Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Vi se pare ca ceilalți sunt înceți?

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#55
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

Vizualizare mesajTestosteron, pe 06 martie 2024 - 15:46, a scris:

...
Simplu, prostia este lipsa inteligenței. Ce este inteligența,  asta e o altă întrebare. Dar pe scurt, inteligența este capacitatea unui om de a observa si de a înțelege.
Deci prostia este incapacitatea unui om de a observa si a intelege. Nu e gresit. Nu e gresita nici corelarea dintre cunoastere si intelegere, cu cat esti mai citit cu atat ai sanse mai mari sa intelegi.
Dar intervine subiectivismul si de cele mai multe ori a nu intelege este asociat cu a intelege altceva, ca atare, intr-un final, definitia prostului devine "prost e acela care nu gandeste la fel ca mine". Un criteriu subiectiv, zic eu...
Plesu definea prostul ca fiind unul care (este convins ca) stie. Daca esti atent, iti si explica... Daca nu intelegi ce iti explica, esti prost (in perceptia lui).
Un alt concept gresit, folosit deseori ca argument, este ca perceptia majoritatii este cea corecta. "Tu nu vezi ca toti iti spun ca esti prost?" Din punct de vedere democratic se poate considera asta, dar conceptul nu are niciun suport stiintific si nu poate fi argumentat logic.

Edited by Lexon, 07 March 2024 - 14:34.


#56
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,904
  • Înscris: 22.12.2005

Vizualizare mesajAdm, pe 06 martie 2024 - 01:33, a scris:

Cati de aici se regasesc in acest film?

https://youtu.be/CFJ...?feature=shared

Exista o vorba cu talc:
Fericiti, cei saraci cu duhul.

tu vrei sa ne lasi fara slujbe, clar!
dragut filmuletul. stai sa vezi cand iesi sa spargi lemne si te intorci  pe seara cu o baterie cu litiu si un invertor :)

#57
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Apropo de agitati...

Acum cateva luni eram pe aeroport la Doha, in tranzit.
Pentru cine anu a fost pe aoclo, e urias si exista niste benzi rulante pe orizontala intre teminale, care te poata daca nu vrei sa pasesti agale/vioi.

La ducere ma uitam cum asteapta unii sa ii tarasca banda si ma gandeam ca e bine sa nu te grabesti, doar sa astepti, deci la intoarcere am incercat si eu.
M-am plictisit teribil.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajAdm, pe 07 martie 2024 - 15:47, a scris:

.. la intoarcere am incercat si eu.
M-am plictisit teribil.

Scoti telefonul si alergi pe net..
Sau alergi pe banda aia daca esti in intarziere
Sau te uiti la magazine (acuma nu stiu cum e in Doha, dar si in Detroit e cu benzi d-astea)

#59
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

Vizualizare mesajAhasverus, pe 06 martie 2024 - 00:40, a scris:

Sunt un moș, dar cândva am fost si eu tânăr.
Nu am fost niciodată un geniu si nu am avut vreodată iluzia ca aș da peste cap un test de IQ, dimpotriva.

Totusi, tot timpul am avut impresia ca majoritatea celor din jurul meu sunt înceți, si nu mă refer la ceva anume, pur si simplu mi se pare ca majoritatea oamenilor se mișcă in reluare, de parca se afla in melasa.
Am fost foarte uimit si enervat când am văzut ca unii sunt mai buni ca mine acolo unde conta pentru mine.

Acțiunile majorității oamenilor sunt reactive, nicidecum anticipative, iar rezultatele sunt cel mai des mediocre si delăsătoare = atâta s-a putut.

Desigur, mi-am încasat-o devreme in tinerete pe tema asta, de aceea am învățat cu greu sa am răbdare si sa "nu mai fac pe deșteptul".
In general, m-am canalizat pe ce îmi plăcea in mod deosebit, dar tot timpul mi-a plăcut sa înțeleg mecanismele si sa învăț lucruri noi.

Tot timpul am mimat socializarea, niciodată nu m-am simțit foarte in largul meu printre semeni.

Azi, in traficul înnebunitor din București, tocmai înjurăm pentru a 100-a oara:

- Hai frate, bagă a-intaia, calcă accelerația, fă-o sa scoată fum!
Da-o dracu, ca unii deja sunt bătrâni...

Deodata, am auzit-o pe nepoata mea, in varsta de 15 ani zicând:

- Bunicule, m-am gândit la ce mi-ai zis. Incep sa îți dau dreptate.
Majoritatea oamenilor sunt prosti, doar animale vorbitoare.

- Ha? Dezvolta, te rog.

- Incep sa mă satur de prosti, nu mai am răbdare cu mulți dintre colegii mei, care sunt in-cre-di-bil de prosti!
Parca au creierul blocat, le explici, le desenezi, încerci, dar frate... nu se prinde nimic de ei! Nu ii interesează nii-mic!
Sunt tâmpiți si eu nu mai pot cu ei!
Mai ales băieții, dar nici cu fetele nu e mult mai bine.

La debate obosesc pana primesc răspunsuri, iar in același timp eu mă mai gândesc la alte chestii pe care le am de făcut, strategii, chestii, puncte de vedere.
Eu nu reusesc sa adorm la câte chestii îmi trec prin cap in fiecare seara.
Profii sunt supărați ca nu par concentrată, ca visez cu ochii deschiși, doar ca eu sunt teribil de plictisita de cât de greu se mișcă, explicând de 1000 de ori acelasi lucru, ca sa înțeleagă prostii. Si aia tot nu înțeleg, frateeee! Sunt tâmpiți!

- Cred ca trebui sa avem o discuție despre cum sa mimezi interesul si mai ales sa nu jignești prostii, pentru ca destul de des vei descoperi ca îți sunt superiori ierarhic.

- Da, si mama mi-a zis ca trebuie sa lucram la diplomație, dar e obositor Posted image

Tu mi-ai zis ca tot timpul te gândești la mai multe chestii deodata.
Am vorbit cu mama despre asta si mi-a zi ca si la ea in cap e la fel.
Am vorbit si cu colegele mele, iar ele mi-au zis ca sunt nebună.
Din ce îmi dau seama, tu, eu si mama, suntem nebunii in familiei.
Avem cumva boli psihice in familie?

- Daca avem, nu au fost încă documentate. La noi in familie ciroza își face efectele înaintea bolilor mentale.
Betivii si aitistii

Edited by florinellll, 07 March 2024 - 16:23.


#60
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 02.09.2009

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 09:40, a scris:

...tupeistii, nu porsti neaparat


Cam asa e, lumea e prea lenta
Dar... treaba lor




Dupa 6 luni nici ei nu stiu ce e de capul lor
Sa plece 20 de ani ca mine, apoi sa varbeasca
Romania s-a schimbat uluitor si nemeritat de mult




Desigur,PIB-ul a crescut cu 800% in 10 ani

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

Vizualizare mesajTsunamii, pe 07 martie 2024 - 14:03, a scris:


Nu neaparat.
Uite un exemplu de om prost:
"Drobul de Sare"
Observi ca e pericol, chiar ii dai importanta cuvenita, intelegi gravitatia, chiar si pericolul, insa DACA NU ACTIONEZI, nu te pot numi inteligent

Povestea asta e denaturata ca toate poveștile.  In realitate nu se întâmplă asa. Ala ori n-a observat drobul, ori n-a înțeles gravitatea situației.  Cand observi si intelegi acționezi implicit. Iti zic eu alta poveste. Esti pieton pe șosea si vezi ca vine in mare viteza spre tine un camion. Ce faci? Eh vezi,  asa acționează inteligența.  Asta e un exemplu grosier dar in toate situatiile inteligența acționează,  daca exista. Daca nu, intră camionul in tine.

#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajflorinellll, pe 07 martie 2024 - 17:46, a scris:

Desigur,PIB-ul a crescut cu 800% in 10 ani

Eu ma refer la oameni, mentalitate, atitudine, constructii, drumuri, restaurante, gusturi, profesionalism...

Vizualizare mesajTestosteron, pe 07 martie 2024 - 19:50, a scris:

Povestea asta e denaturata ca toate poveștile.  In realitate nu se întâmplă asa. Ala ori n-a observat drobul, ori n-a înțeles gravitatea situației.  Cand observi si intelegi acționezi implicit.

Fals, drobul de sare A FOST OBSERVAT in poveste si nu actionezi implicit, aia ai scos-o sa te dregi, dar la tine nu a fost vorba de actiune a fost numai de observare si intelegere.
Hai sa-ti dau una mai simpla, mai pamanteana.
O femeie care ia pumni de la sot.
Observi ca o iei pe coaja, deci tu zici pentru inteligenta "Observi"
INTELEGI ca o mai iei si data viitoare, iar punctezi "Intelegi", deci dupa tine e o femeie inteligenta
Dar nu schimbi nimic, dupa parerea mea, proasta


Vizualizare mesajTestosteron, pe 07 martie 2024 - 19:50, a scris:

Esti pieton pe șosea si vezi ca vine in mare viteza spre tine un camion. Ce faci? Eh vezi,  asa acționează inteligența.
Nope, asa actioneaza reflexul de autoaparare de a supravietui nu are nimic de a face cu inteligenta. Si un animal se fereste

#63
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

Vizualizare mesajLexon, pe 07 martie 2024 - 14:30, a scris:


Plesu definea prostul ca fiind unul care (este convins ca) stie.
Si cu toate acestea uneori mai sunt si unii care chiar stiu cate ceva. De exemplu Einstein cand a elaborat teoria relativității,  Galilei cand a spus ca Pământul se roteste in jurul Soarelui si mulți alții.  Prin urmare definiția lui Plesu nu e valabilă in toate situațiile, desi conține o doza de adevăr cu referire la subiectivism. Dar pentru cel care reușește sa scoată subiectivismul din ecuație accesul la inteligență e neîngrădit.  Cum scoți insa subiectivismul din ecuație e o cu totul altă poveste.

Vizualizare mesajLexon, pe 07 martie 2024 - 14:30, a scris:


Deci prostia este incapacitatea unui om de a observa si a intelege. Nu e gresit. Nu e gresita nici corelarea dintre cunoastere si intelegere, cu cat esti mai citit cu atat ai sanse mai mari sa intelegi.
Nu neapărat.  Cu cat esti mai citit risti sa devii mai condiționat si implicit incetezi sa mai observi. De ce? Pentru ca tu doar știi  ca ai citit. La ce bun sa mai faci efortul sa observi? N-are sens sa mai observi pt ca doar ti-au spus cei pe care i-ai citit cum stau lucrurile.  Si uite așa autoritatea striveste inteligența.

Vizualizare mesajTsunamii, pe 07 martie 2024 - 20:19, a scris:



Eu ma refer la oameni, mentalitate, atitudine, constructii, drumuri, restaurante, gusturi, profesionalism...



Fals, drobul de sare A FOST OBSERVAT in poveste si nu actionezi implicit, aia ai scos-o sa te dregi, dar la tine nu a fost vorba de actiune a fost numai de observare si intelegere.
Hai sa-ti dau una mai simpla, mai pamanteana.
O femeie care ia pumni de la sot.
Observi ca o iei pe coaja, deci tu zici pentru inteligenta "Observi"
INTELEGI ca o mai iei si data viitoare, iar punctezi "Intelegi", deci dupa tine e o femeie inteligenta

Nu stiu cum e. Motivele pentru care stă s-o ia pe coajă sunt nenumarate.  Luatul pe coajă de multe ori e cel mai mic rau ce se poate întâmpla.  Intr-o relație sunt lucruri mult mai rele decat luatul pe coajă.  Dar fara îndoială bărbatul care altoieste pe coaja o femeie ala clar e prost grămadă.

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajTestosteron, pe 07 martie 2024 - 20:36, a scris:

Nu stiu cum e. Motivele pentru care stă s-o ia pe coajă sunt nenumarate.  Luatul pe coajă de multe ori e cel mai mic rau ce se poate întâmpla.  Intr-o relație sunt lucruri mult mai rele decat luatul pe coajă.  Dar fara îndoială bărbatul care altoieste pe coaja o femeie ala clar e prost grămadă.

Ete branza acuma, discutia era despre altceva
Cum ca Observarea si intelegerea nu denota obligatoriu inteligenta
O oarecare inteligenta, poate (vezi cuvantul "intelegere")

#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,918
  • Înscris: 27.01.2016

Vizualizare mesajTsunamii, pe 07 martie 2024 - 20:19, a scris:



Nope, asa actioneaza reflexul de autoaparare de a supravietui nu are nimic de a face cu inteligenta. Si un animal se fereste
Si animalele se feresc pt ca si animalele au inteligență.  La anumite capitole au chiar mai multa decât oamenii.
Fapt e ca aunci cand observi ce se întâmplă si intelegi poți avea reacții potrivite,  iar asta e inteligență.  Daca nu intelegi ce se intampla, daca esti confuz, sau daca ai idei preconcepute care nu concorda cu realitatea ești prost grămadă, vei face doar prostii in situația respectivă.

#66
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajTestosteron, pe 07 martie 2024 - 20:49, a scris:

Daca nu intelegi ce se intampla, ești prost grămadă,

Nici n-am contestat asta

#67
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,122
  • Înscris: 26.01.2010

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 22:33, a scris:


Foarte corect, dar la sfarsit, nope, nu fac parte din cei care au aer de superioritate
Cum nu ai aere de superioritate ? Tu tot timpul stii mai bine decat mine ce ar trebui eu sa fac sau sa simt , tu si vata pe batz sunteti cei mai superiori useri cu care intru in contact

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 22:33, a scris:

Pai asta TU ai voie, pentru ca nu traiesti aici si te poti enerva, bosorogul, traieste aici de multi ani si ar trebui sa se fi adaptat pana acum
Eu, alt bosorog, nu-s influentat de traficul din Bucuresti
Eu am mentionat ca ma enervez cand in loc sa ajung acasa in 6 minute fac 8 minute , in Bucuresti as cobora si bate in geamul oamenilor sa se miste probabil.
Tocmai de aia nici nu am condus si nici nu o sa conduc in Bucuresti

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 22:33, a scris:

Corect, daca NU traiesti aici, dar daca traiesti aici si te comporti asa, inseamna ca esti sofer de duminica sau nu stii sa conduci
Sau conduci zilnic singur si injuratul la volan e o forma de venting.
Cunosc doua persoane care nu injura. Prietenul meu Leon si fostul sef dar amandoi sunt slow as fuck si nu se enerveaza nici cand le taie idotii calea. Efectiv eram sa dau cu capul de geam intr-o zi cand a intrat unul de pe o alta strada in fata lui Leon si asta al meu nu a avut nici o treaba. Dupa ce am injurat suficient m-am enervat pe el ,Leon , ca nu se enerveaza deloc .El zice ca nu merita sa-ti consumi energia cu nervi dar eu nu-s de acord cu el :D

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 22:33, a scris:

Tocmai, interventia mea TREBUIE sa-l faca atent la faptul ca o influenteaza negativ pe nepoata care... spre deosebire de el, trebuie sa traiasca in societatea asta, trebuie sa-si gaseasca mate, prieteni etc si a o convinge ca toti ie prosti, e periculos pentru fata.
Nu de el imi pasa, el e okay, poate gadi orice, poate trai singur, asta e treaba lui, dar fata trebuie sa se adapteze la societatea de varsta ei
Sau nu o influenteaza deloc pentru ca desi eu injur constant , prietenul meu nu injura deloc si a avut suficient timp sa invete de la mine.
Sor'mea la fel , nu cred ca am auzit-o vreodata injurand

Interventia ta este strict pentru tine , pentru ca sa arati initiatorului ca tu stii mai bine cum ar trebui sa se comporte in preajma nepoatei desi el deja a spus ca amandoi gandesc la fel.
Nepoata nu o sa se apuce de injurat la volan datorita lui ci datorita felului ei de a fi

Vizualizare mesajTsunamii, pe 06 martie 2024 - 22:33, a scris:

Sper sa fi fost clar
Ai fost foarte clar , crezi ca esti in masura sa spui moshului sa nu mai injure la volan desi fata are probleme mult mai mari si nu sunt datorita lui

Vizualizare mesajTsunamii, pe 07 martie 2024 - 06:52, a scris:

Inc-o chestie pe care vroiam sa ti-o zic mai demult, faptul ca nu-l sufer pe Trump nu ma face sa te iubesc mai putin, nesuferito!
Right back at you !
Nici nu mi-a trecut prin cap ca m-ai iubi mai putin pentru ca efectiv nu ai cum sa faci asta.
Sunt cea mai desteapta , cea mai amuzanta , cea mai indaratnica si independenta muiere pe care o stii .E practic imposibil sa nu ma mai iubesti cand stii cate alte calitati am Posted image

#68
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 12.07.2010
Da, în Ardeal până si câinele latră încet: :"No... ham!". Ar trebui (părerea mea) să mai pună și alții "osul" la muncă, altfel de povești toti suntem buni!

#69
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,423
  • Înscris: 27.08.2013

View PostTestosteron, on 06 martie 2024 - 20:26, said:

Nu te raportezi la nimic. Orice om poate avea viteza pe care se simte confortabil sa o aibă si tu nu ai nici un drept sa-i negi asta cata vreme nici el nu ti-a impus ție ce viteza sa ai.
Mă raportez la realitate. E irelevant concret în realitate ce drept crezi tu că am atât timp cât te raportezi la religie cu să nu judeci și la toleranță totală ci nu la legea junglei și survival of the fittest.
Tu știi doar jumătate din poveste: toți pentru unul. Dar ai uitat cealaltă jumătate, aia importantă, aia grea: unul pentru toți.

#70
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View PostTestosteron, on 07 martie 2024 - 20:36, said:

Si cu toate acestea uneori mai sunt si unii care chiar stiu cate ceva. De exemplu Einstein cand a elaborat teoria relativității,  Galilei cand a spus ca Pământul se roteste in jurul Soarelui si mulți alții.  Prin urmare definiția lui Plesu nu e valabilă in toate situațiile, desi conține o doza de adevăr cu referire la subiectivism. Dar pentru cel care reușește sa scoată subiectivismul din ecuație accesul la inteligență e neîngrădit.  Cum scoți insa subiectivismul din ecuație e o cu totul altă poveste.
Sunt chiar foarte multi, as zice eu.
De fapt nici Plesu nu contesta inteligenta, doar spune ca inteligenta nu exclude prostia, adica oamenii inteligenti au si ei doza si mai ales momentele lor de prostie. De obicei un om este cu atat mai capabil sa isi vada prostia cu cat este mai inteligent. Afirmatia ca prostia este infinita ii este atribuita chiar lui Einstein iar Plesu il citeaza ca atare.
Din punct de vedere filozofic, conceptul de prostie este vazut mai degraba ca ignoranta ceea ce il face mai usor de evaluat. Intr-un univers infinit, cunoasterea este infinta. Capacitatea noastra de cunoastere fiind limitata, ceea ce nu cunoastem este mereu infinit. Ca unii incearca sa subtieze cat mai mult infinitul ala, e alta treaba. Am cunoscut multi oameni inteligenti si pot spune ca si aici pe forum sunt mai multi colegi pe care ii apreciez, in ciuda dezacordurilor pe care uneori le mai avem.

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLexon, on 08 martie 2024 - 05:40, said:

Sunt chiar foarte multi, as zice eu.
De fapt nici Plesu nu contesta inteligenta, doar spune ca inteligenta nu exclude prostia, adica oamenii inteligenti au si ei doza si mai ales momentele lor de prostie. De obicei un om este cu atat mai capabil sa isi vada prostia cu cat este mai inteligent. Afirmatia ca prostia este infinita ii este atribuita chiar lui Einstein iar Plesu il citeaza ca atare.
Din punct de vedere filozofic, conceptul de prostie este vazut mai degraba ca ignoranta ceea ce il face mai usor de evaluat. Intr-un univers infinit, cunoasterea este infinta. Capacitatea noastra de cunoastere fiind limitata, ceea ce nu cunoastem este mereu infinit. Ca unii incearca sa subtieze cat mai mult infinitul ala, e alta treaba. Am cunoscut multi oameni inteligenti si pot spune ca si aici pe forum sunt mai multi colegi pe care ii apreciez, in ciuda dezacordurilor pe care uneori le mai avem.

:heart: ya mate,

Daca mai adaugai inca o forma de prostie, cuprindeai, cred, tot.
Prostia de nu reusi sa transmiti ce vrei.
Si asta o simt la mine din plin.
Nu conteaza si nu trebuie sa depinda de capacitatea intelectuala a interlocutorului. Daca esti inteligent, ar trebui sa poti transmite si sa fie receptionat asa cum vrei.
Asta pentru mine e foarte masurabila, dupa reactia celui care ma citeste

#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNoua_pe_site, on 08 martie 2024 - 00:32, said:

Cum nu ai aere de superioritate ? Tu tot timpul stii mai bine decat mine ce ar trebui eu sa fac sau sa simt , tu si vata pe batz sunteti cei mai superiori useri cu care intru in contact

Nu, atitudinea mea enerveaza pentru ca mie mi se rupe de alte pareri DESPRE MINE, altfel, te astept cu un exemplu.
Partea proasta e insa pentru mine IMPRESIA pe care o las, si, da, aici e problema mea

View PostNoua_pe_site, on 08 martie 2024 - 00:32, said:

Eu am mentionat ca ma enervez cand in loc sa ajung acasa in 6 minute fac 8 minute , in Bucuresti as cobora si bate in geamul oamenilor sa se miste probabil.
Tocmai de aia nici nu am condus si nici nu o sa conduc in Bucuresti


Sau conduci zilnic singur si injuratul la volan e o forma de venting.
Cunosc doua persoane care nu injura. Prietenul meu Leon si fostul sef dar amandoi sunt slow as fuck si nu se enerveaza nici cand le taie idotii calea. Efectiv eram sa dau cu capul de geam intr-o zi cand a intrat unul de pe o alta strada in fata lui Leon si asta al meu nu a avut nici o treaba. Dupa ce am injurat suficient m-am enervat pe el ,Leon , ca nu se enerveaza deloc .El zice ca nu merita sa-ti consumi energia cu nervi dar eu nu-s de acord cu el Posted Image

Asta am si spus, e okay sa se intample ocazional, dar cand faci asta zilnic, nu mai e okay, atunci e ceva cu tine.
Iti asumi cand pleci din punctul A ca va fi ca dracu, si... asta e.
Eu nu ma enervez si, cu toate astea sunt fast but not furious.
Pot fi si bombardier, dar nu-mi place pozitia aia. Am mai scris ca in 13km am salvat 6 minute. Enorm si nu m-as fi asteptat, dar, nu-mi place ce-am facut si prefer sa respect.
On the other hand, cu masina mea atrag bombardierii care cred ca sunt o prada usoara si asta e un payback mare pentru satisfactia mea. "Ah, o fufa fara bani... ma plantez la tupeu in fata ei... si, cand ajunge langa mine cu BMW-ul... oooopsie "fufa" ii inchide usa si se trezeste descoperit. So much fun...

Revin la text, unul care merge mult NU SE MAI ENERVEAZA.

View PostNoua_pe_site, on 08 martie 2024 - 00:32, said:

Interventia ta este strict pentru tine , pentru ca sa arati initiatorului ca tu stii mai bine cum ar trebui sa se comporte in preajma nepoatei desi el deja a spus ca amandoi gandesc la fel.
Nepoata nu o sa se apuce de injurat la volan datorita lui ci datorita felului ei de a fi

Nu la injuraturi m-am referit, desi si de acolo poate invata gresit.
Copiii astia sunt ca un burete. E suficient sa-l considere zeu pe asta...
Am fost impins sa ii atrag atentia de fraza:

View PostAhasverus, on 06 martie 2024 - 00:40, said:

Deodata, am auzit-o pe nepoata mea, in varsta de 15 ani zicând:
- Bunicule, m-am gândit la ce mi-ai zis. Incep sa îți dau dreptate.
Majoritatea oamenilor sunt prosti, doar animale vorbitoare.
- Ha? Dezvolta, te rog.
- Incep sa mă satur de prosti, nu mai am răbdare cu mulți dintre colegii mei, care sunt in-cre-di-bil de prosti!
Parca au creierul blocat, le explici, le desenezi, încerci, dar frate... nu se prinde nimic de ei! Nu ii interesează nii-mic!
Sunt tâmpiți si eu nu mai pot cu ei!
Astea-s chestii invatate de ,a bunica-su si se concentreaza catre ele sa le verifice si, pentru ca-l iubeste, cauta argumente pentru a apara ceea ce gandeste bunica-su
La un copil de 15 ani, asta e foarte periculos.

View PostNoua_pe_site, on 08 martie 2024 - 00:32, said:

Interventia ta este strict pentru tine , pentru ca sa arati initiatorului ca tu stii mai bine cum ar trebui sa se comporte in preajma nepoatei desi el deja a spus ca amandoi gandesc la fel.
Nepoata nu o sa se apuce de injurat la volan datorita lui ci datorita felului ei de a fi


Ai fost foarte clar , crezi ca esti in masura sa spui moshului sa nu mai injure la volan desi fata are probleme mult mai mari si nu sunt datorita lui

Eu doar constat si atrag atentia acolo unde vad pericolul.
Eu nu-i spun cum trebuie sa conduca, constat insa ca nu are exeprienta din ceea ce spune.
La fel ii atrag atentia ca nepoata-sa ii preia atitudinea si ii da alta magnitudine, asta pentru ca-l iubeste si d-aia trebuie sa aiba grijanie.

Acum, mai departe e fix dupa el, daca intelege ce-am vrut sa spun, daca intelege scopul sau daca se va corecta, dar gesturile lui o influenteaza pe fata. Asta NUMAI din ceea ce a scris el.
Mosului i se rupe daca e sau nu acceptat de vecinii de bloc, fata insa isi incepe viata si chestiile astea o pot izola
Vorbesc si din propria experienta si imi dau seama acum la bosorogie cat m-a influentat negativ purtarea mamei.

View PostNoua_pe_site, on 08 martie 2024 - 00:32, said:

Sunt cea mai desteapta , cea mai amuzanta , cea mai indaratnica si independenta muiere pe care o stii .E practic imposibil sa nu ma mai iubesti cand stii cate alte calitati am Posted Image

Attah gurl!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate