Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 

Orase de trait -Europa

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
188 replies to this topic

#127
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,175
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 09:55, said:

erai limitat in orice tip de activitate.
Aici nu-s de acord, pot sa zic ca nu-mi ajunge timpul pt cate as vrea sa fac.
Exista cu nemiluita cluburi pt o multime de activitati inclusiv in orase mai mici (bine, nu vorbim de Romania, topicul e pe aria de emigrare).

#128
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011
Intr-un oras mic am 5 restaurante decente (daca le am si pe alea), in oras mare nelimitat.
Mie imi place sa merg la teatru si opera, in oras mic nu am aceasta posibilitate.
Vreau sa ma plimb in centrul orasului, am kilometrii intregi in Viena, iar intr-un oras mic am un centru cat sufrageria mea.
Activitati sportive limitate, adica in Viena ma duc la paddle, squash, golf, etc intr-un oras mic am tenis, si cam atat.
Sa nu mai vorbesc de shopping.

Si lista continua.

#129
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,599
  • Înscris: 09.09.2017
Stiu ca Viena este considerat, de multi ani, the most livable city, dar serios daca m-a impresionat cu ceva.
Este o parere pur subiectiva, insa multe alte orase din Europa mi-au placut mult mai mult.
Viena este decenta, dar nu mi s-a parut nimic spectaculos, nimic iesit din comun.

#130
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,710
  • Înscris: 22.01.2015
Naijax,azi sa intors socio din Alicante.  Ceva zile sa-si faca cont bancar si permis de sedere. Se muta definitiv,asa am unde sa merg in Spania. Are de toate si zerouuuuri la,,beci,,  Costa Blanca

#131
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011

View Postleusteanul, on 29 februarie 2024 - 11:40, said:

Stiu ca Viena este considerat, de multi ani, the most livable city, dar serios daca m-a impresionat cu ceva.
Este o parere pur subiectiva, insa multe alte orase din Europa mi-au placut mult mai mult.
Viena este decenta, dar nu mi s-a parut nimic spectaculos, nimic iesit din comun.

Viena nu este numarul 1 doar datorita aspectului, chiar daca cartierul central (district 1) este impresionant cu arhitectura si flairul specific. Dar mai mult din motive sociale, climatice, etc.
Spre exemplu Viena are cea mai mare suprafata de verdeata ca si capitala (peste 70%). Pe langa asta transportul in comun extrem de bine pus la punct costa doar 1EUR pe zi la abonament pe an. Si multe alte lucruri, care sunt neimportante acestui topic.

#132
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,599
  • Înscris: 09.09.2017
Transportul este, intr-adevar, foarte bine pus la punct. Oamenii, in schimb, nu mi-au placut deloc.
Interactiunea cu vienezii a fost ciudata si ostila. Plus explozia de multiculturalism de care ziceam.
Ca roman, e greu sa te adaptezi popoarelor germanice.

Pentru mine, Spania ramane nr. 1. Nu am facut pasul din cauza salariilor. Castig mai mult aici decat as fi castigat vreodata acolo.

#133
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.11.2023

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 11:19, said:

Intr-un oras mic am 5 restaurante decente (daca le am si pe alea), in oras mare nelimitat.
Mie imi place sa merg la teatru si opera, in oras mic nu am aceasta posibilitate.
Vreau sa ma plimb in centrul orasului, am kilometrii intregi in Viena, iar intr-un oras mic am un centru cat sufrageria mea.
Activitati sportive limitate, adica in Viena ma duc la paddle, squash, golf, etc intr-un oras mic am tenis, si cam atat.
Sa nu mai vorbesc de shopping.

Si lista continua.


Restaurantele nu-s tare multe, ce-i drept, insa tot raul spre bine. Mai ales cand ai copii gatitul acasa e mult mai ok din toate punctele de vedere.
In ziua de azi shoppingul a devenit o pierdere mai mare de timp decat era inainte, se poate face totul online. Filarmonica si opera da, sunt chestii care ma atrag si pe mine insa daca ajung in 50min in centrul Frankfurtului e posibil sa fiu mai rapid decat unii care locuiesc "in Frankfurt", plus ca mai am optiuni mai faine ca Frankfurt, gen Würzburg.
Eu in orasul meu am 5 cluburi sportive si pot sa fac fotbal, badminton, basket, handbal, fotbal, dansuri sportive si nesportive, judo, karate, canotaj, atletism de toate felurile, inot, polo, sah, tenis, tenis de masa, gimnastica si volei. Practic orice sport, plus cluburi/scoli de muzica atat pt copii cat si pt adulti.

Cand ai copii mici care au nevoie de tine in cam orice chestie (dus-adus de la gradinita/scoala, dus la sport de 2-3 ori pe saptamana, dus la muzica), daca pui in calcul ca un copil de varsta aia la ora 8 doarme efectiv nu iti permiti sa pierzi 1h-1h30 pe drum pana acasa pt ca tu seara n-ai mai mult de 3h cu familia.  Daca as locui in oras mare n-as apuca sa fac nici jumatate din lucrurile ce le fac acum, as pierde mult prea mult timp.

#134
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Europa s-a egalizat destul de mult din  din punct de vedere al nivelului de trai si al salariilor, cam in orice tara sau loc mergi ai natura, infrastructura, scoli, spitale, restaurante, iar ce n-ai gasesti la doua ore distanta cu avionul. Clima a ramas principalul diferentiator si multiculturalismul, adica violenta etnica si interetnica, pare sa vina tare din urma.

Edited by twotall, 01 March 2024 - 08:49.


#135
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,175
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 11:19, said:

Intr-un oras mic am 5 restaurante decente
Mie mi se par suficiente (oricum sunt mai multe de 5)

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 11:19, said:

Mie imi place sa merg la teatru si opera, in oras mic nu am aceasta posibilitate.
Teatru am, opera intr-adevar nu (nici nu ma omor dupa ea)

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 11:19, said:

Activitati sportive limitate, adica in Viena ma duc la paddle, squash, golf, etc intr-un oras mic am tenis, si cam atat.
Am o gramada de sporturi la dispozitie (si individuale, si de echipa), nu am timp suficient pt toate si nu pot duce eu atata (plus ca nu ma atrag toate).

View Postbusiness11, on 29 februarie 2024 - 11:19, said:

Sa nu mai vorbesc de shopping.
Shoppingul nu ma atrage in mod deosebit, oricum gasesc cam tot ce imi trebuie, plus ca daca vreau, internetul nu are limite.

Bine, nu contest ca Viena e beton ca stil de viata si nivel de trai, insa oricum nu se pot muta acolo toti cei peste 448 milioane de cetateni UE.

#136
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 17.08.2022
De regula schimbam adresele in viata de 1-2 ori, rar mai mult.
Fie ca familia s-a micsorat, fie ca s-a marit, dar de regula am crescut pe scara sociala -sau asa avem impresia-
si avem si ceva in cont
Deci ce am dori de noua locatie?
Ce este determinat pentru noi personal?
Cum schitam stilul de viata si preocuparile principale zilnice pe termen scutr dar si pe termen lung.

Restaurante, piete, transport in comun, locuri de parcare nu mi se par relevante incepand de la varsta a doua.
Cand majoritatea dintre noi facem relocarea

Dar,  un cartier linistit, curat, cu scoli bune, ce ceva verse, cu putine magazine  si locuri aglomerate pare o optiune buna

#137
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,175
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvio69c, on 01 martie 2024 - 09:44, said:

De regula schimbam adresele in viata de 1-2 ori, rar mai mult.

Eu sunt deja la a 5-a localitate in care locuiesc (adrese am schimbat mai multe) si probabil la pensie o sa ma retrag in vreun oras-statiune din Spania (?) sau asa ceva.

View Postvio69c, on 01 martie 2024 - 09:44, said:

Restaurante, piete, transport in comun, locuri de parcare nu mi se par relevante incepand de la varsta a doua.
Voiai sa zici a treia?

Edited by Karhu, 01 March 2024 - 09:58.


#138
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am schimbat 3 orase long-term la viata mea. Ca am mai locuit in orase temporar pana intr-un an nu pun in calcul. Am plecat din Bucuresti intr-un oras mic din Austria (bine si eu eram mic pe vremea aia), iar la maturitate m-am mutat la Viena.

La Viena am schimbat deja vreo 3 sau 4 apartamente. Stau cu chirie, si inchiriez proprietatiile mele. Cand nu imi convine ceva cu apartamentul sau ridica astia chiria cu nesimtire, ma mut.

Dupa atati ani pentru mine cel mai important fara dar si poate este transportul in comun. Chiar daca nu circul niciodata cu transportul in comun, pur si simplu mi se pare ceva foarte important. Daca nu ai acces direct poate la o gura de metrou uneori esti pierdut si pierzi incredibil de mult timp. Restul chiar nu ma intereseaza, sunt mobil, am masina, ma duc la cumparaturi cu masina. Vecinii nu ti poti alege dinainte, astfel ca nu stii peste cine dai. Dar sa fie curat blocul, ingrijit, si cel mai bine nou de dupa 2010.

#139
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,175
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 01 martie 2024 - 10:25, said:

Vecinii nu ti poti alege dinainte, astfel ca nu stii peste cine dai. Dar sa fie curat blocul, ingrijit, si cel mai bine nou de dupa 2010.
Poti sa alegi un cartier mai rasarit de case, cu curti mari, asa  nu risti nici vecini de conditie proasta, si nici nu te intalnesti toata ziua bot in bot cu ei.
La bloc treburile astea sunt mai greu de evitat...

#140
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,051
  • Înscris: 13.07.2011
Cartier de case in Viena nu gasesti. Si daca gasesti sunt mai la periferie unde ai nevoie de 1 ora ca sa ajungi in centru sau la locul de munca sau sunt financiar inaccesibile (chirie 2000+, de cumparat 1 mil+).

In general cand iti inchiriezi un apartament primul aspect este bugetul. Iar daca esti limitat in buget, atunci riscul sa dai nas in nas cu niste natiuni mai putin placute este ceva mai ridicat.

#141
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,998
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu calc prin centrul orasului cu lunile. Oktoberfest-ul si targurile de Craciun sunt singurele evenimente care ma fac sa merg in oras. Ok, si cate o premiera de film. De fapt, prefer targurile de Craciun din satele de la poalele Alpilor. Si tot acolo ma duc cand se tin festivaluri specifice de sezon. In principiu duminica nu suntem in oras, plecam pe coclauri in munti.

Pentru copil e un mare avantaj sa stea intr-un oras cum e München. De la muzee, spectacole, cursuri, pana la programele organizate de primarie care majoritatea sunt gratuite sau foarte ieftine, ar putea aproape in fiecare zi sa faca cate ceva. Problema e ca trebuie sa te inscrii cu 3-4 luni inainte, ca se ocupa foarte repede locurile. Ce mi se pare foarte extraordinar e ca fiecare cartier are o biblioteca. Nu trebuie sa merg jumate de ora cu masina sa iau niste carti. Biblioteca locul din oras pe care-l vizitam cel mai des.

Edited by Bursul, 01 March 2024 - 11:19.


#142
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,175
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 01 martie 2024 - 11:01, said:

la periferie unde ai nevoie de 1 ora ca sa ajungi in centru sau la locul de munca sau sunt financiar inaccesibile
Da, doua din dezavantajele unui oras mare.

#143
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,163
  • Înscris: 06.07.2023

View Postleusteanul, on 29 februarie 2024 - 11:40, said:

Stiu ca Viena este considerat, de multi ani, the most livable city, dar serios daca m-a impresionat cu ceva.
Este o parere pur subiectiva, insa multe alte orase din Europa mi-au placut mult mai mult.
Viena este decenta, dar nu mi s-a parut nimic spectaculos, nimic iesit din comun.

Foarte probabil n-ai ajuns in viata ta in Viena, care nu ca impresioneaza, ci este de-a dreptul spectaculoasa Posted Image

In rest as zice ca cei, care au tot felul de fobii cu migranti, oameni reci...altfel de oameni, ar trebui sa reflecteze adinc daca e cazul sa emigreze

#144
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,599
  • Înscris: 09.09.2017
Da, de-a dreptul spectaculoasa, ce sa spun.
Bine ca ti-a dat nea business11 like, ti-a validat parerea ca n-am ajuns la Viena :)))

PS: pe langa Haus des meeres mirosea a pisat si cacat, plus homelessi despuiati. Spectaculos.

Din punctul meu de vedere, multe alte orase dau clasa Vienei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate