Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Milano

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
831 replies to this topic

#739
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011

View Postjudas, on 21 septembrie 2017 - 06:36, said:

Vad ca mai sunt bilete pentru sambata 07 octombrie la 15.30.
Nu sunt. Cand intru pe data respectiva, la ora 15,30, apare ca nu sunt disponibile. Dar chiar asa putine bilete se scot la vanzare? Sau mai se vand pe alte canale?

#740
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postdigi2011, on 21 septembrie 2017 - 11:58, said:

Nu sunt. Cand intru pe data respectiva, la ora 15,30, apare ca nu sunt disponibile. Dar chiar asa putine bilete se scot la vanzare? Sau mai se vand pe alte canale?
Da, ai dreptate, nu mai sunt bilete. Din cauza faptului ca inauntru este o atmosfera controlata (adica sunt 2 randuri de usi la intrare/iesire pentru a proteja cat mai mult pictura) se intra doar in grup compact (30 de persoane cu ghid), iar fiecare vizita dureaza 15 minute. Eu cand am fost, desi pe site spuneau ca nu mai sunt locuri, au fost unii care nu au avut rezervare on-line, au platit acolo si au intrat cu grupul nostru. Asa ca poti incerca sa vezi daca reusesti. Daca nu, oricum poti vizita biserica.

#741
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@digi2011, asa cum a spus si judas solutia este sa incerci la fata locului.

Edited by moniK_06, 27 September 2017 - 15:56.


#742
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:
-pt transport de la Bergamo BGY la Milano, este o varianta viabila autobuzul pana la gara Bergamo, tren la Milano ? In acest caz unde ajunge trenul, in statia centrala?
-as dori sa achizitionez IVO pt 3 zile. Pot sa-l iau in gara Bergamo(presupun ca la aeroport nu gasesc)? Desi mi s-a mai raspuns, vreau sa fiu sigur: IVO este valabil si pe Linea Regio Expres RE2, pt ca din Bergamo am doua variante R14 si RE2?
Multumesc!

#743
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdigi2011, on 01 octombrie 2017 - 19:23, said:

In acest caz unde ajunge trenul, in statia centrala?
Nu toate ajung in Milano Centrale.Unele ajung la Milano Porta Garibaldi.

#744
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Salutari!
Peste vreo 2 saptamani plec intr-o scurta excursie la Milano, cu fi-miu de 10 ani.
Am citit din urma topicul si astfel am decis sa stam 3 nopti in Milano, una in Bergamo, avand zborurile aici si mai ales ca cel de intoarcere este foarte devreme.
Ce ar fi de vazut, am cam inteles, problema e fi-miu care nu gusta inca muzeele de arta in mod deosebit, asa ca ne vom plimba mult. Am vazut ca unii dintre voi au mers cu copiii, aveti ceva recomandari care sa se potriveasca si pt el, in afara de Acvariu, Dom, Sforzesco? inca nu m-am hotarat daca vom merge la Como o zi, depinde si de vreme...
Si cea mai cea dilema este cu transportul. Cazare in Milano am luat la Grand Hotel Barone Di Sassj (in zona Sesto San Giovanni). Aterizam in Bergamo, luam autobuz pana la Gara Centrala, de undeva de acolo metroul M1, pana la Sessto Rotondo. Doar ca statia asta apre pe harta pusa de voi mai in urma ca fiind dincolo de zona urbana. Aveti idee ce inseamna asta, se plateste extra? si cum se face asta? Este acoprit de cardul ATM sau milan card?
Sau recomandati lata varianta de la Gara Centrala pana la hotel?Posted Image

#745
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postleelloo, on 18 octombrie 2017 - 18:55, said:

aveti ceva recomandari care sa se potriveasca si pt el, in afara de Acvariu, Dom, Sforzesco?
Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

#746
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postleelloo, on 18 octombrie 2017 - 18:55, said:

Am vazut ca unii dintre voi au mers cu copiii, aveti ceva recomandari care sa se potriveasca si pt el, in afara de Acvariu, Dom, Sforzesco?
http://www.leonardo3.../en/the-museum/

#747
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Multumesc pentru recomandari! le-am pus pe lista!
In zona Garii Centrale unde m-ar lasa autobuzul este si metroul M1, e mult de mers pe jos pana acolo?..
poate cineva care pricepe mai bine ma lamureste si cu traseul acesta, de la aeroportul Bergamo la Sessto Rotondo..

#748
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postleelloo, on 19 octombrie 2017 - 16:15, said:

In zona Garii Centrale unde m-ar lasa autobuzul este si metroul M1, e mult de mers pe jos pana acolo?..
Nu stiu ce firma ai ales pentru transport,deci nici locul exact unde te lasa.In orice caz insa,nu vor fi mai mult de cateva sute de metri.Uita-te pe Google maps si iti vei face o idee.

Edited by zuv, 19 October 2017 - 16:42.


#749
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006

View Postzuv, on 19 octombrie 2017 - 16:41, said:

Nu stiu ce firma ai ales pentru transport,deci nici locul exact unde te lasa.In orice caz insa,nu vor fi mai mult de cateva sute de metri.Uita-te pe Google maps si iti vei face o idee.
nu am ales nicio firma, din ce am citit pe aici sunt mai multe la aeroport, pleaca des si nu este problema sa iau bilet pe loc, au cam acelasi tarif.
Doar Autostradale am vazut ca are doua optiuni, Milano Centrala sau Milano -Fieramilano Rho.. Restul, Milano Centrale.

#750
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postleelloo, on 19 octombrie 2017 - 17:48, said:

nu am ales nicio firma, din ce am citit pe aici sunt mai multe la aeroport, pleaca des si nu este problema sa iau bilet pe loc, au cam acelasi tarif.
Doar Autostradale am vazut ca are doua optiuni, Milano Centrala sau Milano -Fieramilano Rho.. Restul, Milano Centrale.
Eu am ajuns cu Terravision.Are statie pe o laterala a garii Milano Centrale,in Piazza Luigi di Savoia.O gura de metrou e chiar in fata intrarii principale a garii,la vreo 350m.

#751
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postsdrc, on 12 octombrie 2016 - 15:40, said:


Ma resemnasem cu ideea ca nu voi vedea "Cina cea de taina", insa astazi am reincercat intr-o doara ... intru pe site si vad ca aparusera cateva bilete pentru data de 19 octombrie - ce a urmat cred ca a fost cea mai rapida inregistrare/comanda online pe care am facut-o vreodata !
Asadar, sfatul meu este urmatorul : chiar daca la prima cautare nu gasiti bilete disponibile pentru data/ora la care doriti sa efectuati vizita, merita sa reincercati ... nu se stie niciodata ...

Îți mulțumesc pentru pont, srdc. Duminică seara la ora 20.00 vom intra în Cenacolo Viniciano, în mare parte datorită postări tale. De 3 luni vânez biletele astea, și exact ca și tine, în 3 minute mi-am făcut cont și le-am și cumpărat...

#752
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
amr 2! Posted Image
cred ca ma voi folosi de aplicatia Moovit pentru a-mi configura traseele. Nu m-am lamurit ce costuri presupune extra urban-ul unde e hotelul, Sessto Rotondo.. o sa vad acolo.. sper sa fie ceva pass-uri pentru 3 zile, sa nu platesc la fiecare venire/plecare din zona.

#753
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

View Postleelloo, on 25 octombrie 2017 - 09:37, said:

amr 2! Posted Image
cred ca ma voi folosi de aplicatia Moovit pentru a-mi configura traseele.
O am si eu,de ceva vreme,instalata pe telefon,insa n-am folosit-o decat experimental,pentru Bucuresti.Pentru extern,folosesc de ani de zile Google Maps si nu m-a dezamagit niciodata.

View Postleelloo, on 25 octombrie 2017 - 09:37, said:

sper sa fie ceva pass-uri pentru 3 zile, sa nu platesc la fiecare venire/plecare din zona.
Nu stiu daca ti se potriveste vreunul,insa uite cateva link-uri utile:
https://www.atm.it/e.../Tipologie.aspx
https://www.milanocard.it/
https://www.getyourg...ne-card-t48768/
https://www.getyourg...-4-days-t57112/

Edited by zuv, 25 October 2017 - 12:05.


#754
leelloo

leelloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.08.2006
Salutari!
Am revenit din excursia la Milano/ Bergamo, a fost foarte frumos am gasit usor toate obiectivele propuse, mai putin San Bernardino alle Ossa, in jurul careia ne-am invartit aproape o ora. Usa era deschisa spre interior si nu am vazut imediat ca scria pe ea.. Posted Image
In rest, superb totul!
Cazarea la Grand Barone de Sassj a fost foarte ok, camere spatioase si baie mare, mic dejun indestulator, cu de toate, desi acelasi in fiecare dimineata, dar puteai sa variezi. Recomand pentru cei care merg cu copii, deoarece in fata hotelului este o biblioteca grozava pentru ei, un loc de joaca si o terasa pentru parinti, unde se poate servi mic dejun, cafea, specialitati italiene de patiserie, foarte bune toate! Langa hotel este un supermarket maricel, in caz de nevoie..
Referitor la dilema mea cu metroul, asa cum banuiam, statia de metrou Sessto Rotondo (M1) este in zona extraurbana, asa ca am platit zilnic 5,80 euro/persoana pentru transportul public care trebuia sa includa si extraurban. Nu a existat posibiliatatea de abonament pe 2 sau 3 zile, ci doar biletul zilnic.. Macar copiii pana in 10 ani aveau transport gratuit. Altfel, foarte multumiti de locatie, in 15 min cu M1 eram la Dom.
Stiu ca s-a mai spus, insa chiar sa nu ratati Domul la apus!!! este spectaculos!! am prins niste apusuri minunate, cu cer roz, mov si portocaliu, in fiecare seara!
Mancarea a fost excelenta peste tot, pizza Spontini ne-a placut foarte mult, o luai la pachet sau mancai la mesele lor, in picioare.
Ultima zi am petrecut-o in Bergamo, spectaculos oras!! Recomand! Citta Alta si plimbarea cu funicularul sunt un must!
Sunt foarte incantata ca am avut noroc de vreme buna, zilnic peste 20 de grade, soare si foarte placut, astfel incat ne-am plimbat de dimineata pana seara. Am vazut Il Museo delle Scienze Naturali, fi-miu a luat la rand fiecare exponat si vitrina si am povestit despre toate, a fost dat pe spate de colectia impresionanta de schelete de dinozauri si toate scoicile fosilizate.
Si Garibaldi este interesant pentru o plimbare, un cartier nou si cosmopolit
Am fost duminica la Naviglio Grande, la targul vintage. Targul asta se tine in ultima duminica din luna (tot aici pe forum am aflat despre el), e un fel de talciocul din Vitan, tot felul de porcarii, insa daca ai rabdare sa infrunti multimea (eram umar la umar, ca la miting!), poti gasi si chestii dragute si interesante. Noi am rezistat doar vreo ora, de la iesirea din metrou pana la podul peste canal, caci era si un vant de ne lua pe sus, pe langa aglomeratia de nedescris!
Si acvariul a fost dragut, copiii vor fi incantati, chiar daca nu este prea mare, o ora tot au ce face acolo.
Ne-am plimbat prin Sempione, la Palazzo Sforzesco, aiurea pe stradute si prin magazine... a trecut foarte repede timpul, ne-am simtit foarte bine!Posted Image
Daca are cineva intrebari, nu ezitati! Posted Image

Va las cateva poze:
1. Hotelul in fundal, in stanga este terasa, in dreapta biblioteca pt copii
2. San Bernardino alle Ossa
3. Naviglio Grande
4.Bergamo, de sus
5. Cu funicularul
6.Citta Alta-Bergamo
7. Garibaldi
8. Apus in Piata Domului

Attached Files


Edited by leelloo, 03 November 2017 - 11:05.


#755
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sunt cazat la hotel The Best din Milano. Hotelul este la 500 de metrii de statia Milano Central. De acolo pleacă autobuzele spre aeroport. Întrebare: este cat de cat sigur sa merg distanta asta de 500 de metrii noaptea la ora 4? Am avion de dimineață așa că trebuie să plec devreme! Deci daca plec duminică la ora 4 din hotel pe jos risc sa îmi de-a vreunul in cap? Parcă nu as mai lua taxi pentru 500 de metrii!

Edited by XL700VA, 10 November 2017 - 07:56.


#756
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Sa îmi trag una. TOT transportul public din Milano e in GREVA. Nu circula nimic decât taxiuri! Cum pot avea așa ghinion?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate