Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Renuntare oferta angajare in detrimentul alteia

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Buna ziua!

Am aplicat la mai multe job-uri si am avut mai multe interviuri, in urma carora am primit de la firma x o oferta.
Oferta a fost comunicata doar verbal, la fel si acceptarea mea a fost tot verbala.

Ulterior am trimis firmei pe e-mail actele solicitate pentru angajare(CI, certificat nastere etc.) si am completat si o declaratie pe propria raspundere cu date generale transmisa de carte firma x(nume, prenume, daca sunt in CIC, daca sunt pensionar, unde locuiesc etc.).
Dupa ce am transmis toate acestea pe e-mail mi s-a spus ca se vor face niste verificari la nivel de grup(care pot dura si 2 saptamani) si ulterior dupa ce vor obtine ok-ul de angajare de la grup voi fi sunat pentru a ma programa la medicina muncii, iar dupa ma voi duce la sediul firmei sa semnam CIM.

Intre timp, am primit de la firma y o oferta de angajare mai buna.

Avand in vedere faptul ca nu am efectuat medicina muncii(deci angajatorul x nu a platit nimic, nici macar nu am fost sunat sa programam medicina muncii) si ca nu am semnat nimic in care sa zic ca pe data de... incep munca la firma x, banuiesc ca pot accepta linistit oferta la firma y, fara sa am niciun fel de probleme legale cu firma x corect?

Multumesc!

#2
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Asa ar trebui, dar ar trebui sa discuti cu ei mai intai sa le spui ca ai primit o oferta mai buna. Cine stie, poate iti fac o oferta si mai buna :D

#3
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Clar o sa ii anunt ca sa stie ca nu mai sunt interesat.

#4
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 26.08.2005
Accepta linistit oferta mai buna si neaparat sa fie ceva in scris.
Chiar daca iti faceai angajarea la prima firma, exista perioada legala de proba de 3 luni in care oricare dintre parti poate renunta la contract fara preaviz.

#5
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 12.11.2012

View Postalexbowwow, on 02 martie 2024 - 18:00, said:

Renuntare oferta angajare in detrimentul alteia

Avand in vedere faptul ca nu am efectuat medicina muncii(deci angajatorul x nu a platit nimic, nici macar nu am fost sunat sa programam medicina muncii) si ca nu am semnat nimic in care sa zic ca pe data de... incep munca la firma x, banuiesc ca pot accepta linistit oferta la firma y, fara sa am niciun fel de probleme legale cu firma x corect?

Multumesc!
Atata timp cat n ai semnat un contract da munca cu firma x, n ai probleme
N aveai probleme nici daca faceai medicina muncii pa banii firmei! In cel mai rau caz iti cerea aia banii pentru vizita la doctor care stiu ca era minim 50 da RON

Si oricum in primele 3 luni da la semnarea contractului poti sa sa pleci da la firma chiar fara preaviz! Deci tot n aveai probleme

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

View Postalexbowwow, on 02 martie 2024 - 18:00, said:

....Avand in vedere faptul ca ...nu am semnat nimic ...la firma x, banuiesc ca pot accepta linistit oferta la firma y, fara sa am niciun fel de probleme legale cu firma x corect?

corect.

legat de restul sfaturilor de pe aici: codul muncii spune (la articolul 31) ca "la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba". asta inseamna ca perioada de proba nu este obligatorie; daca nu e trecuta in contractul de munca, atunci nu se aplica si nu poti pleca de la firma fara preaviz(conform art. 31 punctul 3).

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,061
  • Înscris: 20.10.2015
N-ai nici o obligatie
Le-as trimite un email, ca nu mai esti interesat de postul lor si sa le urez succes in business

Chiar daca faceai medicina muncii nu le erai obligat cu nimic. Chiar daca incepeai munca nu aveai nici o obligatie
Asta intra la riscuri

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006
lol, Tsunamii, iar vii cu amintiri de prin alte tari? :)
in Ro trebuie sa semnezi contractul inainte de  a incepe munca, si automat trebuie sa respecti si obligatiile introduse de codul muncii (legea 53/2003).

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Dupa ce am transmis toate acestea pe e-mail mi s-a spus ca se vor face niste verificari la nivel de grup(care pot dura si 2 saptamani) si ulterior dupa ce vor obtine ok-ul de angajare de la grup voi fi sunat pentru a ma programa la medicina muncii, iar dupa ma voi duce la sediul firmei sa semnam CIM.
Ce verificari la nivel de grup ?
Ce sunt alea ?
Au restictrii de angajare ? Incompabilitati ?

#10
Basso

Basso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 26.08.2005

View Post_Smiley_, on 02 martie 2024 - 19:12, said:

legat de restul sfaturilor de pe aici: codul muncii spune (la articolul 31) ca "la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba". asta inseamna ca perioada de proba nu este obligatorie; daca nu e trecuta in contractul de munca, atunci nu se aplica si nu poti pleca de la firma fara preaviz(conform art. 31 punctul 3).
Poate ne dai si exemple de angajatori care nu specifica o perioada de proba in contract. Ar fi si stupid sa nu o faca, fiind o masura care-i avantajeaza mai mult pe ei decat pe angajat.

#11
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010

View PostMarianG, on 02 martie 2024 - 20:03, said:

Ce verificari la nivel de grup ?
Ce sunt alea ?
Au restictrii de angajare ? Incompabilitati ?
Un exemplu de verificare ar fi ca sa nu ai rude in interiorul grupului(conflict de interese).

#12
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

View Post_Smiley_, on 02 martie 2024 - 19:38, said:

lol, Tsunamii, iar vii cu amintiri de prin alte tari? Posted Image
in Ro trebuie sa semnezi contractul inainte de  a incepe munca, si automat trebuie sa respecti si obligatiile introduse de codul muncii (legea 53/2003).
in Ro nu poti sa-ti dai demisia?

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005

View Postalexbowwow, on 02 martie 2024 - 20:10, said:

Un exemplu de verificare ar fi ca sa nu ai rude in interiorul grupului(conflict de interese).
pai nu e pe declaratia pe proprie raspundere si asta ?
si daca ai rude si nu stii ca lucreaza acolo ?

Edited by MarianG, 02 March 2024 - 20:16.


#14
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Nu e pe declaratie.
Grupul e din afara si nu am pe nimeni care sa lucreze acolo.
Daca stii ca ai, poti declara cand le trimiti pe e-mail actele. Mai departe ei decid.
Daca ai si nu stii ca lucreaza acolo, la fel ei decid, probabil in functie de gradul de rudenie si de importanta functiei detinute de ruda respectiva.

Edited by alexbowwow, 02 March 2024 - 20:20.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,500
  • Înscris: 10.08.2005
pai daca e din afara conteaza care sunt legile si la ei?
lucrezi de aici, sau e cu relocare ?

Edited by MarianG, 02 March 2024 - 20:22.


#16
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.02.2014
N-ai nici o obligatie, poate pica  o oferta mai buna si ai de unde alege.

#17
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
@MarianG
Lucrez de aici, dar verificarea la nivel de grup se face in afara(caci grupul e din afara).
Asa ceva se mai practica inclusiv la unele banci(nu sunt sigur daca la toate; nu e cazul meu, caci nu e banca, dar am lucrat si stiu ca asa se procedeaza, numai ca la banca te pun ei inainte sa declari ca la nivel de grup nu ai rude si apoi iti verifica declaratia).

Edited by alexbowwow, 02 March 2024 - 20:27.


#18
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 07.12.2002

View Postalexbowwow, on 02 martie 2024 - 20:10, said:

Un exemplu de verificare ar fi ca sa nu ai rude in interiorul grupului(conflict de interese).
Deci LOL!
Zi-le asta celor de la stat.

View Postalexbowwow, on 02 martie 2024 - 20:24, said:

banca te pun ei inainte sa declari ca la nivel de grup nu ai rude si apoi iti verifica declaratia
Adica daca ai o ruda in grupul respectiv, nu poti munci la banca aia?
Ma indoiesc ca ruda respectiva poate sa infuenteze decizia HR-ului.
In fine, tot pe sistem comunistoid s-a ramas. Trebuie sa ai origini sanatoase. Tarani de la tara trebuie sa fie parintii.

Edited by Ninja, 02 March 2024 - 20:54.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate