Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Info starea drumurilor

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3303 răspunsuri în acest subiect

#451
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.378
  • Înscris: 14.08.2003
A fost cineva recent pe portiunea Iacobeni - Pasul Prislop - Borsa - Moisei? Au peticit ceva in aceasta vara?
Eu am trecut pe acolo in aprilie si am plans de mila masinii.
Mersi

#452
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajpescaru, pe Sep 24 2008, 09:01, a scris:

A fost cineva recent pe portiunea Iacobeni - Pasul Prislop - Borsa - Moisei? Au peticit ceva in aceasta vara?
Eu am trecut pe acolo in aprilie si am plans de mila masinii.
Mersi


E la fel... :angry:

#453
danif

danif

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 360
  • Înscris: 13.01.2008

Vizualizare mesajflorrinel, pe Jul 5 2008, 19:40, a scris:

Stie cineva care este starea segmentelor de drum:

1) Hateg-Caransebes
2) Caransebes-Lugoj-Timisoara

multumesc anticipat!
Un raspuns partial si tardiv este acesta : Hateg- Caransebes în stare perfecta si ... neaglomerat  :D

#454
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Caransebes-Lugoj....rau...cu semafoare,denivelari,ceva gropi si aglomeratie,iar pe Buzias,intre Lugoj si Cheveresu Mare,catre Timisoara...drum denivelat si gropi....Lugoj-Timisoara,prin Recas,semafoare,insa e ceva mai buna soseaua.

Editat de dintimisoara, 01 octombrie 2008 - 09:30.


#455
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.191
  • Înscris: 24.11.2006
am auzit ca sunt lucrari intre Alba Iulia si Sebes. E adevarat? Cat de grava e situatia?

#456
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
rexkroki....ti-o raspuns cineva prin alte parti si cica n-ar fi nimic de speriat....Nici eu nu am auzit ceva in sensul asta,cred ca se circula ca si pana acum.

In alta ordine de idei,am intrebat si in alt topic,da' vaz' ca nu raspunde nime',asa ca ma esprim si aci :stie cineva care e starea Vaii Jiului?Adicatelea,mai precis,cum iesi din Petrosani si o iei catre Tg.Jiu....Se lucreaza din cate stiu,de ceva vreme...insa am auzit ceva zvonuri ca ar fi inchis.Stie careva ceva?Urmeaza sa trec pe acolo dupa 20 octombrie.....

#457
Vineri

Vineri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.306
  • Înscris: 16.03.2007

Vizualizare mesajdintimisoara, pe Oct 7 2008, 11:49, a scris:

rexkroki....ti-o raspuns cineva prin alte parti si cica n-ar fi nimic de speriat....Nici eu nu am auzit ceva in sensul asta,cred ca se circula ca si pana acum.

In alta ordine de idei,am intrebat si in alt topic,da' vaz' ca nu raspunde nime',asa ca ma esprim si aci :stie cineva care e starea Vaii Jiului?Adicatelea,mai precis,cum iesi din Petrosani si o iei catre Tg.Jiu....Se lucreaza din cate stiu,de ceva vreme...insa am auzit ceva zvonuri ca ar fi inchis.Stie careva ceva?Urmeaza sa trec pe acolo dupa 20 octombrie.....
ti-am vazut intrebarea si dincolo (unde i-am raspuns lu rexkroki).
(si mie) mi se pare dezorganizat forumu in ceea ce priveste topicurile cu drumurile... sunt astea 2 principale si mai sunt si altele mai mici...

nu ti-am raspuns dincolo, pt ca n-am mai fost de vreo 2 luni pe acolo, dar am auzit ceva pe la radio, ca intr-o zi (parca miercuri) nu se circula (nu mai stiu daca intre anumite ore sau toata ziua). oricum, nici nu mai stiu cand am auzit asta, asa ca cel mai bine pui mana pe telefon si intrebi:

Citat

Dispecerat Drumuri Nationale


-          informatii� privind starea drumurilor nationale:

-          informatii privind restrictiile de circulatie si variante de ocolire;


9360

021/318.66.31

021/318.66.09
adica aici --> "contact".

#458
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Vineri,multumesc mult!  :arigato: O sa cercetez acolo pe pagina....am vazut ca pot gasi info chiar acolo... :coolspeak:

#459
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.723
  • Înscris: 22.11.2007
Am fost eu la Voineasa acum 2 saptamani si am plecat prin Petrosani-Targu Jiu. Intr-adevar se lucreaza dupa Petrosani si sunt 2 (sau 3) semafoare. Eu insa am fost in week end, si era destul de liber nu erau mai mult de 5-6 masini la semafor.Posibil in timpul saptamanii sa fie ceva mai aglomerat.
Orice ar fi drumul nu se inchide, e un drum destul de important e aproape imposibil sa il inchida.

#460
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007

Vizualizare mesajbossake, pe Oct 10 2008, 04:25, a scris:

Am fost eu la Voineasa acum 2 saptamani si am plecat prin Petrosani-Targu Jiu. Intr-adevar se lucreaza dupa Petrosani si sunt 2 (sau 3) semafoare. Eu insa am fost in week end, si era destul de liber nu erau mai mult de 5-6 masini la semafor.Posibil in timpul saptamanii sa fie ceva mai aglomerat.
Orice ar fi drumul nu se inchide, e un drum destul de important e aproape imposibil sa il inchida.

Multumesc!
Din cele citite se inchide numai miercurea intre anumite ore

#461
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 13.12.2006
Vreau sa ajung zilele astea la Magura ( Moeciu ) cu o masina obisnuita , nu de teren. Am sunat la pensiune si mi s-a recomandat sa urc pe drumul Zarnesti - Gura Raului - Magura , dar doamna respectiva nu m-a convins ca stie ce spune. Voi ce spuneti , este indicat drumul acela , e mai bun decat Moeciu- Pestera - Magura ?

#462
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Când mă duc la Măgura, merg pe drumul pe Zărnești. Ultima dată am fost prin primăvară. Pe drumul prin Peștera am fost acum 2 ani și era foarte greu între Peștera și Măgura.

Și acum cam ce știu eu despre fiecare din drumuri:
- Zărnești-Gura Râului-Măgura. În Zărnești, în primăvară se lucra pe strada către Gura Râului, începuseră să asfalteze, cred ca acum este asfaltat până la ieșirea din Zărnești. Dupa aceea intri în rezervația Piatra Craiului, drumul fiind cu piatră de râu. De la Gura Râului încep serpentinele, ai de urcat (treapta I - II de viteze), drumul fiind prin pădure. La ieșirea din pădure, intri în sat - apare o priveliște de vis. Tot drumul este cu piatră de râu (piatră spartă). Se poate merge cu mașini obișnuite (eu merg cu Renault Megane II, am văzut în sat chiar Tico, Cielo, ale turiștilor).
- Moeciu-Peștera-Măgura. După cum am spus, nu am mai mers de vreo 2 ani pe acolo. Însă am aflat de la cineva din zonă, ultima dată când am fost prin Măgura, ca drumul Moeciu-Peștera urma să se asfalteze (de altfel drumul ăsta prezenta urme de asfalt, semn că mai fusese asfaltat în vechime) întrucât în zonă s-a construit un hotel de 4 stele. Urma ca și drumul Peștera-Măgura să se repare, însă cred că doar cu piatră.

Oricare din variante alegi, să ne spui și nouă după ce te ăntorci care mai este starea lor!

#463
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.075
  • Înscris: 21.02.2005

Vizualizare mesajdintimisoara, pe Oct 7 2008, 11:49, a scris:

stie cineva care e starea Vaii Jiului?Adicatelea,mai precis,cum iesi din Petrosani si o iei catre Tg.Jiu....Se lucreaza din cate stiu,de ceva vreme...
Se circula ok pe Valea Jiului si in timpul saptamanii; eu nu am avut probleme.

Vizualizare mesajredrose, pe Oct 20 2008, 03:01, a scris:

Vreau sa ajung zilele astea la Magura ( Moeciu ) cu o masina obisnuita , nu de teren. Am sunat la pensiune si mi s-a recomandat sa urc pe drumul Zarnesti - Gura Raului - Magura , dar doamna respectiva nu m-a convins ca stie ce spune. Voi ce spuneti , este indicat drumul acela , e mai bun decat Moeciu- Pestera - Magura ?
Intr-adevar este mai indicat pe la Zarnesti.
Pe la Pestera - Magura este riscant daca ploua sau ninge - nu mai iesi de acolo cred ca nici cu 4x4 low si diferential blocabil! In rest e practicabil cam cu orice masina daca ai ceva experienta.


In alta ordine de idei, stie careva cine a fost cu ideea sa monteze borduri in mijlocul drumului pe DN1 intre Brasov si Sibiu? Asta ca sa i le arat noaptea si sa-l dau cu dintii de ele! Este cea mai mare aberatie posibila... se mai mira idiotii din Politie ca se intampla accidente.
Am venit vineri spre Brasov, noaptea si in conditii de ploaie: nu va pot descrie cum este sa intalnesti niste borduri neflectorizate/neliniate/nesemnalizate in mijlocul drumului! Este un singur indicator de ocolire prin dreapta insa bordura nu este dreapta, ci iti ingusteaza banda pe care mergi si risti sa intri direct in ea!
Nu va pot descrie senzatia pe care o ai la 90 - 100 kmph de mers in coloana cand vezi ca ti se ingusteaza banda la... (nu pot aprecia exact) metri! IDIOTII!!!  :curse:

Editat de Rigips, 20 octombrie 2008 - 08:47.


#464
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Salutare,

In week end am fost de la Timisoara pana la Albota....din Arpasu de merge...Sincer va zic ca am ramas surprinsa ce bine am mers si ce buna a fost soseaua.
Deci la dus am mers asa:Timisoara-Arad-Deva-Sebes-Sibiu-Albota.
S-a circulat civilizat,normal,nu am nici o obiectie....poate doar ca am fost surprinsa neasteptandu-ma la asa trafic bun.
Sibiul este in continuare acelasi oras greu de traversat si care iti consuma 10 ani din viata pana il treci...in schimb de la Sibiu la Arpasu de Jos soseaua buna,traficul a fost neaglomerat si nu am dat peste nici un semafor.
Am urcat si pana la Cascada Balea si TF-ul se poate traversa,tunelul nu-i inchis,soseaua este curatata...sunt portiuni de gheata pe serpentine,insa nu e ceva de speriat pentru soferii cu experienta,ceilalti sa se abtina...:D
Drumul de intoarcere a fost Albota-Cartisoara-Sibiu-Sebes-Orastie-Deva-Faget-Lugoj-Timisoara.Intre Lugoj si Timisoara sunt semafoare,eu am numarat vreo 7,se sta destul de mult la ele,in plus distanta de traversare este lunga...risti sa te prinda culoarea rosie in timp ce traversezi culoarul.
Cam asta vroiam sa zic...

#465
redrose

redrose

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 52
  • Înscris: 13.12.2006

Vizualizare mesajgeocosma, pe Oct 20 2008, 08:30, a scris:

Când mă duc la Măgura, merg pe drumul pe Zărnești. Ultima dată am fost prin primăvară. Pe drumul prin Peștera am fost acum 2 ani și era foarte greu între Peștera și Măgura.

Și acum cam ce știu eu despre fiecare din drumuri:
- Zărnești-Gura Râului-Măgura. În Zărnești, în primăvară se lucra pe strada către Gura Râului, începuseră să asfalteze, cred ca acum este asfaltat până la ieșirea din Zărnești. Dupa aceea intri în rezervația Piatra Craiului, drumul fiind cu piatră de râu. De la Gura Râului încep serpentinele, ai de urcat (treapta I - II de viteze), drumul fiind prin pădure. La ieșirea din pădure, intri în sat - apare o priveliște de vis. Tot drumul este cu piatră de râu (piatră spartă). Se poate merge cu mașini obișnuite (eu merg cu Renault Megane II, am văzut în sat chiar Tico, Cielo, ale turiștilor).
- Moeciu-Peștera-Măgura. După cum am spus, nu am mai mers de vreo 2 ani pe acolo. Însă am aflat de la cineva din zonă, ultima dată când am fost prin Măgura, ca drumul Moeciu-Peștera urma să se asfalteze (de altfel drumul ăsta prezenta urme de asfalt, semn că mai fusese asfaltat în vechime) întrucât în zonă s-a construit un hotel de 4 stele. Urma ca și drumul Peștera-Măgura să se repare, însă cred că doar cu piatră.

Oricare din variante alegi, să ne spui și nouă după ce te ăntorci care mai este starea lor!


M-am intors de la Magura , a fost super ! Am urcat prin Zarnesti - Gura Raului - Magura , drumul a fost asfaltat pana la Gura Raului si arata excelent . Restul drumului a fost ok , o sa-l incerc si la iarna pe zapada.

Bonus - Toamna la Magura

Fișiere atașate



#466
mareaexceptie

mareaexceptie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 14.11.2007
Salutare.
Vreau sa plec zilele astea din Cluj catre Vaslui. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi si pareri despre drumul pe care-l am de parcurs?

Ma gandeam sa plec pe ruta Cluj-Reghin-Toplita-Bicaz-Piatra Neamt-Bacau-Vaslui

Intrebari:
1. Ruta Cluj-Reghin (dreapta in Apahida) , e mai buna ca ruta prin Turda-Targu Mures? La distante, ruta prin Apahida are 91 de km, iar cea prin Turda are 144. Acu...sincer as face 50 de km in plus daca as sti ca drumu e cu mult mai bun.
2. Per general, care oras e de evitat, aici ma refer la a traversa orasul prin centru sau a merge pe centura?
3. E asta cea mai potrivita ruta din Cluj pana la Vaslui?
4. In ce stare se afla drumul prin Cheile Bicazului?
si ultima :)
5. Drumul in general cum e? Sunt zone foarte rele? Mai mult bune?  Nu de alta dar n-as vrea sa raman iarasi cu baia de ulei in mana (da, am un Passat) :)

Multam fain anticipat.

Editat de mareaexceptie, 30 octombrie 2008 - 18:35.


#467
Tutankhamon

Tutankhamon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 25.10.2006
A mai fost cineva de curand pe Transfagarasan? As vrea sa stiu daca s-a inchis sau cand se va inchide.

#468
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.114
  • Înscris: 13.12.2006

Citat

Intrebari:
1. Ruta Cluj-Reghin (dreapta in Apahida) , e mai buna ca ruta prin Turda-Targu Mures? La distante, ruta prin Apahida are 91 de km, iar cea prin Turda are 144. Acu...sincer as face 50 de km in plus daca as sti ca drumu e cu mult mai bun.

Astfaltul e mai bun spre Tg. Mures, spre Reghin au fost cateva portiuni plombate si un loc unde lipsea asfaltul. Totusi eu as merge spre acolo, fiindca odata ce treci de Apahida traficul devine foarte lejer, nu ca pe E60, unde mai ales intre Cluj si Campia Turzii poti sa pierzi foarte mult timp, depinzand de noroc (in ce zi, ce ora mergi, etc.).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate