un pericol pentru copii la Larnaca. Mie personal nu imi place ca eu vreau sa inot si ma plictisesc pana ajung sa nu mai ating fundul cu picioarele. D-aia imi place Protaras ca se adanceste apa imediat. In 10-15 metri de la mal are 2 metri adancime.

Masinile se pot inchiria cu 40-50 de euro pe zi din clasa mica (small family car). Cu politia nu va jucati. Veti fi opriti numai daca ati comis-o, pentru control de rutina foarte rar spre niciodata. Daca ati fost prinsi cu ocaua mica, sa nu cumva sa incercati sa ii dati spaga ca petreceti restul vacantei la bulau. Daca va iarta politistul ca e baiat bun bine, daca nu strangeti din dinti si platiti amenda.

In Cipru rata infractiunilor este foarte mica. Mult mai mica decat in Romania cu toate ca e arhiplin de Romani pe aici. Tiganii nu prea au ajuns prin Cipru si asta nu e decat un lucru bun.

In rest numai de bine. Merita sa faci o vacanta in Cipru. La sfarsitul lui Mai deja apa o sa fie calda bine iar afara din apa o sa fie cuptor. Sa nu cumva sa acceptati camere de hotel fara AC. De fapt nici nu cred ca exista.

Edited by Dragon Warrior, 01 May 2008 - 08:59.


#22
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

View PostDragon Warrior, on May 1 2008, 08:54, said:

Pai Larnaca e la vreo 50 de kilometri de Agia Napa.

Oricum, daca iti inchiriezi o masina distantele nu sunt o problema. Ai autostrada pana la Protaras (plaja si marea sunt dementiale acolo, sa nu cumva sa ratezi) si de la Protaras pana la Agia Napa sunt 10 kilometri pe un drum de coasta ca in palma.

Larnaca este plaja ideala pentru familiile cu copii. Copii pot fi lasati nesupravegheati in apa pentru ca mergi sute de metri in larg ca sa iti ajunga apa pana la gat. Un copil poate sa se duca lejer 50 de metri in larg. Nu exista curenti, nu exista gropi, efectiv nu exista nici un pericol pentru copii la Larnaca. Mie personal nu imi place ca eu vreau sa inot si ma plictisesc pana ajung sa nu mai ating fundul cu picioarele. D-aia imi place Protaras ca se adanceste apa imediat. In 10-15 metri de la mal are 2 metri adancime.

Masinile se pot inchiria cu 40-50 de euro pe zi din clasa mica (small family car). Cu politia nu va jucati. Veti fi opriti numai daca ati comis-o, pentru control de rutina foarte rar spre niciodata. Daca ati fost prinsi cu ocaua mica, sa nu cumva sa incercati sa ii dati spaga ca petreceti restul vacantei la bulau. Daca va iarta politistul ca e baiat bun bine, daca nu strangeti din dinti si platiti amenda.

In Cipru rata infractiunilor este foarte mica. Mult mai mica decat in Romania cu toate ca e arhiplin de Romani pe aici. Tiganii nu prea au ajuns prin Cipru si asta nu e decat un lucru bun.

In rest numai de bine. Merita sa faci o vacanta in Cipru. La sfarsitul lui Mai deja apa o sa fie calda bine iar afara din apa o sa fie cuptor. Sa nu cumva sa acceptati camere de hotel fara AC. De fapt nici nu cred ca exista.


As mai avea o rugaminte maaaaaaaaare la cei care ma pot ajuta....
cum pot sa aflu orarul autobuzelor intre Larnaca si Limassol? Pe net caut de o zi in continuu si nu gasesc....

Ma intereseaza sa ajung in portul din Limassol la o anumita ora...


Multumesc oricum pentru sfaturi si te asigur ca nu o sa ratez Protaras-ul.....

cat despre plaje, am o intrebare...e bine sa-mi aduc balerinii de-acasa? Am vazut ca nu peste tot plaja e integral nisip...

Edited by bogdanbf, 01 May 2008 - 15:58.


#23
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu exista asa ceva. Exista niste autobuze care pleaca din Nicosia cu indieni si chinezi, nu stiu unde, nu mi-am pus niciodata problema.

In schimb exista o companie care se cheama Travelex si care are niste microbuze Mercedes pentru transport persoane (gen maxi-taxi). Ii suni seara, le spui unde vrei sa ajungi si la ce ora si vin si te iau de acasa (hotel).

In Cipru transportul in comun este inexistent, toata lumea are masina personala. De fapt fiecare membru major al unei familii are masina proprie.

Plajele amenajate sunt cum vezi in reviste. Nisip fin, apa albastra, fara alge si alte porcarii cu care esti obisnuit de la marea neagra. In nisip nu gasesti cioburi, capace de bere, sau alte resturi in care sa te tai. Ciprul este o tara civilizata, plajele sunt concesionate, pretul pentru umbrela si sezlong este reglementat de stat (nu poate fi mai mare decat o suma x, in general el este mai mic in extrasezon si maxim in sezon).

In continuare te sfatuiesc sa iti inchiriezi o masina ca sa te plimbi prin Cipru. E foarte neinspirat sa stai intr-un singur loc si sa te duci ca robotelul la plaja 7 zile si dupa aia sa te tirezi in Romania.

#24
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

View PostDragon Warrior, on May 2 2008, 07:23, said:

Nu exista asa ceva. Exista niste autobuze care pleaca din Nicosia cu indieni si chinezi, nu stiu unde, nu mi-am pus niciodata problema.

In schimb exista o companie care se cheama Travelex si care are niste microbuze Mercedes pentru transport persoane (gen maxi-taxi). Ii suni seara, le spui unde vrei sa ajungi si la ce ora si vin si te iau de acasa (hotel).

In Cipru transportul in comun este inexistent, toata lumea are masina personala. De fapt fiecare membru major al unei familii are masina proprie.

Plajele amenajate sunt cum vezi in reviste. Nisip fin, apa albastra, fara alge si alte porcarii cu care esti obisnuit de la marea neagra. In nisip nu gasesti cioburi, capace de bere, sau alte resturi in care sa te tai. Ciprul este o tara civilizata, plajele sunt concesionate, pretul pentru umbrela si sezlong este reglementat de stat (nu poate fi mai mare decat o suma x, in general el este mai mic in extrasezon si maxim in sezon).

In continuare te sfatuiesc sa iti inchiriezi o masina ca sa te plimbi prin Cipru. E foarte neinspirat sa stai intr-un singur loc si sa te duci ca robotelul la plaja 7 zile si dupa aia sa te tirezi in Romania.


faza e urmatoarea:
Ajung luni seara in larnaca, ma cazez, iar miercuri ma imbarc pe un vaporas care ma va duce pana in Israel si vineri dimineata ma intorc, dupa care mai stau in Cipru 7 zile....
nu mi-as inchiria o masina decat dupa ce m-as intoarce din Israel....ca sa nu stea parcata pe banii mei...
de aia vreau un autobuz....
dar o sa ma interesez acolo, la hotel.....

Si acum cireasa de pe tort: Are cineva o harta GPS a Ciprului compatibila cu iGo? (format .fbl)

alte sfaturi?

Edited by bogdanbf, 02 May 2008 - 08:23.


#25
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Trebuie sa intelegi ca nu imi faci mie un favor daca iti inchiriezi masina. Deci nu imi explica de ce nu o faci.

Harta a ciprului pentru iGo sau Miomap nu exista. Nu te mai agita. Mai interesat decat mine de harta aia nu este nimeni.

Exista numai pentru Destinator.

Edited by Dragon Warrior, 02 May 2008 - 09:29.


#26
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007

View PostDragon Warrior, on May 2 2008, 09:28, said:

Trebuie sa intelegi ca nu imi faci mie un favor daca iti inchiriezi masina. Deci nu imi explica de ce nu o faci.

Harta a ciprului pentru iGo sau Miomap nu exista. Nu te mai agita. Mai interesat decat mine de harta aia nu este nimeni.

Exista numai pentru Destinator.

eu doar incercam de ce caut un autobuz...si nimic altceva...

multumesc oricum pentru sfaturi...o sa postez impresii cand ma intorc :D

#27
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Vineri dam si noi o fuga in Cipru pt 4 zile, am rezervat hotel in Ayia Napa, si ma interesa acelasi lucru: cum ajungem vineri seara din aeroportul Larnaca in Ayia Napa, nu exista alta varianta decat taxi? cat costa taxi oare, la cat sa ne asteptam?
Cum e vremea acum, este de plaja? dar marea?

#28
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Apa cam strange ca am facut eu baie ieri. Oricum, se poate face baie fara probleme, multa lume face.

Plaja e absolut dementiala la Agya Napa. O sa te coste cam 2 euro pe zi/sezlong/persoana plus 2 euro/zi/umbrela. Evident ca poti sa alegi sa iti intinzi si un cearsaf pe jos si sa iti cumperi o umbrela din supermarket dar pentru cateva zile cat stai merita sa stai ca boierul pe sezlong.

Taxiul din larnaca in Agya Napa o sa te coste spre 50 de euro (in jur de 50 de kilometri). Sa nu te sperii daca nu vezi preturile afisate pe portiera ca la noi. Toate taxiurile au acelasi pret impus de stat. Daca il prinde cu alt tarif sau cu smecherii ii retrage licenta in secunda doi. Taximetristii nu te ard in Cipru.

Iti recomand si tie sa iti inchiriezi masina pentru ca oricum te va costa taxiul tot cam atat daca vrei sa te misti. Cu masina in schimb te misti de 10 ori mai mult. Iar Protaras e la 10km, iti bagi unghia in gat daca nu apuci sa-l vizitezi. Si mai e si Paralimni de vizitat in zona, un oras cu un farmec deosebit, chiar daca e la cativa kilometri de coasta.

Inchiriaza masina din Larnaca ca in Agya Napa te jupoaie de viu.

Vino cu creme de plaja, ochelari de inot, prosoape, si tot ce iti trebuie ca sa te simti bine de acasa, pentru ca in statiune sunt de 10 ori mai scumpe decat in Romania.

Edited by Dragon Warrior, 05 May 2008 - 06:30.


#29
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Multumesc pentru detalii.
Noi de obicei inchiriem masina pe unde mergem, dar aici e o problema, se conduce pe invers si sotului meu ii e cam teama ca nu a incercat niciodata, desi e un sofer experimentat. Cum e, greu? Poate incercam totusi. Benzina cat costa?
Mancarea si bautura pe la terase cum e la pret? am umblat cam prin toata Europa, dar stii cum e, daca toata lumea zice ca in Cipru e scump, m-am cam speriat...cat de scump poate fi??

Aaa, si inca o problema? se poate plati in euro peste tot sau trebuie musai sa avem moneda locala? stiam ca de la 1 ianuarie s-a trecut la euro, dar vad ca pe unele site-uri de rent-a-car zice ca plata se face musai in moneda locala, n-or fi actualizate??

Edited by Phx', 05 May 2008 - 12:39.


#30
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Nu este mai scump decat in Romania daca te duci in marile orase (Nicosia, Larnaca, Limassol). Exista si in Cipru hypermarketuri cu preturi egale sau uneori mai mici decat in Romania. In schimb in statiuni esti jupuit fin cu briciul si pus sare pe rani. Totul e mai scump. Efectiv e mai ieftin sa mergi in fiecare zi cu masina 100 de kilometri sa te aprovizionezi din Larnaca decat sa cumperi ceva din statiuni. Preturile sunt facute pentru englezi carora oricum li se pare totul super ieftin comparativ cu preturile lor din Anglia.

Carburantii costa la fel ca in Romania, poate 1-2 centi la litru mai putin.

Cu condusul pe stanga nu e o problema atata timp cat conduci prudent. In Cipru lumea este rabdatoare, nu iti iei claxoane sau omor daca blochezi circulatia.

Euro este moneda nationala a Ciprului incepand cu 1 ianuarie 2008 ;)

Edited by Dragon Warrior, 05 May 2008 - 14:28.


#31
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Dragon, iti multumesc din nou, cred ca vom inchiria o masina totusi, ca sa putem vedea cat mai mult din zona Larnaca-Ayia Napa-Cape Greco-Protaras, mai mult nu incerc sa sper, in doar 3 zile pline. Sper sa fie vreme buna, sa fie soare si sa nu ploua adica. Am citit despre Magic Dancing Water Show din Protaras, dar nu am gasit nicaieri cat costa intrarea. Sau se plateste doar consumatia, ai idee?

Totusi nu as vrea sa mancam de la supermarket, la terase e chiar f. scump? Ce imi recomanzi din specialitatile culinare locale?

#32
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
La terase nu e scump in mod exagerat. Oricum majoritatea teraselor practica preturile tiparite la intrare, oricum, nu e nici o rusine sa intrebi inainte cat costa. O masa decenta in doi se invarte intre 10-20-30 de euro, inclusiv bautura. Iti recomand sa incerci souvlaki si seftelia. E un gratar traditional, daca nu ai grija iti halesti si degetele, asa de bune sunt.

In rest mancare mediteraneana, salate, fasole, peste, vita, au de toate, dieta nu e foarte deosebita fata de Romania, nu o sa aveti probleme sa va puna cine stie ce creier de maimuta in farfurie.

Magic Dancing Water Show habar nu am ce este. Nu am auzit niciodata. Eu nu ma omor dupa spectacole, expozitii, cluburi. Pe mine ma intereseaza papica si plaja :D

#33
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Azi m-au anuntat "dragutii" de la Blue air ca au anulat zborul de intoarcere de marti 13 mai, asa ca suntem nevoiti sa mai stam inca 2 zile in Cipru, pana joi. In aceste conditii ma intereseaza zona Paphos ca sa mergem si acolo in cele 2 zile in plus.
Dragon, ce imi recomanzi de vazut in partea asta, Limassol, Paphos? ce nu trebuie ratat?

Pana la urma am inchiriat masina, desi am ceva emotii a propos de condusul "pe invers" (de, reflexele  :D  )

#34
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Paphos are niste faleze si sosele de coasta fenomenale. Bune de facut prezentari la masini pe ele. Nu am ce sa recomand in mod special. Paphos este un loc pitoresc in sine. Recomand insa sa o taiati prin muntii Trodos in drum spre Paphos si sa faceti o mica oprire in Platers. O zona decupata din cartea de povesti.

Mai la nord de Paphos este o zona Green Peace in care depun testoasele (nu stiu ce specie) oua. Nu ai voie cu masina pe acolo si in nici un caz nu ai voie sa afectezi natura dar am inteles ca merita vizitat. Nici eu nu am fost dar am de gand sa ma duc cu bicicleta prin zona. Oricum, astea deja sunt picanterii, voi aveti de vazut prea multe, nu aveti timp de facut drumetii pe jos prin natura.

Un lucru tineti minte daca ajungeti pe aici: limita legala de viteza este 50km/h in oras si 100km/h pe autostrada. Politia te iarta pana la 120km/h, dar daca ai depasit platesti 1.71 Euro pentru fiecare kilometru peste limita legala de viteza (pentru 130 de km/h platesti amenda 51 de euro). Pentru 150km/h se retine permisul de conducere si nu mai ai voie sa continui deplasarea la volan. Asa ca mare grija cu viteza pe autostrazi. Nu incercati sub nici o forma sa mituiti politistii ca va aresteaza. Politia nu va opreste pentru control de rutina. Opreste numai daca faci vreo greseala. Ai dreptul sa consumi o bere sau un pahar de vin sau 50ml de alcool tare si sa conduci.

Edited by Dragon Warrior, 06 May 2008 - 16:55.


#35
bogdanbf

bogdanbf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.01.2007
multumim mult de sfaturi, promit ca vin cu relatari dupa sejur, adica dupa 7 iunie.

#36
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Si eu multumesc, plecam maine dupa-amiaza si ne intoarcem joia viitoare.Am facut planul de bataie, singura emotie ramane cu condusul pe invers, dar alta varianta nu aveam pentru a vizita atatea locuri. Revin cu impresii dupa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate