Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#703
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008
Daca am tot vorbit despre Vila Melzi si ale sale gradini, hai sa si ilustrez in cateva imagini cam despre ce e vorba :

Attached Files


Edited by sdrc, 08 January 2017 - 20:03.


#704
darksun

darksun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 01.07.2005
Frumoasa, pacat am am ratat-o. :(

#705
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdarksun, on 08 ianuarie 2017 - 21:19, said:

Frumoasa, pacat am am ratat-o. Posted Image
Se inchide la sfarsitul lui octombrie ...
Poate data viitoare veti avea posibilitatea ... zborurile spre Milano sunt printre cele mai ieftine, abonamentele IVOIL sunt avantajoase, de la Bellagio puteti extinde vizita cu ajutorul vaporaselor ...
Sa aveti un an plin de excursii frumoase !

#706
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Buna! In iulie voi petrece 6 zile pline in zona orasului Milano si m-am gandit sa le impart asa: 2 zile la Milano, o zi la Bellagio, o zi la Varenna, o zi la Verona si imi mai ramane o zi in care nu stiu unde sa merg. Ma gandesc la Bergamo, Como (orasul - vreau sa-l vad si pe asta desi am inteles ca nu e la fel de wow ca oraselele mai sus amintite si nici nu vreau sa-l bag in una din cele doua zile la lac) sau Stresa. Voi ce ziceti?
Revenind la Milano, am stat cu ochii pe site-ul unde se vand biletele pentru Cina cea de Taina, dar am fost plecata week-end-ul trecut si am uitat complet, iar intre timp s-au pus biletele pe iulie si bineinteles ca e vandut aproape tot. Ar mai fi ramas ceva liber, dar nu stiu de ce nu ma lasa sa cumpar. Aveti idee de ce nu merge? Pe site arata ca sunt locuri libere si cu toate astea, nu merge!!! Imi doream foarte mult sa vad pictura... http://www.vivaticke.../index.php?nvpg[evento]&id_show=63954 . Am inteles ca poate am noroc si daca intarzie cineva, pot sa iau biletul pe loc. Vi s-a intamplat?
In rest, scrieti orice considerati folositor.

Edited by MarmoreAl, 29 April 2017 - 18:02.


#707
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostMarmoreAl, on 29 aprilie 2017 - 17:59, said:

imi mai ramane o zi in care nu stiu unde sa merg. Ma gandesc la Bergamo, Como
Oricare dintre ele merita.

View PostMarmoreAl, on 29 aprilie 2017 - 17:59, said:

o zi la Bellagio
Eu l-am cuplat cu Como si Brunate.

View PostMarmoreAl, on 29 aprilie 2017 - 17:59, said:

Como (orasul - vreau sa-l vad si pe asta desi am inteles ca nu e la fel de wow ca oraselele mai sus amintite)
Ba merita vizitat cu prisosinta.Cel putin din punctul meu de vedere.

#708
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Noi tocmai ne-am întors din excursie in Milano (și împrejurimi).
Am făcut următorul traseu: Otopeni-Bergamo (dormit noaptea, a doua zi vizitat Alta Citta și plecare la) Verona - dormit 2 nopți, 1 zi plina vizita in oras) - Milano (1 zi în oraș, 1 zi la Lago Magiore, 1 zi la Lago Como) - Otopeni.
Pentru transport am folosit un card (Viaggio in Lombardia), valabil pe majoritatea mijloacelor de transport din regiune.
În orașe am cumpărat Carduri pentru orașele respective, bune pentru gratuități și reduceri.
Daca vrea cineva 2 carduri de Milano "virgine" să-mi dea  PM. Am atașat poza cu Milano Card .
Cardurile au fost folosite (adică arătate dar nu și scanate sau completate). Nu ne-a cerut nimeni sa le completam și noi nu am facut-o...
Cardurile sunt valabile pentru reduceri la diferite obiective. Au și bilet de transport în Milano valabil 48 h (parca), nefolosite, deoarece am folosit abonamentul de Lombardia.
Copii au transport gratuit daca sunt însoțiți de un adult plătitor de bilet. Pe noi nu ne-a întrebat  nimeni de bilet pt junior (10 ani). Parca era invizibil... :D Pe la obiective, in majoritatea, intra pe 1 euro.
Daca mai aveți întrebări, puneti-le repede, până nu uit amănuntele... ;)  B)  :D Attached File  1493619713843.jpeg   365.29K   41 downloads

Poze, in ordine, de pe Lago Como, Isola Bella, Isola Madre, Expoziția de dinozauri argentinieni de la MODEC Milano, Domul din Milano, Balconul Julietei din Verona.
Scuzați calitatea pozelor (telefonul nu are o camera performanta). Am folosit o camera foto mai mult.Attached File  IMG_20170429_170807_2.jpg   37.97K   44 downloadsAttached File  IMG_20170428_154541.jpg   85.94K   35 downloadsAttached File  IMG_20170428_121645.jpg   81.29K   33 downloadsAttached File  IMG_20170427_182813.jpg   56.2K   31 downloadsAttached File  IMG_20170426_190436.jpg   56.12K   31 downloadsAttached File  IMG_20170425_130823.jpg   64.73K   31 downloads

#709
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Un mic update pentru cei care urmează să viziteze Milano și anume că s-a modificat traseul autobuzului 73, care face conexiunea dintre aeroportul Linate și centrul orașului, în sensul în care acum are capătul de linie în Piazza Armando Diaz (implicit returul).
Totodată, recomand cu toată încrederea restaurantul L'Immagine! Merită încercat în ciuda faptului că nu se afla chiar în centrul orașului (se poate ajunge de la Dom cu tramvaiul 14).

#710
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Bilet de tren Bergamo-Milano si Milano-Como se poate lua lejer din gara nu? Cam cat ar costa?

#711
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Da.
Fiecare din ele costa 5-6€.

#712
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postkommodore_ss, on 20 iunie 2017 - 20:52, said:

Bilet de tren Milano-Como se poate lua lejer din gara nu? Cam cat ar costa?
Da.
http://www.trenord.i...kets-fares.aspx

View Postkommodore_ss, on 20 iunie 2017 - 20:52, said:

Bilet de tren Bergamo-Milano se poate lua lejer din gara nu? Cam cat ar costa?
Da.
https://www.lefrecce...ID=GGrAyrbbNR3v

Edited by zuv, 26 June 2017 - 17:09.


#713
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Buna ziua!
O sa merg intr-un voiaj la Milano si as ruga cunoscatorii sa ma ajute sa clarific unele aspecte, ramase dupa parcurgerea celor 40 de pagini anterioare:
-intr-una din zile, o sa merg la Como(tren), Bellagio(bus C30), Varena(ferry) si inapoi Milano(tren).Daca iau IVO pt o zi, acopera mijloacele de transport din traseu(exceptie ferry)? Pot sa-l folosesc si la funicular in Como? Pot sa-l folosesc si la metrou/bus in Milano?
-cat are valabilitate? 24h din momentul validarii sau pana la ora 24 in ziua validarii?
-de unde poate fi cumparat si unde poate fi validat?
Multumesc anticipat!

#714
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
da, le acopera, il poti folosi atat la funicular, cat si in milano la metrou/bus
-pana la ora 24, sau mai bine zis inclusiv pt ultima cursa considerata a zilei respecative, chiar daca ea depaseste ora 24.
-il poti cumpara din orice gara, statie de metrou, atm. se contravalideaza ca orice alt bilet.

#715
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011

View Postdariuscha, on 16 iulie 2017 - 21:58, said:

da, le acopera, il poti folosi atat la funicular, cat si in milano la metrou/bus
-pana la ora 24, sau mai bine zis inclusiv pt ultima cursa considerata a zilei respecative, chiar daca ea depaseste ora 24.
-il poti cumpara din orice gara, statie de metrou, atm. se contravalideaza ca orice alt bilet.
Multumesc frumos pt raspunsuri!!
Puteti sa-mi spuneti, pt vizita la "Cina cea de taina" la inceputul lunii octombrie, cam cand se scot biletele la vanzare online pe vivaticket.it? Momentan afiseaza doar iulie si august.

#716
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdigi2011, on 16 iulie 2017 - 14:40, said:

Buna ziua!
O sa merg intr-un voiaj la Milano si as ruga cunoscatorii sa ma ajute sa clarific unele aspecte, ramase dupa parcurgerea celor 40 de pagini anterioare:
-intr-una din zile, o sa merg la Como(tren), Bellagio(bus C30), Varena(ferry) si inapoi Milano(tren).Daca iau IVO pt o zi, acopera mijloacele de transport din traseu(exceptie ferry)? Pot sa-l folosesc si la funicular in Como? Pot sa-l folosesc si la metrou/bus in Milano?
-cat are valabilitate? 24h din momentul validarii sau pana la ora 24 in ziua validarii?
-de unde poate fi cumparat si unde poate fi validat?
Multumesc anticipat!

Ce drumuri am facut cu:

- IVOIL Giornaliero – tren Bergamo-Milano Centrale, tramvai, metrou, tren Milano Porta Genova – Vigevano, tramvai
- IVOIL Settimanale – autobuz Milano-Certosa di Pavia, autobuz Certosa di Pavia – Pavia, autobuz Pavia – Milano, autobuz in Pavia, tren Milano-Como, autobuz Como-Bellagio, tren Varenna – Lecco si Lecco-Milano, funicular Brunate, tren Milano-Cremona, tren Milano-Mantova, autobuz Mantova, tren Milano-Bergamo, autobuz Bergamo, funicular Bergamo, funicular San Vigilio, autobuz Bergamo-aeroport, autobuz, tramvai si metrou in Milano

https://forum.softpe...2#entry11015653

#717
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008

View Postdigi2011, on 17 iulie 2017 - 12:53, said:

Puteti sa-mi spuneti, pt vizita la "Cina cea de taina" la inceputul lunii octombrie, cam cand se scot biletele la vanzare online pe vivaticket.it? Momentan afiseaza doar iulie si august.

Teoretic, in ultima saptamana din august (analogie cu faptul ca pe 24 iulie s-au pus in vanzare biletele pentru septembrie).
Nu strica sa va uitati din cand in cand pana atunci si totodata sa va inregistrati pe site pentru a putea face o achizitie rapida la momentul oportun.
Va urez de pe acum sa aveti o vacanta grozava !

#718
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Va salut!

Adresez multumiri tuturor celor care impartasesc din propriile experiente si sfaturi de calatorie aici, pe care le gasesc ca fiind de o utilitate foarte insemnata pentru noi ceilalti, care urmeaza sa avem aceleasi puncte de reper ca destinatie sau eventual doar ca tranzit

In aceasta ordine de idei, va solicit un mic dar destul de insemnat ajutor in ceea ce priveste cateva detalii si anume:

Urmeaza sa efectuez in scurt timp, aproximativ 2 saptamani un zbor Timisoara - Milano BGY (Bergamo Orio al Serio), iar din aeroportul anterior amintit sa calatoresc mai departe cu trenul din gara Milano Centrale catre sudul Frantei (Regiunea Provence-Alpes-Côte d'Azur).

1. Trebuie neaparat sa rezerv online calatoria cu shuttle-bus-ul dinspre aeroport catre gara din Bergamo? Am vazut de-alungul paginilor prezentului topic ca au mai fost cei care au intrebat asta, insa din oarecum alta perspectiva, in sensul ca erau nedumeriti daca exista vreo problema in cazul unei initiale rezervari online a biletului, coroborata cu o eventuala intrarziere a zborului. Incerc sa imi raspund singur si banuiesc astfel ca biletele pebtru shuttle-bus se pot achizitiona si fara rezervare, din aeroport, ma rog, statia de autobuz adiacenta terminalului respectiv.

2. Trebuie neaparat sa rezerv online biletul de tren? Exista reduceri pe care le practica TRENITALIA ca si facilitate acordata clientilor pentru faptul ca achita in avans biletele? Si daca da, care este perioada inaintea calatoriei pentru care se preteaza a achizitiona pentru a beneficia de reduceri? (citisem pe aici pe undeva de 2 saptamani, imi poate confirma cineva in mod sigur?, altfel, in caz contrar, sa inteleg ca "risc" ca in ziua calatoriei pentru biletele achizitionate din gara sa existe un pret mai mare decat cel afisat acum pe site-ul companiei feroviare in cauza? Mentionez ca trenul este de tipul "thello", sau cel putin asta specifica sigla care apare in dreptul calatoriei, pe site, atunci cand simulez traseul si ora;

3. Avand in vedere ca o sa schimb trenul in gara Milano Centrale (primul, cel dinspre Bergamo este un tren regional, urmand ca mai departe, spre sudul Frantei sa calatoresc cu unul la care am facut referire in aliniatul de mai sus), iar diferenta intre orele de sosire, respectiv plecare ale celor doua trenuri este de 20 minute, presupunand ca din Bergamo pana in Milano Centrale nu ar exista intarzieri, as vrea sa stiu cum e conceputa gara Milano Centrale, am inteles ca este pe niveluri si in acest sens, intrebarea e daca acest interval de 20 minute poate fi considerat unul rezonabil pentru a efectua respectivul schimb de trenuri in timp util.

Multumesc frumos si la cat mai multe obiective bifate si sejururi si calatorii placute tuturor !

Edited by alinmihai, 21 August 2017 - 15:10.


#719
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalinmihai, on 21 august 2017 - 15:04, said:

1. Trebuie neaparat sa rezerv online calatoria cu shuttle-bus-ul dinspre aeroport catre gara din Bergamo? Am vazut de-alungul paginilor prezentului topic ca au mai fost cei care au intrebat asta, insa din oarecum alta perspectiva, in sensul ca erau nedumeriti daca exista vreo problema in cazul unei initiale rezervari online a biletului, coroborata cu o eventuala intrarziere a zborului. Incerc sa imi raspund singur si banuiesc astfel ca biletele pebtru shuttle-bus se pot achizitiona si fara rezervare, din aeroport, ma rog, statia de autobuz adiacenta terminalului respectiv.
Nici nu stiu daca se pot lua on-line bilete pentru asta...initial am crezut ca te referi la autobuzul catre Milano.De altfel,cred ca e mai comod sa-l iei pe asta din urma decat sa te mai trambalezi pe la gara din Bergamo.

View Postalinmihai, on 21 august 2017 - 15:04, said:

2. Trebuie neaparat sa rezerv online biletul de tren? Exista reduceri pe care le practica TRENITALIA ca si facilitate acordata clientilor pentru faptul ca achita in avans biletele? Si daca da, care este perioada inaintea calatoriei pentru care se preteaza a achizitiona pentru a beneficia de reduceri? (citisem pe aici pe undeva de 2 saptamani, imi poate confirma cineva in mod sigur?, altfel, in caz contrar, sa inteleg ca "risc" ca in ziua calatoriei pentru biletele achizitionate din gara sa existe un pret mai mare decat cel afisat acum pe site-ul companiei feroviare in cauza? Mentionez ca trenul este de tipul "thello", sau cel putin asta specifica sigla care apare in dreptul calatoriei, pe site, atunci cand simulez traseul si ora;
Nu stiu cum mai e acum insa cand am fost eu,da,erau reduceri.In plus de asta (spun din experienta proprie),poti avea surpriza sa nu mai gasesti bilete DE LOC la trenul pe care ti l-ai propus si sa fii nevoit sa-l astepti pe urmatorul(am detaliat candva povestea pe undeva pe topicul Italia,nu mai reiau).

View Postalinmihai, on 21 august 2017 - 15:04, said:

3. Avand in vedere ca o sa schimb trenul in gara Milano Centrale (primul, cel dinspre Bergamo este un tren regional, urmand ca mai departe, spre sudul Frantei sa calatoresc cu unul la care am facut referire in aliniatul de mai sus), iar diferenta intre orele de sosire, respectiv plecare ale celor doua trenuri este de 20 minute, presupunand ca din Bergamo pana in Milano Centrale nu ar exista intarzieri, as vrea sa stiu cum e conceputa gara Milano Centrale, am inteles ca este pe niveluri si in acest sens, intrebarea e daca acest interval de 20 minute poate fi considerat unul rezonabil pentru a efectua respectivul schimb de trenuri in timp util.
Gara din Milano e IMENSA.Studiaza inainte de plecare harta din link-ul atasat,sa iti faci o idee despre topografia locului inainte sa ajungi acolo si,daca ai noroc sa nu intarzie trenul Bergamo-Milano(in anii in care am fost eu,trenurile italiene nu erau prea punctuale...),te incadrezi.

Edited by zuv, 22 August 2017 - 08:54.


#720
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Mersi frumos de sfaturi, mai ales de primul, pe care daca il urmez si cu siguranta asa o sa si fac, rezolv oarecum, elimin de fapt si problema eventualei intarzieri a primului tren, cel dinspre Bergamo catre Milano, problema care chiar imi dadea batai de cap, stiut fiind tot de pe diverse forumuri si din auzite, faptul ca nici italienii nu-s chiar elvetieni in ceea ce priveste respectarea orarelor de trafic ale diverselor mijloace ale lor Posted Image
De asemenea, o sa fac si rezervarea pe TRENITALIA in zilele care urmeaza.
Toate cele bune !

Edited by alinmihai, 22 August 2017 - 09:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate