Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...

BMW i3 Hibrid vs Honda Jazz Hibri...

Cum instalez compilatorul gcc pen...
 

Vi se pare ca ceilalți sunt înceți?

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#73
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajflorinellll, pe 07 martie 2024 - 16:23, a scris:

Betivii si aitistii

pai daca e asa usor de ce nu te bagi?
IT stie toata lumea, de baut e mai greu ca trebuie sa faci rost.

noua si tsu. hai bre- luati-va o camera.
suntem vechi pe aici si e pacat, ce exemplu mai dati voi tinererilor?
noua are ce sfaturi sa le dea (din ce imi amintesc se pricepe), tu ai experienta internationala :).
la mine (in cap) e inca liniste - n-au inceput meetingurile  -e ora de cafia.

#74
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

Vizualizare mesajTsunamii, pe 08 martie 2024 - 06:13, a scris:

...
Prostia de nu reusi sa transmiti ce vrei.
...
M-ai lovit unde ma doare...
Inclusiv fiu-meu mi-a reprosat asta... Cica sar prea multe etape logice atunci cand explic ceva si ca daca afirmatiilor mele le iei tonul raman fara sens, pentru ca fac economie de cuvinte... Am zis ca aici pe forum mai exersez, pentru ca in scris chiar nu poti transmite tonul, dar dau din rau in mai rau... Poate ai observat ca eu mereu ajung sa dau explicatii dar ma infurii si ii acuz pe aia care nu inteleg. Posted image

#75
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,898
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajLexon, pe 08 martie 2024 - 17:06, a scris:

M-ai lovit unde ma doare...
Inclusiv fiu-meu mi-a reprosat asta... Cica sar prea multe etape logice atunci cand explic ceva si ca daca afirmatiilor mele le iei tonul raman fara sens, pentru ca fac economie de cuvinte... Am zis ca aici pe forum mai exersez, pentru ca in scris chiar nu poti transmite tonul, dar dau din rau in mai rau... Poate ai observat ca eu mereu ajung sa dau explicatii dar ma infurii si ii acuz pe aia care nu inteleg. Posted image

Sari etapele pentru ca esti sub impresia ca nu e nevoie de mai multe explicatii si ca persoanele cu care interactionezi nu  fac legaturile singuri ?
Eu ma infurii pentru ca vad logica a ceea ce am spus si trebuie sa dumb down explicatia incat sa inteleaga ceilalati .....ma infurii pe mine ca nu stiu cum explic simplu , pe intelesul tuturor si tre sa fac eforturi ca sa simplific rationamentul meu. Rationament care e foarte simplu in mintea mea deja

#76
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,898
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajTsunamii, pe 08 martie 2024 - 06:42, a scris:


Astea-s chestii invatate de ,a bunica-su si se concentreaza catre ele sa le verifice si, pentru ca-l iubeste, cauta argumente pentru a apara ceea ce gandeste bunica-su
La un copil de 15 ani, asta e foarte periculos.


Da, si mama mi-a zis ca trebuie sa lucram la diplomație, dar e obositor ;)
Tu mi-ai zis ca tot timpul te gândești la mai multe chestii deodata.
Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zi ca si la ea in cap e la fel.

Am vorbit si cu colegele mele, iar ele mi-au zis ca sunt nebună.
Din ce îmi dau seama, tu, eu si mama, suntem nebunii in familiei.
Avem cumva boli psihice in familie?

Dragul meu , permite-mi sa nu fiu de acord cu tine , again !

Mama , fiica si bunicul par sa aibe aceleasi probleme .La prima vedere putem spune ca bunicul e proasta influenta dar la 15 ani te cam doare in cur daca esti sau nu diplomata dar copila zice ca e obositor ceea ce pentru mine e un semn de alarma real !

Copila nu da vina pe ''prostii'' cu care intra in contact ci se intreaba daca au boli in familie si e suficient de empatica si constienta de faptul ca trebuie sa menajeze ''prostii'' cu care intra in contact.
Asta nu se invata datorita influentelor negative ci vine de la sine si chiar e obositor in draci sa te abtii.

Eu de asta am ajuns sa ma cert pe internet cu persoanele necunoscute pentru ca nu imi permit sa ranesc persoanele dragi sau cei cu care intru zilnic in contact.

Intotdeauna am ales sa iau apararea persoanelor mai slabe decat mine pentru ca imi face placere sa ma iau de bullies . Singura metoda de descarcare este atunci cand iti permiti sa fii bully cu cei care merita sa le dai peste bot cand vezi ca sunt rai cu altii pe care tu ii iei sub aripa ta protectoare.
Cand devii bully iti permiti sa fii rautacios ,lasi diplomatia deoparte si in loc sa obosesti incercand sa fii diplomat , capeti un fel de energie care te relaxeaza .
Am avut o perioada in tinerete in care mi-am permis sa alunec si un an de zile am fost un jeg ordinar in care am manipulat si ranit oamenii pentru ca am folosit scuza ca vreau sa vad daca pot si am acceptat un pariu cu niste prieteni. Nu numai ca am putut dar am descoperit gustul puterii asupra oamenilor si cat de relaxant e sa fii tu insuti fara sa te doara in cur de altii. Ca sa fie situatia mai fun , am ales sa fiu super sincera , sa nu fiu nevoita sa tin minte minciunile pentru ca ar fi dovada de prostie daca as fi prinsa cu minciuna si as fi intrat in turma celor pe care ii manipulam ...,,,sa poti manipula o persoana fara sa minti iti mangaie orgoliul la maxim :D

Am realizat ce fac in momentul in care am ranit o persoana draga fara absolut niciun motiv ( reflex )in care mi-a futut doua palme serioase constiinta si am fost nevoita sa aleg intre a continua pe calea aia ori redresa.
Am ales sa nu ma mai pun pe mine pe primul loc si sa fiu atenta la nevoile altor persoane numa' ca asta e si mai obositor pentru ca risti sa devii victima cand lasi de la tine constant iar asta e absolut neacceptabil pentru mine. Ca atare a trebuit sa mai adaug o piatra de moara in carca mea si a trebuit sa invat sa nu fiu victima si sa fiu buna. diplomata si amabila cu ceilalati ceea e si mai obositor DAR , daca inveti creierul sa perceapa oboseala ca fiind un target pe care-l atingi si te bati pe umar din cand in cand , nu mai e chiar asa de obositor :)

Din pacate , majoritatea iubitilor mei au devenit victime colaterale si rand pe rand au fost lasati in urma din diverse motive peste care eu nu puteam trece desi familia si prietenii apropiati imi spuneau ca exagerez.. In mintea mea nu era exagerare ci aveam perfecta dreptate .Si acum cred ca am avut dreptate si nu regret trecutul , asta eramsunt eu , desi incerc sa ma controlez , sunt chestii peste care nu pot trece.

Albastrica e motivul pentru care sunt intr-o relatie de 4 ani si 6 luni cu Leon.
Nu mai tin minte motivul pentru care mi s-a pus pata pe el dar dupa un topic deschis aici si discutii cu sor'mea si colegii , am ales sa fac o alta schimbare la mine si a fost o decizie buna. Inca mai am momente in care imi vine sa-mi bag piciorul dar imi revin repede dupa care ma simt vinovata ca is prea drastica ( iar ) fara sa am motive reale.

Profesional , am inflorit in absolut orice domeniu am aterizat. Invat foarte usor si daca nu ma plictisesc sunt cea mai buna angajata dintr-o companie.Nu pentru ca incerc sa pup curul sefilor ci pentru ca imi setez targete personale sa vad daca pot invata si asta , chiar daca nu face parte din sarcinile jobului meu.
Nu preiau sarcini in plus pentru ca nu am viata sociala , personala sau ma plictisesc acasa ci pentru ca nu stiu cum sa ma opresc.
Un outsider in Ro ar fi vazut ca lucram 12-13 ore pe zi si ar fi crezut ca ma obliga seful iar eu in realitate nu puteam pleca pana nu terminam ce aveam de terminat iar alea 4 ore in plus lucrate le vedeam ca un succes nu overtime. A doua zi o luam de la capat

Aici am procedat la fel , cum dracu si de ce m-au pus fostii sefi in testatment nu am nici cea mai mica idee desi au incercat sa-mi explice dar tot nu vad logica. Fostii sefi , actualul sef care a cumparat compania de la ei , Leon prietenul meu , toti zic ca e ok , ca e de bine dar eu inteleg de ce. Eu am muncit , ei m-au platit mai mult decat fair ...cu ce sunt eu mai breaza fata de alti angajati?

In Romania nu exista ADHD ci e copilul neastaparat sau mosul vulgar si tre sa vorbeasca mai frumos.
Daca nu mentiona oboseala nepoatei de a trebui sa fie diplomata constant , nu m-as fi stresat prea tare cu topicul asta si nu m-as fi apucat de confesii acum. Comportamentul meu se poate pune pe seama tineretii , lipsei de educatie , nerabdare , nesimtire , whatever you want si la prima vedere poti crede ca ai dreptate

Nu am facut legaturile astea decat in momentul in care mi s-a spus ca am ADHD si dupa ce am pus diagnosticul la indoiala si l-am intors pe toate partile aici , am ales sa urmez medicatia prescrisa si acum sunt pe Vyvanse.

Din pacate  , Vyvanse pentru mine e cu doua taisuri :D

Legaturile mele neuronale sunt mult mai rapide , mult mai clare si mult mai intense ( m-a facut mai desteapta decat eram deja :lol: ) ceea ce probabil are legatura cu lipsa de concentrare de care vorbea medicul si in principiu ar fi trebuit sa ma ajute sa ma concentrez pe o singura treaba.
La mine efectul e invers, Eu vad 10 lucruri de facut acum si ma gandesc ca pot adauga inca 1-2 pentru ca pot adica am si mai mult de lucru doar ca acum randamentul a crescut considerabil.

Partea buna e ca vine la pachet cu o senzatie de calm si amabilitate. In loc sa zic ''bah , tu esti prost'' tendinta acum este sa explic ca sa inteleaga prostul fara sa il mai consider prost sau sa consider pierdere de vreme explicatia .....sunt dispusa la comunicare fara sa fie obositoare deloc comunicare asta.

Inainte imi bagam ce gaseam in tot pana cand rezolvam problema care ma deranja, acum  nu imi mai bag nimic , rezolv fara ies fara sa fumez 3 tigari in timp ce fac ture in jurul camionului .
Rezolvarea problemei vine de la sine fara sa fie nevoie sa fac pasi.

Cand eram la scoala si aveam ceva de memorat , citeam lectia de 2 ori in timp ce faceam ture prin camera si a treia oara cand o citeam eram deja plictisita pentru ca era deja memorata. De abia acum inteleg de ce erau urme de covor in forma in cerc in sufragerie la noi :)

Well , ma opresc aici ca a sunat telefonul si am uitat ce mai voiam sa mai zic. Ideea e ca fetita are nevoie de ajutor si nu, nu e boala mentala ci calitate !

Daca stie cum sa isi gestioneze abilitatile si e indrumata , nepoata poate deveni urmatoarea candidata la premiul Nobel

Injuraturile la volan sunt minore , look at the big picture

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,931
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLexon, on 08 martie 2024 - 17:06, said:

Poate ai observat ca eu mereu ajung sa dau explicatii dar ....

Esti un user care-l citesc intotdeauna pentru ca GANDESTE ceea ce scrie, unul dintre putinii care fac asta

#78
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,968
  • Înscris: 12.11.2012

View PostAhasverus, on 06 martie 2024 - 00:40, said:

Azi, in traficul înnebunitor din București, tocmai înjurăm pentru a 100-a oara:

- Hai frate, bagă a-intaia, calcă accelerația, fă-o sa scoată fum!
Da-o dracu, ca unii deja sunt bătrâni...

Deodata, am auzit-o pe nepoata mea, in varsta de 15 ani zicând:

- Bunicule, m-am gândit la ce mi-ai zis. Incep sa îți dau dreptate.
Majoritatea oamenilor sunt prosti, doar animale vorbitoare.

- Ha? Dezvolta, te rog.

- Incep sa mă satur de prosti, nu mai am răbdare cu mulți dintre colegii mei, care sunt in-cre-di-bil de prosti!
Parca au creierul blocat, le explici, le desenezi, încerci, dar frate... nu se prinde nimic de ei! Nu ii interesează nii-mic!
Sunt tâmpiți si eu nu mai pot cu ei!
Mai ales băieții, dar nici cu fetele nu e mult mai bine.

La debate obosesc pana primesc răspunsuri, iar in același timp eu mă mai gândesc la alte chestii pe care le am de făcut, strategii, chestii, puncte de vedere.
Eu nu reusesc sa adorm la câte chestii îmi trec prin cap in fiecare seara.
Profii sunt supărați ca nu par concentrată, ca visez cu ochii deschiși, doar ca eu sunt teribil de plictisita de cât de greu se mișcă, explicând de 1000 de ori acelasi lucru, ca sa înțeleagă prostii. Si aia tot nu înțeleg, frateeee! Sunt tâmpiți!

- Cred ca trebui sa avem o discuție despre cum sa mimezi interesul si mai ales sa nu jignești prostii, pentru ca destul de des vei descoperi ca îți sunt superiori ierarhic.

- Da, si mama mi-a zis ca trebuie sa lucram la diplomație, dar e obositor Posted Image

Tu mi-ai zis ca tot timpul te gândești la mai multe chestii deodata.
Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zi ca si la ea in cap e la fel.
Am vorbit si cu colegele mele, iar ele mi-au zis ca sunt nebună.
Din ce îmi dau seama, tu, eu si mama, suntem nebunii in familiei.
Avem cumva boli psihice in familie?

- Daca avem, nu au fost încă documentate. La noi in familie ciroza își face efectele înaintea bolilor mentale.
Zici ca e un dialog dintr un banc intre un bunic si o nepoata  Posted Image

Nu e boala psihica da nici normal nu e! In termeni medicali ii zice ADHD care in limba romana se traduce in Tulburare de Hiperactivitate si Deficit de Atentie

Sau poate aveti ceva mai grav, toti 3 suferiti da gandire rapida care va face sa fiti cu 3-4-5-6 pasi inaintea celorlalti si de aia vi se par ca unii oameni sunt inceti si aici nu ma refer la oamenii cu adevarat inceti la minte
Concluzia asta am tras o da la ce am ingrosat mai sus ca e cam deplasat la 15 ani asa ceva!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate