Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Supraveghere autoturism in parcare ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
spiridus2021

spiridus2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 25.11.2021
Salut,


Imi puteti recomanda o camera (kit) supraveghere masina in parcare ?
Am gasit masina putin zgariata cand eram la munca si nu am camere de supraveghere in acea zona.


#2
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 821
  • Înscris: 03.06.2006
Gasesti SIM 4g la gigimobil, 2E/luna. Sau tu vrei sa supraveghezi parcarea? Vezi GDPR-ul

Fișiere atașate


Editat de gvincentiu, 15 aprilie 2024 - 16:25.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.980
  • Înscris: 15.04.2019
Sper sa stii - in 70% din cazuri ajuta doar (eventual) la descurajarea vandalismului. Vorbesc de un kit obisnuit, cu doua camere cu focale potrivite inregistrarii traficului proximal. Ca sa inregistreze ceva utilizabil in identificarea autorului sau documentarea fara dubii a acrosarii de catre o masina specifica, iti trebuie conectarea pe alimentare permanenta + baterie incarcata + bafta +...
Apropo de camera din link: ce-o fi detectie AI miscare? Ceva care suplineste senzorul inertial clasic?
Sau care sesizeaza cand se fataie vreun AI pe langa masina? :)

Editat de __Dan__, 15 aprilie 2024 - 16:34.


#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.030
  • Înscris: 24.04.2013
De curiozitate (dar poate si din interesPosted image): este pe undeva documentat cat consuma o astfel de camera in regim de supraveghere parcare? Ca eu nu gasesc si chiar nu am nici o idee cat poate fi.

Problema apare cand folosesti masina rar, ca daca dupa fiecare supraveghere din asta trebuie sa schimbi acumulatorul parca nu renteaza. Si mai rau e daca in ocaziile relativ rare in care o folosesti faci drumuri scurte, incat bateria nu apuca sa se reincarce dupa supraveghere + consum demaror.

On topic: si mie mi-a zis de la politie, cand am fost dupa ce mi-am gasit masina haraita, de Xiaomi 70MAI. Ca au venit altii cu poze facute de asa ceva si s-ar vedea numarul ‘atacatorului’, spre deosebire de o camera fixa amplasata pe cladire unde tablita cu numarul de inmatriculare era o pata alba (conditii de noapte). Politistul zicea ca e de la rezolutie, dar eu cred ca mai curand e de la a avea sau nu HDR.

Editat de sags, 15 aprilie 2024 - 17:09.


#5
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 29.02.2024

View Postsags, on 15 aprilie 2024 - 17:03, said:

De curiozitate (dar poate si din interesPosted Image): este pe undeva documentat cat consuma o astfel de camera in regim de supraveghere parcare? Ca eu nu gasesc si chiar nu am nici o idee cat poate fi.

Consuma intre 0.5 - 1ah la 5V, deci pana la 5w , dar iti garantez ca dupa 3-4zile o sa incepi sa simti ca e consumata, sau chiar se duce de tot dupa cateva pauze d'astea.
Eu am incetat sa mai folosesc modul "parking" dupa ce mi-a lesinat o baterie de 110Ah

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.027
  • Înscris: 17.02.2020

View Postgvincentiu, on 15 aprilie 2024 - 16:23, said:

Gasesti SIM 4g la gigimobil, 2E/luna. Sau tu vrei sa supraveghezi parcarea? Vezi GDPR-ul
GDPR nu te protejeaza in cazul comiterii unei infractiuni. Ti-o spune un avocat.
In nici o instanta din Romania nu o sa poti invoca anularea probei pe baza GDPR-ului.
"Furam dar nu mi-am dat acordul sa fiu filmat si nu sunt persoana publica", "Am zgariat masina dar cu ce drept m-a filmat?". Numa o sa enervezi judecatorul cu afirmatiile astea - si crede-ma nu vrei sa ii enervezi.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.075
  • Înscris: 30.08.2006
Senzorul unei camere de supraveghere e mult mai mic decat de la un telefon. Poti inregistra evenimente si timpul producerii lor. Poate nici nu declanseaza la o zgarietura si evenimentul e sters de camera care filmeaza in loop si pastreaza doar evenimente la soc puternic si miscare in fata masinii. O poti pune pe balcon daca bate inspre parcare. Nu e o problema pentru ca toate camerele de bord filmeaza pe domeniul public.

Editat de Leo2006, 15 aprilie 2024 - 17:37.


#8
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.030
  • Înscris: 24.04.2013
Treaba cu inregistratul pe domeniul public s-ar putea sa nu fie chiar asa simplu. Mai treci pe langa o unitate militara - si in Bucuresti sunt - si fotografiatul e interzis deci… Dar aceasta discutie e cam offtopic fiindca e legata de a circula cu camera de bord, nu strict de supravegherea in parcare.

Cu declansarea la soc sunt insa de acord, e unul din motivele care ma retin sa iau camera (primul fiind consumul necunoscut, altul fiind eficacitatea necunoscuta dpdv noapte/ directie in care e orientata/ unghiuri moarte/ etc). De exemplu cand mi-am gasit masina haraita alarma nu a inregistrat nimic - daca ar fi detectat soc, pe langa ca piuia atunci pe loc, ar fi semnalat si cand am deblocat-o ca sa plec. In parcare mai curand iti ‘sterge’ masina lent, si desi produce paguba nu este un soc sa fie inregistrat. Daca iti ‘trage o cheie’ nu e nici atat. Acum, e adevarat ca nu stiu cat de sensibile sunt camerele de supraveghere comparat cu alarma. Pe urma, o camera poate avea declansare la prezenta, dar in functie de unde o parchezi ar putea insemna sa inregistreze cvasi-continuu.

#9
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 606
  • Înscris: 03.10.2019
70 mai   , cea mai buna alegere . pachet complet  : camera fata-spate plus kit de protectie baterie ,sa nu se descarce sub anumita valoare .  Mi a tras unul cu carligul de remorcare la masina de mi a facut bucati bara din spate  .  camera sa activat la impact si la filmat pe fraier , a fugit  lasul  .  in prima faza nu a recunoscut  ,  nici eu nu am zis ca am video  . eram curios ce zice  . cand am scos tel cu filmarea a zis ca el nu a simtit  nimc  , prosti  .    Super camera . Recomand

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.487
  • Înscris: 01.12.2001
Din interiorul masinii nu ai cum sa supraveghezi 360 grade. Cu o camera din exterior ar merge. Dar trebuie sa fie luminata noaptea zona. Si sa nu te astepti ca vezi noaptea numerele de inmtriculare. Nici cu camera de 5 MP nu se vad numerele masinilor ce trec

#11
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postsags, on 15 aprilie 2024 - 17:03, said:

On topic: si mie mi-a zis de la politie, cand am fost dupa ce mi-am gasit masina haraita, de Xiaomi 70MAI. Ca au venit altii cu poze facute de asa ceva si s-ar vedea numarul ‘atacatorului’, spre deosebire de o camera fixa amplasata pe cladire unde tablita cu numarul de inmatriculare era o pata alba (conditii de noapte). Politistul zicea ca e de la rezolutie, dar eu cred ca mai curand e de la a avea sau nu HDR.
Pata aia alba provine de la infrared si de la faptul ca numerele sunt reflectorizante si deci produc multa lumina care orbeste senzorul camerei.

View Postgvincentiu, on 15 aprilie 2024 - 16:23, said:

Gasesti SIM 4g la gigimobil, 2E/luna. Sau tu vrei sa supraveghezi parcarea? Vezi GDPR-ul
Intai vezi tu "GDPR"-ul, o sa constati ca pe domeniul public poti filma ce vrei. Singura restrictie e sa nu supraveghezi intrarile spatiilor private fara acordul tuturor proprietarilor acelui spatiu.
Parcarea poti sa o supraveghezi cat vrei.

View Postsags, on 15 aprilie 2024 - 18:25, said:

Treaba cu inregistratul pe domeniul public s-ar putea sa nu fie chiar asa simplu. Mai treci pe langa o unitate militara - si in Bucuresti sunt - si fotografiatul e interzis deci… Dar aceasta discutie e cam offtopic fiindca e legata de a circula cu camera de bord, nu strict de supravegherea in parcare.
E perfect legal sa ai camera de bord si nu incalci nici o lege, nici macar cand treci pe langa o unitate militara, "interzis" e sa fotografiezi interiorul, nu gardul, dar si acolo interzisul nu e chiar interzis. Asa si magazinele tot insista sa puna afise ilegale ca e interzis fotografiatul in magazin, doar ca legea nu numai ca nu interzice, ci permite asta explicit.

Editat de loren2, 15 aprilie 2024 - 20:08.


#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.030
  • Înscris: 24.04.2013
@loren2: Da, de la faptul a sunt reflectorizante. De unde cred ca HDR conteaza. Si la foto cu telefonul iese uneori, in functie de conditii, tot o pata alba deci nu e de la infrarosu.

#13
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023
Infrarosu nu e decat un flash continuu pe care nu il vezi cu ochiul liber, care flash produce lumina in reflectorizantul din numar si orbeste obiectivul.

As spune ca HDR face chiar contrariul in conditiile date.

Editat de loren2, 15 aprilie 2024 - 20:12.


#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.496
  • Înscris: 24.02.2017
Schimbi masina. Iti iei Tesla care are camere 360.  Problem solved.

O camera care sa supravegheze parcarea e inutila. Pentru ca tu nu parchezi masina intr-un singur loc. Poate esti acasa, poate esti la birou, poate esti la Mall, poate esti in parc cu familia etc.

View Postgvincentiu, on 15 aprilie 2024 - 16:23, said:

Vezi GDPR-ul


N-are nicio treaba. Nu cunosti legea.

#15
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.467
  • Înscris: 29.01.2008
"2) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite."
https://lege5.ro/gra...raveghere-video
Articolul 17 spune clar că înregistrările făcute strict pentru uzul personal (care nu sunt făcute publice) nu intră sub incidența gdpr. Poate pune o cameră de supraveghere pe domeniul public, dar să nu prindă domeniul privat al altuia (ferestre, uși sau porți de acces, curți etc). Sunt modele de camere care pot exclude zone private din înregistrare (apar niște dreptunghiuri negre pe imagini) și pot fi setate să înregistreze doar când sunt încălcate doar anumite zone ale imaginii.

#16
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.467
  • Înscris: 29.01.2008
Un model de cameră poate fi acesta:
https://1cctv.ro/ro/...am-ec-1443.html
Mai multe informații referitoare la GDPR:

Quote

LEGE nr. 677 din 21 noiembrie 2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date
Articolul 1
(1) Prezenta lege are ca scop garantarea şi protejarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale persoanelor fizice, în special a dreptului la viaţa intima, familială şi privată, cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal.
(2) Exercitarea drepturilor prevăzute în prezenta lege nu poate fi restrânsă decât în cazuri expres şi limitativ prevăzute de lege.
Articolul 2
(1) Prezenta lege se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate, în tot sau în parte, prin mijloace automate, precum şi prelucrării prin alte mijloace. decât cele automate a datelor cu caracter personal care fac parte dintr-un sistem de evidenta sau care sunt destinate să fie incluse într-un asemenea sistem.

(6) Prezenta lege nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate de persoane fizice ex-clusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauza nu sunt destinate a fi dezvăluite.
DECIZIE nr. 52 din 31 mai 2012 (*actualizată*) privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video(actualizată la data de 28 decembrie 2015*)
  AUTORITATEA NAŢIONALĂ DE SUPRAVEGHERE A PRELUCRĂRII DATELOR CU CARACTER PERSONAL
Articolul 1
(1) Colectarea, înregistrarea, stocarea, utilizarea, transmiterea, dezvăluirea sau orice alte operaţiuni de prelucrare a imaginilor prin mijloace de supraveghere video, care permit identificarea directă sau indirectă a persoanelor fizice, reprezintă operaţiuni de prelucrare a datelor cu caracter personal ce intră sub incidenţa prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date, cu modificările şi completările ulterioare.(2) Imaginile referitoare la persoane identificate sau identificabile, prelucrate prin mijloace de supraveghere video, pot constitui date cu caracter personal:a) chiar dacă nu sunt asociate cu datele de identitate ale persoanei; saub) chiar dacă nu conţin imaginea persoanei filmate, ci alte informaţii de natură să conducă la identificarea acesteia (de exemplu: numărul de înmatriculare al vehiculului).(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se aplică indiferent de suportul utilizat pentru prelucrare, de tehnica utilizată sau de tipul de echipament.
Articolul 17
(1) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal prin mijloace de supraveghere video efectuate în cadrul activităţilor prevăzute la art. 2 alin. (7) din Legea nr. 677/2001, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Prevederile prezentei decizii nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, prin mijloace de supraveghere video, efectuate de persoanele fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.
Trebuie doar să ai vizibilitate asupra locului de parcare de la tine de acasă. Orice cameră din mașină filmează doar în anumite direcții și are un consum neneglijabil. Pentru a folma de jur împrejur e cam greu să pui camere să filmeze în lateral, iar dacă vei pune 4 camere pentru a filma în toate direcțiile deja ai un consum de 4 ori mai mare.

Editat de alin2pas, 16 aprilie 2024 - 09:11.


#17
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postspiridus2021, on 15 aprilie 2024 - 13:32, said:

Am gasit masina putin zgariata cand eram la munca si nu am camere de supraveghere in acea zona.
Welcome 2 the club.
90% din avariile avute la masini au fost produse cand masina era parcata, avarii obtinute de la diverse dobitoace, in unele cazuri aveau loc sa bage si un camion, dar asa talent aveau ca imi produceau avarii.
Din avariile prinse "in fapt", 90% erau femei. Si din toate femeile prinse 100% l-au luat pe nu in brate si n-au renuntat la el, mizand ca daca nu era prezenta echipa ProTV sa filmeze faza live in 8K, inseamna ca nu se pune.
Nu mai zic ca in vreo 50% din cazuri aveau chiar masini cu senzori de parcare, ca sa va dati seama de cat de dobitoace erau personajele, iti zbiara senzorul din ce in ce mai tare si tu dai si dai, ca doar sigur tu esti mai desteapta decat un senzor.

De politisti ce sa mai zic, in jumatate din cazuri aveau o durere de fund si atat de scoliti erau ca nici sa completeze formularul nu erau capabili sa il completeze corect.

Editat de loren2, 16 aprilie 2024 - 11:30.


#18
sebastian-ionescu

sebastian-ionescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 146
  • Înscris: 18.07.2023

View PostAztecWarrior, on 15 aprilie 2024 - 17:32, said:

GDPR nu te protejeaza in cazul comiterii unei infractiuni. Ti-o spune un avocat.
Dar e acceptata filmarea ca si proba ?

Nu de alta dar cum e putin probabil sa te prinda ca filmezi domeniul public sau chiar privat , multi ar putea filma in prostie .
Daca ai boala pe cineva il filmezi non-stop pana face el ceva .

Intreb pentru un prieten.

View Postloren2, on 16 aprilie 2024 - 11:33, said:

Si din toate femeile prinse 100% l-au luat pe nu in brate si n-au renuntat la el, mizand ca daca nu era prezenta echipa ProTV sa filmeze faza live in 8K, inseamna ca nu se pune.
Pai nu se pune . Daca am lovit ceva si nu am simtit nu se pune . Pentru ca nu imi amintesc .
Ce vrei sa recunosc ? ca am trecut pe langa mii de masini si nu am simtit nimic ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate