Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
832 replies to this topic

#721
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postalinmihai, on 22 august 2017 - 09:23, said:

Mersi frumos de sfaturi, mai ales de primul, pe care daca il urmez si cu siguranta asa o sa si fac, rezolv oarecum, elimin de fapt si problema eventualei intarzieri a primului tren, cel dinspre Bergamo catre Milano
Nu fi prea optimist...Posted Image
Imi aduc aminte ca pana la intrarea in Milano am mers ață.De acolo insa,s-a cam rupt filmul.Una peste alta,s-au incadrat in timpul estimat,dat pe site.

Edited by zuv, 22 August 2017 - 09:34.


#722
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
o luam pe bucati:
1.bergamo aeroport-milano centrale
ai 2 variante:
a) shuttle-bus din aeroport pana la milano centrale. poti lua bilete online, insa sfatul meu e sa iti iei la fata locului. sunt mai multe firme care fac traseul (autocarele sunt cum iesi, in dreapta) , biletul costa 5 euro, concurenta se observa (exista persona care atrage clientii), in concluzie vezi care pleaca primul si ala e!
B)  aerobus pana in gara milano si de acolo tren regional. bilet pt aerobus se ia fie de la un ghiseu din aeroport, fie de la automatul de pe peronul unde are statia (in stanga iesirii) , face cca 15' pana la gara (acum si in functie de trafic!) si costa 2,3 euro. biletul de tren nu stiu cat costa, poti afla usor pe trenitalia. il iei de la ghiseu sau de la automat.
2.milano-coasta
pt thelo e bine sa iti iei in avans biletul, mai ales daca prinzi pretul promotional de 15 euro. acum, vezi cum te incadrezi cu timpul, pt ca daca pierzi trenul , biletul nu mai e valabil pt urmatorul!

in ceea ce priveste intarzierile , daca exista ele nu sunt mari, max 3-10 min. trebuie sa iei in calcul timpul pierdut cu transferul prin gara bergamo, dar si traficul spre milano cu autobuzul. ora la care vei circula e importanta.

Edited by dariuscha, 22 August 2017 - 09:47.


#723
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc inca o data.
Intre aterizare si tren Milano - Nisa sunt vreo trei ore ca interval, asa ca si cu spatele daca ar merge, ori shuttle-ul, ori cealalta varianta, tot as ajunge la timp.
Foarte important e ca m-am edificat acum cu privire la traseele si orarul shuttle-urilor, initial crezusem ca fac legatura doar intre BGY si Bergamo, respectiv garile/autogarile acestuia.
Varianta pana in Milano Centrale e cea optima si fara batai de cap.
In ceea ce priveste TRENITALIA, da, urmaresc de ceva timp daca exista vreo fluctuatie de tarife ale biletelor in idea rezervarii online a acestora, insa in fiecare zi imi afiseaza acelasi pret si avand in vedere ca de maine ar mai ramane fix doua saptamani pana la data calatoriei, am lansat intrebarea aceea cu privire la reduceri, daca ele exista si cu cat timp inainte e recomandat sa le achizitionezi, totodata eliminand astfel si riscul majorarii tarifului, in concluzie astazi insemnand ca ar trebui sa le rezerv.

#724
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Ai citit asta: https://www.tripadvi...ain.Travel.html
Daca nu, e bine sa o faci.
Eu iti sugerez sa iti achizitionezi bilet in avans. Eu am iesit mult mai ieftin, insa am mers cu trenul privat de mare viteza italotreno (Milano - Florenta si retur).

#725
dvatui

dvatui

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.01.2008
Foarte bun acest forum...l-am folosit in toate calatoriile...

Recomand orasul...se pot vizita enorm de multe obiective superbe...(nu am fost la lacuri sau in alte orase...am vizitat 4 zile pline orasul si mai am nevoie de alte 4 zile...ca timp pierzi 1 zi la masa si shoping)

Personal am fost in Venetia,Roma,Verona...dar in Milano m-am simtit cel mai bine...incepand cu aeroportul si bus-ul expres (50 min) ...cea mai buna pizza si cotolleta (snitzel din vitel alta reteta fata de cel vienez) ...inghetata...serviciile ospatarilor italieni (nu imigranti) ..ireprosabile

Pinacoteca Ambrosiana si Brera mi s-au parut exceptionale.

Surpriza placuta si neasteptata a fost insa la  Castelul Scortzecszo...superbe toate muzeele (se vede scoala muzeografilor)...plus o multime de fantani cu apa rece de izvor (m-au salvat ...erau peste 30 grd la sfarsitul lui august)

Hotelul Puccini (10 min de gara si 20 min de Dom)  de 3* nu de 4*, dar cu servicii ireprosabile din partea personalului...autohton

#726
alinmihai

alinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 13.03.2008
Multumesc frumos pentru sfaturile postate anterior, am achizitionat biletele de tren in timp util, avand in vedere ca peste doua zile de la rezervare si achizitionare online a lor, chiar s-au majorat tarifele, ceea ce ma face sa ma felicit, bineinteles recenziile voastre de aici fiindu-mi de un real ajutor.
Promit sa revin la randu-mi cu pareri si referinte exacte dupa sejur !
Calatorii placute tuturor!

#727
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdvatui, on 23 august 2017 - 12:34, said:

Castelul Scortzecszo...
Posted Image

Edited by zuv, 27 August 2017 - 18:07.


#728
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Salut! Mentionez ca am citit topicul, dar am totusi nevoie de cateva indrumari.

Joi, 14 sep ora 11:00, aterizez pe Aeroportul Bergamo, de acolo iau shuttle bus spre gara Milano Centrale, vizitez orasul (zona centrala), iar seara ma voi caza o noapte in Milano.

Vineri, 15 sep: Planul initial era sa plec cu tren/bus spre Bergamo, sa vizitez zona centrala a orasului si seara sa ma cazez in Bergamo o noapte ca sa fiu aproape de aeroport deoarece urmatoarea zi dimineata la ora 7:00 (sambata 16 sep) am avion inapoi spre Romania.

Apoi am luat in calcul ca din Milano dimineata devreme sa merg cu trenul in zona lacului Como (Varenna sau Como) si apoi spre dupa masa mai departe cu trenul spre Bergamo. Sau chiar sa renunt de tot la Bergamo si sa ma intorc in Milano si pentru a doua noapte, iar apoi dimineata fuga la aeroport. Parca totusi as vrea sa arunc un ochi si prin Bergamo ca pare frumos orasul.

Cum credeti ca ar fi mai bine sa procedez ca sa imi fie bine la intoarcere, tinand cont ca avionul este destul de devreme (ora 7:00)?
Sa stau doua nopti la Milano sau una la Milano si una la Bergamo sa fiu aproape de aeroport?
Daca vineri as face traseul Milano - zona lacului Como - Bergamo credeti ca ar fi suficient timpul? Ar mai fi timp seara sa vizitez zona centrala din Bergamo? Mentionez ca merg mai mult sa casc ochii pe strazi si pietele centrale si sa admir arhitectura si peisajele naturale, nu sa vizitez muzee (deci nu voi avea timpi "morti" intr-un singur loc).

Daca as sta a doua noapte la Bergamo ce optiuni inafara de taxi am ca sa fiu pe la 5:00-5:30 dimineata in aeroportul Bergamo?

Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta sa imi fac un plan mai concret pentru ziua de vineri.

Vlad

Edited by epuru, 29 August 2017 - 13:16.


#729
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postepuru, on 29 august 2017 - 13:10, said:

Daca as sta a doua noapte la Bergamo ce optiuni inafara de taxi am ca sa fiu pe la 5:00-5:30 dimineata in aeroportul Bergamo?
https://www.atb.berg...amo/airport-bus

View Postepuru, on 29 august 2017 - 13:10, said:

Cum credeti ca ar fi mai bine sa procedez ca sa imi fie bine la intoarcere, tinand cont ca avionul este destul de devreme (ora 7:00)?
Eu m-as caza in Bergamo.Nu rata Citta Alta.
Cred ca n-are rost sa mai ajungi si la Como,timpul e prea scurt.

Edited by zuv, 29 August 2017 - 14:57.


#730
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Mai bine joi ramai in Bergamo, toata ziua, apoi vineri mergi la milano si seara inapoi in bergamo.
Ambele orase sunt super dragute si 2 zile e foarte putin pentru amandoua. Nu are rost sa mai strecori si Como.

De fapt in locul tau as ramane in Bergamo tot timpul, macar stii ca ai vazut orasul pe bune.

Edited by kommodore_ss, 29 August 2017 - 20:47.


#731
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Multumesc pentru sfaturi. O sa studiez si site-ul ATB si daca mai am neclaritati revin.

#732
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Ai putea incerca o cazare in Bergamo la Hotel NH Orio al Serio. Este chiar langa aeroport si se poate ajunge pe jos (cam 15 min cu bagaj).
Preturile sunt bune camerele ok.


#733
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Pana la urma am luat ambele nopti de cazare in Bergamo si o vad la fata locului cum ma impart cu vizitatul Bergamo si Milano pe cele doua zile mai ales ca se anunta sanse de ploaie.

#734
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007

View Postepuru, on 04 septembrie 2017 - 08:20, said:

Multumesc pentru sfaturi. O sa studiez si site-ul ATB si daca mai am neclaritati revin.
Pentru Bergamo nu-ti ajung 2 zile. .
Am stat anul acesta 7 zile cu cazarea in Bergamo si am vizitat nu numai Lombardia dar am si ajuns in Lugano(Elvetia).
- 1 zi Milano( Domul, Galeriile Vittorio Emmanuele, Teatrul Scala ( nu am mai avut timp pentru Palatul Sfortesco)
-1 zi Varrena,Bellagio cu intoarcere cu vedeta rapida in Como si cu trenul in Bergamo,
-1 zi numai lacul Como
- 1 zi Lacul Garda in Desenzano si Sirmione
- 1 zi Lugano si croaziera scurta in satul Gandria
- 1 zi in Bergamo mers in Citta Alta cu funicularul si coborat pe jos
De fapt au fost numai 6 zile pline dar minunate. De atunci ma gindesc sa mai merg inca o data in Bergamo(gen City Break) dar planurile pentru anul acesta sint pentru locuri mai indepartate.

Attached Files


Edited by azorel, 14 September 2017 - 19:46.


#735
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Cine ma poate ajuta, sa-mi spuna de ce nu apar biletele la Cenacolo Vinciano(Cina cea de taina) pe vivaticket.it, pentru octombrie. Mai exista un alt loc de unde pot fi achizitionate online?
Multumesc!

#736
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
pe 19 septembrie se pun in vanzare biletele pt octombrie

#737
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011

View Postdariuscha, on 15 septembrie 2017 - 17:44, said:

pe 19 septembrie se pun in vanzare biletele pt octombrie
Din pacate, dupa o ora din momentul scoaterii la vanzare online, nu mai erau bilete. Stie cineva unde mai pot cauta bilete pt "Cina cea de taina"? Multumesc!

#738
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdigi2011, on 20 septembrie 2017 - 18:54, said:

Din pacate, dupa o ora din momentul scoaterii la vanzare online, nu mai erau bilete. Stie cineva unde mai pot cauta bilete pt "Cina cea de taina"? Multumesc!
Vad ca mai sunt bilete pentru sambata 07 octombrie la 15.30.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate