Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...
 RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...
 WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...

Parola sistem DMR18

Construirea de Linkuri in Forumur...
 geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...

Baterie 12V motorizare hybrid

Caut site-uri vechi unde postam p...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#4519
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,189
  • Înscris: 20.10.2015
Am inteles ca nu mai e necesar sa mergi la cca financiara daca ai cont on-line pe conectX
Dar, pe conectX imi cere numarul cantractului de vanzare.

Attached File  actVanzare.jpg   72.74K   43 downloads

V-ati mai confruntat cu asa ceva?

#4520
Ushshshh

Ushshshh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2023
Salut! Sunt in Anglia si am gasit sa cumpar o masina tot aici dar cu numere de Romania (jud. Vaslui). Cum pot proceda corect pentru a cumpara masina din Anglia si sa o pot trece pe numele meu in Romania? Eu am resedinta in judetul Hunedoara. Ce acte trebuie sa imi dea propietarul si cum se face vanzare-cumparate daca amandoi suntem in UK dar masina este inscrisa in Romania? Multumesc!

#4521
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
FACI CONTRACT ROMANESC, VANZATORUL MERGE CU 5 EXEMPLARE LA primarie, serviciul taxe si impozite, iti da 3 contracte stampilate de aia de acolo. tu te duci la primarie cu alea 3 contracte, te iei in evidenta, apoi ajungi la inmatriculari.
e fix aceeasi procedura daca cumperi la londra sau la mizil.

#4522
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014
Salut!
Vreau sa cumpar o masina din Olanda, inmatriculata pe numele dealer-ului, pentru mine (locuiesc in Romania). Dealer-ul nu este autorizat pentru export.

Am verificat numerele de inmatriculare ale masinii pe https://ovi.rdw.nl/ si par ok - WAM insured, Names possible. APK-ul expira peste o luna, dar dealerul are inclus in pret refacerea APK-ului in momentul vanzarii.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca pasii pe care i-am enumerat mai jos sunt cei pe care trebuie sa ii urmez pentru a putea veni cu masina in tara pe roti si pentru a putea sa o inmatriculez.

1) platesc masina, dupa care trebuie primesc un card de inregistrare (sau un certificat de inregistrare), un certificat de transfer, un extras al dealer-ului semnat (de dealer) de la camera comertului + o copie a ID-ului lui si o imputernicire de la el

2) merg la un sediu RDW autorizat pentru export cu actele de mai sus, numerele de inmatriculare galbene si buletinul meu si sa platesc taxa de export. tot aici va trebui sa solicit noul certificatul de inregistrare (Part 1B), iar pe langa acesta, voi primi certificatul de export (Part II) si inca un act care atesta radierea masinii.

3) sa imi fac numere albe (le fac eu sau le cumpar) si asigurare (masina are deja APK-ul valabil )

4) sa plec la drum

Multumesc!

#4523
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,189
  • Înscris: 20.10.2015

 andrei_david7, on 15 aprilie 2023 - 11:38, said:

Salut!
Vreau sa cumpar o masina din Olanda, inmatriculata pe numele dealer-ului, pentru mine (locuiesc in Romania). Dealer-ul nu este autorizat pentru export.

Am verificat numerele de inmatriculare ale masinii pe https://ovi.rdw.nl/ si par ok - WAM insured, Names possible. APK-ul expira peste o luna, dar dealerul are inclus in pret refacerea APK-ului in momentul vanzarii.

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca pasii pe care i-am enumerat mai jos sunt cei pe care trebuie sa ii urmez pentru a putea veni cu masina in tara pe roti si pentru a putea sa o inmatriculez.

1) platesc masina, dupa care trebuie primesc un card de inregistrare (sau un certificat de inregistrare), un certificat de transfer, un extras al dealer-ului semnat (de dealer) de la camera comertului + o copie a ID-ului lui si o imputernicire de la el

2) merg la un sediu RDW autorizat pentru export cu actele de mai sus, numerele de inmatriculare galbene si buletinul meu si sa platesc taxa de export. tot aici va trebui sa solicit noul certificatul de inregistrare (Part 1B), iar pe langa acesta, voi primi certificatul de export (Part II) si inca un act care atesta radierea masinii.

3) sa imi fac numere albe (le fac eu sau le cumpar) si asigurare (masina are deja APK-ul valabil )

4) sa plec la drum

Multumesc!
Eu n-as da banii fara actul de vanzare
Nu trebuie taxa de export sau autorizatie de export. Nu se plateste vama, Olanda si Romania sunt in EU
Am cumparat o motocicleta din Germania de la particular fara probleme d-astea.

Eu m-as interesa in Romania ce acte-s necesare pentru inmatriculare, apoi la dealerul ala sa-ti vanda o masina cu care poti circula prin Europa

#4524
andrei_david7

andrei_david7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 22.02.2014
Pe drpciv.ro scrie ca imi trebuie doar cartea de identitate a vehiculului - Kenteken Cardul. Alti colegi pe forum au mentionat ca au avut si contractul de vanzare-cumparare, hartia de export si hartia care atesta radierea masinii, toate acestea pe langa card.

Pe site-ul rdw scrie ca trebuie sa locuiesc in Olanda ca sa pot trece masina pe numele meu, in alta parte am gasit scris ca imi trebuie adresa din Olanda doar daca vreau sa inmatriculez masina cu nr de olanda pe numele meu si ca pot sa fac rost de certificat de export + certificat de conformitate + numere de export ca strain.

Legat de taxe, ma referam ca am vazut pe rdw ca e 10 euro daca vreau sa fac procedura de transfer de proprietate / export prin ei. Atat.

#4525
selkirkitten

selkirkitten

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.05.2007
Ma poate lamuri si pe mine cineva ce este cu acel "Certificat privind atestarea plății taxei pe valoarea adăugată" necesar pt inmatricularea unui autoturism din UE? Vrem sa cumparam o masina de la o persoana fizica din RO ce a achizitionat masina dintr-o tara UE si nu a inmatriculat-o in RO.

#4526
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai nevoie de acel certificat dacă cumperi de la cineva care are adresa de România.
Aveai nevoie dacă o cumpărai de la un cetățean străin, și se obține de la anaf.

#4527
Logan3

Logan3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 18.09.2018
Vreau sa cumpar masina din Germania, dar cu numere de Romania. Dar cum imi da vanzatorul fiscal? Prin anunturi spun ca dau fiscal. Eu stiu ca trebuie de mers cu contractele la primarie in Romania sa le stampileze. Sau ii teapa? Multumesc.

#4528
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Mai nou, se poate face și online treaba asta.

#4529
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Procedura e aceeași indiferent ca masina e la vecinul de la etajul 3,la Mizil sau în Germania.
99% din primarii, mergi cu foile sa le stampileze.
1% din primarii emit online fiscalul.


#4530
bbk1

bbk1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2022
Saluare, vin si eu cu o nelemurire.
Vreau sa imi inmatriculez autoturismul  in Romania (din Italia) si peste tot unde ma uit vad ca se cere actul de vanzare-cumparare, act pe care nu il gasesc.
1  Pot folosi actul de proprietate? sunt unic proprietar masina find din 2018,
2 pt CIV la RAR pot merge cu numerele de IT sau trebuie sa ii scot numere rosi
Multumesc

#4531
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Poți folosi actul de proprietate.
Dacă poți circula cu numerele de Italia, nu e nici o problema sa mergi la rar.

#4532
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Salut! Vreau sa mă duc in alt judet sa cumpăr o mașină. Cum procedez? Nu am mai cumpărat nici-o mașină personal. Nu vreau sa fie mârlan și să nu de-a fiscalul.

#4533
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Te duci în timpul programului de la taxe și impozite.

#4534
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Am găsit altă speță. Proprietarul unei mașini pe care vreau sa o cumpăr nu este trecut in carte, a rămas primul proprietar acolo (asta fiind al doilea). Eu mai am vre-o treabă cu primul? Al doilea mi-a zis că nu a mai fost la poliție deoarece oricum voia să o vanda.

#4535
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, doar cu asta care da fiscal.

#4536
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Și neapărat contractul se face între tine și ăsta “al doilea”, să nu accepți altfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate