Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Cariile dentare, pierderea dintilor

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Se pare ca dintii au de gand sa ma paraseasca dupa varsta de 50 ani, am mai avut carii la un numar mic de dinti, care au fost au avut o evolutie lenta in zeci de ani, in ultima vreme evolutia s-a accelerat, de la inceputul covidului pana azi am pierdut 5 dinti si mai sunt trei de scos fara legatura cu schimbarea obiceiurilor de igiena orala.

Chiar inainte de covid am cumparat perie de dinti cu vibratii ,,sonicare,, in ultimul timp ma spal pe dinti dupa fiecare mancare, dar degeaba, de la o vreme ma simtit nevoia folosirii dusului bucal, dar nu a schimbat nimic.

Banuiala mea este ca aceste carii apar pe dintii foarte tociti la care smaltul s-a subtiat pana la disparitie, in tinerete apareau in spatiile interdentare.

Din pacate solutiile curente sunt inconfortabile pentru mine asociat cu riscul de a contracta virusuri ma tin departe de de intreventii stomatologice complicate.

Materialele de obturatie pe baza de rasini atrag microbii ca un magnet si oricat m-as spala nu ma simt curat si oricum lucrarea dureaza maxim 2-3ani, se cariaza in continuare pe langa rasina, nici materialele cu  filler anorganic nu sunt mult mai breze, liantul este tot organic si atrage microbii.
Oricum dintii ce urmeza scosi nu se mai preteaza la obturatii iar scoatera pulpei presupune un risc foarte mare de a contacta HCV.

Probabil implantele sunt singura solutie, dar stiu cat a indurat sotia cu ele, in plus e scump, lumea spune ca nu ofera o senzatie placuta la muscatura.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,273
  • Înscris: 13.03.2017
Cariile apar de obicei din cauza igienei precare dar vad ca nu este cazul la tine - pari obsedat de spalat pe dinti Posted Image
Oricum, eu nu cred ca de aia pierzi dintii intr-un ritm alert
Cel mai probabil ai o mica paradontoza

Cat despre implanturi - dap. sunt scumpe iar alternativa, daca nu le suporti sau nu iti permiti costul, ar fi placa / proteza dentara

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 18.12.2019
din pacate, fara stomatologie nu se rezolva

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 06.09.2008
Trecut pe coroane ... daca iti permiti.
+ Implanturi unde e nevoie.

^ Asta e varianta scumpa, evident.

Edited by sirgoofy, 17 November 2023 - 18:16.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,067
  • Înscris: 09.08.2005

View Poststdalionutpwr, on 17 noiembrie 2023 - 17:43, said:

Chiar inainte de covid am cumparat perie de dinti cu vibratii ,,sonicare,, in ultimul timp ma spal pe dinti dupa fiecare mancare, dar degeaba, de la o vreme ma simtit nevoia folosirii dusului bucal, dar nu a schimbat nimic.
Degeaba te speli pe dinți după ce au apărut cariile. Nu te ajută cu nimic.

View Poststdalionutpwr, on 17 noiembrie 2023 - 17:43, said:

oricum lucrarea dureaza maxim 2-3ani, se cariaza in continuare pe langa rasina,
Schimbă dentistul. Nu e în regulă să se ducă o plombă după 2-3 ani și nici cariatul pe lîngă nu e normal.

View Poststdalionutpwr, on 17 noiembrie 2023 - 17:43, said:

Oricum dintii ce urmeza scosi nu se mai preteaza la obturatii iar scoatera pulpei presupune un risc foarte mare de a contacta HCV.
Probabil implantele sunt singura solutie, dar stiu cat a indurat sotia cu ele, in plus e scump, lumea spune ca nu ofera o senzatie placuta la muscatura.
De costat costă și depinde enorm de cîtă meserie știe medicul/echipa. dacă e ieftin, sigur te păcălești. Dacă e scump... te poți păcăli și atunci. E al naibii de important să alegi bine unde faci intervenția.
Dacă e un cabinet serios nu contractezi nici un virus.
Altfel - am destule implanturi și nu simt absolut nici o neplăcere sau senzație inconfortabilă.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 06.09.2008
Sincer ma indoiesc sa fi aparut cariile daca se spala dupa fiecare masa, e ok si spalat de 2x/ zi.
Probabil a avut perioade lungi in care NU s-a spalat.

Edited by sirgoofy, 17 November 2023 - 18:20.


#7
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Pana la apartia periilor electrice nu ma prea spalam probabil o fi niste carii pe care dentistii nu l-au observat deorece  dupa ultimele extractii i-am rugat de fiecare data sa faca control pentru carii,

Dupa ce scot ce mai e de scos cer un nou control sa vedem ce se mai cariaza atunci, oricum incisivii superiori au un grad avansat de abraziune s-a format un prag de peste 1 mm care se simte cand dau cu unghia pe ei, pe astia sigur ii pierd in 2-3 ani doar unul mai intreg unul l-am rupt cand eram copil alti doi sunt grav cariati si abarazati pana la dentina, in afara de astia si molarul de 6 ani de pe madibula dreapta e dus cel de pe mandibula stanga a plecat din copilarie.

#8
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 08.09.2019

View Poststdalionutpwr, on 17 noiembrie 2023 - 18:35, said:

oricum incisivii superiori au un grad avansat de abraziune s-a format un prag de peste 1 mm care se simte cand dau cu unghia pe ei, pe astia sigur ii pierd in 2-3 ani doar unul mai intreg unul l-am rupt cand eram copil alti doi sunt grav cariati si abarazati pana la dentina,

Nu conteaza asa de mult chestiile astea, importanta e starea radacinii dintelui si sa nu ai paradontoza, ca atunci chiar ii pierzi. Si dupa aia ai nevoie de implant.

In ziua de azi se pot pune coroane care evident nu se mai cariaza si pot arata chiar mai bine decat dintele initial. Daca sunt probleme si in zona coletului dintelui se poate pune un stift metalic in radacina care sa sustina mecanic bine coroana.

#9
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 223
  • Înscris: 17.08.2023

View Poststdalionutpwr, on 17 noiembrie 2023 - 17:43, said:

Chiar inainte de covid am cumparat perie de dinti cu vibratii ,,sonicare,, in ultimul timp ma spal pe dinti dupa fiecare mancare, dar degeaba, de la o vreme ma simtit nevoia folosirii dusului bucal, dar nu a schimbat nimic.

Nu sunt bune oricum.

Zaharul este principala problema. Chiar daca nu consumi dulciuri, mancarea are zahar. In special fast-food, resturante.. Psihologic ca sa consumi mai mult, si sa le dea si stomatologilor o paine. Pe viitor renunta la tot ce insemna zahar. Si renunta si la periutele electrice. Daca simti ca trebuie periuta electrica, foloseste cele mai slabe, alea cu numar mic de oscilatii, cat mai mic posbil.

#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 29.10.2007
Brushing immediately after consuming something acidic can damage the enamel layer of the tooth

#11
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 05.03.2006
Ce sfaturi ai astepta cand esti paranoic cu privire la tratamente stomatologice? Tratamente nu accepti de frica ca faci hepatita virala. Implant nici nu se pune tot din cauza acestei fobii. In viata asta pana la 50 de ani nu ai suportat nici o interventie chirurgicala? Acolo nu te-ai temut? Sau cand e problema vitala lasi riscul de contactare a unui virus si accepti tratamente chirurgicale? Apropo, de HIV nu te temi?
Sfatul meu e sa mergi la un dentist bun, ei ar trebui prin faptul ca au fost autorizati, sa detina mijloacele si sa respecte strict anumite reguli pentru a nu infecta pacientii, si sa accepti tratamentele propuse de ei. Sigur se mai pot salva cativa dinti. Alternativa e sa-i pierzi pe toti si urmeaza ani multi (20-30) de inghitit corega (apropo, si aia e cancerigena).

#12
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Nu am supartat nici o interventie chirugicala, doar o rezectie de hemoroid extern trombozat, simplu,am plecat acasa dupa cateva ore.

Acum realizez motivul carierii dintilor, sunt carii de colet, resturile se aduna in sacul gingival intre dinti, de acolo sunt foarte greu de scos chiar si cu dusul bucal, trebuie sa ai o rabdare de fier, preseaza pe gingie si o necrozeaza, raman sfaceluri de gingie necrozata si am senzatia ca tot nu e curatit bine, nu am nici o rezolvare la problema asta.
Probabil daca as fi utilizat dusul bucal din tinerete carierea ar fi fost incetinita.

Functional nimic nu se compara cu dintii naturali, extrag ce mai e de extras, dintii izolati nu se mai cariaza, ma descurc  cu aceia.

#13
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 05.03.2006
Inclusiv extractia e microchirurgie de la care te poti infecta din cauza insuficientei sterilizari a instrumentarului sau a dentistului. Sa nu spui ca iti faci singur extractiile. Treaba ta, asta e mentalitate tipic romaneasca de "lasa ca stiu eu mai bine". Da, e adevarat ca nu a murit nimeni fara dinti, dar nu stiu cum te vei descurca ca nu poti trai fara sa mananci.

#14
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Riscul cel mai mare de a contracta virusuri e la extragerea pulpei, instrumentele alea retin resturi de tesuturi, stomatologii care le spala la utrasunete inainte de sterilizare sunt rari la fel sunt rari si cei care verifica sterilizarea, folsind bandelete care i-si schimba culoarea.

Adevarat, la clinici cu sterilizare centrala treaba e de regula OK, sterilizarea e verificata.

Cand eram student eram prieten cu stomatologii din institutut deorecere eram in accesi cladire, mai facem service pe la echipamente gen lasere, lampi de fotopolimerizare, aparataj de tehnica dentara gen castomate, bai de spalare cu ultrasunete e.t.c.

La cabinet la un prieten era in felul urmatorm doua camere de lucru cu instrumntar separatm unele pentru cunostinte, care se cunosteau intre ei si fiecare raspundea pentru eventuale virusuri si alta pentru toata lumea.

La extractie ma duc tot la o cunostinta, dar omul e in varsta pensionar nu mai face lucruri complicate, e old school, are instrumentar de pe vremea cand eram copil, foloseste seringi de sticla, n-am luat nici un virus, omul sterilizeaza singur si pune bandelete de control, anumite asistente i-au mai dat tzapa cu sterilizarea.

Edited by stdalionutpwr, 19 November 2023 - 15:31.


#15
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Dupa folosirea de ceva timp a irigatorului combinat cu peria sonicare, pot spune ca problema e practic nerezolvabila, resturile sunt puternic retinute in spatiile interdendare in sacul gingival, nici cu 4 umpleri ale irigatorului nu pot fi scoase la putere foarte mare rupe gingia, dar nu scoate toate resturile, probabit trebuie ore pe zi pentru a le putea scoate, solutia extractii in continuare pana nu or mai fi dinti invecinati.

,, Baba sufera pentru frumuseste,, nu e cazul la mine, suntem programati sa murim dupa 50 ani, asta e designul organismului nostru, dintii ar putea sa se schimbe de mai multe ori, organismul are cu siguranta resurse sa-i schimbe, dar nu, asa suntm programati.

#16
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Ma gandesc eu, daca de ex cum cade un dinte sau masea, cum faci implant, cum cade altul faci implant, si asa nu stai sa-ti faci implant deodata pe toata gura sa suferi atat, sa stai 6 luni sa nu poti manca ca lumea, etc. Nu stiu ce asteapta oamenii sa cada toti dintii ca sa faca implant. Asa e mai usor si la bani ca nici pe aia nu-i mai dai deodata toti.

Nici eu nu am inteles de ce cad dintii daca ai igiena buna si nu apare nici paradontoza.
De ex o ruda nu a avut prob cu dantura pana la 68 ani, dupa aia a inceput sa aiba, ba s-a spart o masea (nu am inteles de ce s-a spart, poate o fi mancat ceva tare, sau nu stiu), ba a facut paradontoza, nu am priceput, dar aia e. Azi pe 1 ian face 80 de ani.

Eu ma spal pe dinti imediat dupa ce mananc, deocamdata la 46 ani nu am carii (alea care au fost sunt rezolvate, plombe care inca is okey si acum).
Cam cum se face sa tina dantura mereu pana murim ? Daca nu apare paradontoza zic. piatra o curat anual.
Ca nu se compara dantura naturala cu suruburile lor care le baga in gura. De ce nu cresc altii  iar n-am inteles, ca daca pot creste dupa aia de lapte, ar putea creste si dupa, cum cade unu sa fie inlocuit de altul, asa ar fi normal.

Edited by MinettoMatoi, 01 January 2024 - 03:56.


#17
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 08.04.2020
Cel putin in cazul meu am descoprit de ce cad: este vorba de carii de colet, raman resturi alimentare in spatiile interdentare in sacul gingival preseaza gingia, o necrozeaza si se prduc carii care nu se vad pana nu cade o bucata din dinte, sau eventual intri cu aparatul de detrartaj in ea, dar atunci e prea tarziu.

Cu varsta se pot  sparge, dar evenimentul e rar poate 1-2 dinti pana la 60 ani, de obicei se sparg datorita unei carii de colet care abia atunci e descoperita.
Cunosc persoane la care au dat a treia oara, destul de tarziu dupa varsta de 70 ani.

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 04.09.2018
Vrei sa zici resturi intre dinti, pai trebuie avut grija si folosit ata dentara si spalat f bine pe dinti ! Desi de multe ori nu intra intre dinti ca nu e loc deloc, nu intra nici ata, dintii naturali sunt facuti cu cap, cine are loc intre fie si putin nu e okey, dar se poate igieniza si asa.
Adica resturile raman intre dinti dar la suprafata unde dai cu peria, nu intra intre dinti unde nu intra peria, asa e normal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate