Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#667
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postcontroversatul, on 02 august 2016 - 23:00, said:

Sotia vrea o pizza facuta asa cum trebuie, eu niste paste si un tiramisu.

Incearca Cafe de Ville la intrarea pe Via Dante, pe partea stanga cum vii dinspre Largo Cairoli.

#668
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcontroversatul, on 02 august 2016 - 23:00, said:

... Sotia vrea o pizza facuta asa cum trebuie, eu niste paste si un tiramisu ...

Pizza bună am mâncat la restaurantul Farinella, foarte aproape de Castelul Sforzesco.
E greu cu pizza în Italia, de obicei e săracă în ingrediente, nefăcută la mijloc şi arsă pe margini. E ca fotbalul în Anglia (ei l-au inventat, dar alţii sunt în prezent maeştrii). Surprinzător, la Farinella pizza a fost bună.
Dar paste şi tiramisu se pare că la Farinella nu se recomandă.
Dacă urmezi recomandarea mea, în locul tău aş mânca tot pizza, iar paste şi tiramisu aş mânca altă dată, în altă parte.


Sănătate şi toate cele bune !

#669
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcontroversatul, on 02 august 2016 - 23:00, said:

Salut.
Multumesc pentru raspunsuri.
Am gasit cazare in zona statiei de Metrou Gorla pe linia m1.
Legat de transportul cu autobuzul cu 5 eur pana la gara centrala. La ce companie ai vazut acest tarif? Pe site-ul aeroportului, si malpensashuttle si teravision au acelasi tarif, 28 eur dus/intors 2 pers.
Sa inteleg ca harta pe care am atasat-o este perimata, linia de Sansiro e in lucru, asa apare.
Sotia vrea o pizza facuta asa cum trebuie, eu niste paste si un tiramisu. Unde recomanzi sa le consumam, la ce restaurant/e? Restaurentele chinezesti de care pomeneai mai sus, imi poti da 2-3 exemple te rog?

Salut.
Ultima oara cand am fost, in martie stiu ca erau toate cele 3 destinatii 5 euro. Stiu ca era mai scump Malpensa, dar atunci acesta era pretul deoarece mi-a atras atentia. Totusi este posibil sa fie intr-adevar mai scump.
Statia San Siro este terminata, anul trecut in August mai erau doar cateva (aprox 3) statii in care nu oprea metroul.
Referitor la mancare nu pot sa iti recomand mare lucru in Milano.
- La "chinezi" am fost la recomandarea cuiva si chiar nu mai tin minte numele. Desi eu nu sunt mare fan al site-ului cred ca poti sa tragi o privire pe tripadvisor sa iti faci o idee daca vrei sa incerci.
- La capitolul pizza este destul de complicat deoarece difera mult din regiune in regiune modul cum este facuta. Nu poti spune ca este proasta, dar nici extraordinara comparativ cu ce se face la noi in tara. Acum ca la orice restaurant poti sa ai experiente mai bune sau nu.
Un lucru este cert nu are multe ingrediente .Aici eram obisnuit cu varianta cu de toate. Dupa vizita in italia imi fac doar cu sos de rosii facut in casa, mozarella de bivolita, prosciutto, condimente  si ulei de masline la greu.
Daca vrei sa mergi pe varianta sigura, in cazul in care nu gasesti niste recomandari de incredere, o pizza buna gasesti la Rosso Pomodoro, un lant foarte cunoscut si extrem de raspandit in Italia, care vine atat cu beneficiile cat si cu dezavantajele unui astfel de profil. Gasesti pe net locatiile.

L.E. La o scurta cautare am gasit restaurantul asta care arata destul de bine. 12 Euro pranzul. Dupa cum ti-am spus si in mesajul precedent exista o diferenta mare de pret intre pranz si cina. Astfel trebuie sa ai grija la ce ore te duci, mai ales ca ei au pauze mari dupa masa. Site-ul il gasesti aicisi are si meniul complet. Doar cele cu bulinuta rosie nu sunt disponibile la all you can eat.

Edited by rotifo, 05 August 2016 - 11:29.


#670
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
De la Bergamo, cu Terravisioon, e 8 euro pe site biletul. In mesajele anterioare, era 5, respectiv 7.
S-a modificat pretul?
Sau daca se cumpara din aeroport, e alt tarif?

Cam cat dureaza de la aterizare pana ce se iese la autobus, adica cat de mare e aeroportul? 35 de minute sunt suficiente, sau sa iau bilete la busul urmator, 1 ora si 20 de minute de la aterizare?

Multumesc anticipat.

Edited by lori_2001, 26 August 2016 - 17:39.


#671
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postlori_2001, on 26 august 2016 - 17:39, said:

35 de minute sunt suficiente, sau sa iau bilete la busul urmator, 1 ora si 20 de minute de la aterizare?
Depinde...daca ai bagaj de cala sau nu,daca aterizeaza mai  multe avioane la intervale mici de timp cam la aceeasi ora cu al tau.

View Postlori_2001, on 26 august 2016 - 17:39, said:

De la Bergamo, cu Terravisioon, e 8 euro pe site biletul. In mesajele anterioare, era 5, respectiv 7.
S-a modificat pretul?
Pentru ce data?Eu,la o simulare pt 30.08 vad ca-i 5 euro...

#672
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

View Postlori_2001, on 26 august 2016 - 17:39, said:



Cam cat dureaza de la aterizare pana ce se iese la autobus, adica cat de mare e aeroportul? 35 de minute sunt suficiente, sau sa iau bilete la busul urmator, 1 ora si 20 de minute de la aterizare?

Multumesc anticipat.
Ai vreun program strict de urmarit, legaturi ceva? Nu de altceva dar Bergamo nu e Londra . Eu am folosit Milano de multe ori ca punct de start pentru excursii si nu am avut niciodata probleme sa ma urc in primul autocar care pleaca deci nu ar trebui sa-ti faci prea multe griji

#673
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Pe 9 oct.
Am incercat din nou, si mi-a dat acum cu 5, nu stiu ce faceam inainte, si simulasem de mai multe ori. Am cumparat deja cu 5 catre oras si cu 4 retur la aeroport. Mmultumesc.

#674
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
La ce restaurant all you can eat ma sfatuiti sa mananc de pranz in oricare din zonele Dom, Gara sau Gorla? Buget maxim 15 eur/pers preferabil cu tot cu bauturi.

#675
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
Biletul de 48h pentru metrou este valabil si pentru autobuze?

#676
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postcontroversatul, on 05 septembrie 2016 - 23:07, said:

Biletul de 48h pentru metrou este valabil si pentru autobuze?
Da

#677
AUDI-PFM

AUDI-PFM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.04.2007
Buna seara. In octombrie plec si eu la Milano cu Blue Air doar cu bagaj de mână inclus. Intrebarea mea este dacă la metrou in Milano trebuie să cumpar bilet pentru bagaj ( troler 55/40/20). Va mulțumesc.

#678
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAUDI-PFM, on 06 septembrie 2016 - 21:54, said:

Buna seara. In octombrie plec si eu la Milano cu Blue Air doar cu bagaj de mână inclus. Intrebarea mea este dacă la metrou in Milano trebuie să cumpar bilet pentru bagaj ( troler 55/40/20). Va mulțumesc.

Parca am vazut un site al transporului in comun din Milano in care scria ca este gratuit bagajul de mana cu cea mai mare latura maxim 50cm.
Personal cred ca nu o sa stea nimeni sa-ti masoare bagajul, asa ca unde merge 50cm o sa mearga si 55cm.

Edited by judas, 07 September 2016 - 07:04.


#679
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostAUDI-PFM, on 06 septembrie 2016 - 21:54, said:

Intrebarea mea este dacă la metrou in Milano trebuie să cumpar bilet pentru bagaj ( troler 55/40/20). Va mulțumesc.
Teoretic,da.Practic,nici eu nu cred ca vei avea probleme daca nu-i iei bilet si trolerului.

COLLI A MANO DI CUI È CONCESSO IL TRASPORTO GRATUITO
a) borsa, valigia o zaino, il cui lato maggiore non supera cm. 50


http://www.atm.it/Si...mento metro.pdf

#680
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Am mers cu troler de 70 cm, dus-intors gara-hotel si nu am avut probleme.

#681
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAUDI-PFM, on 06 septembrie 2016 - 21:54, said:

Intrebarea mea este dacă la metrou in Milano trebuie să cumpar bilet pentru bagaj ( troler 55/40/20). Va mulțumesc.
Nu trebuie

#682
adioperator

adioperator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 17.05.2005
Bun gasit prieteni. In octombrie voi avea o mini-vacanta de 3 zile in Milano impreuna cu sotia. Pe langa vizitarea orasului si a lacurilor Como ne gandeam sa facem o plimbare si la Venetia in una din zile. Aveti vreo recomandare in ceea ce priveste treansportul pana acolo? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Edited by adioperator, 12 September 2016 - 21:45.


#683
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postadioperator, on 12 septembrie 2016 - 21:45, said:

ne gandeam sa facem o plimbare si la Venetia in una din zile. Aveti vreo recomandare in ceea ce priveste treansportul pana acolo?
Cu trenul, drumul dureaza 2.30 - 2.45, costa cam 20E/persoana/sens (http://www.trenitalia.com/).

#684
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 28.05.2008
Buna ziua tuturor,
in mai putin de 2 saptamani, urmeaza sa plec impreuna cu sotia intr-o excursie de o saptamana, baza fiind in capitala Lombardiei.
In paralel cu definitivarea programului zilnic, am studiat cate ceva despre transportul regional, mesajele din acest topic fiind ca de obicei deosebit de utile.
Intrucat vom ateriza la Bergamo, iar in program vor fi cel putin 2 excursii de o zi (una la Lugano, poate chiar un pic mai departe in Ticino, a doua Como-Lecco-Bellagio, ordinea urmand a fi stabilita in zilele urmatoare), ma gandesc ca cea mai avantajoasa varianta pentru acoperirea costurilor de transport ar fi abonamentele IVOIL (actualmente EUR 43 / persoana / 7 zile) despre care s-a scris in cateva randuri. Nu am aflat daca demersul acela a avut succes si acum se pot achizitiona de la BGY sau trebuie sa le cumpar de la gara.
V-as fi recunoscator daca mi-ati putea da cateva recomandari privind locatii in care as putea degusta specialitati alla milanese (risotto, cotoletta, cassoeula/cazzuola etc.).
Totodata, as aprecia cateva impresii despre vizitele dvs. la Biblioteca/Pinacoteca Ambrosiana (ce poate fi vazut efectiv, durata aproximativa, impresie generala din perspectiva culturala etc); desi amplu, site-ul oficial nu e foarte precis, iar informatiile pe care le-am obtinut pana acum sunt oarecum "amestecate".
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate