Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2730 replies to this topic

#2485
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 15.10.2006
E vorba de apartamente. Cam dese si lungi pauzele de gaz in ultimul timp. Se pare ca unii propietari isi baga manutele prin contoarele care inregistreaza prea mult gaz si pe urma tot blocul tremura de frig cateva zile. Tot mai des Posted Image
Facturile sunt mari , centralele vechi si cu defecte tot mai dese.
Le-am explicat ca nu e chiar simplu, dar sunt gata sa se bage la credite pentru o pompa de caldura decat sa mai faca frig.
La casa e mai simplu, factura mare dar maxim 36 de grade pe calorifere si doar cand e frigul cel mare.
Deci facem kwh pe electric de 2,3 ori mai ieftin ca cel pe gaz plafonat. Daca vine un impuls de la stat si poate si mai bine, un put supradimensionat e pregatit, tevile sunt trase,  al doilea put de refulare are spatiu berechet. Apa are 13...15 grade si debit de zece ori mai mare decat e necesar.
Gata m-am trezit din vis, asteptam cu sufletul la gura modificarea ordonantei care a plafonat pretul la gaz indiferent de consum.

Edited by cipaul, 25 March 2024 - 23:30.


#2486
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcipaul, on 25 martie 2024 - 23:20, said:

contoarele care inregistreaza prea mult gaz
ce te face sa crezi ca nu vor inregistra si Contoarele electrice prea mult ? Daca tot sunt priceputi care umbla la ele..

In fine, sa-si puna Pompe de caldura, sa nu schimbe nici macar reteaua electrica in Bloc. Sa o ia "pas cu pas" dupa un exemplu celebru.Posted Image

Pana la urma un (alt) Credit nu poate sa strice.

View Postandreic, on 25 martie 2024 - 23:17, said:

Cu nuclearele nu suntem inca in barca care trebuie, cu cele mari ramanem pe Candu, lucru bun mai ales ca ar putea folosi si ele thorium cu cateva modificari... dar cele mici fasaie.
RO nu stie sa zica Nu, nu refuza pe nimeni (cu mici exceptii).
Vin americanii aia cu SMR.. Bine ati venit ! Vin si altii, canadieni, sau nemti sau ooh austrieci.. Welcome ! Luam si de la voi, sa nu fie cu suparare.
Da' matale de unde esti ? Oo China, no, mi-a zis Bunica sa nu vorbesc cu necunoscuti, nu, nu !

Edited by doinastela, 25 March 2024 - 23:26.


#2487
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 15.10.2006
Vedem ce "cadou" ne pregatesc guvernanti de 1 Aprilie. Sper sa nu fie unul otravit.

#2488
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007
Palatul Parlamentului, facturi de 16,2 milioane de lei la energie anul trecut / Instituția vrea să-și facă centrală pe gaze și să utilizeze inteligența artificială

... fara comentarii  Posted Image Posted Image Posted Image

#2489
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 15.03.2013
Pute fumegatoare?Flat, ai legatura! In felul acesta se evita observarea ca pestele s-a imputit de la cap. :)

Edited by calincosma, 26 March 2024 - 11:28.


#2490
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,986
  • Înscris: 14.10.2008
Fain. Nici nu ma gandeam ca nu au centrale pe gaz in mastodontul ala. Parca nici termopane. Cea mai mare cladire din Romania cu cel mai mare consum energetic, logic.

Trigenerare, ete fleosc.

Unii au vrut demolarea dupa 1990.

#2491
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View PostNeaceasca85, on 26 martie 2024 - 11:39, said:

Unii au vrut demolarea dupa 1990.
nu castigam mare lucru daca demolam cladirea, din contra, ne va costa enorm demolarea.
De fapt, orice ne costa enorm legat de cladirea asta.

Eu as fi facut un concurs de arhitectura, sa se incerce cosmetizarea cladirii, cu cateva artificii arhitecturale sa mai schimbe ce se mai poate. Nu e imposibil.

Se mai poate incerca o impartire in mai multe bucati, cu destinatii diferite, eventual si proprietari diferiti. Dar viziunea arhitecturala trebuie sa ramana comuna.

#2492
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Singura problema la reactivele nucleare e că România e groapa de gunoi a Europei de vreo 30 de ani. Săptămânal sunt găsite zeci de tone de deșeuri chimice aduse în țară ilegal pe lângă sutele de tone legal. Mai lipsește și balastul nuclear să pătrundă și să fie aici depozitat neutralizat și refolosit. Sa te trezești că e asfaltul radioactiv peretele blocului radioactiv aerul apa, dar ce conteaza se poate ascunde și mușamaliza totul ca și cu deșeurile chimice sau cu taierea pădurilor cum am văzut până acum. Problemele nasoale vor fi apoi incidenta cancerului in unele din zonele tarii. Poate că de aceea a fost eliminat capitolul de radioactivitate și radioprotecție de la fizica de la clasa a 8-a, lumea sa nu aibă nici cel mai mic habar despre situatie. In loc de probleme aride cu legile lui Kirchoff eu as baga niște noțiuni despre reacțiile nucleare tipuri de dezintegrări radionuclizi timp de înjumătățire proprietățile radiațiilor efectul asupra adn-ului masuri de radioprotecție, modul de funcționare al unei centrale atomice. Le-aș baga și la chimie că și aia o ard aiurea cu nimicuri inutile.
Nu este nevoie să spună nimeni că nu va fi așa pt că nu are cum garanta.

Edited by cipri2bau, 26 March 2024 - 16:55.


#2493
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017
O demolam daca nu respecta normele europene.

#2494
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.10.2023

View Postkolfleading, on 24 martie 2024 - 15:39, said:


Daca iei 1 kWh de energie electrica din SEN si il folosesti sa alimentezi o pompa de caldura, rezulta emisii CO2 de 4 ori mai mici decat daca arzi gaz in centrala de apartament pentru a produce aceeasi cantitate de energie termica.

Daca iei 1 kWh de energie electrica din SEN si il folosesti pentru a propulsa o masina electrica, rezulta emisii CO2 de 5 ori mai mici decat daca parcurgi aceeasi distanta cu o masina pe benzina.

Iar cifrele de mai sus se vor schimba an de an in favoarea pompelor de caldura si a masinilor electrice.


Tu ai tras aceste concluzii? Sau mai bine zis celebrele calcule exista pe undeva? Sincer mi se par optimiste.
Intreb deoarece nu mi se pare un caz clar si simplu de reducere a poluarii cum e izolarea nzeb indiferent de sursa de caldura pentru combaterea poluarii.

De ex. daca Neaceasca85 ajunge in nzeb plus reduce poluarea de 10x. Daca pune pdc cum e casa acum tot mult va consuma? Cum ar arata agregatul? Cat ar costa? Ce i-ai recomanda atunci: izolatie sau pdc? Ce zici, bate izolatia orice pdc si in dunga?
De aceea cred in continuare indiferent de politici sau propaganda ca subventionarea izolatiei e primordiala in reducerea poluarii. Si desigur daca vor fi bani pe plan secund sa fie pdc unde se poate.

#2495
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 15.10.2006
Hai fa tu o oferta pt. Neaceasca cu schimbat de geamuri de santier cu tot.

#2496
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,232
  • Înscris: 03.12.2021
Cipaul, la tine in bloc e situatia asta ? Nu au bani de gaz dar vor sa pun pompe? ce pompe ? ( gen ac aer-aer?) Sau aer-apa - sa conecteze coloanele de apa si caloriferele la pompe .. la bloc ?

Mi se pare SF

#2497
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 00:49, said:

Sau mai bine zis celebrele calcule exista pe undeva? Sincer mi se par optimiste.
Da, exista. Dar tu oricum n-ai nevoie.

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 00:49, said:

Intreb deoarece nu mi se pare un caz clar si simplu de reducere a poluarii cum e izolarea nzeb indiferent de sursa de caldura pentru combaterea poluarii.
Despre izolatie am scris deja cu multe pagini in urma.
In discutia de mai sus, colegul un_el m-a intrebat despre SEN si de aceea i-am raspuns despre SEN.

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 00:49, said:

De aceea cred in continuare indiferent de politici sau propaganda ca subventionarea izolatiei e primordiala in reducerea poluarii.
Pai asta am scris si eu pe la pagina 80.
Este o anomalie ca omul, clientul final, pana nu de mult, platea mai putin pentru combustibil sa-l arda decat pentru termoizolare. Ma rog, recent s-au mai schimbat un pic lucrurile, dar nu suficient.

Edited by kolfleading, 27 March 2024 - 07:19.


#2498
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,228
  • Înscris: 15.10.2006

View Postthe_blue_raven, on 27 martie 2024 - 05:25, said:

Cipaul, la tine in bloc e situatia asta ? Nu au bani de gaz dar vor sa pun pompe? ce pompe ? ( gen ac aer-aer?) Sau aer-apa - sa conecteze coloanele de apa si caloriferele la pompe .. la bloc ?

Mi se pare SF
Nu exista coloane, exista in schimb izolatie, distributie pe orizontala si gigacalorimetre. Acum acesta incepem cu panourile fotovoltaice.
Alt caz, tot contorizat are facturi anuale sub 1000 lei, fara subventii. O izolatie suplimentara ar fi binevenita, asteptam fondurile europene pana atunci.

#2499
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 14.10.2023
Asa-i usor sa ma trimiti la plimbare daca iti sunt incomod. Ai devenit mai bun pe debate.

Exemplul tau ce ai calculat tu in privinta "izolatie vs pdc": - prima data ti-ai bagat izolatie in casa si centrala pe gaz. Doar apoi ti-ai pus pdc dar oricum deja aveai consum mic. Apropo si tu erai printre cei care mistocareau colegii ca isi iubesc centrala? Parca tu te-ai mutat cu CT gaz dupa tine la casa... In fine...
Nu aveti argumente si incercati sa folositi "omul de paie'?
Vezi ca devii sau erai ceea ce visezi despre altii.

Ce calcule sa mai ai nevoie cand doar cu izolatie se pot face casele pasive fata de pdc. Nu e destul de clar pentru tine si pentru colegul? Ati calculat voi si ati ajuns la alta concluzie?

Tu sau altcineva ati cerut calcule pentru valoarea ecologica a izolatiei vs pdc, o greseala mare sa nu zic prostie. Vezi Casa Poporului, ce are nevoie: izolatie sau PDC sa polueze cel mai putin?  Va ascundeti dupa deget cand intoarceti vorbele inapoi ca niste copii, nu pareti oamenii calculati care va pretindeti..

DAR eu sau altcineva nu putem lua de bun ce zice Soflete? Trebuie sa calculam noi ca sa ne sustinem? Pai daca acolo ati ajuns sa puneti la indoiala ce zice Soflete care are certificari peste calificari inseamna ca nu stiu cu cine stau de vorba. Ma scuzati ca iau de bun ce zice el, e mult mai coerent si calculat decat voi. In plus chiar a ajutat o tara intreaga cu sfaturi inclusiv pe mine, nu sta sa bage batul prin gard pe net toata ziua si nu ne plictiseste cu calcule mai mult decat e cazul.

Poate ne explici si noua cum PDC + SEN in noptile de iarna cand sunt pe cancer si fosil fara regenerabile scot de 4 ori mai putina poluare decar CT gaz ca eu chiar sunt curios.

#2500
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 10:18, said:

Exemplul tau ce ai calculat tu in privinta "izolatie vs pdc":
Eu nu am calculat "izolatie vs pdc".

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 10:18, said:

Tu sau altcineva ati cerut calcule pentru valoarea ecologica a izolatiei vs pdc, o greseala mare sa nu zic prostie.
Eu nu am cerut calcule "valoarea ecologica a izolatiei vs pdc".

#2501
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,786
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadrian_r5, on 26 martie 2024 - 09:51, said:

Nici nu trebuie sa ne mire, tehnic la cat e de mare si ieficienta e ar consuma si mai mult daca ar tine temperaturi cum au oamenii in case iarna :) Incalzirea aleia ia multi megawati pe zi, curent si ala graamda.

#2502
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 04.11.2022

View Postdoinastela, on 26 martie 2024 - 15:29, said:

nu castigam mare lucru daca demolam cladirea, din contra, ne va costa enorm demolarea.
De fapt, orice ne costa enorm legat de cladirea asta.

Nu trebuie demolata o casa doar ca are daunatori, trebuiesc doar starpiti sobolanii, casa n-are vina. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate