Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Ce clasa de amplificatoare audio preferati?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

Poll: Ce clasa de amplificatoare preferati? (36 member(s) have cast votes)

Ce clasa de amplificatoare preferati?

  1. A (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  2. B (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. AB (18 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  4. D (8 votes [22.22%])

    Percentage of vote: 22.22%

  5. Alta, precizati care / combinatii intre cele de mai sus, detaliati (2 votes [5.56%])

    Percentage of vote: 5.56%

Vote Guests cannot vote

#1
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,347
  • Înscris: 24.11.2006
Am observat ca nu exista un subiect dedicat pe aceasta tema. Asadar ce clasa de amplificatoare preferati? Am ales doar cele mai cunoscute clase. Nu cred ca este nevoie sa intram in detalii tehnice prea mult, presupun ca stim cu totii un amplificator, macar la nivel teoretic. Fiecare dintre amplificatoarele enumerate mai sus au avantaje si dezavantaje, nimic nu este perfect iar apoi frumusetea e in "urechile celui care asculta".
Putem aduce argumente pro si contra unei anumite clase dar fara a "sari la gatul" colegului care nu-i de aceiasi parere.

Edited by un_el, 11 December 2023 - 14:58.


#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,583
  • Înscris: 19.03.2022
E in functie de puterea necesara.
Pentru puteri sub 100 mW (miliwati)  prefer clasa A.
Intre 100 miliwati si 100 wati clasa AB , peste aceasta valoare si doar pentru frecvente joase , clasa D.

#3
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,347
  • Înscris: 24.11.2006
Nu pot sa zic ca am o clasa neaparat favorita, fiecare cu plusuri si minusuri... Daca e vorba de casti si fir: hibrid, adica circuit integrat cu final pe "lampi", daca-i vorba tot de casti si libertate de miscare alias bluetooth clasa D, evident. In rest depinde de chef: clasa AB cand vreau o auditie "mai clara", D cand nu prea conteaza auditia si am nevoie de "galagie" la un consum redus de energie. Asa percep eu sunetul, nu sariti cu furci si topoare. :P Clasa B n-am mai ascultat de ceva vreme, sa-mi fie rusine, Tesla B-115 e tras pe dreapta.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,688
  • Înscris: 15.06.2004
Advanced Super A - ca are ce e mai bun in toate alea analogice. :P

#5
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,743
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu ce clasă ar fi, dar deocmdată nu-mi permit, însă mi-ar plăcea un amplificator sau amplituner single ended, eventual cu preamplifcare cu ECC 83 sau una asemenătoare. 2 X ECC 83, adică una pe canal. Lămpile dăunează grav tranzistorilor © d.j.l.   :greedy:

#6
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 03.12.2007
Pai nu sint toate la fel?😁

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.02.2011
Constructiv sunt diferite, dar asta nu-i relevant.  Nu prea merge sa le deosebesti la ureche decat daca stii inainte. Clasa D se foloseste in cele mai multe cazuri in produsele comerciale.  Doar chestiile chinezesti ce sunt copii dupa altceva mai folosesc chestii in clasa AB.  Despre lampi nu comentez, nu le vad rostul in zilele noastre. Introduc si cele mai multe distorsiuni, dar unii le prefera asa.

Edited by modoran, 11 December 2023 - 18:21.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
AB pentru casa si auditie si D pentru forta .
Si eu sunt pentru A dar ...nu ajung deocamdata la un 2x20W plus boxe , posibil in viitor .

Exista si D de inalta fidelitate dar de la firme  foarte scumpe, de unele nici macar nu s-a auzit , e foarte greu in D sa redai fidelitate , sa ajungi la acea neutralitate , sa nu te dispere inaltele Posted Image

djl@ un mosfet ajunge aproape la auditia unei lampi - un amplif Delia cred te-ar ajuta . Daca , esti pasionat, doresti sa repari am un Delia negru defect , avea un sunet cald , prompt, cu un bass inegalabil . Are si tuner dar UUS in banda Est . Pentru tine este doar transportul sa-l achiti , restul din partea casei ! daca doresti pm si discutam .
Am trecut la puteri mari , de concert si nu mai am timp de amplificatoare mici .
Ca secret pot sa-ti spun ca la lampi ai nevoie de difuzoare dedicate FOARTE scumpe , la Visaton(printre altele) gasesti dar numai 1 difuzor dedicat lampi ajunge la 800-1000lei , ma refer la woofer , mai pui tweeter, cutia de lemn, insonorizarea Posted Image, calculul dupa difuzor , la final iti cam piere cheful de auditie sa nu mai spun daca vezi pe careva ca umbla pe la scule cu mana murdara Posted Image

Edited by ldpe, 11 December 2023 - 20:30.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. manele nici nu contează prin ce trece mizeria...
Clasa B mai există doar în amplificatoare istorice, astea mai noi sunt echipate doar cu etaje clasă D sau H.
După ce semnalul trece prin procesarea digitală de toată jena uneori, să folosești un final de înaltă calitate este aiurea. Și contează și boxele în toată ecuația asta, nu numai finalii.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru manele ai nevoie de boxe care sa urle , aici VL-urile rup tot Posted Image, din acest motiv le si spune boxe de manelisti , pe unul nu-l vezi cu Nexo sau L'acoustics . Yamaha dxr
AB nu are dinamica de manele sa-ti sparga plombele , e fin , D scoate untul din tweeter cum este cazul mirobolantei boxe akaiX10 care desi are nominal 25W urla ca una de 100 sau mai mult , de bani putini au mult zgomot ca rds-ul .

#11
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 19.06.2018

View Postmihaicozac, on 12 decembrie 2023 - 07:29, said:

Și contează și boxele în toată ecuația asta, nu numai finalii.
Categoric. Pana la o anumita clasa de boxe, discutia despre amplificatoare este doar discutie. Pe mine ma amuza cei care spun ca un amplificator bun "stoarce" totul din niste boxe banale. Ce si din ce sa stoarca? In schimb, niste boxe bune cuplate la un amplificator cat de cat scoate un cu totul alt sunet, sesizabil chiar si pentru oricare nea urechi de tabla.

Apoi vine aspectul cel mai putin luat in discutie, anume camera. Degeaba le bibilesti din amplificator, DAC sau cabluri intr o vraiste de incapere, tot zgomot iese.

#12
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,056
  • Înscris: 06.02.2012
Am vreo 6 amplificatoare, toate AB, multe fabricate in anii 70-78, sunt cele mai reusite, aunci cand wattul avea valoare, acum sunt numai petarde cu specificatii pompoase.

#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,347
  • Înscris: 24.11.2006

View Postdjl, on 11 decembrie 2023 - 17:10, said:

Nu ştiu ce clasă ar fi, dar deocmdată nu-mi permit, însă mi-ar plăcea un amplificator sau amplituner single ended, eventual cu preamplifcare cu ECC 83 sau una asemenătoare. 2 X ECC 83, adică una pe canal. Lămpile dăunează grav tranzistorilor © d.j.l.   Posted Image

Parerea ta, ce pot spune mai mult de atat. Hai sa te fac sa "balesti" putin, sa stii ca poate fi folosit si in locul unui radiator electric, nu uita de contract direct cu Nuclearelectrica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nEOgfYX_2Hw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by un_el, 12 December 2023 - 09:51.


#14
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,631
  • Înscris: 08.03.2017
Iti vinzi casa numai sa cumperi cablurile de legatura boxe - amplif si stabilizatoare Posted Image
Superb sunet , detaliat , neutru, auzi fiecare instrument .
Dar nu sunt de manele , sar lampile din amplif ca doapele la sampanie Posted Image
Sa ai asa scule si sa redai cu telefonul de pe yt e blasfemie .

Edited by ldpe, 12 December 2023 - 10:22.


#15
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
SE cu tuburi e o bataie de joc...trafurile de iesire trebuie sa aiba intrefier atent calibrat, sectiunea miezului imensa, incinte cu sensibilitate minim 92db/W/m, si THD=10%..doar aparatele de radio ieftine, de larg consum din anii `50 utilizau final SE, cel mai "spalate" trecusera deja la push pull.
Tuburile sunt un moft in 2023, nu au tehnic niciun avantaj fata de MOSFET liniar sau IC-uri monolitice de top.
Un amp cu integratul LM3886 seria Ouverture sterge pe jos cu "becurile" la capitolul fidelitate, THD/TID, SR, etc. ...la toate capitolele de fapt.

#16
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Ca și colegul Tzur, eu aleg amplificatoarele după greutate, contează clasa spre deloc, THD etc. :D
Cu căt e mai greu, cu atât inspiră mai multă incredere!
Deci transformatoare toroidale babane și tot la fel, condensatori electrolitici cât mai arătoși, garanția unui sunet plin.

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.02.2011
Transformatoarele toroidale sunt și ele înlocuite în amplificatoarele de putere cu surse in comutație, mici si ușoare . Că și în aparatele de sudura, multe sunt făcute cu surse in comutație ( invertoare ), nu prea se mai fabrica pe baza de transformator.

#18
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Păcat, m-au pierdut de client atunci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate