Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Noua lege de acces in paduri

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajabac, pe 20 aprilie 2024 - 09:40, a scris:

Asta imi aduce aminte de amuzantii care zic ca daca nu iti convine traitul in societate, te muti in padure.

Iar intrebarea legitima era invariabil: in padurea cui?

Romania, daca ar vrea sa evolueze de la stadiul de bananiera, ar putea sa transforme padurile de stat in parcuri nationale. Si sa mai cumpere paduri ca sa largeasca aceste parcuri nationale. Nu sa lase toti popii si interlopii sa exploateze fond forestier si sa-l transforme in parcele de dezvoltari imobiliare.

Da, eu zic ca e bine sa se interzica accesul in paduri. Romanii chiar merita asta.

Foarte bine punctat! Posted image

Edited by xmanyacs77, 20 April 2024 - 16:36.


#38
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 20 aprilie 2024 - 14:50, a scris:

Cică drepturile cetățenilor la a se plimba prin pădurile altora dupe 10 ore de munca impozitată cu 75% și mâncare din insecte și locuit în casă la 18 grade fara apa calda.
De fapt cine naiba se mai plimba decât unii privilegiați care nu muncesc decât 2 ore pe zi de au timp sa umble hai hui prin coclauri.
Legea prevede niste restrangeri in privinta dreptului la societate. Chiar daca e padurea ta, nu poti sa tai copaci cum ai tu chef, trebuie sa permiti vanatorilor accesul pentru tras cu arma dupa animalele din zona si turistilor sa se plimbe pe traseele amenajate (drumuri forestiere, poteci).

#39
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013

Vizualizare mesajloren2, pe 20 aprilie 2024 - 14:11, a scris:

Cred ca e o lege ce sa fie folosita doar ca metoda de amenintare de catre politistii si jandarmii care tin de 6 cand se fura padurile de catre sefii lor.

Daca frecventati padurile o sa observati cum in UAT-ul unde e padurea sectia de politie e practic permanent inchisa, iar pe politisti ii vezi mereu la marginea padurii de paza in timp ce se aud drujbele in padure si se ies cu carute sau camioane de lemne. Si culmea tot pe tine in pantaloni scurti si tricou te iau la legitimari, doar ca sa te intimideze si ca sa stie pe cine sa caute sa abuzeze daca cumva apare pe internet o filmare cum se fura lemnul.

Daca te uiti si prin clipurile de pe youtube de la diversi activisti, politistii cand sunt chemati sunt mai preocupati sa il legitimeze pe cel ce anunta infractiunea/contraventia, timp in care se mai fac si nevazuti cei ce comit infractiunea/contraventia. E clar ca sunt mana in mana cu ei.

Eu am o ruda intr-o comuna din asta unde s-a facut ceva reportaj in care se vedea clar ca politistul era mana in mana cu baietii cu lemnul. Te-ai fi asteptat ca politistul sa fie dat afara macar de ochii lumii, dar ce sa vezi, in mai putin de un an de la respectivul reportaj acel politist a fost promovat de la politist de comuna izolata la politia municipiului unde a primit BMW masina de serviciu.

Ca la noi....la nimeni! Posted image

Edited by xmanyacs77, 20 April 2024 - 16:44.


#40
utbsj

utbsj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 13.04.2012
Timpenia asta de lege,numita pompos "Codul Silvic",are un defect major,nu face diferența între padurea proprietate privatã și pãdurea proprietatea statului,Daca tai un lemn nemarcat ,mã arata ãștia la știri cã sânt hot de lemne,deși am tãiat de pe hectarul meu de pãdure,cum dracu poți fi hot daca iei de pe proprietatea ta,plãtești impozit pentru pãdurea aia dar nu poți sã tai un lemn fara sa te plictisești la șmecheri de la Ocolul silvic.

#41
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Treaba asta nu cred ca o sa opreasca activisti aia care vaneaza hoti de lemne.
Ca fix la treaba asta m-am gandit cand am citit titlul.

#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

Vizualizare mesajWotan, pe 20 aprilie 2024 - 16:34, a scris:

N-ai inteles. Era vorba de dreptul la servitute. Despre asta
eu stiu destul de exact ce inseamna dreptul de servitute.
tu ai pus citatul din codul civil, eu te-am intrebat niste lucruri. daca raspunzi la ele e bine, daca nu, insemna ca nu are rost sa vorbim.

Citat

Legea prevede niste restrangeri in privinta dreptului la societate.
WTF?

Edited by strongsss, 20 April 2024 - 18:26.


#43
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,352
  • Înscris: 24.05.2010
Foarte frumos, nu vad ca nimeni sa aiba o problema cu asta. Romania are problema cu uber-ul... ca pentru s-a protestat.

#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajutbsj, pe 20 aprilie 2024 - 16:54, a scris:

Timpenia asta de lege,numita pompos "Codul Silvic",are un defect major,nu face diferența între padurea proprietate privată și pădurea proprietatea statului,Daca tai un lemn nemarcat ,mă arata ăștia la știri că sânt hot de lemne,deși am tăiat de pe hectarul meu de pădure,cum dracu poți fi hot daca iei de pe proprietatea ta,plătești impozit pentru pădurea aia dar nu poți să tai un lemn fara sa te plictisești la șmecheri de la Ocolul silvic.
Exista restrangeri la dreptul de proprietate. Rolul acestora e de a servi interesele generale ale comunitatii. Limitarea numarului de copaci taiati din padurea proprie, de exemplu, asigura ca nu vei despaduri suprafata respectiva complet si permite padurii sa se regenereze. De asemenea restrangerile asigura ca nu pleaca terenul defrisat peste drumul sau satul din vale.
Padure defrisata intr-o comuna deja distrusa de alunecarile de teren

Intr-o zona rezidentiala, un alt exemplu, poti sa ai surpriza ca ti se va cere sa respecti o anumita paleta de culori sau tip de acoperis pentru casa ta, chiar daca e proprietate personala...

Edited by Wotan, 20 April 2024 - 19:24.


#45
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,788
  • Înscris: 15.01.2017
80% din radacinile copacilor sunt crescute in primii 60 cm de pamant, o mica parte, in functie de specia copacului poate sa coboare pana la 2 metri.
Am vazut cu ochii mei un versant intreg, cu padure cu tot, alunecand pana in vale.

#46
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

Vizualizare mesajloren2, pe 20 aprilie 2024 - 14:11, a scris:

Cred ca e o lege ce sa fie folosita doar ca metoda de amenintare de catre politistii si jandarmii care tin de 6 cand se fura padurile de catre sefii lor.

Daca frecventati padurile o sa observati cum in UAT-ul unde e padurea sectia de politie e practic permanent inchisa, iar pe politisti ii vezi mereu la marginea padurii de paza in timp ce se aud drujbele in padure si se ies cu carute sau camioane de lemne. Si culmea tot pe tine in pantaloni scurti si tricou te iau la legitimari, doar ca sa te intimideze si ca sa stie pe cine sa caute sa abuzeze daca cumva apare pe internet o filmare cum se fura lemnul.

Daca te uiti si prin clipurile de pe youtube de la diversi activisti, politistii cand sunt chemati sunt mai preocupati sa il legitimeze pe cel ce anunta infractiunea/contraventia, timp in care se mai fac si nevazuti cei ce comit infractiunea/contraventia. E clar ca sunt mana in mana cu ei.

Eu am o ruda intr-o comuna din asta unde s-a facut ceva reportaj in care se vedea clar ca politistul era mana in mana cu baietii cu lemnul. Te-ai fi asteptat ca politistul sa fie dat afara macar de ochii lumii, dar ce sa vezi, in mai putin de un an de la respectivul reportaj acel politist a fost promovat de la politist de comuna izolata la politia municipiului unde a primit BMW masina de serviciu.

In speranta ca voi avea ocazia sa vad niste animale salbatice in mediul lor natural (una din pasiunile mele), in urma cu doi ani (aprox) m-am plimbat cu binoclul la gat pe un drum forestier dintr-o padure de la mine din judet (plimbare care, conform reglementarilor actuale ale Codului silvic este perfect legala - pedestru, pe un drum forestier). La intoarcere, pe singurul drum care asigura accesul rutier spre respectiva padure (si pe care trecea probabil cel mult o masina pe zi cu exceptia celor care apartineau satenilor, fiind vorba de o localitate limitrofa, situata pe un drum judetean care se si termina la urmatoarea localitate) m-a oprit politia si m-a intrebat cu ce treaba prin zona.
Cred ca orice alte explicatii sunt de prisos, asta legat si de afirmatiile de mai sus din postul citat.

#47
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 20 aprilie 2024 - 13:27, a scris:

Pai acolo e bine, mai culegi un știulete mai faci 2 pași.


Ursul e baza

Nu ar trebui sa existe dreptul la plimbare, așa vreau și eu să mă plimb prin curte pe la tine și prin locuința ta că e mult loc și am dreptul la plimbare, ce zici.

Plimbările alea prin păduri ar trebui făcute cu niste autorizații și eventual chiar taxe si asigurari, nu e vorba de hoinăreală sau haiducie.
Așa cum se fac întâlnirile automobilistice și de motociclism.

vânătorii sunt cu autorizație. Nu intra oricine cu praștia sa arunce dupe bufnite și veverițe

Și turiștii trebuie sa fie cu autorizare și cu un minim de pregătire și echipare. Daca ar fi așa nu ar mai fi atâtea accidente montane și cheltuieli cu ei.

Numai balarii ai scris mai sus.

Si ca sa fie mai usor de inteles subiectul, prevederile actuale ale Codului silvic permit accesul pedestru in orice tip de padure (publica sau privata) pe drumuri forestiere, pe trasee turistice sau poteci marcate.

Art. 54
(1) Accesul public pedestru in padure este permis pe raspunderea celui care intra in padure numai in zone amenajate, pe trasee si poteci marcate in acest sens, pe drumurile forestiere si in padurile cu functii de protectie, predominant sociale.
(1 indice 1) Accesul public cu bicicleta in padure este permis numai pe drumurile forestiere, pe potecile si pe traseele amenajate, pe raspunderea celui care intra in padure si cu respectarea conditiilor stabilite de administratorul fondului forestier/proprietar, dupa caz.

In proiectul noului Cod silvic accesul pedestru presupune instiintarea administratorului sau proprietarului, dupa caz. Mai mult decat atat, printr-un amendament s-a introdus in proiect obligatia obtinerii acordului administratorului sau proprietarului (in loc de informarea acestuia). Iar in ceea ca priveste asociatiile civice, accesul lor in padure se poate realiza doar in prezenta administratorului sau proprietarului, conform unui amendament a lui Tánczos Barna, prietenul asociatiilor de vanatoare care tanjesc dupa banii proveniti din vanatoarea la urs.
Atentie, nu vorbim doar de padurile proprietate privata, vorbim de orice timp de padure, indiferent de regimul juridic al proprietatii acesteia.
Si pentru cei care care aplauda astfel de restrictii, nu ar fi rau sa se gandeasca la faptul ca daca se duc intr-un concediu/sejur la munte, pentru orice plimbare cu copilul in afara parcarii hotelului in care sunt cazati sau a trotoarelor din statiune va fi necesar acordul proprietarului sau admininstratorului fondului forestier. Suna bine, nu?

P.S. -  ca sa fiu si mai explicit, pentru amatorii de Valea Prahovei orice plimbare din Busteni pana la Cascada Urlatoarea(care este vizitata zilnic de mii de turisti in we) va fi necesar acordul prealabil al Romsilva, in calitate de administrator al padurii si totodata al Parcului Natural Bucegi. Asta ca sa intelegeti mai bine cretinismul acestor noi reglementari.

Edited by pescaru, 20 April 2024 - 20:47.


#48
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

Vizualizare mesajpescaru, pe 20 aprilie 2024 - 20:10, a scris:

In speranta ca voi avea ocazia sa vad niste animale salbatice in mediul lor natural (una din pasiunile mele), in urma cu doi ani (aprox) m-am plimbat cu binoclul la gat pe un drum forestier dintr-o padure de la mine din judet (plimbare care, conform reglementarilor actuale ale Codului silvic este perfect legala - pedestru, pe un drum forestier). La intoarcere, pe singurul drum care asigura accesul rutier spre respectiva padure (si pe care trecea probabil cel mult o masina pe zi cu exceptia celor care apartineau satenilor, fiind vorba de o localitate limitrofa, situata pe un drum judetean care se si termina la urmatoarea localitate) m-a oprit politia si m-a intrebat cu ce treaba prin zona.
Cred ca orice alte explicatii sunt de prisos, asta legat si de afirmatiile de mai sus din postul citat.
Aceleasi experiente le-am avut si eu si cunoscutii mei ce mai fac plimbari prin zone impadurite.
Cred ca nu e padure pe langa care sa fii trecut si sa nu fi fost legitimat, inclusiv in padurile zone turistice si unde se perinda sute de oameni intr-o zi.
Ba mai mult, acelasi lucru se intampla inclusiv in padurile din oras, ca exemplu celebra padure din bucuresti pe care cei din Greenfield vor sa o taie sa isi faca ei drumuri pe acolo si eventual si niste locante si blocuri.

O fac in scop de intimidare, ca interlopii... acum stim cine esti si unde sa te gasim, ai grija ce faci!

Edited by loren2, 20 April 2024 - 22:18.


#49
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
Orice lege care ingradeste libertatea de miscare a cetatenilor UE poate fi atacata la Curtile Europene de Jutitie cu sanse mari dde castig. ;)

#50
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
"Stați liniștiți la locurile voastre" TM

#51
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Pădurea nu e bulevard cum zic unii.
Pădurea e ceva diferit de alte zone.
În pădure toți care intra trebuie legitimați. Vă mirați că v-au legitimat pe voi militia. Pai v-au legitimat că erați necunoscuți in zona si suspecti. Poate vrei sa faci ceva urat acolo departe de camerele de supraveghere.

Pădurea sub acoperișul frunzifer care nu oferă vizibilitate din cer, solul diferit, prezenta animalelor sălbatice și lipsa camerelor de supraveghere e locul unde se produc infracțiuni mari, acolo au loc infracțiuni mari (nu enumăr că sa nu dau idei). Știți voi că în păduri se refugiau diverși, se ascundeau, se găseau îngropate diverse, se camuflau trupe, așa că mai lăsați ne cu plimbările voastre nevinovate și inocente prin coclauri și activismul de mediu. Are cine sa facă activism de mediu, adica cine e platit adică garda forestiera și cea de mediu miliția securitatea. Voi activiștii mai vedețiva de sarakia vostră. Integrarea UE înseamnă și cedarea resurselor nu doar sa te lase aia la muncă la ei.

Faptul că se fura lemn e din corupția și ineficiența organelor care se ocupa de paza și a legiuitorilor, nu se rezolva nimic filmând 2 roomi la furat lemn sau 3 camioane Scania sau Man transportând lemn.

Deci legitimarea când ești pe acolo e perfect normala, nu neapărat că te au aia in vizor că-i filmezi.
Daca e așa nasoala treabă cu furatul pădurilor mergeți și puneți problema pe masa comisiei europene. Faceți interpelări in parlamentul european, trageți pe Ursula de maneca să pună trupe nato să păzească padurile.

Edited by cipri2bau, 21 April 2024 - 11:03.


#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 21 aprilie 2024 - 11:02, a scris:

[...]În pădure toți care intra trebuie legitimați[...]

Ai uitat ghilimelele sarcarsmului....

#53
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 21 aprilie 2024 - 11:02, a scris:

Pădurea nu e bulevard cum zic unii.
Pădurea e ceva diferit de alte zone.
În pădure toți care intra trebuie legitimați. Vă mirați că v-au legitimat pe voi militia. Pai v-au legitimat că erați necunoscuți in zona si suspecti. Poate vrei sa faci ceva urat acolo departe de camerele de supraveghere.
Pai tocmai de aia vin turistii in padure, pentru ca nu e bulevard plin cu masini, ci ceva diferit, cu multa liniste si zona de relaxare.

Daca s-ar legitima toti care intra, ar fi foarte bine. In definitiv, omul muntelui n-are nimic de ascuns, a venit in padure pentru relaxare si pleaca doar cu amintiri placute. iar faptul ca se plimba pe o poteca e perfect legal, indiferent de cine e proprietarul acelei paduri.

Dar daca s-ar legitima toti care intra ar fi inregistrati si cei care vin pe munte cu ganduri ascunse si pleaca cu material lemnos taiat ilegal. Ala care iese din padure cu lemn nemarcat, proprietar sau nu, trebuie aruncat in puscarie iar autovehiculul cu care a comis crima confiscat. Daca sunt taieri ilegale proprietarul trebuie oricum si el sanctionat, pentru ca evident stia ce se intampla pe terenul pe care trebuie sa-l administreze si nu a raportat infractiunile. Sa fim seriosi, zgomotul unei drujbe se aude de la cativa kilometri...

Edited by Wotan, 21 April 2024 - 11:19.


#54
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

Vizualizare mesajshiva, pe 21 aprilie 2024 - 11:11, a scris:



Ai uitat ghilimelele sarcarsmului....
Mai grav e ca omul chiar crede ceea ce scrie, nu are nevoie de ghilimele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate