Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Orase de trait -Europa

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#181
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAlex432, on 03 martie 2024 - 15:40, said:

Tu vrei să pun poze cu cât de plicticoase sunt 4 capitale Scandinave ?!  (cine pozează lucruri neinteresante ?!)

Pune tu poze, dacă le-ai găsit interesante - și spune ce evenimentele epocale ai văzut acolo.

Iti trebuie un minim de 5.000 net, ca să trăiești la sat.
Putin off topic, aveti idee tarile din UE au legatura cu baza de date a pensiei din Ro ?
Ca in caz de muncesc prin vreo tara din UE sa cotizez la ei acolo pentru pensie, si sa ma intorc in RO, si sa vada automat ca am cotizat in alta tara UE, astfel incat sa am pensia mare din alta tara din UE ? :)

#182
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postovidiu21, on 03 martie 2024 - 16:16, said:

aveti idee tarile din UE au legatura cu baza de date a pensiei din Ro ?
Nu știu legislația UE privitoare la pensie.  Elveția are un grad mare de ”integrare” în UE, totuși nu este în UE.

#183
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postovidiu21, on 03 martie 2024 - 16:16, said:

Putin off topic, aveti idee tarile din UE au legatura cu baza de date a pensiei din Ro ?
Ca in caz de muncesc prin vreo tara din UE sa cotizez la ei acolo pentru pensie, si sa ma intorc in RO, si sa vada automat…
In principiu nici nu ai nevoie de așa ceva. Pentru anii munciți în Ro primești pensie din Ro, pentru cei munciți în altă țară, primești pensie de acolo. Două pensii diferite, care n-au legătură una cu alta…

#184
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023

View PostAlex432, on 03 martie 2024 - 15:40, said:

Iti trebuie un minim de 5.000 net, ca să trăiești la sat.

View Postovidiu21, on 03 martie 2024 - 10:18, said:

in Elvetia m-as stabili si eu, avand in vedere ca sunt singuratic, ca imi plac natura,muntii si apele, dar nu cred ca as face fata singur cheltuielilor, e scumpa, plus limba vorbita, trebuie sa fac un search serios, dar oare tarile astea austria, elvetia, iti dau un mic ajutor, daca nu iti gasesti de munca imediat, cam la noi asa ?


Ai fost vreodata in Elvetia? De ce te-ai stabili acolo, doar pentru ca ai auzit ca sunt salarii mari?  Limba vorbita e cam cea mai mica problema, sunt limbi usoare si/sau comune, asa cum e germana, italiana sau franceza, practic ai de 3 ori mai multe sanse sa te stabilesti in Elvetia decat in Italia, Franta sau Germania.
Nu stiu cum iti imaginezi tu ca te muti in alta tara, dar nu te duci acolo si astepti sa iti dea aia ajutoare in timp ce iti gasesti job. In general, te duci in alta tara cu jobul, sau macar un membru din familie primeste job acolo si tu te muti cu el/ea. Natura, munti si ape sunt o gramada si in Germania, Franta sau Italia, cred ca mai important e sa iti gasesti de munca ceva in domeniu pt ca dpdv al atractiilor si ceea ce poti sa faci in timpul liber majoritatea tarilor  vest europene sunt net superioare Romaniei

View Postutopium, on 02 martie 2024 - 13:23, said:

Nu stiu ce sa zic, ca abia dupa 40 de ani m-am dus la concerte Metallica, festivaluri ca Untold/Electric Castle (e drept, m-am dus pentru The Prodigy sau Limp Bizkit, nu pentru DJ-iala), anul asta la AC/DC, etc Posted Image De fapt ascult chiar mai mult rock decat ascultam in tinerete (si cu siguranta mai diversificat). Eu zic ca doar mi-am rafinat criteriile de apreciere a unui oras, care in tinerete sunt mai superficiale.


Eu am doua opere in oras si cred ca am fost o singura data in ultimii 28 de ani de cand sunt aici (cred ca Barbierul din Sevilla - mi-a placut, dar se pare ca nu suficient incat sa merg mai des). Nu ca la teatru m-as duce foarte des, poate de vreo 3-4 ori in ultimii 28 de ani (la spectacole "din afara" teatrului, nu la cele din stagiunea obisnuita a teatrului national Cluj). La filarmonica am fost de 2-3 ori in astia 28 de ani, la fel, mai degraba la spectacole extraordinare nu la cele regulate ale filarmonicii. Si ascult si muzica simfonica/opera acasa (ba stiu sa cant si la pian parti din diverse piese de Beethoven/Chopin/etc), dar nu tin neaparat sa ma duc la opera/filarmonica sa le ascult. Si sunt genul care ocazional se mai uita pe Mezzo, dar pur si simplu nu ma mobilizez sa ma duc la opera/teatru/filarmonica, nu pentru ca nu mi-ar placea (unele imi plac chiar mult), ci pentru ca nu vad vreun farmec deosebit in a le vedea live (sau oricum nu acelasi farmec pe care il vad la a merge la un concert rock live). Si nici la cinema nu ma duc prea des, o data la cativa ani, desi sunt pasionat de film (dar, din nou, prefer sa le vad acasa - am o colectie bogata de bluray-uri si abonamente la 5 servicii de video streaming + unul de pay per view) ... 95% din filmele la care ma uit sunt mai vechi de 10 ani, nu am vreo mare aplecare spre filmele noi. De fapt sunt sanse mai mari sa merg sa vad filme la TIFF decat la cinema (dar si acolo prefer de multe ori sa vad filme de cinemateca, nu cele din concurs) ...

Impresia mea e ca o buna parte merg la teatru/opera/filarmonica mai mult pentru socializare, ca sa fie vazuti sau sa para interesanti pentru ca au mers, nu neaparat ca sa savureze operele respective. La fel la cinema, majoritatea merg de dragul socializarii, nu ca sa savureze filmul. Si e enervant sa te uiti la filme bune alaturi de altii care nu sunt acolo ca sa savureze filmul ci ca sa rontaie popcorn si sa susoteasca cu amicii, asa ca mai bine ma uit acasa. Plus ca, dupa cum ziceam, nu sunt vreun mare fan al filmelor noi, apar 3-4 filme cu adevarat bune pe an si alea intra de obicei rapid pe Rakuten/HBO/Netflix, unele chiar si la mai putin de 3 luni dupa ce au fost la cinema. Bine, daca ma intrebi pe mine si la concertele formatiilor care chiar imi plac mi se pare ca mult public e de umplutura acolo, nu sunt fani adevarati si se duc la concert tot pentru socializare/baut bere cu amicii/ca sa fie "cool"/sa aiba ce sa puna interesant pe social media, asta e partea care nu imi place asa de mult nici

Teatrul nu imi place deloc, nici nu il iau in calcul, insa opera si filarmonica sunt altceva. Acum vreo 6-7 ani obisnuiam sa merg la filarmonica, poate o data pe luna, si la opera din cand in cand, si asta pentru ca la filarmonica gasesti mult mai usor, mai ales daca locuiesti intr-o tara cu mare traditie in domeniu. Inclusiv Rapsodia romana am savurat-o live, iar simfoniile lui Beethoven live pot sa spun ca-s printre cele mai faine momente muzicale pe care le-am trait live vreodata, alaturi de concertul lui Ennio Morricone, de exact acum 7 ani de la Mannheim.
Partea cu cinema mi se pare fortata, filmele bune, daca or mai fi,  nu se dau la cinema. Ultima data am fost la cinema la un transformers, efectiv ma intrebam ce dracu caut acolo in sala.

#185
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
E greu de ramas in Elvetia :) Nu e pt lenesi acolo :))

#186
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Posthelen76, on 09 martie 2024 - 09:34, said:

E greu de ramas in Elvetia Posted Image Nu e pt lenesi acolo Posted Image)
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
You make my heart melt

#187
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Da tu ce credeai, ca scoti 5000 de franci pe luna fara sa faci nimic? Evident ca e nevoie de multa munca, experienta, eficienta, etc.

#188
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006
Gata, mi-a iesit azi pasaportul, deci pot pleca oriunde :)))

#189
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
De plecat poti sa pleci oriunde, dar daca vrei sa ramai e alta treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate