Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2953
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011

 Maverickk, on 27 iunie 2017 - 14:42, said:

nu se mai "scoate fiscal"
contractul in sine trebuie sa primeasca stampila de la primarie precum ca vanzatorul nu are datorii

Atenție aici, ce spune colegul, o să intăresc si eu asta, pentru că o să mai intrebați cunoștințe/prieteni si unii o să vă zăpăcească de cap, am pățit si eu asta, cumnatul meu insista cu ,,fiscalul ", nu știa că este schimbată legea.

Se pune stampila pe contract si tine loc de fiscal.

L.E. Colegul a spus ,,primărie ", poate din graba, eu am fost la circa financiara, cu vinzatorul.

Edited by crisstonne, 28 June 2017 - 13:38.


#2954
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,180
  • Înscris: 16.02.2008
Fisa de inmatriculare trebuie stampilata si la vanzare si la luare in evidenta pt noul proprietar, apoi la militie cu ea !

Edited by gry2000, 30 June 2017 - 15:33.


#2955
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Fisa de inmatriculare trebuie neaparat batuta la masina? ori merge si scrisa de mana de catre vanzator?

#2956
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011

 Fantasy89, on 02 iulie 2017 - 08:17, said:

Fisa de inmatriculare trebuie neaparat batuta la masina? ori merge si scrisa de mana de catre vanzator?

De mina.

#2957
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Multumesc, mai am o intrebare, legata de talon. Masina a  fost adusa din italia, cu platforma, iar in bulgaria au fost scoase nr provizorii. El a facut rarul la masina si luni deschide rol la primarie cu masina, si tot atunci o vinde catre mine. Masina neavand nr de romania,nici macar rosii, mai este nevoie de pasul acesta?Ma gandesc ca el are talon de italia, nu de Romania.
certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul – original)

#2958
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Salut,

O sa dau cateva informații proaspete. Săptămâna trecută am fost la Pipera pentru numere rosii. Nu e coadă, eu am fost pe la ora 9 si nu erau toate ghișeele ocupate. Atenție, RCA trebuie valabil din ziua respectiva. Toate taxele se plătesc la ghișeul lor.
Programare Rar online la Voluntari ..cam cu o luna in urma. Am ajuns cu jumătate de ora mai devreme.Timp de așteptare aproximativ 2 ore pana ai toate actele in mana (Carte + certificat de autenticitate). Toate taxele se plătesc la ghișeul lor.


Acum întreb si eu: la Pipera Dprciv in cat timp de la depunerea actelor îți dau talon+ numere?
Daca nu ai programare..e vreo șansă sa prinzi sa depui actele daca te duci dimineața?

O zi buna!

Edited by caesar_sw, 03 July 2017 - 11:37.


#2959
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011

 caesar_sw, on 03 iulie 2017 - 11:35, said:

Salut,
1.Acum întreb si eu: la Pipera Dprciv in cat timp de la depunerea actelor îți dau talon+ numere?
2.Daca nu ai programare..e vreo șansă sa prinzi sa depui actele daca te duci dimineața?

O zi buna!

1. 24 sau 48 ore.
2. Da, cu bon de ordine de la automat.

#2960
dany_taticu

dany_taticu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.04.2007
Pentru cei din judetul Olt,s-a mai deschis un ghiseu ,pentru programari online. Eu aveam programare pe 10-11-2017,azi am facut programare la noul ghiseu pe
26-07-2017..
Fisa de inmatriculare mai trebuie sau nu,am vorbit cu cineva care se ocupa de dosare si a zis ca nu mai este nevoie
Pentru o masina luata din germania ,daca vreau sa o scot numere rosii ,am nevoie si de numerele nemtesti? Nu de alta dar le-am trimis proprietarului.Numerele erau valabile pana in 2018 ..
Multumesc


#2961
gionik

gionik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2007
Salutare tuturor.
As avea nevoie de un sfat, si anume: am o masina la vanzare pt care am o persoana interesata, doar ca este din Republica Moldova. Masina pe care o vand nu mai are ITP / RCA valabil. Avand in vedere ca Moldova nu este un UE, as vrea sa va rog sa imi spuneti daca cumva la vanzare trebuie sa urmaresc alti pasi fata de o vanzare catre un cetatean roman?
Va multumesc

#2962
The JiM

The JiM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.11.2005
salut,
doresc sa cumpar o masina si nu stiu daca actele sunt in regula... deci:
- masina este adusa din Belgia (are 1 placuta de Belgia si acte de Belgia);
- a fost cumparata de o firma din Bulgaria -> exista o factura de la o firma din Belgia catre o firma din Bulgaria;
- a fost apoi cumparata de o pers fizica din Romania -> exista o factura de la firma din Bulgaria catre persoana fizica din Romania;
- a fost din nou vanduta catre o pers fizica din Bulgaria -> exista un contract de vanzare-cumparare intre pf Ro si pf bulgara;
- acum eu ar trebui sa o cumpar de la Bulgar, cu contract de vanzare-cumparare.

Este ok toata insiruirea asta? Romanul nu i-a dat fiscal Bulgarului, iar Bulgarul nu are cum sa-mi dea mie fiscal. Contractul dintre ei este facut la o ghereta de acte auto. Nu are stampila de la circa financiara.
Din cate am inteles eu as mai avea de facut RAR-ul, de luat masina in evidenta la impozit si de inmatriculat masina pe numele meu la Politie. La ANAF nu se mai trece.
Pot avea probleme la circa mea financiara sau la Politie?

- masina nu are carte RAR de Romania
- masina inca are nr rosii de Romania, scoase de prima pf Ro.

#2963
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Daca masina are numere rosii scoase de PF din RO, iti trebuie fiscal de la respectivul si faceti contract direct intre voi, sarindu-l pe bulgar din ecuatie. La ANAF tot ai de mers pentru ca trebuie sa obtii hartia care atesta ca ai sau nu de plata TVA catre statul roman.

#2964
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
trebuie trecut pretul exact pe contractul de v-c? Implica ceva daca pretul este mai mare de 50000 ron (plafonul maxim de plati cash intre persoane fizice) ?
intreb asta deoarece vreau sa cumpar o masina care are pretul peste 50000 ron dar cel de la firma de inmatriculari mi-a spus ca e mai bine sa trecem un pret mai mic deoarece ar fi probleme la financiar legat de acest aspect(plafonul maxim...)
sau nu conteaza la financiar treaba asta?

are dreptate societatea de inmatriculari sau pot trece linistit suma exacta?

Si inca o intrebare: daca vreau sa instrainez masina imediat dupa ce am cumparat-o (sa o trec pe numele unei rude)
pot face treaba asta fara sa o inmatriculez pe numele meu mai intai? Ce implica asta?

multumesc anticipat.

Edited by flp014, 07 July 2017 - 09:24.


#2965
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Teoretic daca pretul e de peste 50.000 lei plata trebuie sa se faca prin transfer bancar, lucru ce poate fi verificat de cei de la anaf. Ca verifica sau nu, ramane de vazut. De cele mai multe ori la tranzactiile intre persoane fizice, se trece un pret de pana in 50.000 lei pe contract.
Daca vrei sa instrainezi masina, atunci de ce nu faci direct contractul de v-c intre vanzator si ruda pe care doresti sa o inmatriculezi? Daca faci contractul de v-c intre vanzator si tine, apoi vei avea nevoie de un alt contract intre tine si ruda.

Edited by vedat_pasha, 07 July 2017 - 12:44.


#2966
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
Multumesc. Am trecut suma reala, voi vedea ce se intampla. Nu pot face direct pe ruda pentru ca nu este in tara acum. Voi face un alt contract de v-c evident cand o sa revina, sper pana in cele 30 de zile.

Multumesc. Am trecut suma reala, voi vedea ce se intampla. Nu pot face direct pe ruda pentru ca nu este in tara acum. Voi face un alt contract de v-c evident cand o sa revina, sper pana in cele 30 de zile.

#2967
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Am facut programare online pentru saptamana viitoare, sa ma prezint la Ilfov sa inscriu masina, se tine cont de aceasta  programare? Este un ghiseu separat fata de ceilalti? Any tips? Multumesc.

#2968
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,687
  • Înscris: 13.01.2011
Încă un aspect, poate ii ajuta pe cei din București, aspect inedit, pentru cei care cumpără mașină la mina 2 si ii montează GPL dar fac si ITP în același timp, cine nu dorește să meargă în Voluntari poate să se programeze în Calea Grivitei, doar în acest caz, caz special acceptat, altfel te trimit la Voluntari fără discuție.

Nu discut variantele cu pilele :D

 Fantasy89, on 07 iulie 2017 - 18:18, said:

Am facut programare online pentru saptamana viitoare, sa ma prezint la Ilfov sa inscriu masina, se tine cont de aceasta  programare? Este un ghiseu separat fata de ceilalti? Any tips? Multumesc.

Programarea online este programare, nu se joaca nimeni cu așa ceva, poate să fie controlată.

#2969
zeppel

zeppel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2008
Buna seara

Mă poate lămuri cineva referitor la ce acte sunt necesare la cumpărarea unei mașini cu  numere roșii?

Mulțumesc!

#2970
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 22.06.2007
Buna seara.
Vin si eu  cu o nelamurire daca puteti sa ma ajutati.

Recent am adus o masina din germania cu numere rosii.Actele fiind facute pe numele meu.
Dupa expirarea numerelor rosii am fost la politie sa inscriu masina cu numere rosii de romania.Actele fiind facute pe numele meu.
In cele 30 de zile de valabilitate a numerelor am avut programare la rar pentru civ.
A iesit totul ok.Actele la fel fiind facute pe numele meu.

Acum dupa ce mi-au expirat numerele rosii doresc sa incriu masina cu numere definitive,dar as dori sa o fac pe numele unuia dintre parinti.
Vreau sa fac un contract de vanzare cumparare cu unul dintre parinti.
Programarea pentru numere definitive este peste o saptamana.

Intrebarea mea este urmatoarea:dupa ce "vand" masina pe numele unuia dintre parinti mai trebuie facuta vreo vizita la rar pana la inmatricularea definitiva ?


Multumesc.

Edited by laury, 09 July 2017 - 20:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate