Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 

Vanatorul de batrani

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Ieri seara cautam la ce sa ma uit pe YouTube, cand mi-a aparut notificarea noului reportaj Recorder cu titlul "vanatorul de batrani".

Initial am crezut ca este vorba de un criminal sau persoana violenta care ataca batranii sau ceva similar, dar defapt am dat pentru un sistem fara scrupule care se pare ca este conectat la diverse servicii ale statului, cu ajutorul carora afla informatii despre persoane foarte in varsta, fara mostenitori si/sau rude apropiate si bine situate din punct de vedere financiar.

In contextul in care personajul din acest videoclip detine 46 (!!!) de imobiliare, mostenite de la persoane foarte in varsta, care toate au decedat la scurt timp dupa ce au interactionat cu aceasta persoana si ulterior au fost incinerate, sistemul roman nu a inceput in toti acesti ani nici un proces in aceasta legatura.

Uneori imi este scarba de acest sistem corupt si imputit, dar si mai mult imi este scarba ca sunt om.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T1_at6WVVgY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
Sincer, nu ma mai mira nimic ce se mai intampla in Romania...

Cat timp Viorica Dancila a ajuns in turul 2 de prezidentiale si aproape sa ajunga presedinte ce pretentii ai de la "sistem"

#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.07.2022
kovesi, macovei, presedintele "aparand" justitia in strada...astea sunt fructele.

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
La cateva strazi de mine era un aprozar de cartier la poarta unei case.
Ma mai opream acolo sa iau diverse produse, am intrat in vorba cu vanzatorul care mi-a zis ca toate casele din spate erau ale unor batrani.
Intr-o zi, cand am oprit iar sa iau legume, erau niste popi care se certau cu locatarii curtii, iar vanzatorul mi-a zis ca se certau pe casa si teren, fiindca popii au reusit sa ia casa si terenul de la amaratii aia si ii obligau sa plece.
Asta e poveste de acum cativa ani, iar acum acel loc e ras si pregatit pentru un bloc, cel mai probabil.
Vanatorul de batrani e ascuns si sub haina preoteasca.
Nu-mi sariti in cap, despre dovezi si alte alea, caci nu am de unde sa va dau.

#5
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022
Indivizii de genul acesta nu actioneaza de capul lor ci au in spate o intreaga mafie. Cele mai profitabile raman azilele unde anumiti batrani pot fi jefuiti in voie.
A se vedea azilele din Voluntari unde o anumita cucoana zicea ca nu stie nimic despre ce se intampla.

#6
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 31.07.2017
Ehh, batranii, unii au stiu ce fac toata viata.. unde sunt apartinatorii lor! Bagati la cap, nu taiati toate legaturile cu cei din jur, nu se stie!

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,451
  • Înscris: 20.02.2008

View PostPunter, on 14 februarie 2024 - 09:56, said:

kovesi, macovei, presedintele "aparand" justitia in strada...astea sunt fructele.

mai degraba... aia 55% care inca voteaza PSD-PNL. Aia sunt cauza.

#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,266
  • Înscris: 24.07.2022
daca depindea de aia de voteaza psd , kovesi disparea de la inceput, presedintele nu era bagat in seama si legile se faceau fix cum vroia partidul ales. dar exact pe dos a fost si inca este, votezi ceva si iese altceva...

#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Eu nu vad diferenta fata de un criminal in serie, in afara de faptul ca le mai ia si casele dupa ce ii omoara.
La americani un astfel de criminal ar fi executat, la noi ajunge baron local..

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPavel54, on 14 februarie 2024 - 10:02, said:

Indivizii de genul acesta nu actioneaza de capul lor ci au in spate o intreaga mafie. Cele mai profitabile raman azilele unde anumiti batrani pot fi jefuiti in voie.
A se vedea azilele din Voluntari unde o anumita cucoana zicea ca nu stie nimic despre ce se intampla.

Tocmai asa incerc sa spun, persoana nu lucreaza de capul lui. Era poate doar un pion in tot acest sistem.
Victemele erau toate instarite, fara rude apropiate. Cel mai probabil existau colaboratori in banci, primarie, notariat, etc.

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,658
  • Înscris: 11.03.2006
Doctori, notari, avocati, politie, sunt bagati in cazurile astea. Iau spaga si se fac ca nu vad.
Iar cei 2 sunt criminali in serie, bineinteles. Ceilalti, complici.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmirel3003, on 14 februarie 2024 - 09:53, said:

Sincer, nu ma mai mira nimic ce se mai intampla in Romania...

De ce vorbesti de parca doar in Romania se intampla?
Nu inteleg de ce este, in general, impresia ca toate relele se intampla doar aici.

#13
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 04.11.2022

View PostAlexEn, on 14 februarie 2024 - 10:31, said:

De ce vorbesti de parca doar in Romania se intampla?
Nu inteleg de ce este, in general, impresia ca toate relele se intampla doar aici.
Nu se compara coruptia din RO cu nicio alta tara din vestul UE. Poate ne comparam cu Albania, Ucraina,etc.la capitolul coruptie.

#14
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Sistemul cu jurati de la americani e discutabil in multe privinte, dar pentru astfel de cazuri se potriveste ca o manusa.
Cand ai 40 de imobile toate mostenite de la batrani care mor in scurt timp, e imposibil ca 12 oameni sa nu te condamne la executie, indiferent de lipsa de dovezi si cat de legal ai facut totul!

#15
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

View Postbusiness11, on 14 februarie 2024 - 10:22, said:

Era poate doar un pion in tot acest sistem.
Cel mai probabil existau colaboratori in banci, primarie, notariat, etc.
Ori este pion, ori este creierul operațiunii?
Dacă era doar pion nu rămâneau proprietățile la el/ei.

#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,414
  • Înscris: 31.08.2006

View Postbusiness11, on 14 februarie 2024 - 09:47, said:


Uneori imi este scarba de acest sistem corupt si imputit


                                                        Tie numai uneori ? Mie mi-e tot timpul scarba de javrele de la butoane care taie si spanzura in tara asta. Eu credeam ca romanii s-au lamurit despre coruptia de la noi dupa totusi, 30 si ceva de ani. E timp destul sa tragi concluzii si sa te gandesti ca nimic nu se va schimba in bine. Nu are cum sa se nasca ingeri din cloaca, cloaca insemnand asa-zise partide, asa-zisi politicieni, institutii ale statului.

#17
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
[ https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BN2MxY2NjN2QtYmFiOS00ZjU2LWFlZGQtODllNDA0ZDBmMzQ1XkEyXkFqcGdeQWFybm8@._V1_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Practic scenariul filmului I Care A Lot

Atata doar ca pana la urma nici acolo justitia Statului nu functioneaza si treburile se rezolva... in strada.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPavel54, on 14 februarie 2024 - 10:35, said:

Nu se compara coruptia din RO cu nicio alta tara din vestul UE. Poate ne comparam cu Albania, Ucraina,etc.la capitolul coruptie.

De ce te rezumi doar la UE? Lumea e mare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate