Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Despre PISICI

* * * * * 6 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13401 răspunsuri în acest subiect

#13393
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 03.05.2008

View Posthabanero, on 03 mai 2024 - 16:33, said:

@habanero si ceilalti, mai jos un update despre pisicul meu:
A stat internat patru zile la clinica si acum este inca sub tratament. Se observa o usoara imbunatatire, dar o recidiva se poate intampla oricand.
Surpriza neplacuta, pe langa necazurile anterioare, s-a intamplat astazi, cand l-am dus pentru administrarea tratamentului. A eliminat cateva pietre extrem de mari, peste 1mm diametru, iar medicul le-a analizat si a constatat ca sunt oxalati, nu struviti cum banuiam. Pe scurt, pentru cei care nu stiu, oxalatii sunt reziduuri acumulate/formate in urma consumului de apa dura. Spre deosebire de struviti, care se dizolva in urma administrarii unui tratament si consumului de hrana speciala, oxalatii se elimina (daca si cand se elimina) numai prin tractul urinar inferior, din vezica spre exterior. Pot bloca oricand canalul si de aici posibilitatea aparitiei unei crize.
Ca atare, pentru cei cu animale care umbla (si) pe afara, trebuie sa avem grija, pe cat posibil, sa consume numai apa imbuteliata (sau de ploaie) si nu apa venita din puturi sau alte surse care pot prezenta pericolul amintit mai sus. Totodata, la aparitia oricaror simptome de dificultati in urinare, urgent cu ei la medic.
Toate bune!

Editat de thunderbolt, 07 mai 2024 - 13:12.


#13394
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.523
  • Înscris: 14.03.2006
Eu am cumparat special pentru pisica o cana filtranta, se vedea pe castronasul ei depunerea de piatra, acum nu mai ramane nimic si nici crize nu a mai avut. In paralel, ii dau mancare urinary si pentru sterile. A facut o singura data o criza, nu putea urina, a fost sub tratament, nu s-a mai repetat.

#13395
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 680
  • Înscris: 11.07.2023
thunderbolt, motanul meu are struviti si am inteles ca este vorba despre nisip. Cu toate ca nu mai sta minute in sir pe litiera, face foarte putin cand vrea sa faca pipi.

kerkyra, ce fel de cana este? Cum ai gestionat criza?

#13396
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.523
  • Înscris: 14.03.2006
Cana filtranta Aquaphor, se gaseste peste tot, cu filtre la schimb. S-a manifestat la fel, facea saracuta drumuri la fiecare minut la litiera si nimic, am dus-o la medic, i-a facut analize, ureea (sper sa nu gresesc) a iesit putin marita. I-a dat un tratament, ceva injectii si pastile si recomandat mancare urinary, de aceea ii iau acum, ii mai dau pentru sterile, ca este sterilizata, pentru diversificare. Nu a mai avut probleme de atunci, e drept ca e mai dificil la motani, din ce am inteles, a mea e pisica.

#13397
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 03.05.2008

View Posthabanero, on 08 mai 2024 - 08:07, said:

thunderbolt, motanul meu are struviti si am inteles ca este vorba despre nisip.
Struvitii sunt diferiti de nisip. Poate avea si una si alta.
Va primi medicatie pentru o perioada. Tu ar trebui ca pe viitor sa-i cumperi pentru o perioada de maximum sase luni hrana S/O sau S/D (astea vor distruge struvitii si nisipul, care vor fi eliminate mai usor), iar pe viitor sa-l hranesti numai cu urinary care (pentru a preveni formarea de noi struviti). Cu siguranta medicul va face recomandarile potrivite.

View Posthabanero, on 08 mai 2024 - 08:07, said:

ce fel de cana este?
Mult mai buna decat cana este una dintre astea, sau ceva similar:
https://www.zooplus....ariant=243939.8
https://www.zooplus....ariant=243940.7

View Postkerkyra, on 08 mai 2024 - 09:09, said:

e mai dificil la motani, din ce am inteles, a mea e pisica.
Corect, e vorba de eliminarea corpurilor straine, "gaura" e mai mica la motani.

#13398
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 680
  • Înscris: 11.07.2023
thunderbolt, noua asa ne-a zis veterinarul: are nisip mult in vezica si in urma analizei de urina s-ar fi constatat ca sunt struviti. Mancare Urinary deja-i dam de vreo cateva zile. Apa Bucovina plata.

#13399
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 03.05.2008

View Posthabanero, on 08 mai 2024 - 11:39, said:

Mancare Urinary deja-i dam de vreo cateva zile.
Ce mancare ii dati?

#13400
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 680
  • Înscris: 11.07.2023
Virbac Veterinary HPM Cat Urology Struvite Dissolution U1

https://www.zooplus....riant=1863549.0

#13401
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 03.05.2008

View Posthabanero, on 08 mai 2024 - 13:25, said:

Virbac Veterinary HPM Cat Urology Struvite Dissolution U1

https://www.zooplus....riant=1863549.0
Posted Image  E foarte buna!

#13402
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.654
  • Înscris: 23.09.2017
Renalvet poate fi dat si pisicilor care au pietre/nisip ? Le ajuta cu ceva?

RenalVet Twist Off, VetExpert, 60 capsule

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate