Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Orase de trait -Europa

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#145
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.12.2023
Spectaculos e New York sau Singapore, nu Viena, si chiar si prin comparatie cu celelalte capitale mari ale Europei, Viena e doar un orasel ceva mai mare, cochet, burghez, linistit. E un oras foarte bun pentru o viata de familie si pentru crescut copii, atlfel pana in 30 de ani s-ar putea sa para foarte plictisitor in comparatie cu un Berlin sau Barcelona, si nici pentru pensie nu pare o varianta grozava, stiind cat de usor iti faci prieteni la varsta aia si cat de sociabili sunt nemtii si austriecii, mai ales cei trecuti de o anume varsta.
Viata de emigrant este una atunci cand pleci cu familia si ti-o dedici pentru a oferi copiilor perspective mai bune, ca vocatia asta a sacrificiului e foarte puternica in natia noastra. Dupa ce copiii cresc si pleaca la casele si viata lor rozul tinde sa degenereze destul de rapid, mai ales ca asta se intampla cam in acelasi moment cu apropierea de pensie si scaderea semnificativa a veniturilor. Pentru cine nici n-a plecat de suficient de mult timp incat sa apuce sa stranga niste cheag sau macar sa isi asigure situatia locativa o sa fie cel mai nasol, ca nici intoarcerea in Romania nu va mai fi neaparat o alternativa fiabila, multi desprinzandu-se complet de viata sociala de aici, apoi si costul in vietii in Romania deja incepe sa fie similar cu cel din vest, ma refer la orasele care ofera conditii comparabile.

Edited by twotall, 01 March 2024 - 14:59.


#146
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 04.11.2023
Daca discutam despre Viena, e exagerat sa spui ca e un oras care nu impresioneaza fara explicatii. Daca discutam despre zone suspecte, gasesti in orice oras mare de la Lisabona pana la Moscova si de la Oslo pana la Napoli. Dar zonele astea care de obicei se afla prin gara sau in jurul garii, ori prin cartiere renumite pentru o criminalitate mai crescuta nu sunt relevante dupa parerea mea.

Dupa parerea mea Viena e un oras frumos, bun de locuit din foarte multe puncte de vedere, la fel de bun ca Stuttgart, München, Hamburg, etc. Poate la nivel cultural sa fie peste celelalte orase, dar are si dezavantaje, evident. Pentru mine de exemplu, daca compar Viena cu Stuttgart as putea spune ca e mai misto Stuttgartul pt ca am mult mai multe optiuni de joburi in zona, asa ca pentru a alege un oras in care vrei sa te muti e esential:
- sa iti poti gasi usor job, sa existe firme care activeaza in domeniul tau. Partea cu munca de acasa nu se stie cat o sa dureze si daca o sa devina vreodaca definitiva, si in plus nu toti putem munci de acasa.
- sa isi poata gasi jumatatea job, pt ca daca doar unul e ok dpdv al carierei poate iesi rau.
- sa existe infrastructura si mediul favorit cresterii unui copil dupa modelul imaginat de cei ce se muta. Daca vrei sa te deplasezi zilnic de acasa la gradinita/scoala/pediatru/club de fotbal cu  metroul, go for it. Daca nu iti place asta si vrei ceva mai mic, alege un oras mic. Treaba asta cu timpul pierdut deplasandu-te dintr-un loc in altul e esentiala, nu faptul ca ai opera, teatru, 5 sau 100 de restaurante/baruri.

Si mai e o chestie importanta, daca ai prieteni prin strainatate e ok sa te muti prin apropiere, conteaza si asta. De adaptat te poti adapta oricum, insa face bine sa ai si un prieten bun pe aproape la inceput.

#147
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 09.09.2017
Tie chiar ti-e greu sa accepti ca nu toata lumea e impresionata de Viena? Hai s-o zic altfel: este printre ultimele orase din Europa in care as sta. Spania si PT sunt ideale, de la o anumita varsta.

#148
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.12.2023
Explicatia e chiar acolo, cine a fost in orasele alea nu mai are nevoie de precizari. Cine n-a fost, compara cu Stuttgart sau Hamburg si alte targusoare din astea, prin implicatie tot spectaculoase si ele, nu-i asa?

Viena este un oras de mana a doua raportat pana si la Europa. Orasele de prima mana fiind evident Paris, Londra, Moscova, Madrid si Roma.

Edited by twotall, 01 March 2024 - 19:24.


#149
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,896
  • Înscris: 13.07.2011
@twotall daca le consideri spectaculoare atunci le-ai vazut doar pe internet. Da ambele sunt spectaculoase ca si turism, dar nu de locuit acolo. Singapore este cel mai plictisitor oras din lume. Am lucrat acolo 9 luni de zile si intrasem in depresie. Oras fara cultura si traditie, construit artificial.

New York este frumos, dar nu este de trait acolo. Enorm de scump, mult prea aglomerat, foarte periculos si niciodata nu te vei simti bine acolo.

Ca Europa nu se compara nici o tara/oras din lumea asta. Si Barcelona/Berlin la fel nu sunt de locuit. Au mult mai multe dezavantaje decat avantaje.

#150
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Viena e fosta capitala de imperiu. Spectaculoasa ca oras din punct de vedere istoric/cultural/arhitectural. Acum desigur ca nu e pentru oricine. Cine vrea sa construiasca masini n-o sa aleaga Viena in loc de multiplele orase nemtesti specializate pe asa ceva. Sau cine vrea sa fie programator.

Dintre capitalele vestice, Berlinul se poate spune ca a ramas in urma, dar asta a fost contextul istoric al secolului trecut.

#151
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 06.07.2023

View Postleusteanul, on 01 martie 2024 - 19:14, said:

Tie chiar ti-e greu sa accepti ca nu toata lumea e impresionata de Viena? Hai s-o zic altfel: este printre ultimele orase din Europa in care as sta. Spania si PT sunt ideale, de la o anumita varsta.

Nu am cine stie ce asteptari de la tine, mai ales ca este foarte clar ca n-ai iesit niciodata dincolo de granita, ceea ce este probabil frustrant si un bun motiv de a deriva discutia inspre rautati gratuite. Dar asta este, trebuie sa fie nasol sa n-ai posibilitati financiare Posted Image

Spectaculos dpmdv nu inseamna constructii pe verticala, decit in cazuri extrem de rare si doar din motive tehnice, cum ar fi extrem de inalt si construit in nisip. Am batut Asia in lung si-n lat, idem America de nord. Nu consider New York spectaculos, pentru ca din punctul meu de vedere betoanele si sticla tin doar de aspectele practice, spre exemplu mult spatiu pe amprenta mica. In America de nord se vor construi astfel de monstri si in continuare, cladiri care mai mult sau mai putin seamana unele cu celelalte si care uneori vor inlocui cladiri de acelasi fel care vor fi dinamitate, deoarece si-au depasit durata de viata. Nimic deoasebit in asta.

Nimeni nu va mai construi, insa, cladiri cu dantelarie asa cum exista in Viena si chiar si in unele orase din Romania, cum ar fi Oradea spre exemplu. Baroc, secession...
https://ghidlocal.co...ctura-oradeana/

Pur si simplu ar costa atit de mult, incit este practic imposibil. Si fix aici intervine spectacolul. Orasele care au inca amprenta istoriei, uneori chiar milenare, sint imposibil de egalat cu beton, sticla si jocuri de lumini. Uita-te si tu in imaginile atasate la elemente cu vechime de 2000 de ani. Ia vezi la cladirea aia alba din poza Rgb2.png, reusesti sa vezi ce scrie pe placa de pe zid? Ti se face pielea gainii la propriu incercind sa-ti inchipui vremurile. Asta inseamna spectaculos din punctul meu de vedere.
Saptamina trecuta am fost in Praga. Spontan. Am stat la Hilton, am mincat bine, seara sauna si pool. Intr-o zi am fost sus in Hrad, vezi pozele. Cel mai vechi oras medieval din lume.
Babaete...asa ceva este spectaculos, daca intelegi ce zic. Cu vreo 3 saptamini inainte am fost in Frankfurt, combinatie de betoane cu istorie. Si asa ceva merge, dar doar betoane si sticla...no way. Intelegi leustene problema?

Attached Files


Edited by Zuckerwatte, 01 March 2024 - 20:19.


#152
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,113
  • Înscris: 14.08.2007

Vizualizare mesajtwotall, pe 01 martie 2024 - 14:59, a scris:

Spectaculos e New York sau Singapore, nu Viena, si chiar si prin comparatie cu celelalte capitale mari ale Europei, Viena e doar un orasel ceva mai mare, cochet, burghez, linistit. E un oras foarte bun pentru o viata de familie si pentru crescut copii, atlfel pana in 30 de ani s-ar putea sa para foarte plictisitor in comparatie cu un Berlin sau Barcelona, si nici pentru pensie nu pare o varianta grozava, stiind cat de usor iti faci prieteni la varsta aia si cat de sociabili sunt nemtii si austriecii, mai ales cei trecuti de o anume varsta.

Vizualizare mesajtwotall, pe 01 martie 2024 - 19:24, a scris:

Viena este un oras de mana a doua raportat pana si la Europa. Orasele de prima mana fiind evident Paris, Londra, Moscova, Madrid si Roma.
Personal n-as da Viena pe Berlin, Barcelona, Paris, Roma sau Londra (la Moscova si Madrid n-am fost, dar am indoieli ca m-ar convinge vreo unul dintre ele).

Berlinul e o optiune subtire pentru Germania din punctul meu de vedere (Munchen si destule alte orase sunt peste), Barcelona e mult prea turistica/haotica si spaniolii sincer mi se par chiar departe ca nivel de civilizatie (plus ca nu sunt in stare sa invete engleza), Paris-ul sau Roma au chestiile lor foarte faine (muzee, arta, etc), dar au si probleme mari cu curatenia, administratia, siguranta (in Roma si traficul e haotic deja, specific sudului Italiei), nu mi-ar placea sa locuiesc in nici unul dintre ele desi am cateva chestii care imi plac foarte mult in Roma. Londra mi s-a parut ingrijita, dar preturile exagerat de mari (care duc la o putere de cumparare mai mica desi salariile sunt mai mari), nivelul de siguranta destul de scazut, timpul extra pierdut deplasandu-te prin ea ar fi motive sa nu o prefer Vienei.

Daca ar fi sa aleg unde sa merg in vacanta 3 zile, as alege Roma urmata de Paris si apoi (la ceva distanta) Londra, Viena, Barcelona si Berlin (Barcelona are chestiile ei faine, dar mi se pare over-rated sau cel putin pe noi nu ne-a incantat asa de mult cum ne-am asteptat, nu ma grabesc sa merg din nou). Dar daca as alege unde sa locuiesc dintre astea, Viena le-ar bate pe restul.

Si ca tot era vorba si de Praga, as alege si Praga inaintea Berlinului, Parisului, Romei, Londrei sau Barcelonei.

Edited by utopium, 01 March 2024 - 21:00.


#153
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,896
  • Înscris: 13.07.2011
Credeti-ma eu parcurg 70.000 de km in fiecare an in diferite tari din acesta lume si calitatea vietii se muta de la vest catre est. In momentul de fata din punctul meu de vedere München si Viena sunt cele mai bune orase de locuit, dar in curand o sa vedeti ca si Praga o sa devina un oras extrem de popular. Sunt foarte des cu munca in Praga si evolutia din ultimii ani este enorma. Turism, curatenie, preturi decente, salarii in crestere, etc, le mai lipseste un aeroport international si sunt pe val.

Roma, Paris, Londra sau Barcelona sunt de departe orase de trait in ele. Calitatea vietii, sistemul social, serviciile, preturile, civilizatia, multi-culti sunt multe aspecte importante cu impact negativ. Berlinul este oras de vizitat, dar de locuit in nici un caz, nu are loc nici in top 20 pentru mine.

Fara sa iau in calcul aspectul financiar si considerand faptul ca in orice oras as avea un job echivalent platit, pentru mine topul ar arata strict asa:

1. Viena/München
2. Zürich
3. Copenhaga
4. Praga
5. Madrid

Daca ar fi cazul sa nu aleg un oras mare, cu siguranta m-as muta intr-un oras mic, cochet, la mare in Spania. Dar aici trebuie sa ai putere financiara sa nu fi obligat sa mergi la munca.

Edited by business11, 01 March 2024 - 21:17.


#154
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007
Se muta lume multa din zona DACH sa lucreze in Praga?

#155
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,896
  • Înscris: 13.07.2011
Am multe firme in Praga care lucreaza cu alte firme din Germania si Austria, astfel ca sunt cautati angajati care sunt vorbitori de limba germana. Salariile sunt destul de bune in Praga trebuie sa spun, iar preturile destul de joase. Lucrez momentan cu o tipa din Praga care provine din America de sud si a studiat in America si acum a ajuns in Praga. Plus ca sunt multi vorbitori de limba engleza.

#156
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 04.11.2023

View Postleusteanul, on 01 martie 2024 - 19:14, said:

Tie chiar ti-e greu sa accepti ca nu toata lumea e impresionata de Viena? Hai s-o zic altfel: este printre ultimele orase din Europa in care as sta. Spania si PT sunt ideale, de la o anumita varsta.


Nici eu nu am fost impresionat de Viena pentru ca nu ma impresioneaza orasele foarte mari in general. Dar daca maine ar fi sa aleg intre Viena si orice oras din Spania sau Portugalia as alege Viena fara ezitare, si asta pentru foarte multe motive din aproape toate domeniile.

#157
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,259
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbusiness11, on 01 martie 2024 - 23:25, said:

Am multe firme in Praga care lucreaza cu alte firme din Germania si Austria, astfel ca sunt cautati angajati care sunt vorbitori de limba germana. Salariile sunt destul de bune in Praga trebuie sa spun, iar preturile destul de joase. Lucrez momentan cu o tipa din Praga care provine din America de sud si a studiat in America si acum a ajuns in Praga. Plus ca sunt multi vorbitori de limba engleza.
Ah, deci tot modelul de "outsourcing" german ce-l gasim si in Romania.

#158
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 04.11.2023

View Posttwotall, on 01 martie 2024 - 19:24, said:

Explicatia e chiar acolo, cine a fost in orasele alea nu mai are nevoie de precizari. Cine n-a fost, compara cu Stuttgart sau Hamburg si alte targusoare din astea, prin implicatie tot spectaculoase si ele, nu-i asa?

Viena este un oras de mana a doua raportat pana si la Europa. Orasele de prima mana fiind evident Paris, Londra, Moscova, Madrid si Roma.

Nu vorbesc in necunostinta de cauza, am fost in toate orasele alea, la Stuttgart chiar am locuit. Dar cred ca e greu sa discutam daca denumesti targusoare orase ca Stuttgart si Hamburg pt ca asta inseamna ca nu prea cunosti localitatile in cauza. Ca idee, cred ca in Stuttgart gasesti de munca cat in jumatate din Romania ;), iar fata de Roma si Madrid nu cred ca are rost sa discutam.

#159
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajdani.user, pe 01 martie 2024 - 19:32, a scris:

Viena e fosta capitala de imperiu. Spectaculoasa ca oras din punct de vedere istoric/cultural/arhitectural. Acum desigur ca nu e pentru oricine. Cine vrea sa construiasca masini n-o sa aleaga Viena in loc de multiplele orase nemtesti specializate pe asa ceva. Sau cine vrea sa fie programator.
Salzburg sau Innsbruck scrie pe mine, nicidecum Viena.

#160
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 29.12.2023
De la Viena am ajuns la cat de spectaculos este Hamburg sau Suttgart. Si avem si o definitie pentru spectaculos, dantelaria de piatra pe un p+1 in stil baroc.
Sunt bune discutiile astea, iti ofera niste repere ca sa aduci la un numitor comun ideile si parerile, altfel se aplica perfect zicala ca pentru omul cu un ciocan in mana orice problema seamana cu un cui.

#161
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.02.2024
Doamne Fereste, jeg mai mare ca in Roma n-am vazut nici macar in Atena, si acolo putea a urina pe strazi , cum sa spui ca Roma e crema ?
Fiecare are pareri diferite si nevoi diferite , personal un orasel pe coasta marii Egee sau la poalele dealurilor din Slovenia mi se par fabuloase spre deosebire de culmea culturii sau turismului !
Daca la varsta asta cand nu am decat cateva saptamani libere pe an fac 7-8000 de km in concediu, la retragerea din activitate probabil voi trece la varianta locuit efectiv 2-3 luni in diverse locuri, asta ar fi un tel concret !
Ca opera,ca arhitectura, irelevant , sunt incult 🤣🤣

#162
Alex432

Alex432

    involt

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 28.05.2020
Spectaculoase și pline de viață sunt New York, Paris, Londra, Madrid, Roma, Barcelona.

Viena și Praga par plicticoase în comparație cu cele de mai sus.

Există și super-plicticoase cum sunt toate capitalele Scandinave.


A trăi într-un oraș e altă mâncare de pește... contează mult ce interese și posibilități ai.
Numărul de vizitatori, ”multi-culturalismul” + clima pot influența negativ traiul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate