Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Montaj aer conditionat in balcon deschis

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,030
  • Înscris: 28.10.2006
Fizica, aia pe care am invatat-o io la scoala in antichitate spune ca se vor forma turbioane de aer, traseele de turbionare nu le putem afla asa usor.
SI daca nu obturezi fereastra cu UE, pui o piedica in accesul pe balcon cu "rampa" de aruncare a aerului.

#20
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.09.2016

View Postviceroy56, on 19 aprilie 2024 - 16:45, said:

Fizica, aia pe care am invatat-o io la scoala in antichitate spune ca se vor forma turbioane de aer, traseele de turbionare nu le putem afla asa usor.
SI daca nu obturezi fereastra cu UE, pui o piedica in accesul pe balcon cu "rampa" de aruncare a aerului.

Corect! Din acest motiv ma gandeam sa montez UE cat mai departe de usa, iar "rampa" sa n-aiba mai mult de 50 cm lungime. In felul asta as bloca numai un colt al balconului, cel opus usii. Oricum, inca nu m-am hotarat, nici una dintre solutii nu-mi place cu adevarat

#21
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016
De 17 ani am unitatea exterioara montata in balconul inchis cu termopan. Vara las geamurile deschise la balcon, nicio problema pana acum.

#22
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBombalurina, on 19 aprilie 2024 - 17:40, said:

De 17 ani am unitatea exterioara montata in balconul inchis cu termopan. Vara las geamurile deschise la balcon, nicio problema pana acum.
Ca tot zici asta, ai putea sa spui cum te-ai asigurat ca nu ai probleme cu soliditatea balustradei, sau cu vibratiile? Multumesc anticipat.

Edited by aaaa4567, 19 April 2024 - 18:06.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,745
  • Înscris: 21.03.2020
Poti sa-l pui linistit in balcon... la mine e montat asa (chiar si orientarea e identica) de 20 de ani si nu am avut probleme. Acum am inchis balconul de vreo 3 ani si las geamurile deschise vara, merge fara sughituri

E montat pe peretele interior al balconului (al blocului mai exact), nu pe balustrada Posted Image Nu ai treaba cu greutate vibratii samd...

Edited by GlCA_Contras, 19 April 2024 - 19:01.


#24
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 08.11.2016

View Postaaaa4567, on 19 aprilie 2024 - 18:06, said:

Ca tot zici asta, ai putea sa spui cum te-ai asigurat ca nu ai probleme cu soliditatea balustradei, sau cu vibratiile?

Nu m-am asigurat de nimic, balustrada n-are nicio legatura cu unitatea. Unitatea e prinsa pe peretele lateral al balconului. Ma-u pacalit instalatorii ca nu e bine sa prelungim circuitul de tevi si alte chestii, cred ca n-aveau chef de munca, au zis ca daca las geamurile deschise nu voi avea probleme. Si n-am avut. De vibratii nu stiu ce sa zic, are pe suport niste tampone de cauciuc, nu vibreaza nimic sau cel putin nu se aude.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002

View Postviceroy56, on 19 aprilie 2024 - 16:45, said:

Fizica, aia pe care am invatat-o...
fizica... frumoasa materie...

in problema asta doar un studiu comparativ poate spune cu cifre care-i impactul energetic al acestei montari, ca pana la urma asta doare. eu totusi ma risc sa afirm ca nu-i prea mare fiindca aerul odata incalzit tinde sa se ridice (tot de la fizica, gazele isi maresc destul de mult volumul odata cu temperatura si implicit le scade densitatea) si nu prea stau intr-un turbion circular, daca balconul e deschis.

#26
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007
Dublu split.

#27
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.02.2024

View Postdev2000, on 19 aprilie 2024 - 16:28, said:

As avea in primul rand problema traseului circuitului agentului de racire (pe latura pe care pot monta unitatea interna, in balcon e usa de acces care se intinde practic din podea pana in tavan - margine de 3 cm jos si 10 cm sus, iar ca sa conduc circuitul pe cealalta latura as ajunge la o lungime de cca 7 m - enorm!) si nici n-am incredere in soliditatea balustradei.


faptul ca ai 7m de traseu frigorific nu este nici o problema pt un instalator serios.

Te mai sfatuiesc inca odata sa ceri acest sfat unui instalator autorizat ca pana acum numai idei dubioase ai avut in mare parte, cu mici exceptii.
Oamenii aia instaleaza zilnic AC-uri in tot felul de moduri si se gaseste unul sa te sfatuiasca mai bine, ideea e sa nu te opresti la primul dorel.

#28
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002
cum o sa-si dea seama ca are de a face cu un instalator serios si nu un dorel?

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
pui în fața unității un cadru din lemn/plastic (cam de 5 cm), cu lamele orientate 45* în sus (suficient și 30*...)
aerul, în majoritate, va lua un drum ascendent și va depăși balustrada.
vezi ce găsești la dede...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate