Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13401 replies to this topic

#13375
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Sa mergi la alt veterinar.

#13376
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017

View Posthabanero, on 30 aprilie 2024 - 09:51, said:

experiente similare?


Si la mine motanul a avut pietre. I-am facut o ecografie si a vazut pietrele/nisipul. Apoi i-am dat cele doua produse de mai jos si dupa vreo 2-3 saptamani am repetat eco. Nu mai avea.



UrinoVet Cat Dilution Twist Off, 45 capsule, VetExpert - pret diferit, depinde unde il cumperi

Tei - 169 lei  https://comenzi.farm...texpert-p372516
Petmart - 168 lei https://www.petmart....45-capsule.html
emag - 135 lei transport gratuit cu genius https://www.emag.ro/...7/pd/DRTJTDMBM/


Acest Urinovet cat dilution este extrem de eficient pt pietre/nisip. Cate o capsula zilnic. Poti primele 4-5 zile sa ii dai chiar doua capsule.
Rupi/tai/rasucesti ampula si continutul il dai sa il linga. O sa il miroasa si cand va vedea ca este bun il va linge fara retinere.



Apoi Renalof, 30 ml, Catalysis(de uz veterinar) - este un lichid, ori il pui pe mancare, ori cu o seringa mica (fara ac bineinteles) il dai pe gura. Cate 1ml de 2 ori pe zi. Face minuni la fel.
Este cam 20 lei sticluta de 30ml.
https://comenzi.farm...talysis-p371249

Edited by alex342, 30 April 2024 - 10:32.


#13377
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
alex342, ne-a dat niste capsule similare cu ce zici tu. Nu stiu cum se numesc. Probabil sunt acelasi lucru. Se rup si trebuie lins continutul. Ne-a mai dat niste mancare pentru cateva zile, probabil speciala pentru pietre... si doua injectabile pe care sa le facem noi. Maine e inchis la mai toate cabinetele si o sa le facem noi.

Attached Files



#13378
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017

View Posthabanero, on 30 aprilie 2024 - 10:34, said:

alex342, ne-a dat niste capsule similare cu ce zici tu. Nu stiu cum se numesc. Probabil sunt acelasi lucru. Se rup si trebuie lins continutul. Ne-a mai dat niste mancare pentru cateva zile, probabil speciala pentru pietre... si doua injectabile pe care sa le facem noi. Maine e inchis la mai toate cabinetele si o sa le facem noi.


Da, exact, ti-a dat Urinovet Cat Dilution. Este extrem de eficinet. Minim doua saptamani. Mie primele 4-5 zile(o saptamana) mi-a zis sa ii dau doua, una dimineata si una seara.

Comanda de la emag, maine ajunge. Transportul este gratuit cu genius. 135 lei.  https://www.emag.ro/...7/pd/DRTJTDMBM/



edit:

Vezi ca sunt doua urinovet. Unul simplu si altul cat dilution. Acela cat dilution este cel indicat care sa functioneze rapid si sa microsreze piatra/nisipul de la rinichi. Sa cumperi deci "urinovet cat dilution"

Cu mana pe inima ma pot pronunta ca va functiona. Am avut doua psiici si la fel le-am tratat (bine, la prima vizita la cabinet i-a facut si injectii). Insa nefiind uretra blocata, mi-a zis ca aceste doua medicamente vor functiona 100%.  La uretra blocata trebuie intervenit mecanic pt scoatere.

Doua cat dilution pe zi timp de 4-5 zile(chiar o saptamana - Nu ii face rau.). Apoi cate una.

Compoziție
Ulei de soia, Extract de Vaccinum macrocarpon (merisor) 125mg, Glucozamina, 84.1mg, Extract de Petroselitum savitum (patrunjel) 50mg, Extract de Valeriana officinalis (valeriana) 40 mg).
Compusi analitici:
Proteine 6.24%, Uleiuri si grasimi 31.81%, Cenusa (inclusiv compusi minerali) 10.02%, Umiditate 2.04%


Attached File  catdilut.png   52.52K   4 downloads

Edited by alex342, 30 April 2024 - 10:49.


#13379
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
alex342, ce ne-a dat noua sunt negre. I-am dat una chiar acum. Pe Google cele negre sunt toate cat dilution din cate am vazut. Sper sa fie si astea tot dilution. O sa-i mai dau una mai tarziu.

#13380
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017
In plus eu ii mai dau din cand in gand la motan acel Renalof, 30 ml, Catalysis. Am cumparat seringa (fara ac desigur) mica de 2 mi, il ia cineva in brate si il tine pe spate ca pe bebelus (motanul este bland si sta Posted Image ) si ii dau pe gura 1ml dimineata si 1ml seara.

Catalysis are o gama intreaga pt diverse afectiuni. Deci chiar isi face treaba. Multa lume este multumita.



gama Catalysis
https://www.petmart....ult?q=Catalysis



Renalof Pets este un supliment care ajuta la eliminarea eficienta a cristalelor de oxalat de calciu din tractul urinar.
Suplimentul protejeaza impotriva reaparitiei pietrelor la rinichi, calmeaza durerea lombara, si previne retentia urinei.
Renalof Pets este foarte eficient impotriva cistitelor recurente si previne depunerea cristalelor.
Suplimentul poate fi administrat animalelor de companie ca tratament profilactic impotriva reaparitiei calculilor renali.
Animăluțele noastre merită toată dragostea pe care le-o putem oferi.
Animale sănătoase îngrijite cu Renalof, Catalysis, 30 ml

compozitie
Agrophiron repens, maltodextrina.
Aditivi nutritionali: aroma de ficat 0,6 g, sorbat de potasiu 0,3 g, benzoat de potasiu 0,3 g, apa q.s.ad 150 ml.
Constituenti analitici: proteine 0.01/ 100g, carbohidrati 0.4g/ 100g, grasimi <0.1g/ 100g. Valoare energetica 2 kcal/ 100g.

Edited by alex342, 30 April 2024 - 11:06.


#13381
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
alex342, intrebarea este din ce cauza face pietre, ca sa stiu daca schimb mancarea sau nu. El e cam pretentios la mancare. De aceea am incercat diverse feluri. I-am dat Applaws conserve si nu a vrut. Cattesy conserve, iar nu vrea. Boabe la fel. Pana la urma am luat Taste of the Wild si din cand in cand mai manca conserva pateu Gourmet. Acum trebuie vazut daca schimb mancarea sau ii dau din cand in cand ce ai zis tu pentru preventie.

#13382
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017
Nu stiu sa iti spun, probabil hrana, probabil bea putin apa. Uneori si daca are vreo infectie urinara aceasta ii cauzeaza aparitia acestor pietre. Unii zic ca daca a fost castrat de foarte mic, sub 6-7 luni, cica uretra nu ar fi dezvolata ca lumea si asta ar fi o cauza de aparitie a pietrelor. Nu stiu daca este mit.

Si la mine este pretentios la mancare. I-am luat Hils si Royal Canin (speciale pt pietre) a mancat ce a mancat si apoi s-a saturat/plictisit. Deci in ceea ce priveste mancarea nu stiu ce sa spun.
Sa ii cumperi o fantana de unde sa bea apa. O apa curgatoare face psiicile sa consume apa decat daca ar avea un bol.

De vreun an si ceva ii dau acele renalof la anumite perioade si nu am mai avut probleme. Este ieftin si eficient.


edit: Eu am mai cumparat de rezerva un cat dilution si ii dau preventiv vreo 7 zile de vreo doua ori pe an. Deci un tub d-ala ar trebui sa te tina vreo 3 ani.

Edited by alex342, 30 April 2024 - 11:26.


#13383
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
alex342, apa bea din cate am observat. Mereu completez castronul cu apa. Deci nu cred sa fie din cauza hidratarii.

#13384
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017
Eu am renuntat la castron cu apa deoarece daca apa este "statatoare" se creaza o mazga invizibila dupa o zi. Se din ce am inteles se acumuleaza bacterii ce ii pot afecta sistemul urinar etc. La o fantana mica apa este curgatoare si mazga se instaleaza mai greu.

O fantana nu este scumpa, eu am gasit una pe temu la 40-50 lei.


eu am ceva simplu, usor de spalat

Attached File  fantana.png   226.03K   7 downloads

Edited by alex342, 30 April 2024 - 11:30.


#13385
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,516
  • Înscris: 17.04.2006
Un minipachet gratis de mancare pentru pisoi de la royalcanin

Attached File  pisoi.JPG   117.24K   9 downloads

#13386
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,454
  • Înscris: 06.02.2008

 habanero, on 30 aprilie 2024 - 11:12, said:

alex342, intrebarea este din ce cauza face pietre, ca sa stiu daca schimb mancarea sau nu.

Mi-am salvat motanul de vreo două ori, la limită, am mai povestit pe-aici. Sfaturile mele:

-hrană cu conținut scăzut de magneziu, calciu, fosfor, sodiu. De la astea se formează nisipul și pietrele (struviți, oxalați). Eu îi dau Kattovit Urinary umedă și Royal Canin urinary S/O boabe.

-apă asemenea hranei, cu puține minerale din cele de mai sus (bucovina, carpatica)

-DL metionină (asta face urina mai acidă, să nu se formeze calculii). Se găsește inclusiv în pastilele alea twist off, de ți le-a dat veterinarul, și în anumite sortimente de mâncare "urinary"

-cumpără o "fântână de apă" , va încuraja pisica să se hidrateze mai mult și să producă mai multă urină, diluând-o

-preferabil mai multă mâncare umedă decât uscată

-evită mâncarea care conține cereale, dă-i doar grain free.

Problema nu se rezolvă rapid, va trebui să-i dai mâncare specială pe perioadă lungă de timp și să urmezi sfaturile, altfel va recidiva. Masculul are uretra mai îngustă decât femela, e predispus să se blocheze mult mai des. Atenție! E urgență majoră, un motan blocat urinar moare în decurs de ore.

 alex342, on 30 aprilie 2024 - 11:23, said:

Nu stiu sa iti spun, probabil hrana, probabil bea putin apa. Uneori si daca are vreo infectie urinara aceasta ii cauzeaza aparitia acestor pietre. Unii zic ca daca a fost castrat de foarte mic, sub 6-7 luni, cica uretra nu ar fi dezvolata ca lumea si asta ar fi o cauza de aparitie a pietrelor. Nu stiu daca este mit.

E doar mit. Și la motanii castrați după un an, ba chiar și la cei necastrați poate apare problema.
Legat de infecții, blocajul se poate suprapune sau poate duce și la o cistită, e cu atât mai grav.

Edited by caiuscorneliu, 01 May 2024 - 00:44.


#13387
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
Am fost la facultatea de medicina veterinara la urgente deoarece motanul incepuse sa si planga prin casa, incercand sa faca pipi prin toate locurile de prin casa. L-au golit de urina si am inteles ca a iesit si nisip. Maine mergem sa-i facem analiza urinei sa vedem ce tip de nisip este. Cum am ajuns acasa motanul a baut apa si acum vrea afara. A vazut ca se simte mai bine si ii arde de bagabonteala.
  Cam ce a spus caiuscorneliu am aflat si noi astazi de la veterinar. Unele detalii le stiam dupa experienta avuta cu celalalt motan.
  Asta are 7 kg si va trebui pus si la regim, doar ca cine ii da de mqncare se pare ca nu prea a tinut cont de treaba asta pana acum.

#13388
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
Am fost astazi iar cu motanul la clinica facultatii de medicina veterinara pentru analiza urinei. Se pare ca are struviti. Eu credeam ca odata cu sonda si eliminarea urinei se elimina si nisipul, dar se pare ca se elimina doar o mica parte, restul urmand sa-l elimine cu trecerea timpului prin urina, eventual fiind ajutat de Urinovet si de hrana speciala pentru asa ceva. Am cumparat tot ce trebuie, insa nu stiu de cate ori va mai trebui sa mergem cu el sa-i bage sonda deoarece este posibil sa se tot infunde pana isi face efectul tratamentul. Eu deja cum il vad ca sta pe litiera si tot asteapta sa faca ceva deja ma panichez. Acum e linistit, dar nu stiu ce urmeaza.

#13389
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 23.09.2017
Da-i cate 2 capsule urinovet. Si da-i o alta apa. Eu merg pe aqua carpatica.
Urinovetul ar trebui sa dilueze acel nisip. Cumpara si renalof, 1 ml dimineata si altul seara. Fara exceptie, fara uitat.

Mie mi-a zis la ecografie ca ce avea in vezica putea fi eliminat prin urina si fara risc de blocaj uretra. Dar sa incep imediat tratamentul cu urinivet si renalof.

Edited by alex342, 02 May 2024 - 17:17.


#13390
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 11.07.2023
Iar s-a dus motanul la litiera si a facut doar cateva picaturi. Ma intreb daca e ok un masaj al vezicii sau mai bine ma duc iar la veterinar in caz ca da semne ca se strange prea multa urina si nu o poate elimina din cauza unui probabil blocaj.

https://youtu.be/1Ha...l2TZXAUxOH4xoNF

#13391
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,454
  • Înscris: 06.02.2008
Urgent, la veterinar. Se pune sondă, aia e de bază. Masajul pentru golirea vezicii îi poate produce și mai multă durere, el are blocaj acolo, zona e iritată. Îi face și no-spa să se relaxeze uretra (antispastic) și să-i amelioreze din durere. Durerile sunt groaznice, dacă ar putea vorbi... Apoi urmate cu strictețe dieta specială și ce am mai discutat. E și perioadă proastă cu sărbătorile astea, sper să ai veterinar la care să apelezi.

Edited by caiuscorneliu, 03 May 2024 - 18:21.


#13392
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 03.05.2008

View Posthabanero, on 03 mai 2024 - 16:33, said:

Iar s-a dus motanul la litiera si a facut doar cateva picaturi. Ma intreb daca e ok un masaj al vezicii sau mai bine ma duc iar la veterinar in caz ca da semne ca se strange prea multa urina si nu o poate elimina din cauza unui probabil blocaj.

https://youtu.be/1Ha...l2TZXAUxOH4xoNF
Salut,
Nu e sigur daca problema este de la rinichi sau este ceva pe tractul urinar, intre vezica si iesire. Eu am un pisoi spitalizat de doua zile din cauza acestei ultime probleme, are pietre si nisip pe tractul urinar, sta cu sonda si sub tratament. Simptomele erau exact cele semnalate de tine.
Inainte de a-i schimba dieta, este necesar sa-l pui pe picioare si sa scape de pietre/nisip. Daca ai posibilitatea, du-te la clinica de mai jos
https://www.animusvet.ro/
Este undeva in Rahova, aproape de intersectia dintre Calea Rahovei si Trafic Greu. Au program nonstop. Personalul este tanar si destul de dedicat, as zice. Iti fac analize si tot ce trebuie. Sunt cam scumpi (250 lei/zi spitalizarea), dar daca tii la pisoi...
Dupa ce se pune pe picioare, functie de afectiunea de care a suferit (renal/urinar) trece-l pe hrana specifica. Eu cumpar de aici
https://www.zooplus.ro/
pentru ca mi se par mai ieftini, dar poti cauta si in alte parti. Recomand marcile Hill's sau Royal Canine, vezi cu ce se impaca mai bine. Eu le dau Hill's si Purina alor mei.
Trebuie sa ai grija pe viitor, pentru ca, daca pisoiul e predispus la chestia asta (indiferent daca e de la rinichi sau tractul urinar), poate sa o mai pateasca. De aceea este necesar sa stai cu ochii pe el macar odata la cateva zile si sa fii sigur ca urineaza bine. Si nu uita dieta, fara recompense si orice alta hrana (asta e un chin pentru noi, pentru ca avem mai multi, iar doi sunt suferinzi de diferite boli).
Succes si iti tin pumnii tie si celui mic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate