Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime
 Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Casa de paie
 Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei

programul Marțea Mastercard

Adaptare aspirator pe baterii, la...
 Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering

Recomandare router 4G/5G

Ucigand cu cruzime in numele lui ...

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4562 replies to this topic

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

• Grup: Senior Members
https://forum.softpe.../#entry27707707
https://forum.softpe...e-sau-mai-mult/
https://forum.softpe...sa-dupa-3-luni/

PatrikS

PatrikS

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna seara,
Sper ca sunt pe topicul care trebuie.
Am cumpărat o mașina, am făcut contractul de vânzare cumpărare, am trecut-o pe mine la taxe și impozite dar nu am mai mers la Inmatriculari. Vânzarea a avut loc in 2020, cum as putea sa o trec și in acte acum pe numele meu? Va Multumesc

al bundy ro

al bundy ro

Active Member

• Grup: Members
Mergi la inmatriculari.

robert8197

robert8197

Senior Member

nu trebuie sa mearga la rar?

BadBoyBlue

BadBoyBlue

Senior Member

Nu mai e obligatorie autentificarea la RAR pentru mașinile deja înmatriculate în Ro.

Hann

Hann

Member

Salut! Va rog, lamuriti-ma cu o chestiune...

Cumpar masina de la o ruda din alt oras, iar vanzatorul vrea sa isi pastreze numerele.
Pot sa fac CVC, sa vin cu masina la mine in oras (cu numerele proprietarului), sa o iau in evidenta fiscala, sa scot numerele vechi si sa le trimit vanzatorului?
Daca da, apoi cand o inmatriculezz pe numele meu, trebuie vreo justificare pentru situatia numerelor vechi (cele care erau pe masina in momentul cumpararii)?

Multumesc!

BadBoyBlue

BadBoyBlue

Senior Member

Nu poți să dai numerele jos decât atunci când o transcrii la SRPCIV - atunci devin disponibile pentru vechiul proprietar.

Michele-

Michele-

Member

salutari

știți cumva dacă pot obține numere roșii pentru un vehicul adus din eu, asfalt în București, eu având adresa de domiciliu în provincie?

slai

slai

User Incredibil

Numere roșii scoți unde ai domiciliul în buletin.

Michele-

Michele-

Member

iar dacă schimb buletinul exista posibilitatea de a obține numere roșii cu dovada înlocuitoare a buletinului?

loccoxxl

loccoxxl

Member

Salutare! Incerc sa ma lamuresc: Transcrierea masinii (la SPCRPCIV Dâmbovița in cazul meu) se face exclusiv cu programare? Ma uit pe platforma lor si gasesc loc abia in MAI Posted Image , ceea ce mi se pare enorm. Inteleg ca acum ai 90 de zile s-o inscrii? Masina nu e import. Multam!

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Se pare ca da...
Operațiunile de depunere a documentelor la ghișeele serviciului se efectuează EXCLUSIV în baza programărilor ONLINE pe site-ul DRPCIV pentru județul Dâmbovița cu următoarele precizări:

https://db.prefectur...culari-program/

https://db.prefectur...cu-publicul.pdf

vezi exceptii art. 2. poate faci o cerere :)

loccoxxl

loccoxxl

Member

Mda... banuiesc ca asa s-au eliminat cozile. Nu intrebam pe aici, dar desigur ca la telefon nu poti vorbi un un om, ci cu un robot care nu te lamureste cu nimic.

pavelescu

pavelescu

Active Member

Exista un formular pentru numere preferentiale pe drpciv.ro? ca eu nu il vad. multumesc.

yonut_a

yonut_a

Trala la la la

nu exista asa ceva, asta te intreaba tanti /  nenea de la ghiseu si noteaza cu pixul pe acolo pe o foaie. Sa aunci un ochi ca noteaza corect

dov76

dov76

New Member

Va salut.
Am urmatoarea problema cu inmatricularea unui autoturism sh adus din franta de o firma care se ocupa strict de asa ceva.
La cumpărare am primit factura (fara stampila remtii), cmr, factura de achizitie din strainatate, certificat de atestare fiscala pentru persoane juridice (de informare) cu 0 datorii si alte cateva acte. Rarul este facut, am luat masina la financiar in evidenta fara probleme si mi s-a emis decizia de impunere.
Acum problema ramane drpciv care nu vrea sa o inmatriculeze pe motiv ca in certificatul de atestare fiscala nu este trecuta seria masinii sau, in lipsa lui, stampila remtii de la primaria vanzatorului. Vanzatorul spune ca, firma fiind, nu are obligatia sa inscrie in evidenta fiecare autoturism si nici nu poate sa o mai ia in evidenta din moment ce a fost deja luata de mine.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca m-am blocat si chiar nu stiu ce sa fac!
Multumesc frumos!

slai

slai

User Incredibil

Are obligația. După legea veche nu avea, dacă era fond de marfa. Prostia e a celor de la primăria ta ca te-au luat în evidenta fără fiscalul ăluia.

dov76

dov76

New Member

Spuneti-mi si mie care este baza legala? Trebuie sa fi fost actualizată recent pentru ca vara trecuta, in 2022, un cunoscut a inmatriculat o masina cu aceleasi acte, nici el nu a avut stampila remtii de la vanzator.
Am nevoie de baza legala sa ii arat vanzatorului ca este vina lui si sa gasim o rezolvare!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate