Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2730 replies to this topic

#2521
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
România va fi unul dintre cei mai mari beneficiari ai Fondului Social pentru Climă, ceea ce va crea o oportunitate semnificativă de a reduce rata sărăciei energetice la nivel național
...
România va primi 9,25% (6 miliarde de euro) din pachetul de finanțare în valoare de 65 miliarde euro al Fondului Social pentru Climă, disponibil în perioada 2026-2032.
Instrumentul de finanțare este menit să atenueze potențialele efecte negative asupra gospodăriilor generate de introducerea mecanismului de taxare a carbonului ETS 2


http://www.g4media.r...sport-orse.html

#2522
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postkolfleading, on 29 martie 2024 - 15:48, said:

România va fi unul dintre cei mai mari beneficiari ai Fondului Social pentru Climă, ceea ce va crea o oportunitate semnificativă de a reduce rata sărăciei energetice..
şi de transport,
asa e Titlul exact, nu ?

Insa:
1) Cum de s-a ajuns la aceasta saracie energetica ?
2) Daca an de an, factura dupa factura, cetatenii platesc MAI MULT pentru energie.. cum se va reduce Saracia ?

Sunt de fapt niste bani care sa atenueze (o parte din) Efectele majore ca urmare a aplicarii ETS 2 ce va fi fully operational pana in 2027:
https://climate.ec.e...onal-sectors_en

ETS = Emissions Trading System

Edited by doinastela, 29 March 2024 - 17:32.


#2523
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu am găsit o reclamă cu panouri radiante. Zice că sunt mai economice decât orice alt sistem de încălzire și mai eftine decât oricare altul.
Dar nu or fi periculoase radiațiile alea?

Că daca îmi bag panouri radiante+ instant de apa calda cred ca m-am scos, cred că mai mult de 300 lei nu voi mai plăti la locuința utilitățile iarna, vară cred că 50 lei cu totul și la prețul actual vreo 30 lei curentul.

#2524
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcipri2bau, on 29 martie 2024 - 18:07, said:

Dar nu or fi periculoase radiațiile alea?
Ba da, sunt foarte periculoase.
Panourile radiante sunt facute cu deseuri radioactive de la centralele electrice nucleare.
Astia de la guvern nu stiu ce sa faca cu aceste deseuri, nu le vrea nimeni, asa ca le indeasa in panouri si le vand la oameni nevinovati.

View Postcipri2bau, on 28 martie 2024 - 20:07, said:

Principiile economiei spun că prețul curentului va creste inevitabil la cote înalte când va creste cererea așa ca și la Bitcoin. 10x 20x sunt orizonturi reale.
Curentul e exact ca Bitcoin-ul.
Lumea cumpara foarte mult curent azi, cand e ieftin, il pune la pastrare si spera ca peste 1 - 2 ani o sa gaseasca pe cineva dispus sa plateasca 10x 20x pretul cu care a cumparat azi. Profit garantat!

#2525
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu are cum.
Panoul radiant e ca și când ai in casa mașina de tocat sau aparat de radio, cred că e inofensiv.
Dar radiațiile infraroșii pot fi periculoase?

Curentul unde îl păstrează până crește prețul? Exista un dispozitiv anume?
Eu zic că curentul e ca și pâinea și nu-l poți stoca că mucegăiește sau se expira pâinea curentul nu se poate stoca din motive tehnice, pe când Bitcoin petrol aur le poți stoca in vederea revânzării.

Nu știu de ce nu se cumpără și montează peste tot panouri radiante chiar și în mașină troleibuz tren electric instituții publice.
Se complică cu recondensari pompe mecanice de încălzire călduri friguri comprimări destinderi cazane cu gaz când tiate astea au randament redus și din cauză că au părți mecanice în mișcare fluide gaze pistoane roti toate astea fac pierderi.

Cred că viitorul va fi cel fără părți în mișcare, gândiți va la telefon smart vs computer cu relee

Edited by cipri2bau, 29 March 2024 - 19:32.


#2526
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023

View Postkolfleading, on 29 martie 2024 - 10:45, said:


"Jur că nu am lovit copilul nici în plex, nici cu pumnul în faţă"
Ba da, ba da. A iesit ecologistul din electrica si s-a luat de navetistii cu auto care il blocheaza si afuma din fosil ca de ce le-a trebuit case in suburbiile oraselor. Ai prins una la fileu de la colegii mai pe extrema stanga.

Man, daca nu cauti solutiile cele mai ecologice de ce te vaiti ca te sufoci?
Dupa ce ai bagat sute de tone de CO2 in casa crezi ca ti-ai spalat pacatele cu vrajeala ca arde SEN-ul gazul pt tine si ai dreptul sa te iei de toti care nu au viziunea ta politica? Asta apropo de ipocrizia sa te iei de Neaceasca. Da? Deocamdata el s-a "multumit" sa stea in casa facuta de tata lui. Ti-ai gasit si tu sa dai intr-unul nevinovat si amarat fata de tine. Ai prins curaj la gramada. Foarte urat.

Si apropo de wokerismul cu vina pentru poluare, practic Romania nu exista pe harta, canta la masa bogatilor. Indiferent ca vorbim de tara sau de persoane bogatii polueaza cel mai mult. Din cate stiu tu esti un mic burghez care are cea mai tehnologizata si accesorizata casa INDIVIDUALA si care simtindu-se vinovat se wokereste la Neaceasca care nu produce nici umbra traind in umbra familiei. Du-te bre la Imparat si invata-l acolo cum se face factura mica cu smecherii, lasa poluarea da-o drecu ca si asa nu-ti pasa cu adevarat. Ai gasit si tu o jucarie noua pe SP si ne faci cu capul deja. Circ si panarama ca nu mai ai tu de bricolat pe acasa si esti ursuz.

Poluarea nu e de 4 ori mai mica cum minti, SEN-ul polueaza cam dublu pt. 1 kWh noaptea de iarna (deci SEN fara solar, precipitatii sau vant) pentru ca nu are randament aproape unitar ca CT gaz. Iar pe cancer COP-ul e pe la 2, deci ai facut rahatul bici fix cand consumi caldura mai multa randamentul e in jur 0, bine ar fi fost sa fie la toti pe plus ca la tine dar unii sunt pe minus chiar si pe forum. Asta apropo de minciuni ca ai lasat sa se inteleaga ca 1 kWh din SEN are aceasi amprenta de carbon cu cel din CT gaz si ca COP e constant 4. E 4 cand nu prea mai incalzesti casa si asta daca nu intra pdc in cucluri scurte. Oricum te sucesti si nu recunosti niciodata, ma astept la toate tehnicile tale inclusiv des folositul gaslighting.

#2527
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023
Ah, si era sa uit ce frumos si mirobolant incepe jurnalul tau de casa in zona buna in oras, fara dependenta de masina ca sotia nu conduce... bla bla bla
Ce s-a intamplat? Ai avut un moment de amnezie a CO2? Sau doar de al altora te freaca grija? Cum e domnule cu transportul in comun, de ce nu raspunzi? Pute este? E pentru sclavi, incarca linistit bateria minerita de alti sclavi uneori minori.

Pesemne ai fost bogat de mic daca ti-ai permis sa fumezi de la 14 ani. Ce sa-i faci? Cand esti mare doar te joci... ai aroganta ca intelegi ce inseamna saracia in Romania si cu toate acestea crezi vom putea progresa cu saracie... aere si prafuri... da ma da, o sa avem pompe sigur ca da, poti sa te relaxezi acum. Somn usor si vise placute.

Attached Files



#2528
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,459
  • Înscris: 06.06.2006
Ba, da si tu .....

#2529
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023
Imi cer scuze pentru energia negativa, am incheiat subiectul.

#2530
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 15.10.2006
Mai bine ti-ai cere pt. Prostiile cu care poluezi topicul.
Te laudai ca stii cum sa il ajuti pe Neaceasca.
Curaj.

#2531
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 29 martie 2024 - 22:04, said:

ipocrizia sa te iei de Neaceasca. Da?
Vezi, aici este diferenta majora dintre mine si tine.
Eu NU m-am luat de Neaceasca, nu am atacat persoana lui sau alte obiceiuri sau situatii, reale sau imaginare, legate de el, dar care n-au legatura cu subiectul.

Eu m-am luat doar de afirmatiile ca "incalzirea cu freon nu functioneaza" sau ca "CO2 e inofensiv" samd.

View Postrider_x, on 29 martie 2024 - 22:04, said:

Poluarea nu e de 4 ori mai mica cum minti, SEN-ul polueaza cam dublu pt. 1 kWh noaptea de iarna (deci SEN fara solar, precipitatii sau vant)
Dar SEN fara solar, precipitatii sau vant nu prea mai exista, si mai exista si nuclear acolo, iar in urmatorii 10 - 15 ani ponderea combustibilului fosil va scadea, inclusiv in noaptea de iarna.

Ponderea combustibilului fosil va scadea prin adaugarea de noi capacitati de eolian si solar si stocare.

View Postrider_x, on 29 martie 2024 - 22:32, said:

Cum e domnule cu transportul in comun, de ce nu raspunzi?
Transportul in comun nu este subiectul acestui topic.

Edited by kolfleading, 30 March 2024 - 08:47.


#2532
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023
In incheiere...

Eram convins ca exista diferenta intre noi doi, nu aveam dubii. Acum nu are rost sa te justifici in fata altora, parerile oamenilor nu se schimba asa.
Legat de Neaceasca ai unul chiar langa tine, pe cipaul, caruia "doar" i-ai dat liber la elucubratii pe diverse topice nu doar aici. Dar daca canta linia de partid ce mai conteaza daca falseaza.

Legat de SEN deocamdata "doar" ganduri optimiste. Nuclearul nu iti place ca e poluant deci nu se pune doar cand iti doresti tu sa nu fie.

Despre electrice numai tu nu contenesti sa ne expui indiferent de topic, desi nici acesta nu e topic de transport, asa ca mi-am permis sa-ti spun ca si autobuzele electrice sunt misto din propria experienta.

#2533
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Auzi bai că la București le da căldura în calorifer la canicula ziua de 28 grade Celsius.
Iar iarna înghețau de frig.
Cine își dorește centralizare la încălzire și apă caldă?

Tot mereu au fost probleme de acest tip, deci nu e bun la comun nu e bun comunismul, știu că sunteți bătrâni și unii și săraci și sătui de diversitate și vreți străzi goale dar Europa e încă aglomerata.

#2534
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 31 martie 2024 - 10:17, said:

Legat de Neaceasca ai unul chiar langa tine, pe cipaul, caruia "doar" i-ai dat liber la elucubratii pe diverse topice
Aiureli.

View Postrider_x, on 31 martie 2024 - 10:17, said:

Nuclearul nu iti place ca e poluant deci nu se pune doar cand iti doresti tu sa nu fie.
Aici avem un atac la persoana (construit pe o minciuna gogonata).

1. (atacul la persoana) Este absolut indiferent daca mie personal imi place sau nu-mi place.
Nuclearul exista si va fi in SEN zeci de ani de acum incolo, asa ca nu poti sa-l ignori cum ai facut-o mai sus.

2. (minciuna gogonata) Eu n-am zis ca nu-mi place nuclearul ca e poluant. Asta ai bagat tu de la tine. Imi atribui afirmatii pe care nu le-am facut si idei pe care nu le-am sustinut.
Dar, de dragul conversatiei, problema mea cu nuclearul este in poza din atasament.
"Fat tails" se refera la faptul ca proiectele isi depasesc cu mult bugetul si termenul de executie asumat. Nuclearul pare sa fie campion.
Wind & Solar este exact la capatul opus.
Asta-i realitatea.

View Postrider_x, on 31 martie 2024 - 10:17, said:

Despre electrice numai tu nu contenesti sa ne expui indiferent de topic
Aiureli.
Eu doar raspund cand sunt intrebat si reactionez cand observ informatii si afirmatii eronate.

Attached Files



#2535
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Când nuclearul va fi în sen rata de incidenta a cancerului o va depăși pe cea a covidului din 2021.
Daca viața voastra nu e importanta pt voi e treaba voastră.
Nuclearul e mai poluant și mai periculos decât toți ceilalți poluanți la un loc. Nu mor oamenii de la tigari sau fumul de la grătarul cu mici și ar fi culmea sa moara de la noxe auto CO2 sau căldură mare.
Eu din fericire nu-s dependent de UE și pot să plec în zone mai ferite, pot să plec în el Salvador sau in Argentina, voi cum va asterneti așa dormiți.

Edited by cipri2bau, 31 March 2024 - 13:30.


#2536
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,024
  • Înscris: 03.12.2005
Ciprinel, ai furat curent? Nu numai ca avem nuclear din 96, dar ai prins si Cernobalul daca esti nascut inainte de aprilie 86. Dar da, e o idee buna sa te retragi undeva unde sa traiesti bio, fara electricitate sau macar internet.

#2537
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023

View Postkolfleading, on 31 martie 2024 - 12:02, said:

Aiureli.


Aiureli.
Eu doar raspund cand sunt intrebat si reactionez cand observ informatii si afirmatii eronate.

Chiar ca sunt multe aiureli si nu mai are sens...

Pacat ca nu nu iti aduci aminte de deseurile nucleare care te deranjau.
Pacat ca nu vrei sa vezi cand cipaul a dat sfaturi sau pareri gresite.
Pacat ca eviti sa raspunzi ontopic pe topicul: "Fara centrale..." la intrebarea: "De ce mai tii matale centrala pe gaze fosile in casa daca crezi atat de mult in full electric?"
Puteai sa o demontezi demult daca credeai asa de tare in pompe. Doar nu astepti 17 ani dupa lege?
Nu stiu care-i stresul tau pe aicea sa treaca lumea pe full electric cand tu nu vrei full electric?

Iti urez o primavara insorita ca sa iti invingi fobia
Eins, hier kommt die Sonne
Zwei, hier kommt die Sonne
Drei, sie ist der hellste Stern von allen
Vier, hier kommt die Sonne
https://youtu.be/stf4BmrtoGQ?t=137

#2538
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 01 aprilie 2024 - 01:27, said:

De ce mai tii matale centrala pe gaze fosile in casa daca crezi atat de mult in full electric?
Dar este absolut irelevant daca eu tin sau nu tin centrala pe gaze fosile in casa, la fel ca toate celelalte subiecte cu tenta personala pe care le-ai adus in discutie.

Tot ceea ce am spus pe acest topic ramane valabil.

In asta consta eroarea atacului la persoana.

View Postrider_x, on 01 aprilie 2024 - 01:27, said:

tu nu vrei full electric
Minciuna gogonata.
Incalzirea si apa calda la casa mea sunt asigurate 100% de pompa de caldura.
Incalzirea pe freon functioneaza. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate