Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2971
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Nu mai ai nicio treaba cu RAR-ul. Faci contract de vanzare cumparare intre tine si parintele pe care se va inmatricula si asta e.

#2972
hashul33

hashul33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 12.02.2008
Salutare! ma ajutati va rog cu urmatoarea situatie?
vreau sa cumpar un auto SH din Elvetia si as vrea sa stiu:
- in cazul in care cumpar auto de la o persoana fizica din elvetia se mai pune problema de plata a vreunui TVA cand ajung in tara?
- in cazul in care cumpar auto de la o persoana juridica (dealer auto) din elvetia, acesta va face factura cu TVA-ul din Elvetia. Platesc TVA si in Romania?
- din cate m-am documentat, exista un acord in Elvetia ca tara non-EU si EU pe baza caruia bunurile cumparate din Elvetia nu sunt supuse platii taxelor vamale. in cazul masinilor SH exista un certificat EUR1 care atesta provenienta bunului respectiv dintr-o tara europeana. Cine emite acel document EUR1 pe baza caruia NU mai platesc taxe vamale la venirea in tara?
Daca ma puteti ajuta si cu niste link-uri, site-uri care specifica clar aceste lucruri, v-as fi foarte recunoscator.
Multumesc tuturor pentru orice fel de sfat.
In cazul in care conteaza masina vizata este o Honda Civic din 2007 sau 2010 (inca nu m-am horarat) in valoare de 7000CHF (pe aceasta o vinde o persoana fizica) si respectiv 8000CHF + TVA (o firma).

#2973
gabibur

gabibur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 26.03.2007
Buna ziua, am un autoturism cumparat de la o firma care are ca domeniu de activitate "vanzarea de masini" trecut in certificatul de inregistrare fiscala. Imi mai trebuie certificat fiscal de la firma respectiva pentru a putea inmatricula masina ? De la taxe si impozite mi-au spus ca da, firma spune ca nu !!! Ma poate ajuta cineva cu o baza legala !!!

#2974
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Daca este cineva interesat.
Am fost azi la Pipera sa depun actele pentru inmatriculare la Ilfov, am facut programare online inainte, totul a mers perfect, m-am prezentat la ora de pe hartie, doamna de acolo a verificat actele, si mi-au spus sa vin luni pentru nr si talon. In schimb erau persoane venite de la ora 5 dimineata sa stea la rand, cu bon de ordine la un alt ghiseu.

#2975
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Salut,

Daca obtin de la vanzatorul unei masini doar certificatul fiscal eliberat de primaria la care el apartine este suficient pentru a transcrie o masina pe numele meu?
Mai trebuie ca CV sa fie vizat cum ca vanzatorul nu are debite?

#2976
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
Foloseste contractul standard.
El il trece pe la fisc dupa care tu pe la fisc si pe urma la inmatriculari.

#2977
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ca fiscalul ala trebuie sa ajunga original la inmatriculari. e posibil ca primaria ta sa nu accepte o copie simpla, sa vrea tot original, asa ca le faci si le dai o copie legalizata.

#2978
Cristibnc

Cristibnc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2017
Salutare la toata lumea ,am cumparat o masina din germania adus cu trailarul ,am briful mare si cel mic in schimb am pierdu nici nu stiu ce am facut cu actul de vanzare cumparare ,acum problema e ce pot face sal inmatriculez in romania,

#2979
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Teoretic nu poți înmatricula mașina pentru că fără contractul ăla nu ești proprietarul ei.

#2980
Cristibnc

Cristibnc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2017
Si acum trebuie sa merg inapoi in germania? Sau pot complecta aici un act de vanzare cumparare ,am formular si datele proprietarului

#2981
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Normal, este fals in acte, asa procedeaza samsarii care aduc masini din germania, il pun pe cumparator sa faca un cvc in fals direct cu neamtul, iar samsarul a scapat, nu mai apare pe documente, si cu acest act fals, multi isi inmatriculeaza masina. Asa procedeaza azi peste 80% din samsari.

#2982
Cristibnc

Cristibnc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2017
Nu nu doamne feri,complectez acctele aici si trimit prin posta ptr.semnat

#2983
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Nu este treaba noastra cum faci cu actele, dar ti-am spus ca din pacate, multi romani se lasa pacaliti de samsari, sa faca acte in fals, direct cu neamtul, si isi inscriu masina asa fara probleme, nu ii verifica nimeni. Nu incurajez aceasta metoda, dar cum am mai spus, peste 80% asa isi vand masinile, ma refer de samsari, si nu au fost probleme, fraier romanul care accepta asa ceva, daca masina este furata ori altceva, el raspunde direct, samsarul nu apare pe acte :D

#2984
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Dacă iau o mașină din ro care este înmatriculată în ro, mai este nevoie de mers la RAR? Din ce citesc pe aici pe forum înțeleg că nu, totuși pe https://www.acteinma...auto-constanta/ la rubrica ”înmatriculare vehicul second hand înmatriculat în RO” la acte necesare înmatriculării apare și Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român. Ce-i cu certificatul ăsta ?

#2985
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Era mai demult obligativitatea dobandirii acelui act de autenticitate ( verifica rar-ul daca corespund seriile de pe caroserie si motor cu ce era scris in acte ) . S-A SCOS  de vreo 2 ani deja ....

Edited by Baxon, 17 July 2017 - 06:39.


#2986
pahwoon

pahwoon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2011
Salut. Taxa pentru certificatul de înmatriculare  (37 lei) o pot plăti direct polițistului care îmi ia dosarul? București.

Mulțumesc :D

#2987
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
In Oradea cei 37 Lei se platesc la politist.
Cererea de inmatriculare se completeaza de mana sau se face la un birou care face astfel de acte?

#2988
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Iti ofera la inmatriculari o cerere pe care trebuie sa o completezi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate