Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Recomandare masina cat de simplă posibila

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.01.2023

 alexcrist, on 21 ianuarie 2024 - 08:29, said:

Pentru că în vest lumea nu caută sedanuri, ci hatchback sau break. Sunt mai practice din orice punct de vedere. Sedan se vând doar câteva modele de obicei mari și scumpe, cu denumirea de "limuzină". În est (inclusiv România) se caută "portbagaj cât mai mare", nu contează că e proporționat prost sau că gura de încărcare e mică (cum e la sedan), deci e nepractic, contează doar litrajul brut să fie cât mai mare. O prostie, din punctul meu de vedere, dar hei, dacă piața cere, producătorii oferă. :)

Nici Renault Clio Symbol n-o să găsești (ăsta parcă nici nu s-a vândut pe-acolo), și cred că nici Megane sedan sau Focus sedan, de exemplu.
Aaa, înțeleg acum, deci strainii cauta, la o masina, din punct de vedere a portbagajului, totul sau nimic, adica break sau hatchback, nu?
Da, ai perfecta dreptate, unele masini doar atat ca au si ele portbagaj, insa fie e gura mica de incarcare, fie nu e dimensionat corespunzător.
I
Am condus Dacia MCV, si e, oarecum, o plăcere, din multe puncte de vedere, printre care: portbagaj super spatios, cu gura mare de încărcare, dar si stabilitate in curbe, comparativ cu un Logan.

#20
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,352
  • Înscris: 08.01.2021
Kia Ceeed, una din variantele motor aspirat (1.4 sau 1.6).
Sunt șanse ca măcar prima jumătate a vieții cât a fost în garanție sa fi fost întreținută și reparata corect.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
Logan 1.6 MPI cai mai nou permite buzunarul, cu ABS si ESP.

#22
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 12.11.2012

 Alexandru_31, on 20 ianuarie 2024 - 19:43, said:

Salutare.

Ca sa evit probleme legate de dotari, sunt in căutarea unei masini simple, care sa aiba, ca dotari, doar aer condiționat. Sa fie pe benzina, motor maxim 2.0, 4/5 usi, si, desigur, sa fie fiabila, intretinere relativ ieftina. Nu conteaza anul de fabricație, adica sa fie fabricata intre anii, de exemplu, 1990-2010. Si, ultimul aspect, pretul: pana in 10 mii de euro.
Eu ma gândeam la modele ale producatorilor urmatori: Toyota, Mazda, Honda, Audi, BMW.
Orice sugestie e binevenita.
Salutare  Posted Image

Sugestia mea e sa cauti dealere auto sa iei masina cat mai noua in 10 mii da euro
Pa autovit am gasit Renault, Mitsubishi si Toyota fabricate pana n 2020 deci relativ foarte noi
https://www.autovit....loat_price:desc

Da daca vrei mai multe oferte tre sa cauti din 2019 in jos
Vezi care ti place din astea https://www.autovit....loat_price:desc si hotaresti care ti se potriveste tie la cum arata, bani, costuri consum si intretinnere

Edited by pateu_98, 21 January 2024 - 10:10.


#23
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 22.11.2006
Corolla sau Auris benzina, Civic 1.8 aspirat.

#24
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 26.11.2001
Eu as cauta o masina cu motor aspirat. E durabil in timp, nu are piese stricacioase (filtru particule, turbina, egr, etc), mergi si mergi si mergi.
Ca si model depinde de cat de mare e familia, etc.

Eu as alege un Honda Jazz sa fiu in locul tau. E o masina mica la exterior, mare la interior.

#25
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 18.08.2021
Civic 1,8 aspirat generatia a 8-a sau civic-ul de generatia anterioara (cunoscut ca EP3). Ambele sunt masini fun de condus, Civicul de gen.8 are si dotari OK, dar la fel ambele sunt obositoare la drum lung sau in orase super-aglomerate. Motoare tanc, le dai ulei schimbat la timp (nu neaparat scump, ci conform cu specificatiile masinii) si racire de calitate si nu o sa ai probleme cu niciuna.
Detin un Civic gen.8 din 2007 si stiu ce vorbesc, nici piesele nu sunt scumpe, masina s-a vandut in draci in UK si piata e plina de piese aftermarket pentru ele, pentru toate buzunarele

#26
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010
Mazda, Honda sau Toyota. Iti recomand in special Mazda. Nu te arunca după nemtesti.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,876
  • Înscris: 15.06.2007
Foarte des intalnit numele Mazda pe pagina aia. De parca Mazda ar fi ceva in domeniu, in Europa. Tot ce stiu despre ei este ca piesele se gasesc greu, dureaza mult livrarile.  
In Romania gama Dacia -Renault, safety in numbers.. piese pe toate gardurile, concurenta mare-> preturi mici.

View PostAutumn_Dream, on 24 ianuarie 2024 - 06:58, said:

Mazda, Honda sau Toyota. Iti recomand in special Mazda. Nu te arunca după nemtesti.
de aia e plin de mazda pe strazi, ca toti sunt sfatosi ca tine.  Defapt mazda sunt mai degraba rarisime.

#28
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Lada Niva, zero electronica !
Acum vreo 15 ani aveau promotie cumparai 2 bucati si iti mai dadeau una gratis, era vreo 7000 de euro la vremea aia !

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,876
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAlexandru_31, on 20 ianuarie 2024 - 19:43, said:

Salutare.
Ca sa evit probleme legate de dotari, sunt in căutarea unei masini simple, care sa aiba, ca dotari, doar aer condiționat. Sa fie pe benzina, motor maxim 2.0, 4/5 usi, si, desigur, sa fie fiabila, intretinere relativ ieftina. Nu conteaza anul de fabricație, adica sa fie fabricata intre anii, de exemplu, 1990-2010. Si, ultimul aspect, pretul: pana in 10 mii de euro.
Eu ma gândeam la modele ale producatorilor urmatori: Toyota, Mazda, Honda, Audi, BMW.
Orice sugestie e binevenita.
tu te contrazici singur: in titlu doresti masina cat de simpla posibila, si in prima postare enumeri Audi BMW Mazda Toyota, adica din partea mai premium, care este mai sofisticata decat media.
Ar trebui sa te orientezi mai bine pe partea de GM, (opel, chevrolet) sau Renault-Dacia.  Te uiti si tu prin trafic, vezi ce masini predomina. Un criteriu este si costul de intretinere, puterea financiara. Un Logan cat mai nou, si dotari minime -clima, ar trebui sa nu dea batai de cap.

#30
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostAdm, on 21 ianuarie 2024 - 09:45, said:

Logan 1.6 MPI cai mai nou permite buzunarul, cu ABS si ESP.
Da, este 4700eur o oferta de masina ok pe olx vazuta aseara 1,6 16v 105cp.

MCV-ul e mai scump.

#31
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,040
  • Înscris: 29.06.2011
Au bagat iar in configurator la Sandero varianta fara tableta si cu motorul aspirat cu herghelia de 65...........

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,876
  • Înscris: 15.06.2007
Ete cat a evoluat Honda civic in 40 de ani..

https://youtube.com/...BKjZ4yt_6KnEeZN

#33
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010

View Posttfmercedez, on 31 ianuarie 2024 - 12:50, said:

Foarte des intalnit numele Mazda pe pagina aia. De parca Mazda ar fi ceva in domeniu, in Europa. Tot ce stiu despre ei este ca piesele se gasesc greu, dureaza mult livrarile.  
In Romania gama Dacia -Renault, safety in numbers.. piese pe toate gardurile, concurenta mare-> preturi mici.

de aia e plin de mazda pe strazi, ca toti sunt sfatosi ca tine.  Defapt mazda sunt mai degraba rarisime.

Mazda e rara ca pe strazi deoarece nu este o masina pentru toata lumea. E o masina premium.

#34
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 24.12.2004
Mazda este o marca ok, nicidecum una premium.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate