Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Manele

- - - - -
  • Please log in to reply
425 replies to this topic

Poll: Manele (497 member(s) have cast votes)

Va plac manelele?

  1. Da,la nebunie. (60 votes [12.07%])

    Percentage of vote: 12.07%

  2. Nu. (369 votes [74.25%])

    Percentage of vote: 74.25%

  3. Asa si asa. (68 votes [13.68%])

    Percentage of vote: 13.68%

Vote Guests cannot vote

#73
K-hole

K-hole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 06.03.2008

View PostLauriciD, on Mar 13 2008, 15:22, said:

Sunt absurde comentariile voastre jignitoare, sincer. La urma urmei, daca toti am asculta numai techno, minimal (ca e la moda acum), hip-hop, r&b, etc. am fi toti la fel. Gusturile sunt elemente semnificative care ne fac sa fim diferiti unii de ceilalti ;) In codul bunelor maniere scrie ca gusturile nu se discuta. DOH.
Cu manelele n-am nicio problemă. Cu manelarii și "the manele subculture" stă mai nasol treaba.

#74
uzzy86

uzzy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.12.2006
multi asculta,putini recunosc....

#75
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007

View Postuzzy86, on Mar 14 2008, 03:58, said:

multi asculta,putini recunosc....

Voluntar sau involuntar? :naughty:

Edited by Altaris, 14 March 2008 - 18:02.


#76
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View PostAltaris, on Mar 13 2008, 15:36, said:

Si Pruteanu spune "Gusturile SE discută, altminteri orice nătărău s-ar pricepe la artă. Doar în materie de culori și alimente nu se discută gusturile. De aici încolo, există prost-gust și bun-gust. Sensibilitate fată de frumos si... nesimtire”. Parca el ar avea mai multe dreptate, nu?

De acord. A fost o emisiune la TVR, Intre bine si Rau unde s-a discutat despre acest curent muzical daca il pot numi asa. Evident ca "artistii" manelisti invistati nu au avut replica la criticile foarte bine argumentate aduse de G. Pruteanu. Oricum, nu manelistii sunt de vina, ei exista pentru ca sunt ascultati. Nu am nimic personal nici cu cei care asculta, insa cei care au macar un pic de cultura muzicala, pot face majoritatea diferenta.

#77
terra_blachorum

terra_blachorum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 09.03.2008
Manelele  sunt un cacat diabolic, sunt concepute ca sa creeze dependenta si de aceea au efect si asupra animalelor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/65hQURx5S3I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FcWV1G8dAck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#78
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007
Critica adusa unor formatii (nu neaparat manele ci chiar si rock) poate fi si din cauza fanilor.

Ca raspuns la mesajul lui Silviudeep.

View PostLauriciD, on Mar 13 2008, 21:44, said:

Pe dansul il apreciez pentru ceea ce este, dar in randul tineretului nu isi poate impune opiniile. Lista ar putea continua, crede-ma. Repet, tocmai aceste divergente dintre oameni fac lumea sa nu para monotona. Mai bine sa lasam tineretul sa fie cel care sa propuna, sa adopte [...], etc. Timpurile in care si-a trait dumnealui partea frumoasa a vietii sunt incomparabile cu cele de acum. Din punctul meu de vedere, nu, nu are dreptate.

Avand in vedere ca tu asculti manele, poti sa imi spui daca majoritatea manelelor sunt despre bani, femei si masini (+altele)?
Si chiar daca n-ar fi, tie ti-ar placea astfel de manele? Ma indoiesc ca ti-ar placea daca ai avea putina cultura. Ti-ai da seama ca Pruteanu se referea la astfel de manele cu mesajul extrem de simplu care instiga la incultura. Gusturile pot fi criticate atat ale tale cat si ale mele, dar NU schimbate!

#79
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View PostAltaris, on Mar 17 2008, 18:05, said:

Avand in vedere ca tu asculti manele, poti sa imi spui daca majoritatea manelelor sunt despre bani, femei si masini (+altele)?
Si chiar daca n-ar fi, tie ti-ar placea astfel de manele? Ma indoiesc ca ti-ar placea daca ai avea putina cultura. Ti-ai da seama ca Pruteanu se referea la astfel de manele cu mesajul extrem de simplu care instiga la incultura. Gusturile pot fi criticate atat ale tale cat si ale mele, dar NU schimbate!

Imi pare rau sa te contrazic, sincer, dar eu NU ascult manele. Nu sunt nici contra, nici pro. Daca sunt nevoita sa le ascult in cadrul unei petreceri sau altele de genul, nu tin neaparat sa-mi impun punctul de vedere. Doar ca ma deranjeaza si ma revolta comentariile UNORA care nu fac decat sa exprime ideile, gusturile, etc. convenabile pentru o mai buna imagine (subliniez faptul ca e ipocrizie). Nu condamn pe nimeni care e contra acestui gen de muzica, dar nici nu ii promovez pe cei care sunt pro.
Cat despre "Ma indoiesc ca ti-ar placea daca ai avea putina cultura.", nu o voi lua ca pe o insulta la adresa mea, caci nu fac parte din grupul celor ce asculta manele. Insa mi se pare total eronat sa incadrati o persoana care le asculta intr-o categorie de "oameni inculti". Este total adevarat, toti cei de mahala, toti cei cu o situatie culturala precara tind spre a asculta aceasta muzica. Insa in orice regula exista exceptii, lucru stiut de fiecare dintre noi. Iar in acest caz, numarul exceptiilor este semnificativ.
Pentru ce atata palavrageala? Esenta e simpla: nu putem cataloga o persoana dupa ceea ce asculta. M-as fi putut limita doar la aceasta idee, insa am fost inteleasa total gresit, fapt pentru care au inceput insulte, etc. Acest lucru nu-l voi lua ca pe unul infantil, caci in ziua de astazi avem surprize tot mai mari in ceea ce priveste maturitatea si discernamantul unora.

#80
Altaris

Altaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 06.04.2007

View PostLauriciD, on Mar 21 2008, 14:11, said:

Imi pare rau sa te contrazic, sincer, dar eu NU ascult manele. Nu sunt nici contra, nici pro. Daca sunt nevoita sa le ascult in cadrul unei petreceri sau altele de genul, nu tin neaparat sa-mi impun punctul de vedere. Doar ca ma deranjeaza si ma revolta comentariile UNORA care nu fac decat sa exprime ideile, gusturile, etc. convenabile pentru o mai buna imagine (subliniez faptul ca e ipocrizie). Nu condamn pe nimeni care e contra acestui gen de muzica, dar nici nu ii promovez pe cei care sunt pro.
Cat despre "Ma indoiesc ca ti-ar placea daca ai avea putina cultura.", nu o voi lua ca pe o insulta la adresa mea, caci nu fac parte din grupul celor ce asculta manele. Insa mi se pare total eronat sa incadrati o persoana care le asculta intr-o categorie de "oameni inculti". Este total adevarat, toti cei de mahala, toti cei cu o situatie culturala precara tind spre a asculta aceasta muzica. Insa in orice regula exista exceptii, lucru stiut de fiecare dintre noi. Iar in acest caz, numarul exceptiilor este semnificativ.
Pentru ce atata palavrageala? Esenta e simpla: nu putem cataloga o persoana dupa ceea ce asculta. M-as fi putut limita doar la aceasta idee, insa am fost inteleasa total gresit, fapt pentru care au inceput insulte, etc. Acest lucru nu-l voi lua ca pe unul infantil, caci in ziua de astazi avem surprize tot mai mari in ceea ce priveste maturitatea si discernamantul unora.

Imi cer scuze atunci pentru ca am crezut ca asculti manele si astfel sa ma poti lamuri.
Numarul exceptiilor nu mi s-ar parea ar fi semnificativ, sau cel putin nu stiu sa se faca "semnificativi". Nu prea vor sa arate ca manele pot fi ascultate si de cei culti. Este posibil intr-adevar, insa mie nu prea imi pare a fi verosimil.
Cat despre legatura dintre gradul de cultura si muzica...ar fi una. E clar ca maneaua transmite niste mesaje usor de inteles pentru tot omul, fara pretentii. Comparand cu muzica clasica, care totusi pentru cei care nu au pretentii pare o scartaiala fara rost si pe care "nu se poate dansa".

#81
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View PostAltaris, on Mar 21 2008, 20:23, said:

Imi cer scuze atunci pentru ca am crezut ca asculti manele si astfel sa ma poti lamuri.
Numarul exceptiilor nu mi s-ar parea ar fi semnificativ, sau cel putin nu stiu sa se faca "semnificativi". Nu prea vor sa arate ca manele pot fi ascultate si de cei culti. Este posibil intr-adevar, insa mie nu prea imi pare a fi verosimil.
Cat despre legatura dintre gradul de cultura si muzica...ar fi una. E clar ca maneaua transmite niste mesaje usor de inteles pentru tot omul, fara pretentii. Comparand cu muzica clasica, care totusi pentru cei care nu au pretentii pare o scartaiala fara rost si pe care "nu se poate dansa".
Daca tu crezi ca persoanele care asculta manele "nu stiu sa se faca semnificativi", de ce atata taraboi pe tema asta? Sa stii ca exista si manele de calitate, eu insami am ascultat cateva (nu aveau versuri absurde, nu existau dezacorduri, doar se apela la sensibilitate).
Da, sunt total de acord ca exista o legatura intre gradul de cultura si muzica, insa nu e definitorie pentru intreaga personalitate a persoanei in cauza. Cat despre muzica clasica, am crescut cu aceasta, insa nu o pot asculta decat atunci cand am anumite dispozitii. Stii, muzica e facuta sa fie ascultata si TOATA MUZICA e frumoasa. Stii de ce? Pentru ca fiecare dintre noi asculta un alt gen de muzica, o alta melodie, etc. pentru ca ne place. Odata ce ne place, inseamna ca are o anumita frumusete. Da, eu sunt total impotriva manelelor cu mesaj "de smecherie", "de bani", etc. Insa exista melodii care nu fac decat sa transmita un mesaj sensibil, un mesaj afectiv.
Stii, poate nu trebuia sa dai exemplu muzica clasica, caci nu toti au o cultura muzicala atat de vasta inca s-o inteleaga. Voi da eu un alt exemplu, muzica moderna, muzica anilor '60, '70, '80 (este accesibila tuturor). Intr-adevar, aceasta muzica e superioara manelelor.

Edited by LauriciD, 22 March 2008 - 10:15.


#82
ChildOfmOOn

ChildOfmOOn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.03.2008
cel mai cretin "gen muzical" manea=shit :puke:

#83
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Nu ascult, nu imi plac, dar nici nu militez impotriva lor cata vreme nu sunt pusa in situatia de a le auzi involuntar. Pur si simplu sunt un gen care nu au nimic in comun cu persoana mea :) Dupa o perioada cand a trebuit sa le ascult din pricina unor colegi care mi le bagau pe gat, trebuie sa recunosc ca le-am urat vreme indelungata. Hai ca o manea, doua mai suport, mai le analizez versurile, mai trag o concluzie, sunt o persoana destul de curioasa si imi place sa stiu cat mai multe despre cat mai multe. Dar dupa 2-3 deja incep sa ma irite si sa imi afecteze starea de spirit. Mai departe cred ca discutia este inutila. Da, intr-adevar majoritatea din ce am auzit eu contin greseli extrem de grave de exprimare, de gramatica, de ritm al versului ... si majoritatea manelistilor sunt, sa zicem, mai putin educati. Dar pana la urma in orice tara majoritatea o constituie cei mai putin educati si mai putin scoliti, si precum a spus cineva inaintea mea, de la orice regula exista exceptii. Nu stiu cate, dar exista in mod cert.


Rezultatul sondajului spune multe, desi majoritatea romanilor asculta manele, putini dintre ei folosesc softpedia :) (restul cred ca isi etaleaza pozele vulgare pe hai5) :P

#84
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
NU!

#85
AihaoAvaloh9

AihaoAvaloh9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 16.08.2008
sunt prea multe melodii pop si dance ca sa mai am timp de manele. :D

#86
Cazan

Cazan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.07.2008
Respect pentru alexandra.... una dintre putinele fete care si-au dat seama ca ideile preconcepute si hi5-ul sunt niste porcarii. :)

#87
Dragoss91

Dragoss91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 08.03.2008
Manelele sunt copiate dupa muzica turceasca , numai ca la noi , tiganii au introdus si niste verusuri de tot rahat-ul . Versuri in care se lauda ca au bani , femei si sunt smecheri ,etc. , astea nu-s versuri . Lauda de sine e oricum un lucru prostesc si urat , pusa si pe muzica iese si mai rau .

Edited by Dragoss91, 25 October 2008 - 18:38.


#88
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,201
  • Înscris: 18.04.2008
NU!

#89
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View Postuzzy86, on Mar 14 2008, 03:58, said:

multi asculta,putini recunosc....

Asta-i sloganul Super FM sau ma insel ?
(pentru cei care nu stiu,Super FM e un radio local de manele)

#90
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007

View Posttyrael, on Oct 26 2008, 03:48, said:

Asta-i sloganul Super FM sau ma insel ?
(pentru cei care nu stiu,Super FM e un radio local de manele)
Văd că tu ești aprins(ă) rău de tot împotriva manelelor. :)

View PostDragoss91, on Oct 25 2008, 20:37, said:

Manelele sunt copiate dupa muzica turceasca , numai ca la noi , tiganii au introdus si niste verusuri de tot rahat-ul . Versuri in care se lauda ca au bani , femei si sunt smecheri ,etc. , astea nu-s versuri . Lauda de sine e oricum un lucru prostesc si urat , pusa si pe muzica iese si mai rau .
Tu vorbești din punct de vedere fonetic sau gramatical? Ca să înțeleg și eu cum stă treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate