Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 

time problem

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
Se da o retea cu server RH61. Pe server si pe toate statiile la fiecare bootare ceasul se da cu o ora in urma (ora 10 devine ora 9). La o urmatoare bootare ceasul ramane la aceeasi valoare. Banuiesc ca ceva din retea sau din afara schimba ceasul sistemelor la o valoare falsa (cu o ora in urma orei reale).

Care este cauza?

#2
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002
cauta in scripturile rc.* daca ai comanda ntpdate sau alt client ntp

ntpdate -- set the date and time via NTP

Syntax
ntpdate [-bBdqsuv] [-a key] [-e authdelay] [-k keyfile] [-o version] [-p samples] [-r rate] [-t timeout] server [...]
Description
ntpdate sets the local date and time by polling the Network Time Protocol (NTP) server(s) given as the server arguments to determine the correct time. It must be run as root on the local host. A number of samples are obtained from each of the servers specified, and a subset of the NTP clock filter and selection algorithms are applied to select the best of these. Note that the accuracy and reliability of ntpdate depends on the number of servers, the number of polls each time it is run, and the interval between runs.

#3
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Ce sint statiile de lucru? Cum se propaga ora de la server la ele? Ce daemoni legati de data ruleaza pe server?

Despre server: probabil nu ai setat corect timezone. ls -l /etc/timezone (daca-mi amintesc bine) ar trebui sa pointeze catre un fisier Bucharest. De asemenea, cat /etc/adjtimex ar trebui sa contina "LOCAL" daca ora din BIOS este ora locala. Daca ora din BIOS e GMT am impresia ca merge ok; daca in BIOS ai ora locala, dupa primul boot poate sa apare fenomenul enuntat de tine pe perioada verii (adica ora din BIOS trebuie corectata manual in functie de DST daca resetezi calculatorul). Ai doua optiuni: ori te duci in BIOS la reboot si setezi ora corecta, ori dupa ce o setezi manual executi "hwclock --systohc". Inca o chestie: daca valorile din /etc/adjtimex ti se par aberante, sterge-l. Cauta de asemenea in crontab si /etc/rc.d/init.d/* comenzi gen clock sau hwclock, si daca gasesti zi-mi-le. S-ar putea sa fie gresite. Daca nu gasesti, asta e gresala ;)

Acum nu-s in Linux si nu tin minte foarte precis chestiile astea, dar cind ajung acasa ma uit si-ti zic mai precis miine (daca nu raspunde altcineva).

#4
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Ca ieri, dar /etc/timezone se numeste de fapt /etc/localtime. Daca revii cu mai multe amanunte, pot sa-ti zic mai exact care-i problema (deocamdata merg pe ghicite).

#5
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
Statiile sunt win98.
Pe server nu exista nici client nici server NTP.
Reteaua este legata prin VPN cu o alta retea mai complexa cu servere WINNT4, Novell si RH, dar nu cred ca aceasta este problema deoarece aici totul e OK.

#6
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
In cazul asta, cel mai probabil ceasul din rtc e sui rau de tot. Du-te in BIOS si vezi cam ce diferenta e intre ora lui si ora reala... daca ai ghinion sa-ti ramina o ora in urma peste noapte, nu e foarte usor de rezolvat (dar se poate). Pina la urma, incearca totusi sa setezi data si ora din BIOS, si lasa-l sa mearga citeva zile. Pune in cron o comanda `hwclock --adjust' o data pe zi (daca nu e adjust uite-te-n man), si o data la doua - trei zile (sau mai des) seteaza data cu `date -s "xx:yy"', urmat de `hwclock --systohc'). Dupa un timp in /etc/adjtime ar trebui sa se gaseasca numarul de secunde cu care deviaza rtc. Eventual inainte sa incepi chestia asta sterge /etc/adjtime. Daca in /etc/rc.d/ ai la fiecare startup hwclock --systohc si la fiecare shutdown hwclock --hctosys, linuxul o sa aiba grija de ceas in timp ce merge si o sa calculeze cu cit tre sa ajusteze rtc-ul la fiecare boot. La mine de exemplu, prin metoda asta ceasul de la calculator a ajuns sa mearga bine in mai putin de doua luni, si acum nu l-am mai reglat de vreo luna, si diferenta este sub 1 minut :)

Intrebarile alea ti le pusesem pentru ca unii daemoni de ceas dau peste cap calculele pe care le face hwclock, si metoda asta n-ar fi mers.

#7
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
nu cred ca mai inteles corect.
acum ceasul pe server este 10:24:23 in timp ce ora reala este 11:24:23. maine la aceeasi ora situatia va fi aceeasi (si nu 09:24:23 pe server si 11:24:23 ora reala). de aceea nu cred ca este o problema hard.

problema nu cred ca este nici din linux pentru ca faza apare si pe statiile de lucru si server (care nu are server de ntp), iar statiile nu au client de ntp.
faza este ca am observat intr-o retea cu server novell ca statiile care folosesc protocolul novell(ipx/spx) i-au ora de pe serverul novell. ma intreb daca o statie poate actiona astfel si ce programe (protocoale) ar putea face asta(win sau novell). iar pentru cazul linux ce alte servere (in afara de ntp) pot impune ora pe statiile de lucru.

#8
WhoAmI

WhoAmI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 15.01.2003
Asta daca nu faci un reboot intre timp, sau indiferent?

Alte servere de timp, cred ca timed vine cu distributia. Fa-te root, da-i un `ps ax', si trimite-mi rezultatul. Daca e vreunul care are legatura cu ceasul sper sa ma prind.

#9
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
m-am uitat inca o data peste procese si nu am gasit nimic care sa aiba legatura cu vreun server de timp.
cred ca este o problema hard pentru ca noaptea serverul este este oprit si probabil ca bateria cmosului e pe duca.
mersi oricum pentru ajutor.

#10
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
ce timezone ai setat la sistem?
dupa ce pui data corecta in linux, dai si clock -w?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate