Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Pret renovare garsoniera comunista 40mp

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Salut,

Am gasit o garsoniera de 40mp in Bucuresti pe care as vrea sa o cumpar - pt inchiere si ulterior poate sa locuiesc, vedem. Renovare totala - are doar termopane vechi slabe.

Ma puteti ajuta cu un pret estimat al renovarii? si desigur sugestii de optimizare cost

ce intentionez eu sa fac si alaturat estimarea mea de pret

1. Inlocuit tablou electric si prize/comutatoare in casa plus montaj 3 lustre - 200Eur
2. Scos mocheta camera si linoleum hol ( EU)
3. Pus parchet laminat camera, hol si bucatarie(numai aici rezistent la apa sau peste tot?) - 35mp  - 300eur
4. Curatat lavabila veche, glet si dat lavabila noua camera si hol - suprafara liniara 30mp  - 500eur

5. Bucatarie: scos faianta veche incerc EU cu o bormasina ? pus sticla in dreptul blatului, mobilat achizite electrocasnice mid range (frigider, plita 2 ochiuri, cuptor, hota)
Adaugat prize noi pe bagheta - eu am teama de a sapa in pereti. Stiu ca instalatia electrica are nevoie de santuri noi, nu sunt dispus sa fac asta, peretii ii vreau intregi asa ca ... bagheta
Schimbat 3 calorifere: camera, baie si bucatarie  - 2000eur

Renuntat la usa intrare camera si bucatarie - inlocuit cu arcade (mai sunt la moda?) schimbat usa doar pt baie plus usa metalica intrare - 500eur

Pus mocheta tip gazon verde sai gresie tip parchet balcon ? Nu inchid balconul, prefer deschis. - 150 eur

Se termina intr-o luna?

Incerc sa-mi fac niste calcule sa vad cat va fi pretul total al garsonierei si daca va renta.

#2
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 03.12.2021
Pt atata deranj as schimba complet instalatia electrica.
1 luna dureaza poate doar spargerea gresie, faianta, pereti pt pregatire instl electrica, debarasare

Si adauga si refacere totala instalatii sanitare.
As aloca 10000 eur in cel mai optimist caz (+ 5000 buffer). Fara mobila.

( eu d-asta nu ma apuc, dar iti urez bafta )

Iar arcadele sunt oribile. Lasa peretii intacti din toate motivele- structura, estetica etc

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,118
  • Înscris: 15.08.2005
daca tot dai gauri si faci mizerie, mai bine schimba si instalatia electrica si instalatia sanitara tot ce pleaaca din coloana centrala si ajunge la tine in casa
ptr ca daca ulterior o sa ai probleme o sa fie mult mai mare deranjul sa le repari

#4
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 rexx, on 16 ianuarie 2024 - 15:37, said:

daca tot dai gauri si faci mizerie, mai bine schimba si instalatia electrica si instalatia sanitara tot ce pleaaca din coloana centrala si ajunge la tine in casa
ptr ca daca ulterior o sa ai probleme o sa fie mult mai mare deranjul sa le repari
Blocul e din 1985 - nu e prea vechi si eu vreau sa tin la minim cheltuielile. aah... si daca schimb instalatia o schimb pe bagheta, am spus ca fie ce o fi eu nu sparg peretii - si nu va fi deloc OK estetic. asa ca las firele cum sunt schimb cam ce se vede.

Baia sper sa pastrez ceva din ea - si am uitat sa mentionez sa pun boiler

#5
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 03.12.2021
Boilerul e o idee super.
Si pune gresie in bucatarie, e sfanta

#6
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 the_blue_raven, on 16 ianuarie 2024 - 15:41, said:

Boilerul e o idee super.
Si pune gresie in bucatarie, e sfanta
Am vazut ca e sistemul de termoficare in oras - asta e. Nu vreau gresie pt ca e rece la picioare, se face diferenta de nivel cu parchetul - sau pun gresie si pe hol si in baie... la mine acasa tot parchet va fi. Care e totusi minusul parchetului rezistent la apa ca poate e si nu-l vad eu?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

 cineva80, on 16 ianuarie 2024 - 15:42, said:

Care e totusi minusul parchetului rezistent la apa ca poate e si nu-l vad eu?
Ca nu rezista la apa ?!?

Practic parchetul e din lemn - ca e normal, stratificat sau rumegus si un strat de furnir deasupra, tot lemn e la baza. Si cu toate substantele cu care e tratat, in caz ca faci balta de apa, va intra in el.
Parchetul rezistent la apa e ptr stropiri accidentale, nu sa stea intr-o camera cu umiditate mare si risc de udare permanent.

Plus ca mai e o problema la bucatarie - risc de incendiu.

Quote

5. Bucatarie: scos faianta veche incerc EU cu o bormasina ?
N-ai specificat si daca pui alta faianta in loc sau doar dai cu bidineaua niste vopsea.

Quote

Stiu ca instalatia electrica are nevoie de santuri noi, nu sunt dispus sa fac asta, peretii ii vreau intregi asa ca ... bagheta
Daca blocul e din anii 80 e foarte probabil ca sa ai pereti din prefabrict - ale veneau de principiu cu tubulatira in perete prin care se bagau firele. Trebuei verificat.

 cineva80, on 16 ianuarie 2024 - 15:17, said:

Renuntat la usa intrare camera si bucatarie - inlocuit cu arcade (mai sunt la moda?) schimbat usa doar pt baie plus usa metalica intrare - 500eur
Nu mai sunt la moda arcadele, plus ca daca in bucataria aia se va gati, o usa tot e binevenita.
Si e o garsoniera - daca bate vantul prin ea ca nu ai usi...

Per final - daca vrei sa iesi cat mai ieftin si tot e ptr inchiriere - mai bine investitii minime - pastrezi cat mai mult din ce era. Schimbi doar strictul necesar.

Pret ? E greu de zis fara sa vezi. La zugravit, faianta, gresie, parchet - se foloseste metrul patrat, nu liniar.

Posibil sa iesi in 5000 de euro, posibil sa fie dublu... in functie de ce surprize mai gasesti pe-acolo...

Edited by eiffel, 16 January 2024 - 16:11.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,750
  • Înscris: 06.10.2012
Parchet Egger 12 mm clasa 33 (trafic intens) in toata casa si ai scapat de grija, nu te mai complici cu gresia in hol si bucatarie, plus ca daca pui parchet peste tot, inclusiv balcon, ai continuitate vizuala si spatiul pare ochiometric mai mare decat e.
Rezista la apa in conditii normale, ca doar nu versi oale prin casa.

Edited by -Diana-, 16 January 2024 - 16:23.


#9
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 eiffel, on 16 ianuarie 2024 - 16:15, said:

Ca nu rezista la apa ?!?

Practic parchetul e din lemn - ca e normal, stratificat sau rumegus si un strat de furnir deasupra, tot lemn e la baza. Si cu toate substantele cu care e tratat, in caz ca faci balta de apa, va intra in el.
Parchetul rezistent la apa e ptr stropiri accidentale, nu sa stea intr-o camera cu umiditate mare si risc de udare permanent.

Plus ca mai e o problema la bucatarie - risc de incendiu. Damnit - si eu care speram sa scap de gresia pe care nu o suport. OK, gresie - tip care imita parchetul pt efect optic? Acum e linoleum pe jos  in bucatarie si hol cah.


N-ai specificat si daca pui alta faianta in loc sau doar dai cu bidineaua niste vopsea. Voi pune sticla pe perete pe 2 metri liniari in dreptul blatului. In rest lavabila - totusi in dreptul mesei tot lavabila? Nu se stropeste? sa pun mai multa sticla?


Daca blocul e din anii 80 e foarte probabil ca sa ai pereti din prefabrict - ale veneau de principiu cu tubulatira in perete prin care se bagau firele. Trebuei verificat.


Nu mai sunt la moda arcadele, plus ca daca in bucataria aia se va gati, o usa tot e binevenita.
Si e o garsoniera - daca bate vantul prin ea ca nu ai usi... Eu la mine acasa am scos usile ca nu le mai vreau. Arcada era spatiul gol al ramei usii tencuit - dar fara usa. Nu-mi pot imagina ca un chirias va plange dupa o usa care va sta mereu deschisa cum e la bucatarie.

Per final - daca vrei sa iesi cat mai ieftin si tot e ptr inchiriere - mai bine investitii minime - pastrezi cat mai mult din ce era. Schimbi doar strictul necesar.

Pret ? E greu de zis fara sa vezi. La zugravit, faianta, gresie, parchet - se foloseste metrul patrat, nu liniar.

Posibil sa iesi in 5000 de euro, posibil sa fie dublu... in functie de ce surprize mai gasesti pe-acolo... Peretii clar nu ii indrept - pana la urma poate nu o voi tine nici 10 ani, ca nu stii unde te duce viata. Keep it low for now

Mersi de sfaturi - notat. Am comentat eu in bold ca sunt prea multe quote de deschis/inchis.

 -Diana-, on 16 ianuarie 2024 - 16:23, said:

Parchet Egger 12 mm clasa 33 (trafic intens) in toata casa si ai scapat de grija, nu te mai complici cu gresia in hol si bucatarie, plus ca daca pui parchet peste tot, inclusiv balcon, ai continuitate vizuala si spatiul pare ochiometric mai mare decat e.
Rezista la apa in conditii normale, ca doar nu versi oale prin casa.

Balconul il las deschis - plus ca e din ala foarte ondulat cu au blocurile dupa 85, acolo voi fi obligata gresie si va fi greu de pus. :( Dar pt casa notez - desi vezi tu and e casa ta ai grija sa nu versi apa jos. cand e chirie si lucrul altuia, multi isi bat joc

Edited by cineva80, 16 January 2024 - 16:42.


#10
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008
E blocul izolat ?
Mai bine lasi instalatia electrica si izolezi incaperea cu rigips si vata bazaltica, scapi si de galagia vecinilor .

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,750
  • Înscris: 06.10.2012
Atunci pui gresie in balcon, aceeasi gresie pe care o pui si in baie, ca sa fie mai economic la cumparare, sa nu te complici cu designuri diferite si sa risti sa iti ramana bucati de gresie cu care nu mai ce face dupa.

#12
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 westYmate, on 16 ianuarie 2024 - 16:46, said:

E blocul izolat ?
Mai bine lasi instalatia electrica si izolezi incaperea cu rigips si vata bazaltica, scapi si de galagia vecinilor .
Aici e  minusul - Nu. Cica e pe lista, e totul bine dar... cine sta in sector 4 si imi spune unde vad lista lor? Am sunat de 2 ori la primarie, nu-mi raspunde nimeni la interiorul acela...
Vecin am numai jos :D Ultimul etaj pe colt - iubesc linistea pt mine e perfect. Sper totusi ca nu va fi prea frig - la cat m-ar scoate o izolatie cu vata bazaltica pe tavan totusi? E bloc stradal, se anvelopeaza daca nu anul asta la anul

#13
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 18.06.2017
Noi am pus microciment pe hol si in bucatarie + 2 straturi de sigilant.

Situatia din teren este ca pretul de aplicare este destul de piperat iar pe langa asta nu se baga nimeni la suprafata mica.
In cazul nostru vreo 14mp i-am aplicat singur, a iesit decent, daca as mai face iar operatiunea, m-as urca cu microcimentul si vreo 5cm pe perete astfel nu mai e nevoie nici de plinte.

Usa la bucatarie este inexistenta, gatim moderat iar hota face fata destul de bine, extrem de rar se intampla sa miroasa prin casa.
Sunt niste formule de calcul pentru ce tiraj ai nevoie la hota.
Parchet nu as pune in bucatarie si baie.

Peretii ii ai din BCA, caramida sau cadre?

#14
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

 cineva80, on 16 ianuarie 2024 - 15:17, said:

Renovare totala
Renovare totala, dar "pastrezi ceva" prin baie?
Si nu schimbi instalatia electrica? Toata?

Pe mine, baia m-a costat destul de mult. Cu wc si mobilier baie suspendat si dus walk in.
Si instalatia electrica, schimbata cu totul, cu tablou, prize, comutatoare si montat lustra si 3 corpuri iluminat, m-a costat 1200E.

Total renovare 12.000E, anul trecut.

A mai trebuit reparat putin si balconul, ca asa cum zici, si al meu era cam "ondulat". Posted Image Tot bloc din 85'-86'.

#15
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 13.07.2006
Din experienta proprie, manopera pentru 60 mp, fara usi si parchet a fost in jur de 3500 EUR + inca 500 EUR electrice (minmal) si sanitare. Cei 3500 sunt adunati pentru doua echipe, prima echipa a 'abandonat' dupa o luna si mai multi bani incasati decat a muncit. Pe langa costuri eu as fi interesat de seriozitatea echipei, si de cat de mult trebuie sa te implici (adica munca cot la cot).

#16
westYmate

westYmate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 20.02.2008

 cineva80, on 16 ianuarie 2024 - 16:51, said:

la cat m-ar scoate o izolatie cu vata bazaltica pe tavan totusi?
Poate 1.500/2000 lei , depinde si de unde cumperi si daca faci tu sau un mester. Daca chemi un mester bun iti explica cum ar fi mai convenabil. La rigips ii multa migaleala , multe suruburi de dat , profile mai multe feluri , placi etc.:confuzzled:

#17
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din experientele mele:

1. sparge si elibereaza tot ce poti tu. scutesti o gramada de manopera, iar cu o rotopercutor si o dalta scoti absolut tot. Aici intra gresia, faianta, mocheta, linoleum
2. nu te obosi sa dai lavabila veche jos. curata doar zonele unele e scorojita. una e sa faci mici reparatii, alta e sa dai din nou cu glet peste tot. peste lavabila existenta amorsa + alta lavabila
3. daca ai tevi din pex-al schimba-le obligatoriu
4. trage cabluri la prize si pe unde mai ai nevoie. Poti sa pui NYIF (INTENC) care e extrem de plat si merge sub tencuiala/gresie/faianta, deci nu ai nevoie sa sapi santuri
5. trage impamantare la toate prizele. apartamentele vechi aveau de obicei numai 2 prize cu impamantare: una la baie si una in bucatarie.
6. fa scurgere si alimentare pentru masina de spalat rufe
7. fa guri de vizitare sus (la 15-20 cm de tavan) si jos (la 30-40 cm de podea) de minim 30x30 pentru toate coloanele unde sunt tevi
8. pune obligatoriu diferentiala (0.03A) la panou
9. trage circuite separate (din panou) pentru bucatarie (macar 2 --> cuptor electric + restul prizelor) si masina de spalat. garsonierele vechi aveau de obicei doar 2 sigurante: una pt prize, alta pentru lumina
10. gandeste-te la circuitele pentru cablul tv si la o pozitie pentru echipamentul furnizorului. fiind garsoniera, ma gandesc ca acoperirea wireless e ok si nu ai nevoie sa tragi si utp
11. verifica sifonul din pardoseala (sau din plinta) la baie. schimba-l daca tot renovezi
12. nu pune parchet in bucatarie si hol, mai ales daca vrei sa o inchiriezi. Daca pui WPC e alta poveste. Dar si cel rezistent la apa, in bucatarie e nepotrivit. Mai sare ulei, mai scapi ceva pe jos, gresia e sfanta.
13. nu pune sticla la blat in bucatarie. arata frumos, dar numai cand e curata. in restl timpului se va vedea nasol.

#18
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016

 der25, on 16 ianuarie 2024 - 17:06, said:

Renovare totala, dar "pastrezi ceva" prin baie?
Si nu schimbi instalatia electrica? Toata?

Pe mine, baia m-a costat destul de mult. Cu wc si mobilier baie suspendat si dus walk in.
Si instalatia electrica, schimbata cu totul, cu tablou, prize, comutatoare si montat lustra si 3 corpuri iluminat, m-a costat 1200E.

Total renovare 12.000E, anul trecut.

A mai trebuit reparat putin si balconul, ca asa cum zici, si al meu era cam "ondulat". Posted Image Tot bloc din 85'-86'.
Off - baia s-ar putea. Am cada acryl draguta, m-am gandit la walkin  dar depinde de cost - din pacate nu am 12k de bagat in ea. Mai stii cat a fost baia ta?  Trebuie sa vad de unde tai overall

 bogdan_o, on 16 ianuarie 2024 - 17:40, said:

Salut

Din experientele mele:

1. sparge si elibereaza tot ce poti tu. scutesti o gramada de manopera, iar cu o rotopercutor si o dalta scoti absolut tot. Aici intra gresia, faianta, mocheta, linoleum
2. nu te obosi sa dai lavabila veche jos. curata doar zonele unele e scorojita. una e sa faci mici reparatii, alta e sa dai din nou cu glet peste tot. peste lavabila existenta amorsa + alta lavabila
3. daca ai tevi din pex-al schimba-le obligatoriu
4. trage cabluri la prize si pe unde mai ai nevoie. Poti sa pui NYIF (INTENC) care e extrem de plat si merge sub tencuiala/gresie/faianta, deci nu ai nevoie sa sapi santuri
5. trage impamantare la toate prizele. apartamentele vechi aveau de obicei numai 2 prize cu impamantare: una la baie si una in bucatarie.
6. fa scurgere si alimentare pentru masina de spalat rufe
7. fa guri de vizitare sus (la 15-20 cm de tavan) si jos (la 30-40 cm de podea) de minim 30x30 pentru toate coloanele unde sunt tevi
8. pune obligatoriu diferentiala (0.03A) la panou
9. trage circuite separate (din panou) pentru bucatarie (macar 2 --> cuptor electric + restul prizelor) si masina de spalat. garsonierele vechi aveau de obicei doar 2 sigurante: una pt prize, alta pentru lumina
10. gandeste-te la circuitele pentru cablul tv si la o pozitie pentru echipamentul furnizorului. fiind garsoniera, ma gandesc ca acoperirea wireless e ok si nu ai nevoie sa tragi si utp
11. verifica sifonul din pardoseala (sau din plinta) la baie. schimba-l daca tot renovezi
12. nu pune parchet in bucatarie si hol, mai ales daca vrei sa o inchiriezi. Daca pui WPC e alta poveste. Dar si cel rezistent la apa, in bucatarie e nepotrivit. Mai sare ulei, mai scapi ceva pe jos, gresia e sfanta.
13. nu pune sticla la blat in bucatarie. arata frumos, dar numai cand e curata. in restl timpului se va vedea nasol.

2. Cate straturi de lavabila mai suporta peretii? are niste lavabila veche de vreo 10 ani cu o crapatura in tencuiala. Asta trebuie clar reparata nu? nu ajung sa o dau jos?
3. Sunt tevi din cupru din fericire
4. M-ai salvat daca NYIF poate fi aplicat direct sub tencuiala - nu stiam de asta si electricienii le place sa sape tata adanc, ca nu-s peretii lor. Deci aici incerc sa vad daca instalatia nu o fi pe tubulatura - daca nu e pot adauga NYIF peste instalatia veche sau tb dezafectata cea veche si toata din NYIF?
Pt non-electrici - de ce impamantare? asta e priza Schucho nu? de ce am nevoie in camera de prize schuco in loc de normala pt un TV/Laptop?
8. Ce face diferentiala si la ce-mi trebuie? sa inteleg si eu - protectia contra electrocutarii la prize. Makes no sense to me, chiriasii sunt tineri nu baga degete in priza dar pun, it's ok

10. Pun un router pe hol si gata si cablu de TV in camera prin plinta parchetului. Imi bate mie la 3 camere de pe hol, cum sa nu acopere o garsonniera? Gata UTP e cablul de net - am invatat ceva azi. Doar retea wireless va fi - e destul pt WFH, testat de mine.

13. OK, sticla se murdareste logic dar si faianta se va murdari. Ce sa pun atunci? ca perete gol nu pot lasa - murdarit din saptamana 1

Edited by cineva80, 16 January 2024 - 18:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate