Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Despre branzeturi: de la branza proaspata de vaci pana la Roquefort si Brie

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
branza tempereaza ceva iuteala ardeilor. halapeno umpluti cu branza sunt f. buni.

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
tot va plangeati ca nu gasiti telemea de oaie care sa nu fie combinata cu vaca:

Attached File  IMG_4441.jpeg   190.97K   23 downloadsAttached File  IMG_4442.jpeg   336.93K   25 downloads

branza de burduf intr-adevar, n-am gasit decat combinata cu de vaca, dar telemea de oaie se gaseste chiar de la cativa producatori.

#57
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,685
  • Înscris: 10.08.2009
Io fara branza nu poci a trai.Posted Image
Telemea de oaie, capra dar nu de la combinatul de branza de la Sibiu, prefer olympus,solomonescu.
Asta mananc de cand apar rosiile romanesti pana dispar.
Branza cremoasa de capra.
Feta de buna calitate.
Cas dospit de oaie cand gasesc.
Pecorino Romano si branza de oaie maturata de la 5 continents,similara .
Cascaval Dobrogea de oaie tot 5 continents.
Mai iau diferite specialitati de la Sara pe nerva traian.
Au si bulgarii niste branzeturi bune, mai iau cand trec.

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
vazusem pe internet despre un producator roman de raclette si voiam sa incerc, doar ca nu ajunsese cu distributia prin zona mea si pe curier nu-i legal sa pui alimente perisabile. acu a ajuns si dupa ce testez va spun si voua rezultatul. :)



[ https://gusturiboieresti.ro/image/cache/catalog/Branzeturi/br%20maturata%20raclette-600x315w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cdn.sezamo.ro/images/grocery/products/22079/22079-1696345565596.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in alta ordine de idei am incercat si eu Pecorino romano si mancata cu rosii cherry nu m-a incantat asa tare, cu toate ca ma dau in vant dupa telemea de oaie sau branza de burduf. cred totusi ca merge bine ras pe chestii cam cum se foloseste de multe ori parmigiano.

#59
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,936
  • Înscris: 13.07.2011
Nu stiam de ei, se pare ca sunt unguri din Covasna. Brandingul imi place, dar marketingul este praf. Siteul lor arata ca din anii 2000 si nici siteul lor ca si producator nu functioneaza. Probabil sa fie la inceput. Preturile sunt asa si asa, poate chiar putin piperate pentru Romania.

Raclette e bun doar cand e topit, asa "crud" nu imi place. Ala ras merge pus pe paine si dupaia bagat la cuptor.

#60
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
am consumat din cea calup intreg, impresii: e mai tare, mai grasa si mai imputita decat cea produsa de Entremont. pe mine m-a incantat. dar e pt cei care apreciaza branzeturile puturoase, bine maturate. e o branza de calitate buna, na bucur ca avem asa producator la noi in tara! am sa testez si restul de braneturi care le produce.

#61
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.11.2023
Nu stiu daca a fost amintita Burrata, cred ca e in top 3 favorite la mine :) ...si in topul ala se intra foarte greu .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate