Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Cipru

- - - - -
  • Please log in to reply
1158 replies to this topic

#109
mdlupu

mdlupu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.06.2007
[quote name='bibi8' date='May 21 2009, 12:21' post='6517836']
am si eu o intrebare cum ai facut rezervarea prin rezervare.ro pentru  ca eu nu am vazut la ei oferte pentru cipru! multumesc frumos

nu au pe site, dar daca le ceri o oferta te pot ajuta!
eu aveam deja biletele de avion si nu  m-a interesat decat cazarea, nu stiu daca organizeaza si charter, dar nu te costa nimic sa intrebi .......

#110
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

 bibi8, on May 21 2009, 09:51, said:

da cred ca as mai avea, caci sotul meu mi-a pus mai multe intrebari si eu nu stiam ce sa zic, daca stii cumva pretul indicat include toate taxele? si pretul e pentru zbor dus-intors? cum e temperatura in iulie- august? de la aeroport gasim mijloc de transport pana la hotel si cam cat costa? ce ai recomanda de vizitat? cum sunt preturile in supermarket? cam multe intrebari ma opresc si iti multumesc mult...
Taxe incluse, dus-intors, nu e prin agentie, cauti pe site-ul malev. iulie-August: foarte cald, peste 30 de grade. Eu stiu doar de taxi, cam 1 EURO/km. Pana la Ayia Napa e vreo 70-80 EURO un drum. Masina de inchiriat: cam 200 EURO/saptamana, dar se conduce pe stanga.
Depinde de supermarket, cele din statiune au preturi duble fata de cele de la care cumpara cipriotii. Unul ieftin: cam 1,70 un bax de apa de 1,5 litri, un suc de portocale la litru tot cam atata, o punga de lipii vreo 1,50, un unt vreo 2 EURO.

#111
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
va multumesc tare mult pentru raspunsuri, asa e cand esti incepator si vrei sa stii cat mai multe despre destinatia alesa,
deci inca odata Pitzifelnic multumesc mult, trebuie sa ma apuc sa fac cercetari si sa caut variante
Phx' multumesc mult pentru informatii, marea arata asa de frumos, pentru 2 persoane ati dat 80  de euro in mai?
multumesc mdlupu, am sa-i contactez sa vad ce oferte au...

#112
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 bibi8, on May 22 2009, 10:25, said:

va multumesc tare mult pentru raspunsuri, asa e cand esti incepator si vrei sa stii cat mai multe despre destinatia alesa,
deci inca odata Pitzifelnic multumesc mult, trebuie sa ma apuc sa fac cercetari si sa caut variante
Phx' multumesc mult pentru informatii, marea arata asa de frumos, pentru 2 persoane ati dat 80  de euro in mai?
multumesc mdlupu, am sa-i contactez sa vad ce oferte au...

Da, 80 euro camera pt 2 persoane (am fost fara copii). Dar vara, cu siguranta ca este mai scump.

#113
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008

 Phx', on May 22 2009, 10:34, said:

Da, 80 euro camera pt 2 persoane (am fost fara copii). Dar vara, cu siguranta ca este mai scump.
multumesc frumos, as mai avea ceva intrebari de ce ai zis ca ai schimba hotelul cu nissi beach? la napa mermaid cum era plaja si intrarea in mare?

va rog frumos sa-mi spuneti daca cineva a facut rezervari de avion prin skyscanner cum sunt?

#114
fireatmyself

fireatmyself

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.08.2008
Buna ziua.

As dori sa plec in luna august intr-o vacanta in Cipru, printr-o agentie de turism. Ce agentie mi-ati recomanda? Ce statiuni ar trebui sa aleg?

Va multumesc.

#115
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
intoarcere cu 100 de grade, dupa ce am tot cautat variante de zboruri, cazare, transfer, etc...ca deja as putea sa ma angajez la o agentie de turism...sotul meu a zis ca totusi ar prefera sa mergem printr-o agentie sa nu avem dureri de cap...si azi am fost la ceva agentii dar care au oferte cu zbor din cluj sau budapesta  doar in cipru de nord...va rog frumos cine a fost in partea turceasca sa-mi povestiti...ceva sfaturi....sincera sa fiu nu stiu nimic....va multumesc

#116
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 bibi8, on 1st June 2009, 15:04, said:

intoarcere cu 100 de grade, dupa ce am tot cautat variante de zboruri, cazare, transfer, etc...ca deja as putea sa ma angajez la o agentie de turism...sotul meu a zis ca totusi ar prefera sa mergem printr-o agentie sa nu avem dureri de cap...si azi am fost la ceva agentii dar care au oferte cu zbor din cluj sau budapesta  doar in cipru de nord...va rog frumos cine a fost in partea turceasca sa-mi povestiti...ceva sfaturi....sincera sa fiu nu stiu nimic....va multumesc
Plec vineri in Cipru. O sa stau in Nicosia si o sa merg si in Ciprul de Nord si in cel de Sud. Iti povestesc saptamana viitoare.

#117
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008

 Imperator, on 1st June 2009, 14:59, said:

Plec vineri in Cipru. O sa stau in Nicosia si o sa merg si in Ciprul de Nord si in cel de Sud. Iti povestesc saptamana viitoare.

ok multumesc mult, astept vesti de la tine Imperator atat despre partea sudica cat si nordica a ciprului si tot ce mai consideri tu ca e important de stiut!

Edited by bibi8, 02 June 2009 - 10:21.


#118
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Ce stiti despre posibilitatea unor probleme generate de distanta relativ mica intre Cipru si zonele de razboi (Beirut, Gaza)?

#119
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Petrache_Lupu, on 3rd June 2009, 11:56, said:

Ce stiti despre posibilitatea unor probleme generate de distanta relativ mica intre Cipru si zonele de razboi (Beirut, Gaza)?
Nu existau probleme nici in perioada in care chiar ca era razboi, d-apai acuma cand nu e. Pericol mare apare doar daca Imperiul otoman distruge regatele cruciate din Levant.

#120
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

 Imperator, on 3rd June 2009, 11:13, said:

Pericol mare apare doar daca Imperiul otoman distruge regatele cruciate din Levant.
:)
OK, eu ma intrebam daca nu cumva insula asta ar putea sa fie o tinta a terorismului. Dar intrucat nu sunt interese americane in zona, probabil ca pot sta linistit.

#121
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 Petrache_Lupu, on 3rd June 2009, 13:23, said:

:)
OK, eu ma intrebam daca nu cumva insula asta ar putea sa fie o tinta a terorismului. Dar intrucat nu sunt interese americane in zona, probabil ca pot sta linistit.
Sunt interese britanice - inclusiv baze britanice. In ultima suta de ani, nu a fost afectata de crizele din Orientul Apropiat. Problemele au aparut in relatiile dintre cele 2 comunitati de pe insula, alea au dus la probleme...

#122
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004

 bibi8, on 1st June 2009, 15:04, said:

intoarcere cu 100 de grade, dupa ce am tot cautat variante de zboruri, cazare, transfer, etc...ca deja as putea sa ma angajez la o agentie de turism...sotul meu a zis ca totusi ar prefera sa mergem printr-o agentie sa nu avem dureri de cap...si azi am fost la ceva agentii dar care au oferte cu zbor din cluj sau budapesta  doar in cipru de nord...va rog frumos cine a fost in partea turceasca sa-mi povestiti...ceva sfaturi....sincera sa fiu nu stiu nimic....va multumesc

Poti, te rog, sa-mi dai un link, ceva, la vreo oferta de la agentie de turism romaneasca pentru Ciprul de Nord? Zbor din Cluj catre Ciprul de Nord? N-am mai auzit de asa ceva pana acum, de-aia sunt curios....

#123
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008

 alexxxxx, on 3rd June 2009, 14:04, said:

Poti, te rog, sa-mi dai un link, ceva, la vreo oferta de la agentie de turism romaneasca pentru Ciprul de Nord? Zbor din Cluj catre Ciprul de Nord? N-am mai auzit de asa ceva pana acum, de-aia sunt curios....

da uite aici e site-ul http://www.simbotours.ro/cat/34/Cipru, este agentia care imi era la indemana si am intrat pentru prima oferta pentru cipru....intre timp am gasit oferte si pentru cipru de sud...apropoo daca stie cineva care a fost la hotel adams beach sa-mi relateze cate ceva....descrierea pe site-ul hotelului este foarte frumoasa insa daca intri pe tripadv descrierile de acolo nu sunt tocmai favorabile...la poze de ale vizitatorilor apr unele care chiar lasa de dorit...camere jalnice, mucegai...chiar asa sa fie la 5 stele sau e cineva rau intentionat....va rog sa-mi spuneti si mie ca am gasit o oferta ok si acum nu stim ce sa facem din cauza a ceea ce am vazut ca au scris acolo...multumesc mult!

#124
voyager4

voyager4

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 25.08.2008
Hotelurile de vacanta din Ciprul de Nord sunt, in cvasitotalitatea lor, MULT peste cele din sud, datorita faptului ca sunt investitii recente, noi-noute marea majoritate, luxoase si cu servicii ce se apropie mult de "standardul Antalya".
Iar preturile - si ma refer aici nu doar la pretul sejurului, ci la toate preturile -  sunt sensibil mai mici.

#125
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008

 voyager4, on 4th June 2009, 08:54, said:

Hotelurile de vacanta din Ciprul de Nord sunt, in cvasitotalitatea lor, MULT peste cele din sud, datorita faptului ca sunt investitii recente, noi-noute marea majoritate, luxoase si cu servicii ce se apropie mult de "standardul Antalya".
Iar preturile - si ma refer aici nu doar la pretul sejurului, ci la toate preturile -  sunt sensibil mai mici.

asta am vazut si eu din oferte ca preturile sunt mai mici....dar in rest nu stiu nimic despre partea de nord, ca nu s-a prea scris despre asta...cum e marea, plaja, care regiune o recomandati sau mai bine spus care statiune etc?.... banuiesc ca si mancarea imbina specialitatile turcesti....deci cine a fost in partea de nord va rog sa relatati...oricum il asteptam pe imperator cu vesti saptamana viitoare (el acum e pe drum spre cipru :rolleyes: ) abia astept si eu vacanta!

#126
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 bibi8, on 4th June 2009, 10:50, said:

asta am vazut si eu din oferte ca preturile sunt mai mici....dar in rest nu stiu nimic despre partea de nord, ca nu s-a prea scris despre asta...cum e marea, plaja, care regiune o recomandati sau mai bine spus care statiune etc?.... banuiesc ca si mancarea imbina specialitatile turcesti....deci cine a fost in partea de nord va rog sa relatati...oricum il asteptam pe imperator cu vesti saptamana viitoare (el acum e pe drum spre cipru :rolleyes: ) abia astept si eu vacanta!
Nu sunt pe drum... maine dupa amiaza decolez. Sincer, n-o sa pot sa-ti spun despre hoteluri ca nu o sa stau in nici unul, iar plaje... o sa ma uit. Ciprul de Nord a construit o mini-Antalya, incercand sa faca concurenta fratilor de la Nord. Deci, nu cred ca exista prea multe statiuni :) In mod cert, sunt mult mai putin turisti decat in Antalya si inteleg ca la conditii similare. Oricum Ciprul de Nord este frumos taman ca este mai rustic, mai natural si mult mai necomercial decat orice destinatie din Turcia. All-inclusive-uri gigantice, asta nu cred sa fie prea multe in Ciprul de Nord. Oricum, mii de britanici s-au mutat in Ciprul de Nord, taman ca e ieftin, linistit si bun.
Pentru mai multe amanunte din hoteluri si chestii d-astea:
http://razvanmarc.ro...uvant/#more-286
Eu o sa-ti pot spune mai multe despre asta:
http://razvanmarc.ro...-nord/#more-322

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate