Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce vor atâția politicieni un proiect imobiliar în locul Gării de Nord din București?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajNeaceasca85, pe 19 aprilie 2024 - 18:54, a scris:

Mie Gara de Nord mi se parea ca e prea in oras.

Vizualizare mesajanonimuI, pe 19 aprilie 2024 - 18:51, a scris:

E și metrou care merge paralel cu liniile de tren 2.2 km.
Care e rostul să fie tren și sus și sub pământ?

Vizualizare mesajanonimuI, pe 19 aprilie 2024 - 19:02, a scris:

Nu ai înțeles - coboară lumea din metrou și merge la gară sau coboară lumea din tren și ia metroul.
Nu trebuie să mai meargă trenurile 2.2 km în oraș.
La Bruxelles gara centrală e la 300 m de centrul orașului. Mai au alte două gări (sud și vest) la 1,5 km de centru. Orașul are metrou.
La Berlin gara principală e la 1 km de poarta Brandenburg. Gara Friedrichstrase e la 700 m. Ambele au stații de metrou la doi pași.
Nimănui nu-i trece prin cap să propună desființarea gărilor.

Vizualizare mesajanonimuI, pe 19 aprilie 2024 - 21:08, a scris:

Până mor eu nu am chef să mai văd cum iau alții și 40 de milioane de euro bani de buzunar doar că zugrăvesc o ruină.
Asta se rezolvă băgînd la pușcărie escrocii care delapidează banul public.

Vizualizare mesajAdm, pe 19 aprilie 2024 - 21:13, a scris:

plus e foarte in centru
Vezi exemplele de mai sus.

Vizualizare mesajAdm, pe 19 aprilie 2024 - 21:13, a scris:

1. O fi fost ea super tara acum 150 de ani, dar acum este o relicva depasita din toate punctele de vedere, plus e foarte in centru si nu are cum sa fie extinsa.
Gara de Nord poate fi modernizată, poate fi extinsă. Are hectare pe care se poate extinde. Dacă tu nu-ți poți imagina cum, nu înseamnă că e imposibil. Înseamnă doar că nu ai cunoștințele necesare.

Vizualizare mesajAdm, pe 19 aprilie 2024 - 21:13, a scris:

2. Nu o poti aduce la niste standarde de decenta, pentru ca orice modificare necesita birocratie incredibila, fiind monument istoric.
Păi să radem toate monumentele istorice din România. Începem cu bisericile din listă, continuăm cu castelul Peleș, trecem pe la Hunedoara, rezolvăm cetățile dacice și, pour la bonne bouche, propun să încheiem cu mănăstirile din Bucovina.
Apropo - dacă problema e birocrația cauzată de statutul de monument istoric, ne spui cum reușești să o demolezi?

Vizualizare mesajAdm, pe 19 aprilie 2024 - 21:13, a scris:

Am avut ocazia sa ajung prin catacombele sale, partea adminsitrativa pentru niste avize si sincer m-am ingrozit. Ma rugam sa nu vina un cutremur ca nu scapam.
Se rezolvă prin consolidare. Altceva?

Vizualizare mesajAdm, pe 19 aprilie 2024 - 21:13, a scris:

Cateodate, e bine sa razi si sa reconstruiesti. Nu e nimic nemuritor.
Nu, dar nu decizi demolarea după un raționament superficial.


Și, ca să răspund întrebării din titlu - e vorba de principiul strămoșesc numai cine nu construiește, nu ciordește. Altfel nu se explică încredințarea unei astfel de lucrări unei firme cu doi angajați...

Edited by radunic, 20 April 2024 - 15:38.


#74
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu voua cum va pare? Mie gara de nord imi pare interesanta dar nu este intretinuta.
Ce vreau sa zic? Din exterior pare ceva cladire germaneasca de pe vremea WW2.
In interior sunt zonele alea cu mancare, sala de asteptare decenta cu AC.
Un supermarket, cateva magazine mici care vand mancare la un pret ok.
Este intrare direct in Metrou.

Pentru un turist este bine pusa, pentru Bucuresteni? Naiba stie.
Am fost si la centrul comercial Orhidea, si la Kaufland-ul. Mai mult de curiozitate ca mi-a parut ciudat sa vad un kaufland la etaj. Au fost destepti si au facut parcare la parter.

Ce mi-a placut la gara? Ca era functionala, sistemul de afisaj mergea, carrefour, magazinele alea cu mancare Polen sau cum se numesc.

Nu mi-a placut cum erau carpite piloanele alea de la intrare sau cum aratau intrarile laterale.
Dar asa ca o idee, aia arata a gara. Si cand ma duc la Bucuresti ma bucur ca este gara de final. Poti sa dormi ca te trezesc aia cand ajungi la capat de linie.

Iesi din gara direct in metrou, mi-a placut cu trenul si cu metroul, autobuzele, statiile de autobuz, mi-au parut nitel haotice. Ce este drept nici nu m-am uitat pe harta autobuzelor.

Scriu si ma gandesc ca nu am fost la WC, cred ca mi-a zis careva ca este cu plata, asta mi-a parut ciudat, daca chiar este WC-ul cu bani.
Locuiesc intr-un oras de provincie unde sunt toalete publice si toalete ECO sau cum naiba se numesc wc-urile din plastic, gratuite.

#75
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 20 aprilie 2024 - 10:57, a scris:

...
Alte orașe și-au făcut din banii lor și de la UE metrou de ex la Cluj...
Este metrou la Cluuj . (Ca eu știu ca este "decât "  Metro )

Boc, tu ești?

#76
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Este Metro in Cluj
Au deschis germanii.

#77
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Nu ar strica metrou in principalele 5 orase din Romania.
Ma uitam cum se coceau la soare, bucuresteni, turisti, ca nu doar bucuresteni folosesc autobuzele, eu foloseam metroul si trotineta electrica.
Am observat ca statiile de autobuz nu sunt asa de curat si nu sunt amenajate cand am setat GPS-ul pe centrul ala comercial si m-am dus pe jos.

Ce ma surprins la capitala este asa ca o idee generala, era rulaj, se vedea ca este VAD, ca sunt bani, doar ca erau blocuri urate, abandonate, se construia aiurea.
Erau zone bune si pana sa ajungi in zonele alea bune treceai prin cartiere sarace.

M-am dus si la piata Obor, desigur si bucuresteni vindeau tot pepeni de Dabuleni, ca asa zic olteni ca dabuleniul ala produce asa de multe lubenite ca vand astia in supermarket si in toate pietele din Romania...

Bucurestiul este oras mare si impunator, te atrage ca cineva crescut in provincie, m-a surprins cat tineret, cat tineret deschis, ca eu mi-am asumat turistul din mine, am pus intrebari prin oras, am pus intrebari prin metrou. Aveam o porcarie de telefon care arata GPS-ul aiurea si intrebam.

Cu exceptia unei singure doamne care plimba un caine prin zona la ce insitutie este la gara de nord de au masini de politie si poti trece dintr-o parte in alta ca au barierele alea pentru auto, in zona la parculet. Doamna asta nu stia unde este hotelul.
Eu eram cazat la My Continetal si GPS-ul facea traseu ciudat dupa parculet si treceam prin curtea respectiva.

Dar ce vroiam sa zic? Gara de nord este pusa bine, arata ok, automate, bancomate. Ar merge renovata nitel.

Edited by MindArchitect, 20 April 2024 - 16:00.


#78
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Ce rahat de turism e ala in metrou?
Tu te duci ca turist ca sa vezi tunelurile de tip primitiv?
Probabil deaceea multi romani care cica sunt plimbati, cand deschid gura incep sa laude alte tari si sa arunce cu rahat in tara proprie incat se vede ca n-au parasit zona turistica sa vada ca dincolo de zona turistica e mai rau ca in tara. Daca au stat in tuneluri si au iesit la suprafata doar in complexul turistic, nu au de unde sa stie ce de rahat e intre, ca au avut ochelari de cal, pardon au fost inconjurati de zidurile din tunel ca sa nu cumva sa vada realitatea.

Edited by loren2, 20 April 2024 - 16:04.


#79
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajMindArchitect, pe 20 aprilie 2024 - 15:47, a scris:

Pentru un turist este bine pusa, pentru Bucuresteni? Naiba stie.


Născut crescut în București și ultima oară am mers cu trenul din Gara de Nord la Constanța cu rapid care mergea fără oprire în vara lui 1988.

De atunci nu am mai mers cu trenul și nici măcar nu am mai intrat în gară de 35 de ani.

Nu are nici o utilitate pentru mine gara de nord de 35 de ani.

Din partea mea poate să dispară și gara și liniile de tren până la centura Bucureștiului că chiar NICIODATĂ nu voi mai merge cu trenul.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 16:07.


#80
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Este primul lucru pe care-l vezi in capitala.
Zic in caz ca folosesti trenul.
Fata de garile din provincie este o gara imensa.
In provincie ai ceva magazin/automate de sucuri si ceva Forneti cu placinte.

In gara de nord stiu ca am fost la carrefour, adica dupa ce mi-am dat seama ca Mega Image(magazinele alea mici) sunt scumpe, m-am orientat spre Kaufland, nici nu aveam in oras Hipermarket Carefour pana sa ma duc la cel din Ordhidea.
Ce mi-a parut ciudat ca la raionul de lame de ras, ce era pe acolo, erau toate alea inchise cu cheia si plateai la o casierie in magazin si apoi restul produselor le plateai la casieria de la iesire.

Dar asa gara avea cam tot ce doreai. Chiar si Subaway, o terasa ok ca pret.

#81
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
Grivita nu este o solutie buna pentru  ca este prost conectat cu metroul . Daca se muta gara la grivita si locuiesti in berceni  trebuie sa schimbi de 2 ori metroul ca sa ajungi la gara Cea mai buna optiune este sa fie mutata  gara de nord in comuna berceni pentru ca ai metrou direct pana in centru.

#82
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,750
  • Înscris: 13.06.2004
Deci să înţeleg că dacă eu nu folosesc maşina, să dispară benzinăriile. Păcat că nu mai foloseşti trenul. Sunt destule persoane care mai folosesc trenul. Zile cu foarte mulţi călători, nu sunt mai aşa de mult.
Şi bănuiesc că e bine să vină puhoaie de maşini în Bucureşti.
Gara de Nord nu poate fi mutată prea departe din cauza depoului. Când au făcut Pasajul Basarab (Băsesco - Videano - Oprescian) au făcut o tâmpenie, nelăsând loc pentru încă o linie de acces dinspre/spre revizia Griviţa.
Gara Basarab nu prea are trafic, dar e Autogara Basarab - IDM pe acolo. Deci toate 3 au transport în comun.
Gara de Nord e un punct importat al istoriei oraşului. Câte istorii s-au scris pe acolo...

#83
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Așa cum am afirmat și anterior, Gara de Nord nu trebuie să dispară, este un monument valoros și poate fi restaurat și folosit în continuare pentru transportul local și regional.

Însă anii ce vor veni ar trebui să aducă în peisaj o nouă Gară Principală care să deservească Bucureștiul.
(Poziționarea ei ar trebui să fie mai aproape de principalul aeroport, adică aproape de Otopeni, nicidecum în Berceni, Iar Metrou se construiește și în zona de nord.)
Mai mult decât atât, cred că transportul feroviar, în special cel electric, are viitor, iar marile municipalități vor investi și pe mai departe în transportul public, pentru că în marile aglomerări urbane este mai ecologic și mai economic să folosim transportul public.

.

Edited by Koal, 20 April 2024 - 18:51.


#84
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajradunic, pe 20 aprilie 2024 - 15:36, a scris:

...
Păi să radem toate ... bisericile ....
Suuper.  Începem cu a lui daniel, nu ?

#85
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
. Începem cu bisericile din listă, continuăm cu castelul Peleș, trecem pe la Hunedoara, rezolvăm cetățile dacice și, pour la bonne bouche, propun să încheiem cu mănăstirile din Bucovina.


Daca in locul la biserici sunt  construite bordeluri toata lumea o sa aiba de castigat.

#86
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu de ce am ciudatenia cu Gara de Nord, am fost in multe zone din Bucuresti dar Gara de Nord mi-a parut ceva altfel.
Cred ca si aranjarea era ciudata.

Gara din Sinaia si gara din Predeal mai parea interesanta.
Par facute de cineva care nu s-a gandit la ele ca simplu spatiu de depozitare.

In schimb imi parea ca necesita renovare, prea inchisa la culoare, imbatranita.
Dar asa ca idee mi-a parut o ciudatenie interesanta printre atatea treburi moderne.

#87
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Gara aeroportul statia de autobuz trebuie sa fie in centru și aproape de obiective. Acolo debarca turiști muncitori navetiști studenți și tot ce trebuie. Daca le faci in 50 km distanta sunt inutile că lumea va merge cu masina proprie sau va renunța la urbea prost construita. E ca si când nu le ai. E timp pierdut de la o gara externa către municipiu și centru.

Interesul e altul, prostimea e mințită și nu gandeste. Interesul e terenul de sub gara central numa bun de bloace si malluri făcute de privați aserviți politic. E că si în cazul uzinelor.

#88
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,031
  • Înscris: 17.08.2022
Bomba a fost aruncata de "celebrul" doctor impins cu forta la Primaria Capitalei....
in acelasi timp, dar chiar in acelasi timp, Grindeanu a spus ca a alocat fonduri pentru renovarea Garii de Nord....!
Sa vedem a cui mafie e mai tare.....

Edited by vio69c, 20 April 2024 - 19:28.


#89
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 19.07.2022
In multe orasedin europa  gara este construita aproape de centrul orasului. Daca nu era monument istoric gara era istorie la cat de avari sunt politiceni indiferent de culoarea politica.

#90
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,070
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajcristobob, pe 20 aprilie 2024 - 19:15, a scris:

Suuper.  Începem cu a lui daniel, nu ?
Din punctul meu de vedere aia n-ar fi trebuit să fie construită deci poate fi dată jos și mîine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate