Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Romanii vor merge doar 6500 km cu masina personala

  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,825
  • Înscris: 17.12.2019

 bai3tzash, on 12 decembrie 2023 - 11:41, said:

Foarte bine ca se supra-taxeaza SUV-urile.
Cei care se inflamează acum știu că tot timpul vor exista unii pentru care schimbarea din SUV în autoturism personal e doar o altă sursă de orgasm.

#56
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

 bai3tzash, on 12 decembrie 2023 - 11:41, said:

Foarte bine ca se supra-taxeaza SUV-urile. Dupa cum se numesc, Sport Utility Vehicle, nu sunt masini de mers in centrul orasului, sunt masini de mers pe terenuri accidentate. Nu cred ca e plin de gropi in centrul Parisului Posted Image). Daca ai bani de SUV-uri de zeci de mii de euro, iti permiti si o masina mai ecologica de plimbat pe langa Turnul Eiffel. Iti iei masina de oras pentru oras, SUV pentru cand iesi pe munti, tanc cand te duci la lupta. Nu te plimbi cu tancul prin centrul orasului.
pai asa e la romanasi, vezi o gramada de SUV uri prin centrul orasului ca sa se laude ca au bani si e smecherie

#57
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Mașina personală, folosită cel mult 6.500 km/an - Strategia asumată, oficial, prin act normativ aprobat de Guvern
Care act normativ ?
Sa nu-mi zica presa sa caut pe google ca ii dau foc!

#58
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

 exqusit_drunk, on 12 decembrie 2023 - 12:05, said:

Cei care se inflamează acum știu că tot timpul vor exista unii pentru care schimbarea din SUV în autoturism personal e doar o altă sursă de orgasm.
Da, din orgasme in orgasme trec, zilnic :)))
Eu pur si simplu pricep ca exista drepturi, dar si obligatii. Am dreptul sa am masina, dar astea nu inseamna neaparat ca pot sa o folosesc cum vreau, unde vreau. Cel putin in viitor, pare ca e nevoie sa ne asumam niste obligatii ca sa nu mai poluam. Sa nu fim ipocriti, sa folosim masina pentru ce a fost creata ea, nu cum vrem noi. Sau cine stie, pana in 2050 or face SUV-urile asa ecologice ca nici nu le-or interzice in centrul orasului, ne-om plimba toti pe asfalt cu vehicule pentru teren accidentat.

#59
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,489
  • Înscris: 10.08.2005
asta ?
https://legislatie.j...Document/277052
pai e de vro 2 saptamani,
presa vegheaza

Edited by MarianG, 12 December 2023 - 12:39.


#60
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,825
  • Înscris: 17.12.2019

 bai3tzash, on 12 decembrie 2023 - 12:34, said:

Da, din orgasme in orgasme trec, zilnic Posted Image))
Eu pur si simplu pricep ca exista drepturi, dar si obligatii. Am dreptul sa am masina, dar astea nu inseamna neaparat ca pot sa o folosesc cum vreau, unde vreau. Cel putin in viitor, pare ca e nevoie sa ne asumam niste obligatii ca sa nu mai poluam. Sa nu fim ipocriti, sa folosim masina pentru ce a fost creata ea, nu cum vrem noi. Sau cine stie, pana in 2050 or face SUV-urile asa ecologice ca nici nu le-or interzice in centrul orasului, ne-om plimba toti pe asfalt cu vehicule pentru teren accidentat.
Și în vremurile la care salivezi aveam dreptul să mergem cu mașina personală în limita celor 20l de benzină lunar și ne garanta statul și jumătate din duminicile dintr-un an de relaxare când mașina nu avea numărul corespunzător circulației aferent zilei respective.

#61
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Nu salivez la nimic, nu stiu de unde tragi tu concluzii din astea. Reciteste strategia, reciteste ce mai spune lumea pe aici, ca nu prea pricepi ce se spune, ai ochelari de cal, o duci inainte cu ideea unor vremuri apuse.

#62
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,443
  • Înscris: 03.11.2009

 bibolu, on 12 decembrie 2023 - 12:18, said:

pai asa e la romanasi, vezi o gramada de SUV uri prin centrul orasului ca sa se laude ca au bani si e smecherie
Gresesti amarnic domnule Bibolu!

Eu locuiesc la taranoaia si am SUV (doua chiar), asta nu inseamna ca daca trebuie sa merg la primarie sau la Metro ca sa-mi iau masina de spalat las masina la intrarea in oras, iar de acolo merg cu taxi, ca sa nu-ti stresez tie retina cum ca as avea bani si e smecherie.

Daca intr-adevar este un oras aglomerat sau nu-l cunosc, pot lasa masina intr-o parcare, asta-i alta gasca in alta traista.
Exemplu, m-am dus in Viena, am lasat masina in parcarea cu plata si m-am plimbat pe jos sau cu taxi de ici-colo, sa-mi clatesc ochii, apoi am luat masina si m-am dus la Schonbrunn.

Pricepi?

P.S. - stii ce-i specific la UNI romanasi, vorba noastra din batrani: vulpea care n-ajunge la struguri spune ca-s acri!

Edited by Costi_68, 12 December 2023 - 12:53.


#63
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Ce te faci bre că unii au scos din producție mașinile clasice și le-au înlocuit cu SUV-uri. Care, ce să vezi, au aceeași platformă tehnică și motorizări ca alea scoase din producție.

#64
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 03.01.2023
Asta fac ăștia, stau în birouri fără ferestre și debitează inepții din astea care nu pot fi puse în practica, ca să își justifice salariile uriașe

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,152
  • Înscris: 17.01.2012
în timp ce voi vă contrați, din cauza chinezilor, indienilor și americanilor codoiul a crescut de la 300 la 400 țâșmoci/vadră!!!
succes la oprit arderile :(

#66
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 bibolu, on 11 decembrie 2023 - 20:31, said:

adevarul este ca sunt prea multe masini personale, orice tarus are cate una sau mai multe masini si suntem intoxicati de atatea noxe. Sa puna transportul in comun la punct ca in vest insa romanii mereu o sa aiba de comentat ca ei vor numai cu masina ca asa s-au invatat
dar nu orice "tarus" merge cu una sau mai multe masini. de ce nu ar avea oricine masina personala? te-ai gasit tu burghez sa fie soselele doar pt tine?
un SUV nou care merge 1000km pe saptamana polueaza mai mult decat un clio vechi care merge 100km pe saptamana.
ce e rau ca romanul vrea sa aiba masina lui? e fix problema omului pe ce isi cheltuie banii, nu a ta
dar ai dreptate in ceea ce priveste transportul in comun, cand stau 10 minute sa vina un metrou ma gandesc ca faceam juma de drum folosind masina personala

#67
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 22.05.2003
Asa se intampla cand mergi la scoala pe sarite.

1. E vorba de medie de km. Nu iti fara nimeni cheia de la masina.
Eu fac undeva la 15-20000km/an, majoritatea in oras, dar majoritatea fac mult mai putini km.

2. Poluarea in orase e foarte mare, deci da.
Trebuie facut ceva, si de voi/nevoie se va face treptat.
Ce se intampla acum e haos.
Stiu ca e foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, dar binele asta are costuri mari in poluare si aglomeratie.


#68
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022

 aaaa4567, on 11 decembrie 2023 - 23:12, said:

Sa vezi ce politie va fi pentru fiecare aparat din asta, cu chei digitale, initializari etc etc. C-asa-i romanul, hot din nastere, dupa care s evaitaca "ce, domle, atata birocratie???"

Daca s-a facut tahograf pt camioane (OK, cu problemele lui) atunci se face si asta.

Masina e pentru boieri si pasionati.
Am dat la hoha ca puteam sa citez orice alte comentariu. As putea sa-mi bat capul, sa vin cu argumente si cu intrebari, intr-un final ma rezum la a spune:
Daca nu ati fi existat era musai sa fiti creat. Lumea ar fi mult mai saraca si acest loc mult mai trist. Va doresc sa aveti parte numai de limitari si interziceri in minunata dumneavoastra lume noua, progresista si pro Natoista si Europeana!

 Adm, on 12 decembrie 2023 - 15:57, said:

Asa se intampla cand mergi la scoala pe sarite.

1. E vorba de medie de km. Nu iti fara nimeni cheia de la masina.
Eu fac undeva la 15-20000km/an, majoritatea in oras, dar majoritatea fac mult mai putini km.

2. Poluarea in orase e foarte mare, deci da.
Trebuie facut ceva, si de voi/nevoie se va face treptat.
Ce se intampla acum e haos.
Stiu ca e foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, dar binele asta are costuri mari in poluare si aglomeratie.
Interesant!
Si taxele, impozitele, asigurarile, rovinetele, accizele tot la reducere le primim/ in limita km ganditi de minunatii care ne conduc?
In cazul lor, a smecherilor din fruntea tarii se aplica limita sau numai tantalaii care le platesc toate mofturile vor fi obligati ?
In cazul avioanelor se discuta ceva?
Dar cu transportul maritim?
Binele? care bine? Oamenii din tara asta nu au cunoscut de multi ani ceea ce Vestul a cunoscut timp de decenii. Sa inceapa ei si dupa 30-50 de ani ne conformam si noi!
7% este poluarea realizatat de UE, pana la 100% ce facem? Americanii o sa accepte si ei limitarile?
Mai am intrebari dar stiu ca raspunsurile nu vor veni.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,849
  • Înscris: 15.06.2007

 Bursul, on 11 decembrie 2023 - 20:53, said:

What is this shit?

Cineva a preluat articole de pe TNR fara sa citeasca.
am vazut link pus pe alt topic cu referire tot la tampenia asta cu 6500km.
Nici nu am stat sa citesc textul, dar este inca un caz de interpretare "functionala" scos din context.  Asta a ajuns sp, o dezbatere pe tema fiecarui articol imbecil de pe ziare de kko.

 bibolu, on 12 decembrie 2023 - 12:18, said:


pai asa e la romanasi, vezi o gramada de SUV uri prin centrul orasului ca sa se laude ca au bani si e smecherie
pai chiar e smekerie.. am vazut suv de la bentley.. si rolls royce cu nr de hunedoara.. bagami-as cracii in zona lor defavorizata.

Edited by tfmercedez, 13 December 2023 - 08:58.


#70
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

 Adm, on 12 decembrie 2023 - 15:57, said:

Asa se intampla cand mergi la scoala pe sarite.

1. E vorba de medie de km. Nu iti fara nimeni cheia de la masina.
Eu fac undeva la 15-20000km/an, majoritatea in oras, dar majoritatea fac mult mai putini km.

2. Poluarea in orase e foarte mare, deci da.
Trebuie facut ceva, si de voi/nevoie se va face treptat.
Ce se intampla acum e haos.
Stiu ca e foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, dar binele asta are costuri mari in poluare si aglomeratie.
Pai tu ar trebui sa fii taxat serios , eu am redus cu 4000 de km anual numarul de km in urban , acum nu sar de 1000 de km in urban anual poate nici atat !
Problema e ca toate pompierismele astea nu au sustinere, bun interzici circulatia in orase dar ai transport public pus la punct ? Sau care sunt asteptarile ? Sa isi cumpere toti trotinete sau sa mearga pe jos ?
Limbricii mapamondului lovesc din nou cu ideile lor scoase din putul gandirii octogenarului sinistru ce i-a scolit !

#71
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 08.01.2021
Citiți strategia pe care o comentați. Aveți toate răspunsurile la întrebări acolo :D

#72
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,667
  • Înscris: 30.10.2003

 Adm, on 12 decembrie 2023 - 15:57, said:

2. Poluarea in orase e foarte mare, deci da.
Trebuie facut ceva, si de voi/nevoie se va face treptat.
Ce se intampla acum e haos.
Stiu ca e foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, dar binele asta are costuri mari in poluare si aglomeratie.
In Romania nu e nimic de facut, sa va intre in cap.
Lumea pute si nu ai cum sa-i opresti sa intre in mijloacele de transport. Acesta este motivul nr. 1 pentru care foarte multi nu folosesc mijloacele de transport in comun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate