Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura
 Sfat pentru un sistem off-grid la...

Verificare numar angajati firma

Nu pot scapa de OneDrive

Volan inclinat
 Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...
 Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Despre PISICI

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
13406 replies to this topic

habanero

habanero

Member

• Grup: Members
haltija, noi stam la curte. Motanul a inceput sa apara din cand in cand, in special seara si isi cerea portia de mancare. L-am tot hranit in timp ce ne intrebam ce face el in restul timpului, al cui este etc. Are 7kg, semn ca avea ce sa manance; este foarte curat, semn ca probabil a fost a unui vecin si dormea in conditii indoor. In timp l-am bagat in casa si cu timpul n-a mai plecat de la noi. Iese regulat afara, nu stiu 100% pe unde umbla, cu toate ca i-am urmarit putin traseul favorit, dar se intoarce mereu dupa 1-2 ore. La momentul cand motanul a fost introdus in casa noi mai aveam o birmaneza batrana. Acelasi comportament il avea si cu ea. Mirosea, dadea tarcoale apoi din cand in cand o urmarea prin casa si sarea pe ea. Pisica era bolnava pentru ca majoritatea pisicilor batrane au cate o afectiune. Deci nu stiu daca are relevanta. Cand am observat comportamentul, lasam motanul noaptea afara ca sa nu existe riscuri de bataie. Ulterior pisica a murit si atunci motanul si-a intrat in drepturi si sta in casa si noaptea. De remarcat ca in primele dati cand am introdus motanul in casa, ocolea pisica batrana si se comporta de parca i-ar fi fost frica de ea. Dar dupa un timp, cand probabil a observat ca nu este agresiva, a preluat el haturile si se comporta cum am descris mai sus.
  Cand am adus pisica care face subiectul adoptiei, am zis ca trebuie sa fie ceva diferit, in sensul ca poate se vor intelege, nu cum s-a intamplat cu cea batrana. I-am introdus usor, aducand motanul in dormitor cate putin. Nu-i lasam mai mult de 3-4 min impreuna. Initial am zis ca totul va fi bine. Dar cand timpul trecea si interactiunile deveneau mai dese, motanul a inceput sa se comporte la fel. Poate nu atat de agresiv, dar este un inceput in toate. Nu stiu in ce masura scoate ghearele sau nu, dar ridica labuta si da palme pisicii. Atunci intervenim si-i separam. Pisica aceasta este la randul ei blanda, desi a trait in salbaticie, printre blocuri. Nu da semne de violenta. Cand am adus-o avea un comportament normal de pisica outdoor: se ascundea si nu iesea cu orele de dupa noptiera. Cand am aranjat mobila astfel sa nu se mai poata ascunde, a inceput sa prinda curaj si acum pot spune ca e ok. Doarme cu mine, sta la mangiat, ma mai ataca din cand in cand (in joaca) si chiar doarme pe mine. Chiar acum cand scriu tocmai s-a asezat pe picioarele mele.
  Deci problema este la motan, nu la eventualele probleme ale pisicilor. Cea batrana avea vreo 19-20 ani. Aceasta nu are mai mult de 5 ani. Bolnava nu pare sa fie, agresiva nu este... nu stiu ce altceva sa mai zic. Initial am dus-o la sterilizat cu gandul s-o repun in teritoriu, dar a zis doctorul s-o mai tin putin la mine chiar daca statuse 8 zile internata dupa operatie. Apoi tocmai venea iarna, frigul. Si apoi m-am gandit sa-i caut o familie. Cereri sunt, dar sunt tot felul de persoane dupa cum am spus: batrane, cu fate de comuniste, sarace, tinere etc
   Se gasesc si persoane bune, dar mai rar.
  Intre timp mai vine motanul la usa si cere inauntru pentru insepctie. I-am mai dat voie inauntru sub supraveghere. Nu a mai fost agresiv, dar nici nu prea a avut timp, deoarece nu-l las mai mult de cateva minute. Si el cam asa actioneaza: intra, miroase, miroase pisica, se urca pe geam, putin prin pat, da tarcoale camerei apoi sta intr-un loc si urmareste pisica, probabil s-o atace. Noi am zis ca poate vrea sa se joace, dar nu prea stie cum si atunci pare ca sare la bataie. E si diferenta de gabarit: el are 7kg si talie mai mare, in timp ce pisica are vreo 3.5-4kg.
  Daca s-ar intelege nu ar fi problema, as pastra-o.
  Singura problema a pisicii este ca mananca orice. Orice rontai/rontaiam eu, vrea si ea: chipsuri, bake rolls, saratele, covrigei, floricele etc. Probabil din cauza traiului din strada. Manca ce-i dadeau oamenii. Eu nu-i dau decat hrana umeda si bobite Taste Of The Wild. Cine va trece de filtrul meu, sigur o va trata cum trebuie.
  Ultima doritoare fost acum vreo cateva zile. M-a intrebat daca mai este disponibila, i-am zis ca da si i-am zis si de ce. Motivele de mai sus plus faptul ca multi nu vor sa le fie adusa pisica acasa si incheiat eventual un contract de adoptie. Vor sa ne intalnim aiurea in strada si la revedere. Eventual sa nici nu cunosc numele adevarat si adresa adoptatorului. Crezi ca mi-a mai raspuns?

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

• Grup: Senior Members
Pisicile sunt castrate amandoua?
Si eu l-am adus pe Tomita de pui in casa cand pisica, Jessie, avea vreo trei ani.
L-a sasait vreo doua-trei zile, apoi s-au impacat, chiar se jucau.Cand au inceput hormonii motanului sa isi faca efectul, a inceput sa o alerge prin casa.
Chiar agresiv.
L-am castrat si lucrurile s-au potolit.
Incearca sa pastrezi pisica, incearca ceva trucuri.Din cate ai povestit e tare simpatica.

haltija

haltija

Junior Member

• Grup: Junior Members
Din ce am citit motanul este castrat. Deci ataca prima pisica pt ca era si batrana si bolnava.Aici da , doar separati trebuiau tinuti pt ca el o simtea si de aceea o ataca .Dar in cazul asta el ‘ataca’ pisica noua doar pt faptul ca este ‘ ingrijorat ‘ si vrea sa si apere ce este al lui. Faptul ca o urmareste si o loveste cu labitele , ma repet face parte din obiceiurile lor pisicesti. Si pisicile care traiesc (si care pot fi foarte blande )si au crescut impreuna au momentele lor in care acum se spala una pe alta , acum se fugaresc si se scuipa si maraie.Trebuie lasati impreuna cat mai mult timp , el o sa o maraie ,o sa o scuipe , o sa o alerge pt ca i trebuie timp sa o accepte. Si asta poate dura luni de zile .Si pisica noua va invata si ea in timp sa se impuna si va sti care este locul ei in casa .Stati cu ei cand sunt impreuna si cum am spus nu interveniti decat daca se lasa cu bataie din partea lui in toata regula. Nu interveniti  cand doar ‘pare ‘ ca el vrea sa sara la bataie pt ca nu vor reusi sa clarifice intre ei ce au de clarificat aka treburi pisicesti.Spuneti ca - bolnava nu pare sa fie- numai vetul poate decide asta de aceea ca sa eliminati ipoteza atacarii pe motive de sanatate atat pisica noua cat si motanul trebuie consultati si stiut sigur ca nu au vreo problema de sanatate. Si bolnavi daca ar fi ( sa nu fie desigur) unul dintre ei pana la vindecare ar trebui tinuti separati .Daca sunt sanatosi amandoi este doar o problema de acceptare care se va rezolva in timp ,dar , trebuie sa aveti multa multa rabdare . Da , este greu sa gasesti persoane de incredere ,de aceea zic sa aveti rabdare si sa pastrati dumneavoastra pisica ,o sa vedeti ca motanul o va accepta si chiar daca nu vor fi cei mai buni prieteni , el va invata sa o tolereze.

habanero

habanero

Member

haltija, avem pisici din anii '90. La un moment dat erau vreo 6 pisici prin casa+curte. Am avut timp sa observam comportamentul lor. Din toate astea doar o persana avea ce avea cu o tortoiseshell pe care o mai ataca din cand in cand. In rest traiau toate impreuna fara probleme. Motanul acesta e caz special. Nu se va potoli niciodata. Si eu am zis ca e suficient ca cineva sa-l puna la respect si va intelege ca nu e loc de bagabonteala. Dar cine s-o faca? Pisica batrana doar ce-l mai scuipa din cand in cand, iar asta pe care o am acum se face mica si se lasa in jos cand motanul vrea s-o atace. Nu imi place s-o vad in situatia asta si sincer nu cred ca se va schimba motanul. Si pe noi ne ataca la picioare. Iti dai seama din comportament pt ca scoate niste sunete specifice si se apuca cu ghearele de picioarele noastre in timp ce musca. Sincer nu cred ca stau lucrurile cum spui tu. Cel putin nu in cazul asta. Cu motanii care mai trec prin curte e in razboi total. E posibil sa fi stat lucrurile altfel cu o pisica de la doua case distanta unde inca se mai duce si sta prin iarba vara. Pisica respectiva mai venea si pe la noi. Cateodata de mai multe ori pe zi. Dar asta pana sa adoptam motanul. Cred ca se cunostea cu pisica pentru ca altfel nu s-ar duce in curtea ei. Ideea e ca pisica respectiva nu prea mai exista. Ori a patit ceva ori a luat-o fata care probabil s-a mutat la casa ei de curand. Cert e ca inainte mai era un motan care tot umbla dupa ea. Si ea obisnuia sa-l mai puna la respect din cand in cand, dar el tot se tinea dupa ea. Ma gandesc ca asa se comporta si cu motanul asta. Probabil nu statea indiferenta si atunci s-a impus intr-un fel in fata lui. Dar asta depinde de fiecare pisica. Daca sta ca proasta si incaseaza, motanul nu se va potoli.
   Am observat ca exista diferenta intre cum reactioneaza motanul cand se ia la bataie cu motanii din vecini si cum face cand se ia de pisica. Ti-am zis, nu pare bataie, dar totusi asa reiese din comportamentul lui. Daca era joaca, pisica ar fi putut s-o perceapa ca atare si sa stea altfel lucrurile.
   Si eu vreau sa se tolereze si sa traiasca impreuna fara scandal, dar nu cred ca se va intampla asta. Eu ma mir cum dreq e asa de blanda pisica si nu reactioneaza si ea intr-un fel, deoarece vine dupa un trai in salbaticie. Acolo erau tot felul de motani si pisici cu care a trebuit sa imparta teritoriu, hrana, adapost etc. Toata ziua alerga dupa mancare si prins porumbei. Nu treceau 2 zile sa nu o vezi cu un porumbel in gura. Acum doar pe geam ce-i mai vede. Chiar ma mir cum a supravietuit pentru ca obisnuia sa mai traverseze si strada si este una destul de circulata. Putea oricand s-o calce o masina.
  O sa le mai dau cateva ocazii sa vedem cum evolueaza lucrurile, dar slabe sanse.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

"Si pe noi ne ataca la picioare. Iti dai seama din comportament pt ca scoate niste sunete specifice si se apuca cu ghearele de picioarele noastre in timp ce musca."
O face doar de cand e noua pisica in casa sau asta e comportamentul lui normal?
Ca ci daca e valabila ultima ipoteza, cu toata dragostea mea pentru pisici, eu nu as tine asa ceva in casa.

Mizu

Mizu

moroșan

Raspunsul e simplu - nu e castrat motanul. Poate nici restul pisicilor.

habanero

habanero

Member

Mizu, daca te referi la mine, toate pisicile noastre au fost castrate. Motanul este castrat. Are si semn la ureche ca este castrat. Asa a venit.

haltija

haltija

Junior Member

• Grup: Junior Members
Eu m am nascut intr o familie unde deja existau /exista pisici.Nu postez aici ca nu am ce face ci strict pt ca stiu si cunosc multe lucruri despre ele.Pisicile pot fi foarte diferite e adevarat si situatiile in care convietuiesc/ sunt puse sa convietuiasca( gen aducerea unei pisici noi de exemplu)pot varia .Unele se accepta intre ele foarte repede , altele mai greu spre deloc ,dar , invata sa se tolereze.Motanul dumneavoastra are un nivel de agresivitate un pic mai ridicat desi, este castrat si iese afara unde se bate cu altii deci ar trebui sa vina un pic mai ‘racorit’ sa zic asa ,si chiar asa si este deoarece reiese ca nu agreseaza intr un mod violent noua pisica ci doar face ce fac de obicei pisicile ‘vechi’ atunci cand intalnesc o ‘ pisica noua’.Faptul ca va musca se datoreaza faptului ca poate mama lui nu a apucat sa l educe / ori poate ca da nu avem cum sti asta. Ce vreau sa spun este ca atunci cand va musca o face din joaca ( isi exerseaza pe dumneavoastra instinctul de vanatoare) nu din rautate cum ar putea crede altii si da il ia valul si poate musca chiar tare . Unii musca ca s plictisiti de exemplu, altii ca au dureri,etc. Am in familie o pisica de 8 ani ,europeana , sterlizata , a avut parte de educatia mamei sale si cu toate astea musca��Nu sufera de nici o afectiune , nu este neglijata , are parte de toata atentia din lume dar atunci cand te joci cu ea la un moment dat cand este foarte implicata in joaca incepe sa muste cam tare:D Cand face asta se intrerupe joaca si nu se cearta pisica sub nici o forma.Altceva asemanator situatiei dumneavoastra :pisica ‘a decis’ ca parintii si fratii ei umani nu au voie sa umble fara sosete or papuci in casa si tot asa se repede sa muste.Asa sunt unele pisici.Eu am doua pisici si saptamana viitoare urmeaza sa vina a treia pisica ( proprietara a decedat si cei din familie nu vor sa pastreze pisica , desi culmea, unii dintre ei au pisici la randul lor).Pisica are 12 ani , europeana , personalitate puternica gen dominanta , nu a mai vazut  ori cunoscut alte pisici si va veni intr o casa unde deja sunt doua pisici apropiate ei ca varsta si cu caractere la fel de puternice.Pai credeti ca ele vor decide daca se vor imprieteni ori doar se vor tolera? Eu voi decide asta si voi urma toate etapele care urmeaza sa aiba parte : tinute separat, schimb de mirosuri intre ele ( paturici , jucarii, culcusuri) , introducere treptata cu ajutorul unui transportor pana cand va fi timpul ca sa fie lasate fata in fata pt trebuie lasate sa stabileasca ce au de stabilit. Si daca sa zicem ca prima incercare va esua , totul reluat de la inceput pt ca nu ele decid cine are voie sa locuiasca in casa respectiva ci eu .Spuneti ca nu va place sa vedeti cum pisica noua se face mica in fata motanului,  da, nu este placut dar daca noi ne stresam si devenim anxiosi in momentele acelea si pisicile ne simt si devin nesigure. Trebuie sa fim foarte calmi si sa le lasam sa se cunoasca ,asta este , face parte din cultura lor pisiceasca.Legat de pisica noua ca e foarte blanda poate se datoreaza faptului ca a fost sterlizata ( se stie ca unele pisici dupa sterlizare/ castrare isi modifica comportamentul). Una e viata traita pe strazi ( unde la cat de multi porumbei exista si lume care ii hraneste poate ca nici concurenta pt hrana nu era asa intensa) alta este viata ei in casa acum si cu care s a obisnuit si unde are hrana la dispozitie. Dar , a venit intr o casa unde deja exista mirosul unei pisici necunoscute ei si e firesc sa reactioneze asa in fata motanului si sa il considere superior ei. Am mai vazut la unele blocuri pisici nesterlizate , adulte care mananca la comun chiar si unii motani fac asta , formeaza aliante sa si asigure securitatea in fata unor posibili dusmani noi.Ar fi nesperat de bine daca pisica ar ramane la dumneavoastra pt ca din ce am citit sunteti o persoana responsabila , din moment ce ati luat pisica de pe strazi , ati sterlizat o si ati luat o in casa. Eu zic sa i dati putin credit motanului , sa aveti incredere si rabdare cu ei amandoi .Numai bine.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postdorin_2k, on 01 februarie 2024 - 16:50, said:

S-a aciuat la mine in curte de 3 zile un motănel de maxim un an, alb, dar mi-am dat seama că nu aude.
Nu reacționează la zgomote, iar când e cu ochii închiși pot face gălăgie mare, nu face nimic. Însă dacă îs in privirea lui reacționează rapid. Și miauna foarte tare. Parca țipă la noi.
I-am dat 2 zile boabe rămase de la motanul meu (ce a fost călcat de o mașină anul trecut), azi am cumpărat și salam pt câini și pisici, a înfulecat foarte mult. E flămând și slăbuț. A stat să îl mângâi. Acum sta la soare pe unde apuca in curtea mea.
Întrebare: daca e surd, se va descurca? Mirosul și văzul ii sunt suficiente?
Cu soarecii? Daca nu aude, ii poate prinde?
L-aș tine pe lângă casa daca ar prinde șoricei.
A făcut și un "kaka" pe terasa. Daca mai face: îl alung.
Daca se cumințește, îl țin.
Azi dormea într-o găleată cu frunze uscate la soare
Attachment IMG_20240130_084805.jpg
Va rezista daca este surd?
A rămas din februarie la mine. Dar acum are comportament ciudat. Doarme foarte foarte mult.
Dimineața merg la munca, nu se mișcă. La prânz se mișcă și vine și miauna pt mâncare. Apoi pe același scaun sta și doarme până a doua zi. Foto făcută langa el, fiind treaz dar nu m-a simțit. Doar când mă vede incepe sa miaune. In restul timpului sta ghem pe scaun și doarme.
Mai vine un motan la mâncare dar nu se mârâie deloc. Nici nu se baga in seama.
E motan de curte dar doarme non stop pe terasa. Nu a intrat niciodată în casă.

Attached File  IMG_20240313_110524.jpg   305K   25 downloads

Edited by dorin_2k, 13 March 2024 - 11:17.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

E bine ca e mai puturos si nu umbla aiurea pe strazi.
Daca mananca inseamna ca nu e bolnav...
Ce sa iti spun, ma bucur ca l-ai adoptat.

special

special

Active Member

Te ai uitat in urechile lui? E curat ? Sa nu aibe vreo otita ceva, raie etc...eu cand am luat o pe a mea, reactiona foarte greu la zgomote, am crezut ca e surda ceva sau nu aude bine. Se tragea de la mizeria si raia pe care o avea.

iogamac

iogamac

Senior Member

Multe mai învăț din topicul ăsta. Motanul nostru, care curând va împlini 5 ani și este castrat de la 8 luni, a început să facă nefăcute. Zilele trecute am simțit miros pe lângă geam. Când mă uit, a marcat în farfuria unui ghiveci cu flori. Apoi, am descoperit că a marcat în farfuria altui ghiveci care era pus „la întuneric” în spatele mașinii de cusut. Nu știu care este motivul acestui comportament. Astăzi, am intrat în baie și a venit după mine și a făcut pipi în coșul de rufe murdare (noroc că era gol). Eu am luat capacul și am scos din el ce aveam și m-am întors la chiuvetă. Litiera lui este în cădița de duș, iar bărbatul meu a pus pe margine niște pantofi la uscat. S-ar putea să fi avut reacția asta pentru că nu a ajuns la litieră?

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Motanul ori are o problema renala, ori face asta din razbunare.Sa arate ca el e seful.Sau ca nu ii acordati suficienta atentie.
La fel facea si Tommy al meu, l-am dus la doctor, analize....500lei.Nu are nici pe dracu.

alex342

alex342

Senior Member

View Postiogamac, on 13 martie 2024 - 15:25, said:

Litiera lui este în cădița de duș, iar bărbatul meu a pus pe margine niște pantofi la uscat. S-ar putea să fi avut reacția asta pentru că nu a ajuns la litieră?

Da, probabil nu a ajuns la litiera sau pantofii l-au speriat si astfel nu a putut sa faca in litiera.

alex342

alex342

Senior Member

Litiera este intr-un fel sau altul un loc sfant, in sensul ca trebuie sa fie intr-un loc mai retras/linistit astfel incat sa isi faca nevoile in liniste.

ioni68939

ioni68939

Member

View Posthabanero, on 10 martie 2024 - 10:22, said:

P.S. Pisica are in jur de 4 ani si are si un feature pe care nu l-am mai intalnit la pisici: daca-i arunci o mingiuta de burete, fuge dupa ea si ti-o aduce inapoi asemenea unui caine, apoi asteapta sa i-o arunci din nou.
Asa face si a mea dar cu betisoarele de curatat urechile

Pavel54

Pavel54

Active Member

Pisicuta mea are cam 4-5 luni, credeti ca ar afecta cu ceva daca i-as da mancare lichida la pliculet pentru adulti? Nu prea gasesc pliculete pentru pisici Junior....

iogamac

iogamac

Senior Member

View Postalex342, on 13 martie 2024 - 18:38, said:

Litiera este intr-un fel sau altul un loc sfant, in sensul ca trebuie sa fie intr-un loc mai retras/linistit astfel incat sa isi faca nevoile in liniste.

D-aia am pus-o în cădița de duș.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate