Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (69 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (42 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#5995
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.04.2007
Total de acord cu atenționarea privind obținerea biletului. De fapt îți arată/scrie când rezervi că trebuie să ridici biletele de la un ghișeu, sau să ți le trimită prin poștă (contracost), etc. Iar la unele companii poți obține direct biletul electornic (nu știu dacă și spre Corfu).

#5996
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnikolas, on 24 iunie 2018 - 12:25, said:

Nu am gasit postat pana acum, dar movile mai mari de gunoaie ca in Corfu nu am vazut in 11 ani de vacante in Grecia. Poze din Kerkyra , Agios Gordios si Agios Georgios Pagon. Initial am crezut ca e o greva a serviciului de salubritate,  dar e o stare de fapt. Nu mai zic de miros la 30 grade.
anul asta am ajuns pe insula prin Lefkimi.  Imediat dupa port se face dreapta si se face un ocol mic de vreo 2 km pentru ca bulevardul este inchis de politie. Au loc niste  tensiuni intre localnici care nu vor sa se deschida o noua rampa de gunoi in Lefkimi, si din ce cred eu, fosta rampa a fost inchisa.  Am vazut autocare de jandarmi , (riot police), chiar si cu tunuri de apa.  In multe zone din insula sunt munti de gunoaie , pentru ca nimeni nu le mai colecteaza.  In Glyfada sunt doua gramezi mari .
In fotografie , am vrut defapt sa pozez masina din faţă, dar se vede bine cam cat este gunoiul. Trec in viteza si imi tin respiratia. La 35 de grade, este un focar de infectie.  Sobolanii s-au inmultit ingrijorator pe insula, chiar si patronul de la resort povestea ca sunt probleme mari cu sobolanii, si nu pot pune otrava pe langa bucatarie. Probabil si pisicile sunt depasite de situatie..
Pe retelele sociale gunoiul de pe insula este un subiect tabú,  dar din pacate, chiar saptamana trecuta o tanara turista din UK a murit in urma unei infectii cu e-coli, nu se mentioneaza numele hotelului sau al restaurantului.  A consumat carne de pui insuficient preparata, restul familieie nu a avut nimic.

https://www.google.c...day-Greece.html

'Fit and healthy' British mother, 37, died of food poisoning within 36 hours after eating a SINGLE mouthful of uncooked chicken on Greek holiday 

Attached Files



#5997
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007
Pentru prima data in 10 ani, am atarnat mai mult la hotel.. e cald si nimeni nu e dispus sa stea cu orele in masina pe drumuri ca sa schimbe peisajul.
Adevarul e ca si Glyfada are una din cele mai frumoase plaje. Am mers intr-o zi la Issos Beach langa Lake Korisson, 40km  distanta, am facut 3 ore dus intors, inuman.
As vrea sa mergem la Ag. Stefanos, dar si aia e departe. E "prea mare" insula, foarte aglomerata, sau am devenit noi comozi.

Edited by tfmercedez, 11 August 2018 - 11:56.


#5998
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007
Am aflat ca in Arillas se afla fabrica de bere Coru Red special. E interesanta, si poate o vizitam maine desi este la o ora distanta de Glyfada. Tot in Arillas este si o plaja superba, din ce-mi amintesc din 2009. Sper sa iau niste bere la un pret mai bun decat la magazine, 2.5 euro sticla mi se pare mult. Pe terase e chiar 6-7euro sticla. Cineva mi-a spus  ca a fost medaliata cu bronz la Londra.

#5999
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Berea Corfu Red e 2,5 euro sticla sau mai toată berea ?

#6000
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007
Intre timp muntele de gunoi din Glyfada ia proportii.  Lumea duce tacticos sacii acolo, in fiecare seara si stiva tot creste.  Deja musca din locurile de parcare. Macar ca trec cu clima pe recirculare in viteza pe acolo, dar nundeparte de locul ala mai este si o cazare.
Am vazut de mai multe ori SUV uri cum opresc pe marginea drumului si arunca shaci de  gunoaie la niste mormane unde tomberoanele sunt adanc ingropate.

Intr-o zi a trecut pe la resort o cucoana in slapi, am aflat ca era de la protectia consumatorului sau de la "sanepid". A verificat apa din piscina , a trecut pe la bucatarie, bar..  Probabil ca la muntele de gunoi a avut ochelarii de cal , sau fiind pe domeniul public ,  nu intereseaza pe nimeni.  

Attached Files



#6001
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007
Cred ca astia citesc pe forum.. in seara asta am avut placuta surpriza sa-i surprind  pe greci incarcand gunoiul cu "buldozerul" in basculante.  Probabil ca il muta noaptea cand protestatarii nu stau in strada sa blocheze drumul spre noua rsmpa de gunoi.

Altfel, o  "iesire mica " pana la Logas Sunset Beach,  a insemnat doua ore cu masina si vreo 90 de km.  Drumurile parca sunt tot mai proaste,  doar carpite si peticite,  ici colo si cate o gropiţa ratacita,   dar nu chiar ca la noi.

7th Heaven , desi este luni parca, (am pierdut sirul zilelor ) era super mega aglomerat, in parcare  cred ca un sfert din masini erau de ro.
Parca prin 2007 nu era asa de aglomerat la apus, veneam in fiecare seara cand eram cazati in Roda.
Sidari este un fel de Laganas, dar mai decent si mai linistit,  plin de englezi. Restaurantele fiind numeroase, este concurenta mare , si preturile sunt la jumatate comparativ cu Glyfada.  Dar pentru prima data mi-au facut si astia figura cu cardul, "nu'i bun cardu' , n-are bani"   i-am dat trei carduri diferite, si apoi aparea mesaj  pe POS "LAN  cable unplugged"..  ce sa le zic..
Altfel, apusul a fost misto, ca de fiecare data, muzica excelenta, dj ul a luat-o pe  ulei ca dadea shot-uri peste shot-uri cu diversi, si era " muscat de maimuţă" asa ca a pus muzica lounge japoneza cred.


Muzica se auzea bine si se potrivea cu atmosfera
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IM0T0Bxpzls?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#6002
videniel

videniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2017
Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva care a calatorit recent cu ferry din Igoumentisa catre Lefkimmi care este pretul per persoana si masina?

Am verificat informatiile gasite pe linkurile din paginile anterioare si sunt diferente destul de mari pentru pretul masinii. Pe acest site http://www.corfu-ker...ferry-corfu.php, € 7,10 per person - € 26,20 car  iar pe https://www.lefkimmi...  5eur/person si 10eur/car.
Preturile mai mici sunt doar pentru biletele online? Ar fi o optiune mai buna sa le cumpar online si nu de la fata locului?

Multumesc

#6003
adirot

adirot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2008
Pe pagina 333 am enumerat si variantele de a ajunge cu ferry in Corfu Town sau Lefkimmi din Igoumenitsa.Eu as citi cu mare atentie ca sa vad ce aleg,ce mi se potriveste.
Am verificat acum pagina Lefkimi Lines si intr-adevar pretul la auto s-a facut 10E de la 5 cat era cand am postat.Mai exista o firma care are vasul Menekratis si la care la unele curse era si 2,5 E pretul pasager si tot 5 E pentru autoturism.Aici  https://www.vrisko.g...2018-08-28/   poate fi gasit programul(atentie la zi ca se modifica orarul de 2-3 ori pe saptamana).De aici se ia orarul pentru ziua dorita,se incruciseaza cu orarul Lefkimmi Lines,se ajunge in Igoumenitsa la o ora astfel incat in maim 2-3 ore sa existe plecari de la ambele companii(nu pleaca la aceeasi ora,daca unii o fac la 17,ceilalti la 18 samd).Ghiseele lor sunt alaturate in port la Igoumenitsa,exact unde sunt ancorate vasele pt.Lefkimmi.Ghiseele au tabele electronice care afiseaza urmatoarea plecare si pretul.Cum se concureaza intre ei,uneori e si 2,5 E la pasager.Iar cum pe Lefkimmi Lines s-a marit pretul la 10 E nu e exclus ca la ceilalti sa se mai gaseasca cu 5(zilele astea mai suntem in August,la debutul lui Septembrie poate coboara toti iar la 5 E)

PS.Pagina cealalta care face trimitere la LL cu 26E autoturismul ai verificat-o chiar tu pe LL unde scrie 10E.Cred ca nu e actualizata de 1-2 ani de cand chiar vreo 26 scria pe forumul asta ca era pretul(nu am cum sa verific).Cert este ca nu e de luat in seama pagina aia la pret Lefkimmi(la Corfu Town e corect 40 E).

#6004
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,120
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvideniel, on 28 august 2018 - 12:25, said:

Buna ziua,

Imi poate spune si mie cineva care a calatorit recent cu ferry din Igoumentisa catre Lefkimmi care este pretul per persoana si masina?

Am verificat informatiile gasite pe linkurile din paginile anterioare si sunt diferente destul de mari pentru pretul masinii. Pe acest site http://www.corfu-ker...ferry-corfu.php, € 7,10 per person - € 26,20 car  iar pe https://www.lefkimmi...  5eur/person si 10eur/car.
Preturile mai mici sunt doar pentru biletele online? Ar fi o optiune mai buna sa le cumpar online si nu de la fata locului?

Multumesc
Nu stiu daca am mai mentionat,  despre pretul biletelor. La dus am mers prin Lefkimi 2 adulti 1 copil si o masina a costat 18 euro.
La intoarcere din Corfu Town, doi adulti si masina au costat 62 de euro!  Dar n-aveam chief sa mai merg 1,5-2h pana in Lefkimi.

Altfel, una din placerile mele pentru care ma tot intorc in Corfu: plane spotting

[ https://78.media.tumblr.com/07964b836b87f8dc27f45c6fba2aef60/tumblr_pdte6ywR7p1w7zeam_1280.gifv - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca tot a facut google photos o poza interesanta pe care eu n-as fi reusit sa o fac singur in photoshop..
[ https://78.media.tumblr.com/c5de849345868dbf21492fc443c6d057/tumblr_pdteb0qQJ81w7zeam_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] la  manastirea Pontikonisi

Intr-una din zile s-a nimerit sa se oficieze un botez chiar acolo,  foarte cochet si dragut. Un loc minunat
[ https://78.media.tumblr.com/c4a0bf06b73179e15c7599ff6d134d82/tumblr_pdtq0vQCso1w7zeam_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://78.media.tumblr.com/f871a3da8eb094f4fe29556510a89e57/tumblr_pdtq0vX5fb1w7zeam_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://78.media.tumblr.com/adea78b31f7009dc0bc1062f1a34f526/tumblr_pdtq4hAd6l1w7zeam_1280.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 28 August 2018 - 17:29.


#6005
videniel

videniel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.01.2017
Multumesc frumos pentru raspunsuri adirot si tfmercedez  !

#6006
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,059
  • Înscris: 08.08.2018
Cand am ajuns la Igoumenitsa, primul ferry pleca in 15 minute, si eram nerabdator, asa ca nu m-a mai interesat o eventuala contraoferta, a costat 10 euro masina si 5 euro de pasager. Cu bilet dus-intors ar fi fost mai ieftin, dar nu stiam ce o sa fie cu greva din 3 septembrie, asa ca am lasat pe mai tarziu.... Mai ieftin decat in Thassos :). Din Lefkimmi pana in Kontokali am mai facut o ora, drumul mi-a placut foarte mult, va fi si varianta de intoarcere. Glifada este intr-adevar in top, cel putin pentru mine. Palaiokastritsa este spectaculoasa, dar apa este mai murdara, iar plajele sunt alomerate chiar si acum. Mi-a placut si Issos, Sidari - meh, Arrilas - super, Barbati - ok, super pentru cei ce prefera plajele cu pietricele.

#6007
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,059
  • Înscris: 08.08.2018
Referitor la tavernele/restaurantele din Corfu... meh. Da, servirea este excelenta si toti sunt foarte politicosi, dar... Au nevoie, urgent, de bucatari. Si de ingrediente mai bune. Sunt atat de orientati spre profit, ca a disparut toata savoarea. Cred ca odata am primit ca antreu paine cu usturoi din supermarket, congelata si incalzita. Totul a avut gust meh. Totul. Noroc cu carnea de vita (si de porc) de la supermarket, de o calitate exceptionala. Mi-au iesit niste fripturi... de exceptie (pentru ca am refuzat sa mai mananc la teaverne, cel putin la pranz, ajunsese sa-mi fie dor de restaurantele din Romania).

#6008
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Suntem de 5 zile in Corfu (Lakones), apa calda peste tot, vremea super ,gunoiae mai sunt dar nu peste tot. Una peste alta, avand asteptari mici insula m-a impresionat placut !

#6009
bozomic

bozomic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.02.2008
Incendiu în insula Corfu, în apropierea plajei Kalami (zona Kassiopi). Autorităţile locale au decis să evacueze satul Vigla.

#6010
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,419
  • Înscris: 23.04.2007
Unde imi recomandati sa ma cazez in Corfu?
Suntem o familie de 4adulti+1copil(5ani).
Transport : auto personal.
Probabil ferry Igoumenitsa-Lefkimi.
Doritori de plaje(nu aglomerate la refuz) si de vizitare obiective(oras,sate traditional,cascade,manastiri,etc...).
Nu musai in buricul targului(mai degraba invers),doar sa nu fie chiar pustietate. Daca gasim ceva bun la periferia unui oras/sat nu e problema,suntem pro Posted Image
Sa putem acoperi cat mai multe obiective(jumatate de zi plaja,restul plimbare).
Nu am habar de mai nimic despre Corfu momentan Posted Image
Cca 5-6 nopti intre 1-15 septembrie(ca interval).
O sa cautam ceva apartament 2 camere pe booking..ca idee.

Orice sfat e binevenit.

Edited by AdrianHH, 11 February 2019 - 00:32.


#6011
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 28.03.2008
Agios Gordios, insa nu sunt asa multe cazari
Sidari in cel mai rau caz

#6012
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View PostAdrianHH, on 11 februarie 2019 - 00:31, said:

Unde imi recomandati sa ma cazez in Corfu?
...
Eu am facut greseala sa ma cazez in sud. Asa ca as alege Paleokastritza sau Kassiopi. Iar Sidari... exclus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate