Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2377
archaeus

archaeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2006
Nu taxa de mediu, taxa de inmatriculare de 60 d elei.

#2378
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Buna seara,

In Bucuresti certificatul fiscal se elibereaza pe loc?
Proprietarul autoturismului pe care vreau sa-l cumpar mi-a spus ca fiscalul mi-l poate da in cateva zile, mi se pare putin suspect.

#2379
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Se eliberează pe loc in caz ca nu are datorii.

#2380
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Nu se elibereaza pe loc, dureaza cateva ore bune si daca ajungi mai tarziu ti-l da a doua zi.

#2381
archaeus

archaeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2006
Azi, 28.07, am stat la coada de la.ora 10 pana la ora 15 cand am reusit sa depun dosarul. Certificatul abia marti iese, nicidecum in 3 ore.
E jale in perioada asta.

#2382
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 dragosDRG, on 28 iulie 2016 - 13:37, said:

Nu se elibereaza pe loc, dureaza cateva ore bune si daca ajungi mai tarziu ti-l da a doua zi.

Probabil că asta depinde și de numărul de solicitări. Eu am cumpărat mașina de la un nene care locuia într-o comună și la primărie i-au dat certificatul fiscal pe loc, că era singurul solicitant din ziua respectivă.

#2383
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Ma refeream la Bucuresti eu.

#2384
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Salut,

Imi puteti spune daca proprietarul a platit timbrul de mediu la achizitia masinii in 2009 si nu a recuperat banii, la vanzarea masinii noul proprietar trebuie sa plateasca noul timbru de mediu la ANAF?

Merci

#2385
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Nu!

#2386
eduard_valentin

eduard_valentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2016

 scheffe, on 22 iulie 2016 - 12:14, said:

-formular completat. formularu il gasesti la militie pipera.
-cartea de identitate al masinei, original si copie.
-factura sau o dovada ca ai platit masina si ca e a ta, original si copie. eu de exemplu am luat masina de la dealer autorizat. in cazu meu am prezintat factura original si copie.
-buletin, original si copie.
-decizia de timbru de mediu, original si copie.
-dovada ca ai platit timbru de mediu, original si copie.
-rca valabil minim 6 luni (nu mai tin minte daca trebuie si copie pe rca). pentru orice eventualitate fa o copie cu rca.
-fisa de inmatriculare stampilat de fisc.
-dovada ca ai platit taxa de inmatriculare (60 lei).
-dovada ca ai platit certificatu de inmatriculare (37).

daca vrei numere preferentiale platesti 85 de lei direct la ghiseu.

toata lumea e bine venita sa ma corecteze daca am mai uitat ceva.

Salut. Dovada ca nu s-a recuperat taxa trebuie ? eu am vazut pe prefectura Bucuresti ca ori aduci dovada achitarii timbrului de mediu si decizia de calcul ori aduci dovada că proprietarului plătitor al taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduală. Dar nu sunt sigur.

Ideea e ca bulangiul care mi-a vandut masina a adus-o in 2015 in Romania , a platit taxa dar mi-a dat dovada aia si decizia doar in copie ca vezi doamne nu mai gaseste originalele. Astia de la ANAF au zis ca imi scot dovada ca nu s-a recuperat taxa in 10 zile. Nu stiu daca e suficient si daca pot eu sa scot si dovada platii aluia de dinainte in original.

Edited by eduard_valentin, 01 August 2016 - 12:19.


#2387
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
dovada achitarii se depune doar in cazul in care o platesti tu..
in cazul tau, cu masina deja inmatriculata, nu ai decat varianta sa astepti hartia de la anaf...

Edited by bossake, 01 August 2016 - 12:39.


#2388
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 06.05.2013
Salut, este obligatoriu sa mergi la RAR cu masina pe care ai cumparat-o pentru autentificare? Masina are deja facut RAR-ul din momentul inmatricularii.

#2389
eduard_valentin

eduard_valentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2016

 alinaggg, on 01 august 2016 - 13:07, said:

Salut, este obligatoriu sa mergi la RAR cu masina pe care ai cumparat-o pentru autentificare? Masina are deja facut RAR-ul din momentul inmatricularii.

Nu se mai face autentificarea. Am vorbit si la telefon si personal la informatii la DRPCIV

#2390
eduard_valentin

eduard_valentin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2016

 bossake, on 01 august 2016 - 12:39, said:

dovada achitarii se depune doar in cazul in care o platesti tu..
in cazul tau, cu masina deja inmatriculata, nu ai decat varianta sa astepti hartia de la anaf...

Vreo varianta de scos mai rapid hartia de la anaf exista ? Taxa de urgenta sau ceva ?

#2391
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
da, se numeste spaga :))
ai putea sa vorbesti cu oamenii de acolo si exista o sansa sa te ajute (pentru nimic,  nu neaparat ptr bani).

in orase mai mici cu o mica relatie se obtine .. pe loc hartia aia

#2392
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 17.11.2013
Am fost eu azi la inmatriculare in Bucuresti la 12:30. Am avut cam 25 de persoane in fata la 2 ghisee si am stat cam 2 ore si jumatate. Neplacuta experienta. Cireasa de pe tort sau mai bine zis bomboana de pe coliva sunt cei care isi aduc copiii cu ei si nu ii supravegheaza, nu nimic. Pe langa certurile adultilor ca ala s-a bagat in fata si mai stiu eu ce, mai
trebuie sa suporti tipetele, plansetele si imbrancelile copiilor cand fug si dau peste tine. Daca se plictisesc aia mari, de aia mici ce sa mai zic.

Actele depuse azi (4 august 2016) se elibereaza abia miercuri. Adica dureaza 6 zile. In 2011 le faceau pe loc. Si asta in Decembrie cand era isteria aia cu taxa introdusa la masinile deja inmatriculate din 2012.

Edited by florin1008, 04 August 2016 - 16:27.


#2393
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Vesnica problema la noi, coada! E greu tare sa bage niste bonuri de ordine, oare?

#2394
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,700
  • Înscris: 22.11.2007
nu prea inteleg de ce s-a zapacit asa treaba in timp ce anii trecuti se dadeau in aceeasi zi actele + numerele  si nu era coada aproape deloc (vb de Bucuresti - Ilfov).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate