Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3547
catalintenea

catalintenea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2018
Buna ziua,

Acum 2 saptamani tata mi-a vandut masina (pe gratis - nu era pe numele lui ci al concubinei ceea ce nu conteaza neaparat cred)
Masina are placute si e inmatriculata pe Valcea - vreau sa o inscriu pe numele meu - domiciuliu Bucuresti.
Are ITP si RCA si toate actele in regula facute recent.

Intrebarea mea este - o pot inmatricula in cat timp de la vanzare?
RCA-ul platit deja de catre el pe 6 luni mai este valabil sau trebuie neaparat facut pe numele meu?
Pot sa tin acele placute sau trebuie sa le schimb pe Bucuresti? Daca pot sa le tin as scuti bani/timp/RCA?
Daca ati putea sa imi spuneti pasii si unde ar trebui sa merg prima oara pentru a nu fi plimbat la 15000 de ghisee ci doar cateva gen sa merg la sigur.
Alta intrebare - Eu nu am carnet inca. Trebuie sa merg cu masina personal undeva sau doar cu actele (trebuie si placutele?)

Va multumesc frumos,
Catalin

#3548
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
o inmatriculezi cand vrei, sau mai bine zis cand gasesti liber la inmatriculari, daca e cu programare.
masina nu iti trebuie nicaieri, doar plimbi hartii.
in ziua inmatricularii trebuie rca pe numele tau. dar el poate recupera banii pe rca ramas nefolosit.
numere primesti de bucuresti.
cati ani ai? esti cumva tanar? ti-ai pus cumva problema cat costa un rca pe tine, plus ca e pe bucuresti?

#3549
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
In Cluj trebuie programare si pentru numere rosii ?

#3550
cipriiacob

cipriiacob

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2017
Buna ziua,

tocmai am cumparat un autoturism, am facut actele de instrainare-dobandire, am fost la finante si contractul este vizat. Abia ulterior am vazut ceea ce poate fi o mare greseala: Propietarul din cartea de identitate a vehiculului este o societate comerciala. In actul de vanzare cumparare, cel care instraineaza este o persoana fizica (este firma lui). L-am sunat pe tip si a zis ca nu ar trebui sa fie probleme.

Intrebarea este, va trebui sa refac actele sau chiar este inregula? Eu ma tem ca nu o sa pot sa inmatriculez masina si raman cu paguba/va trebui sa ma plimb iar dupa proprietar sa refacem actele.

Contractul este model 2016 ITL 054 si apare mentiunea "in calitate de actionar unic/asociat/administrator/imputernicit..." dar nu este trecut nici un CIF sau altceva (doar cnp si celelalte date ale proprietarului).
Multumesc!

Edited by cipriiacob, 04 December 2018 - 22:17.


#3551
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
Firma obligatoriu emite factura.

#3552
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Buna ziua,
As dori sa stiu daca se poate sa imputernicesc printr-o procura la notar pe un prieten din alt judet pentru a face contractul de v-c in numele meu, pentru a cumpara o masina inscrisa in Ro, pe care mai apoi eu sa o inmatriculez pe numele meu. Ca si acte, in afara de certificatul fiscal al vanzatorului, cartea masinii, talonul, contractul de v-c mai trebuie sa primesc si altceva pentru a putea inmatricula masina? Mi-ar fi mult mai usor daca m-ar putea ajuta prietenul, fiindca pot ajunge doar in weekend,dar atunci nu putem face actele.
Multumesc!

Edited by gabriel1989, 05 December 2018 - 13:21.


#3553
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 cipriiacob, on 04 decembrie 2018 - 21:54, said:

Intrebarea este, va trebui sa refac actele sau chiar este inregula? Eu ma tem ca nu o sa pot sa inmatriculez masina si raman cu paguba/va trebui sa ma plimb iar dupa proprietar sa refacem actele.
Contractul este model 2016 ITL 054 si apare mentiunea "in calitate de actionar unic/asociat/administrator/imputernicit..." dar nu este trecut nici un CIF sau altceva (doar cnp si celelalte date ale proprietarului).
Multumesc!
SI eu am cumparat masina anterioara de la o firma (pe care aveam leasing): obligatoriu cu FF de la firma, datele firmei, stampila de scoatere din registru la taxe locale si cu administratorul trecut ca reprezentant. Obligatoriu refaceti actele, altfel vei fi refuzat la inmatriculare.

 gabriel1989, on 05 decembrie 2018 - 13:14, said:

Ca si acte, in afara de certificatul fiscal al vanzatorului, cartea masinii, talonul, contractul de v-c mai trebuie sa primesc si altceva pentru a putea inmatricula masina? Mi-ar fi mult mai usor daca m-ar putea ajuta prietenul, fiindca pot ajunge doar in weekend,dar atunci nu putem face actele.
Multumesc!
Am vandut masina de mai sus vara aceasta si nu iti trebuie alte acte in afara de cele mentionate de tine. Poti face si procura pe numele prietenului, de care ai mentionat. Pe contractul tip (fisa tip de la inmatriculari), mai este nevoie de stampila de la taxele locale al vanzatorului (de fapt, dovada de radiere).

Edited by lsniculescu, 05 December 2018 - 16:18.


#3554
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cat mai sunt taxele la RAR?Cumparare masina din alt judet,este deja inmatriculata RO,are ITP inca 5 luni,doar ca o trec dintr-un judet in altul.

#3555
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Daca e deja inmatriculata in ro nu mai trebuie trecut pe la RAR

#3556
cipriiacob

cipriiacob

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2017

 lsniculescu, on 05 decembrie 2018 - 16:18, said:

SI eu am cumparat masina anterioara de la o firma (pe care aveam leasing): obligatoriu cu FF de la firma, datele firmei, stampila de scoatere din registru la taxe locale si cu administratorul trecut ca reprezentant. Obligatoriu refaceti actele, altfel vei fi refuzat la inmatriculare.


Aparent e si mai nasoala treaba: firma nu era a lui, el fiind doar unul din cine stie cati intermediari, nici unul trecut pe CIV. Cum trebuie sa procedez acum pentru inmatriculare? De la brokeri de asigurari care se ocupa si cu acte pt inmatriculare mi s-a spus ca am nevoie de toate actele de vanzare-cumparare, incepand de la firma pana la mine (si ca sa vezi, firma a fost inchisa de vreo doi ani). Asta pentru judetul Cluj. Cei din judetul Alba sustin ca ei au nevoie doar de ultimul contract de vanzare-cumparare, stampilat de primarie (asta pentru a fi inmatriculata in jud. Alba, de o persoana care locuieste in jud. Alba).


In ce m-am bagat...

#3557
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
1. circuli cu ea asa.
2. cauti firma, sa-ti dea copie dupa fiscalul de atunci. se elibereaza copie la primarie, nu e problema. fiscalul a existat, altfel nu putea ajunge la asta la fiscal. cu ce acte ai, te pot ajuta la acte auto, daca's pe meserie, scotand/bagand/ contracte, sa iasa sirul.
3. daca la alba te primeste asa, inmatriculeaza acolo, apoi cumpara de la ala din alba.

#3558
cipriiacob

cipriiacob

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.10.2017
Multumesc de raspuns, o sa ma asigur de treaba cu inmatricularea in Alba, iar daca nu, voi incerca sa fac rost de toate contractele de vanzare cu fiscal, cu tot. Dar am o intrebare, pot eu sa merg la primarie si sa cer actele respective sau trebuie sa mearga cumparatorul sau vanzatorul de la acea vreme? Banuiesc ca nu-mi dau aia copii asa, pe ochi frumosi.

#3559
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
teoretic nu, practic depinde de functionar, de primarie.... la o primarie mai mica ai sanse mai mari sa dai de cineva care intelege situatia.
ca fapt divers, pentru a scoate fiscal, o firma poate trimite pe oricine....

#3560
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salut, mai este în vigoare termenul de 30 de zile de la dobândire pentru înmatriculare? Am citit undeva ca s-a prelungit la 90,dar nu sunt sigur de informație.

#3561
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
La impozit inca este termenul de 30 zile(mi-am luat amenda pt faptul asta acum o luna), iar la politie e de 90 zile

#3562
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Ok. Mulțumesc. Merg mâine la primărie și la sf lui ianuarie la politie(atunci am găsit loc la programarea online).

#3563
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Muf, on 09 decembrie 2018 - 12:26, said:

Daca e deja inmatriculata in ro nu mai trebuie trecut pe la RAR
Esti sigur?

#3564
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
100%, tocmai am trecut prin asta, scrie si pe primul post.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate