Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1945
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 arab, on 16 octombrie 2015 - 09:16, said:

Dupa vanzare, daca ma duc la inmatriculari, sa intreb daca masina si-a schimbat deja numarul, primesc oare un raspuns direct?

Dupa 30 de zile te poti duce la DRPCIV si completezi un act in care specifici ca masina a fost instrainata, nu mai ai pb nici cu amenzi si nici cu altceva, masina va aparea in baza de date ca instrainata, ba mai mult iti recupereaza si numerele daca cumparatorul se face ca ploua.

Edited by ionutMembruAnonimut, 26 October 2015 - 17:52.


#1946
Clau_B

Clau_B

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.09.2014
Salutare. Vreau sa imi iau o masina SH. Cel de la care o iau zice ca pot circula cu asigurarea lui pana la sfarsitul anului (cand si expira), si ca imi da certificaul de inmatriculare in original si cartea masinii in original.  In cazul asta, ar trebui sa cer fisa fiscala si radierea fiscala la sfarsitul anului(si sa platesc eu eventuale amenzi pana atunci), sau sa le cer acum si sa o iau in evidenta pe numele meu (mai e valabila asigurarea in felul asta? ). Sau cel mai bine ar fi sa nu ma complic si sa o iau inscriu direct fiscal pe numele meu ? Multumesc anticipat

Edited by Clau_B, 26 October 2015 - 20:07.


#1947
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merită să te complici pentru mai puțin de 2 luni de RCA.

#1948
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
O iei acum in evidenta. Asigurarea e valabila în continuare.

#1949
vladsianu

vladsianu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.04.2011
Salut fratilor. Am cumparat o masina de la x din tara,si am facut seara un contract de v-c nu chiar foarte oficial si nu tiparit la masina,si mi-a trecut si pe talon instrainat catre numele meu data 27.10.2015..Apoi dupa 3 zile mi-a trimis si fiscalul si fisa de inmatriculare,dar si un contrat de v-c batut la masina si scris ca la carte  ca chipului nu putea scoate de la fiscal decat in ziua semnarii contractului,dar cu data de 30.10.2015. Stiti cumva daca e vreo problema daca pe talon la rubrica instrainat catre "mine" apare data 27.10.2015,iar pe noul c-v apare masina vanduta pe 30.10.2014 tot pe numele meu? Mersi anticipat :D

#1950
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
nu e nici o problema.

#1951
apolis21

apolis21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2015
Buna seara...Acum 2 luni am cumparat o masina de la un tip din timisoara, el a adus o din germania si are contract cu neamtul si nr rosii la ea...eu am luat o si i am mai scos un rand de nr rosii. Intrebarea mea: Se poate sa fac eu alt contract cu neamtul, in care sa fiu trecut direct eu, si asa ma gandesc ca n as mai avea nevoie de fiscal de la respectivul, plus ca masina a fost adusa pe platforma si are in brief si carte trecut neamtul...

#1952
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
Da,  dar acel contract îl vei folosi doar la primărie. La politie merci cu contractele normale, nu îl mai scoți pe ăla.

#1953
apolis21

apolis21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2015
deci nu pot sa l scot din schema pe cel din timisoara...

#1954
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003
Ar trebui actualizat primul post - din 1. sept. se plateste taxa pentru timbrul de mediu si pentru Euro 6 (57€ / ~251 RON la autovehiculele pe benzina de ex.): https://static.anaf....mbru_2015.html

Edited by tudor_turcu, 01 November 2015 - 19:50.


#1955
apolis21

apolis21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.11.2015
Dar de unde pot afla cei de la politie ca a mai fost un intermediar intre neamt si mine...din moment ce eu il scot pe intermediar din schema si fac un nou contract direct neamt-eu...stiu ca nu e foarte legal...dar daca nu imi da fiscalul....ce pot sa fac...

#1956
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
pai ai zis ca ala a scos numere rosii, cum de unde sa afle politia???

la tine la inmatriculare se cere fiscal de la toti intermediarii, la masinile aduse, sau se cere numai fisa stampilata a celui care inmatriculeaza?

#1957
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Salut.. Acum o luna mi am vandut masina pe care am si radiat o fiscal de la primarie (pt a  nu avea surprize). Dupa cum stiti unii..noile taloane nu mai au rubrica "instrainat catre.."unde se trece noul proprietar. El circula in continuare cu numerele mele si pe rca ul meu.. pt ca nu a vrut deocamdata omu sa o inmatriculeze. In cazul in care, in toata aceasta perioada el loveste pe cineva.. voi fi eu taxata pe viitor la asigurare?

Apolis.. la anaf iti da lista cu toti proprietarii masinii daca intrebi

Vladsianu in termen de 30 zile esti obligat sa o inregistrezi pe numele tau daca in talon te a trecut la "instrainat catre", iti spun asta ca pe viitor sa nu intampini probleme

#1958
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
cum sa nu aiba rubrica aia? orice talon o are.
nu, nu vei fi taxata la o asigurare noua, clasa bonus/malus, este pe combinatia cnp/serie de sasiu.
va creste asigurarea strict la masina aia, daca va mai face asigurare pe numele tau.

#1959
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,298
  • Înscris: 13.03.2015

 slai, on 02 noiembrie 2015 - 17:32, said:

cum sa nu aiba rubrica aia? orice talon o are.
...

Confirm, este pe pgina unde se explica legenda din talon (eu il am eliberat din martie a.c.)

#1960
redtigerred

redtigerred

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2015
Salutare, acum o saptamana tatal meu a venit in vizita in Ro si pe drum s-a oprit in Germania si mi-a cumparat o masina(la cererea mea) a stat in tara doar o zi si, evident, toate actele masinii sunt pe numele lui.

Intrebarea mea e...pot sa inmatriculez acum masina pe numele meu? Am nevoie de actele lui cumva? El locuieste tocmai in Anglia, deci sa se prezinte aici nu prea are cum si nu stiu sincer cum sa fac. Pe acte e trecut el cu adresa de Romania(dar buletinul sau e expirat). Cum pot face sa o inmatriculez pe numele meu cat mai usor?

#1961
bgs11

bgs11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 28.11.2014
Faci si tu un contract de v-c .. doar ai datele lui. Daca ai sub 30 mai bine o lasi sa o inmatriculeze el .. o sa platesti undeva la 2200lei pe an rca

#1962
redtigerred

redtigerred

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.11.2015

 bgs11, on 03 noiembrie 2015 - 11:44, said:

Faci si tu un contract de v-c .. doar ai datele lui. Daca ai sub 30 mai bine o lasi sa o inmatriculeze el .. o sa platesti undeva la 2200lei pe an rca
Nu pot lasa masina pe numele lui, nu locuieste aici. Pana la urma am luat un doc de pe net de vanzare cumparare direct intre mine si proprietarul din germania, nici nu le-a pasat cine e trecut pe brief-urile masinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate