Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Fara centrale de apartament peste 17 ani

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2719 replies to this topic

#2503
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postkolfleading, on 24 martie 2024 - 15:39, said:

Daca iei 1 kWh de energie electrica din SEN si il folosesti pentru a propulsa o masina electrica, rezulta emisii CO2 de 5 ori mai mici decat daca parcurgi aceeasi distanta cu o masina pe benzina.

Si transportul in comun electric cam pe unde se situeaza? Ai transport in comun la casa?

Edited by rider_x, 27 March 2024 - 21:20.


#2504
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Bagam izolatie si peste ala.
Cam atat putem.
Neaceasca asteapta magia ta cu izolatia.
A intrat din nou in fibrilatii cand a auzit de taxele pe CO2.

Edited by cipaul, 27 March 2024 - 21:33.


#2505
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 27 martie 2024 - 21:19, said:

Si transportul in comun electric cam pe unde se situeaza?

Cam pe aici: https://ro.wikipedia...ki/Whataboutism

#2506
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023
Back to square one, nu e chiar progresista treaba asta fara progres.
Doar definitii elitiste despre whataboutism si inca 2 -3 stii? Vezi si cele despre ipocrizie, arivism, aroganta, poate progresam si noi.

Nu dumneata ai bagat acum electrica in discutie? Defapt o bagi continuu...
Nu dumneata foloseai hate speech fata de cei care s-au mutat la case in absenta facilitatilor din proximitate sau a mijloacelor de transport in comun?
Asta dupa ce chiar dumneata ai facut acelasi lucru inainte sa ai electrica sau pdc.
Lumea a inteles ca esti erudit fata de altii si iti place sa mesteresti diverse gadgeturi, foarte bine si frumos, toti te apreciaza pana incepi sa le bati obrazul, de parca amprenta de carbon a vietii tale e mai mica la asemenea consumerism... ai o mica uzina in pod in care aduni amprenta de carbon ca batranii care se sufoca de gunoaie stranse pe parcursul vietii in casa.
Deocamdata ai facut totusi ceva sa iti reduci amprenta activitatilor zilnice dar numai cu ajutor de la stat, adica cu bani de la ceilalti, asa ca nu inteleg de ce le faci cu degetul tuturor inclusiv celor ce nu au veniturile tale corporatiste si nu au cum sa acceseze nici macar acele subventii.

Daca tot esti puritan in ale mediului nu inteleg de ce nu faci activitati altruiste fara sa faci cu degetul altora si fara amprenta de carbon din capul locului: incalzire pe biomasa sau pedale sau mersul pe jos care face piciorul frumos, doar stai in oras intr-o zona buna. Hai ca sunt foarte ok si mijloacele de transport in comun electrice pt. ca bicla nu e o alternativa universala. Mai goleste podul de lucruri ce nu le folosesti cum e CT gaz, cineva fara alternativa se va bucura de ea fara sa intretina consumerismul poluant, sau macar nu ne mai tine predici despre ele...

#2507
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrider_x, on 28 martie 2024 - 08:50, said:

Deocamdata ai facut totusi ceva sa iti reduci amprenta activitatilor zilnice dar numai cu ajutor de la stat,
Am facut chiar mai mult, iar faptul ca am folosit "ajutor de la stat" nu este nici o problema. Totul este legal. Nu am furat, nu am trisat, nu am incalcat vreo regula.
Iar tu nu stii cat am pus de la mine si cat am folosit "ajutor de la stat". Ai o opinie, dar e gresita.

View Postrider_x, on 28 martie 2024 - 08:50, said:

de ce le faci cu degetul tuturor inclusiv celor ce nu au veniturile tale corporatiste si nu au cum sa acceseze nici macar acele subventii.
Minciuna gogonata. Nu am facut niciodata ceea ce ma acuzi tu in citatul de mai sus.

Eu va spun doar ca gresiti cand spuneti ca "nu se poate trai fara gaz" sau ca "CO2 este inofensiv" samd. Atat. Restul ai inventat tu de la tine.

View Postrider_x, on 28 martie 2024 - 08:50, said:

ai o mica uzina in pod in care aduni amprenta de carbon ca batranii care se sufoca de gunoaie stranse pe parcursul vietii in casa.
...
nu faci activitati altruiste
Interesanta abordare: in lipsa de alte argumente, discrediteaza omul (chiar si cu minciuni, nu conteaza amanuntele). Hmm...imi suna cunoscut...oare cum se numeste treaba asta?

Am o veste proasta pentru tine: indiferent daca eu fac sau nu fac activitati altruiste, lucrurile discutate pe acest topic nu se schimba (in asta consta eroarea unui rationament de tip "atac la persoana").
  • consensul stiintific este ca incalzirea actuala este cauzata de emisiile de gaze cu efect de sera
  • CO2-ul este pe primul loc ca si impact si nu e de la vulcani ci e din arderea combustibililor fosili
  • metanul este pe al doilea loc
  • schimbarile climatice vor face mai dificila viata tuturor oamenilor
  • tarile care astazi sunt "civilizate" sunt responsabile de cea mai mare parte a emisiilor istorice, chiar daca astazi altele sunt fruntase la emisiile anuale

View Postrider_x, on 28 martie 2024 - 08:50, said:

ipocrizie...chiar dumneata ai facut acelasi lucru inainte sa ai electrica sau pdc.
De la 14 ani la 30 de ani, eu am fost fumator. Spre final, ajunsesem sa fumez mai mult de un pachet pe zi.
Pe la 30 de ani mi-am dat seama ce prostie mare faceam si m-am lasat de fumat.
Astazi nu mai fumez si spun tuturor cunoscutilor care inca fumeaza sa se lase de fumat, ca nu e bine.
Iar asta NU este ipocrizie. Ar fi ipocrizie daca eu inca as fi fumator si as spune altora sa se lase de fumat.

#2508
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Dupa cum evolueza preturi la Energie, aproape sigur in vreo 6 Ani trei sferturi din centralele actuale pe gaz din Romania nu vor Mai fi sursa principala de incalzire a caselor si apartamentelor.
Zilele trecute a ajuns pretul pe bursa la Mwh de curent electric la 1 Euro prin unele tari datorita eolienelor si fotovoltaicelor.
Ca si cum gazul metan ar fi de vreo 100 de ori mai ieftin ca acum.

#2509
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe bursă au ajuns cum au ajuns, la plafonate, e încă mai mic tariful la electricitate. Probabil dacă vor ajunge la paritate sau gazul va fi doar cu 10-20 bani mai ieftin, unii vor trece pe electric, dacă consumul nu e mare.
Dacă tot vor cu centrale de clădire, de ce nu plafonează preţul la gaz pentru centralele de bloc?
Că tot aţi dat-o în coceni (la propriu) pe subiectul cu sobele, la coceni se poate face automatizare la încărcare? Că dacă se poate, cine ştie, vom avea la sate clădiri cu centrală de bloc şi sistem autocalor pentru coceni. Pentru cine nu ştie ce e aia autocalor, era un sistem de alimentare automat cu cărbune a cazanelor, cărbunii fiind băgaţi via un şurub fără de sfârşit (şurub de-a lui Arhimede); probabil termostatul (acolo unde exista) comanda turaţia şurubului.

#2510
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,085
  • Înscris: 30.11.2017
Principiile economiei spun că prețul curentului va creste inevitabil la cote înalte când va creste cererea așa ca și la Bitcoin. 10x 20x sunt orizonturi reale. Vor fi perioade sumbre pt anumite zone așa cum a trecut omenirea și prin cataclisme și dictaturi dar o parte vor supraviețui.
Totul electric înseamnă o cerere enorma deci pret enorm. Milioane de centrale încălzitoare miliarde de automobile, miliarde de reșouri, miliarde de calculatoare toate consuma curent. Gândiți va că curentul electric are aplicativitate mai mare decât Bitcoin, așa că prețul va exploda, dar numai în anumite zone unde e cerere. Partea buna e că zonele densnpopulate ale planetei și economiile emergente nu implementează încă ideea păguboasă cu CO2 și totul electric, pt că asta ar fi însemnat un impuls masiv în creșterea prețurilor la nivel global. Alta parte buna e că UE reprezintă sub 10% din populația și economia planetei deci neglijabil deci poate sta numai pe electric.
Soluția va fi consum redus că sa nu produci cerere mare sau comunism care sa subvenționeze pretul. In capitalism introducerea de reglementări contra producătorilor și distribuitorilor privați va duce la diminuarea ofertei ceea ce va alimenta creșterea prețului.
In alta ordine de idei, aprecierea prețului energiei va aprecia in avalanșă prețul criptomonezilor minabile.

Edited by cipri2bau, 28 March 2024 - 20:07.


#2511
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006
https://www.world-nu...lectricity.aspx
  • Over 40% of energy-related carbon dioxide (CO2) emissions are due to the burning of fossil fuels for electricity generation.
  • All electricity generation technologies emit greenhouse gases at some point in their life-cycle.
  • Nuclear fission does not produce any CO2. For both nuclear and renewable generation, emissions are produced indirectly, for example during the construction of the plant.
  • Over its life-cycle, nuclear produces about the same amount of CO2-equivalent emissions per unit of electricity as wind, and about one-third that of solar.
https://www.wall-str...nteractive.html

Deci cei cu fotovoltaice (luate pe subventii) folosesc la concret curent din SEN care este produs in mare parte de hidrocarburi.

Iar curentul produs de centralele atomice contribuie si el la emisiile de CO2 dupa cum explica chiar IEA.

Vizualizare mesajcipaul, pe 28 martie 2024 - 12:13, a scris:

Dupa cum evolueza preturi la Energie, aproape sigur in vreo 6 Ani trei sferturi din centralele actuale pe gaz din Romania nu vor Mai fi sursa principala de incalzire a caselor si apartamentelor.
tocmai o sa ieftineasca un pic Gazul, insa nesemnificartiv. In Europa a scazut mai mult.

Pnetru cititorii acestui Subiect: in 17 ani mai e timp sa schimbi 2 centrale termice, daca luam in considerare o durata de viata de 10 ani la centrala.

Edited by doinastela, 28 March 2024 - 20:52.


#2512
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.10.2023

View Postkolfleading, on 28 martie 2024 - 11:49, said:

Am facut chiar mai mult, iar faptul ca am folosit "ajutor de la stat" nu este nici o problema. Totul este legal. Nu am furat, nu am trisat, nu am incalcat vreo regula.
Iar tu nu stii cat am pus de la mine si cat am folosit "ajutor de la stat". Ai o opinie, dar e gresita.
- Nu ma intereseaza ca te-a ajutat statul, doar ti se pare ca e gresita opinia mea, ca doar nu ai profitat de subventie pentru ca produsele verzi sunt ieftine, ai luat subventia pentru ca abia ti le permiti tu care ai ceva venituri la ce avere ai strans, pentru 3 sferturi din tara ce ai tu e un lux la care nici nu viseaza, ce decarbonizare crezi ca se face asa?
- problema e ca nu poti sa intelegi viata altor oameni, totul se rezuma la bani, pentru decarbonizare statul trebuie sa dea subventii la izolatie nu la cei care isi permit masina noua (fie ea electrica) sau pdc oricum

- 3 sferturi din Romania nu isi permite sa isi cumpere ce ti-ai cumparat tu cu tot cu subventii, acei oameni fac frigul si polueaza in draci ca Neaceasca, acest segment de oameni trebuie impulsionati sa se izoleze pentru bunastarea tuturor nu entuziastii cu posibilitati
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fzGBRDpf5GU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Minciuna gogonata. Nu am facut niciodata ceea ce ma acuzi tu in citatul de mai sus.
- Ti se pare man, nu stiu cum esti in viata reala dar acum in scris nu mai esti friendly ca la inceputul jurnalului tau, atunci intrebai daca o fi ok izolatia, acum ai doar certitudini din linkuri dubioase, pari asa ca Thanos saracii sa moara de frig, macar Thanos nu discrimina doar pe romanii saraci si nu ii omora in chinuri

Eu va spun doar ca gresiti cand spuneti ca "nu se poate trai fara gaz" sau ca "CO2 este inofensiv" samd. Atat. Restul ai inventat tu de la tine.
- Tu nu faci doar asta, ai devenit acel om care ia peste picior pe cei care s-au mutat la casa si polueaza in trafic ca si cum s-au mutat de snobi, sau cei care nu isi au zonele de interes langa casa (scoli, job, etc), desi nici tu nu esti usa de biserica...
- Modul cum o faci e agresiv, ca sa fiu elegant, desi tie vad ca ti se pare ca esti mare domn cand ii faci pe restul sa se simta saraci ca n-au si ei o electrica sau o amarata de pdc, de ce crezi ca Neaceasca o neaga cu vehementa? De bogat ce e? Si ca el e majoritatea...
- Da! Nici TU NU poti trai fara fosil! Vezi cine minte? Tu incerci schema de compensare vara cand nu e consum... Nu se poate trai fara fosil in industrie, energie, etc iar inlocuind fosilul  acasa de multe ori doar consumi fosil aiurea, asta te gadila la timpane si nu poti sa "auzi", o dai intr-una doar cu exemplul tau ca o mantra, nu ai capacitate sa iti imaginezi ce ar fi daca Neaceasca si-ar pune pdc monstru alimentata din supa de dinozauri sau alte case ale poporului,
- CO2 nu este inofensiv dar nici tu nu te omori sa-l reduci, nici macar nu ai scos CT GAZ din casa! Asta da! Sa nu zic ce... dupa ce tii predici...

Interesanta abordare: in lipsa de alte argumente, discrediteaza omul (chiar si cu minciuni, nu conteaza amanuntele). Hmm...imi suna cunoscut...oare cum se numeste treaba asta?

Am o veste proasta pentru tine: indiferent daca eu fac sau nu fac activitati altruiste, lucrurile discutate pe acest topic nu se schimba (in asta consta eroarea unui rationament de tip "atac la persoana").
  • consensul stiintific este ca incalzirea actuala este cauzata de emisiile de gaze cu efect de sera - consensul era ca planeta era pe trend de incalzire, acum s-or fi sucit omulezii verzi de stiinta ai lui Putin
  • CO2-ul este pe primul loc ca si impact si nu e de la vulcani ci e din arderea combustibililor fosili - scoate PDC din priza si arunca CT GAZ! Arde lemn.
  • metanul este pe al doilea loc
  • schimbarile climatice vor face mai dificila viata tuturor oamenilor - nu si a ta de aceea nu iti pasa cu adevarat si traiesti pe picior mare din consumerism (electrice, pdc, AC, centrala ventilatie, acumulatori, PV, invertoare, robotica, automatizari si restul de nebunii...) daca te-ai sufoca ai reusi sa traiesti ca bunicii, fac pariu ca iti place ecologia cat timp e pe lux, cand vei aprinde focul cu coceni cred ca te-ai muta in Rusia pe gaze
  • tarile care astazi sunt "civilizate" sunt responsabile de cea mai mare parte a emisiilor istorice, chiar daca astazi altele sunt fruntase la emisiile anuale - asta-i ceva mix ca vina albilor colonialisti? Bati campii de ceva vreme cu wokerisme. Am o veste pentru tine Romania nu e nici "civilizata" si nici industrie nu are. Nu inteleg de ce nu te sufoci la "masa" celor pe care ii targetezi. Crezi ca daca il convingi cu forta pe Neaceasca vei trai mai mult? Man up!

Aceste mesaje disp ale tale ma duc cu gandul la melodia: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/StZcUAPRRac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la 14 ani la 30 de ani, eu am fost fumator. Spre final, ajunsesem sa fumez mai mult de un pachet pe zi.
Pe la 30 de ani mi-am dat seama ce prostie mare faceam si m-am lasat de fumat.
Astazi nu mai fumez si spun tuturor cunoscutilor care inca fumeaza sa se lase de fumat, ca nu e bine.
Iar asta NU este ipocrizie. Ar fi ipocrizie daca eu inca as fi fumator si as spune altora sa se lase de fumat.
- Nu! Ipocrizie e sa fumezi pe ascuns! Scoate CT GAZ din casa, PDC si electrica din priza, ramai pe PV + acumulatori. Nu mai fumega fosil pe ascuns! Ipocrizie e sa zici ca se poate fara gaz cand tu il arzi pe ascuns in SEN!


#2513
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajcipri2bau, pe 28 martie 2024 - 20:07, a scris:

In capitalism
E legea junglei...

#2514
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

rider_x said:

Nu ma intereseaza ca te-a ajutat statul,
Faptul ca ai deschis subiectul demonstreaza contrariul acestei afirmatii.

doar ti se pare ca e gresita opinia mea
Opinia ta despre cate subventii am accesat este gresita.

problema e ca nu poti sa intelegi viata altor oameni...3 sferturi din Romania nu isi permite sa isi cumpere ce ti-ai cumparat tu cu tot cu subventii
Problema nr. 1 este ca imi atribui afirmatii pe care eu nu le-am facut si idei pe care eu nu le-am sustinut.
Eu nu am am afirmat niciunde ca trebuie TOTI sa cumpere ACUM tot ce am cumparat eu.
Eu intotdeauna am prezentat rezultatele mele sub forma de proof of concept, ca sa arat ca tehnic se poate, ca REACTIE la afirmatii de genul "incalzirea cu freon nu functioneaza".
Afirmatia ca eu nu pot sa inteleg viata altor oameni este o speculatie nefondata din partea ta.
Problema nr. 2 este ca te cramponezi de situatia actuala si extrapolezi ca si cum asa va fi pentru totdeauna si niciodata nu se va schimba nimic.

nu stiu cum esti in viata reala
Atunci abtine-te de la speculatii.

ai devenit acel om care ia peste picior pe cei care s-au mutat la casa si polueaza in trafic ca si cum s-au mutat de snobi, sau cei care nu isi au zonele de interes langa casa (scoli, job, etc)
Minciuna gogonata, eu n-am luat peste picior pe nimeni pentru motivele expuse de tine.

Scoate CT GAZ din casa, PDC si electrica din priza, ramai pe PV + acumulatori.
Asta este o eroare de logica numita "falsa dilema".
Nu este necesar ca o solutie sa fie 100% perfecta dupa niste criterii stabilite de tine pentru a fi luata in considerare.
Chiar daca mai consum energie si din SEN, emisiile CO2 totale sunt semnificativ reduse.

Edited by kolfleading, 29 March 2024 - 10:54.


#2515
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,173
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajkolfleading, pe 28 martie 2024 - 11:49, a scris:

Am facut chiar mai mult, iar faptul ca am folosit "ajutor de la stat" nu este nici o problema. Totul este legal. Nu am furat, nu am trisat, nu am incalcat vreo regula.
Iar tu nu stii cat am pus de la mine si cat am folosit "ajutor de la stat". Ai o opinie, dar e gresita.

Eu va spun doar ca gresiti cand spuneti ca "nu se poate trai fara gaz" sau ca "CO2 este inofensiv" samd. Atat. Restul ai inventat tu de la tine.

Iar ajutorul ala de la stat din ce bani provine? Ia ghici ghicitoarea mea!

Doar trollezi la infinit, atat si nimic mai mult. Ecologisti de mucava am tot vazut: am luat "dizelache" pentru ca n-am gasit o masina electrica (ca si aia-i "ecologica" o alta discutie) care sa-mi indeplineasca cerintele, familie mare. Doar "impuiere" are in cap si RADET-i.

Edited by un_el, 29 March 2024 - 12:39.


#2516
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postkolfleading, on 28 martie 2024 - 11:49, said:

faptul ca am folosit "ajutor de la stat" nu este nici o problema.
Cind primesti nu e problema ... problema apare cind trebuie sa dai   Posted Image

PS  -  de pomana zic ... la pumni e invers   Posted Image

Edited by adrian_r5, 29 March 2024 - 13:17.


#2517
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Problema e ca toti am dat 5 miliarde de euro Pentru plafonarii. Majoritatea acelor bani au ajuns in buzunarele baietilor destepti.
Daca nu era nevoie de gaz pt. Incalzire suma ar fi fost de vreo 3...5 ori mai mica.
Oare cine are interesul sa ramana plafonarile golindu-ne buzunarele?
Sa prins si UE de manevra, poate intra si Codruta pe firul problemei.

#2518
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajcipaul, pe 29 martie 2024 - 13:26, a scris:

Oare cine are interesul sa ramana plafonarile golindu-ne buzunarele?
noi toti avem interesul sa existe plafonari la tarifele de curent si gaze -pentru ca in Ro nu avem o piata concurentiala adevarata. Si fara plafonari o sa chitaim ca n-avem bani sa platim facturile cu tarifele enorme "liberalizate".

(oricum ne indreptam spre liberalizarea tarifelor.. ca va fi in 2025 sau in 2026.. vom vedea).

#2519
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Nu cred ca iti place sa platesti gazul plafonat la pret dublu decat cel real.
Mie imi place sa platesc curentul electric la liber si la 60% din pretul "plafonat" la un furnizor cu profit de peste 50% din cifra de afaceri.
Romgazul are si El profituri ireale pt. O piata libera.

Edited by cipaul, 29 March 2024 - 14:01.


#2520
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

Vizualizare mesajcipaul, pe 29 martie 2024 - 13:59, a scris:

Nu cred ca iti place sa platesti gazul plafonat la pret dublu decat cel real.
cel real va fi mai mare ca cel plafonat.

Citat

Romgazul are si El profituri ireale pt. O piata libera.
si Hidro si Romgaz sunt firme cu actionar majoritar Statul.
Si anul asta Statul a hotarat ca Profitul sa fie repartizat 100% catre Dividende pentru toate companiile sale.

Vizualizare mesajcipaul, pe 29 martie 2024 - 13:59, a scris:

Mie imi place sa platesc curentul electric la liber si la 60% din pretul "plafonat" la un furnizor cu profit de
Hidro astia sunt printre principalii alimentatori financiari ai Statului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate