Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

Lipire aparatori de noroi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014
Buna ziua! Am cumparat niste aparatori de noroi universale pentru a le monta pe un Ford Fiesta 2007. Se potrivesc ca forma insa nu am nu am cum sa le prind cu holsuruburile cu care a venit pentru ca nu exista nicio bucatatica de tabla sau alt material de care as putea sa prin acele holsuruburi. Singura modalitate este sa le lipesc insa nu stiu ce solutie ar fi atat de buna inca sa nu pierd acele aparatori in mers sau sa cada la primul jet de noroi pe care le va arunca rotile din spate.
Aparatorile sunt din cauciuc si bara pe care vreau sa le prind este din plastic.
Orice sfat este binevenit.
Multumesc.

#2
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 02.08.2020
Găureşti plasticul şi le prinzi cu şurub şi piliță.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,414
  • Înscris: 01.12.2001
Pai le prinzi de bara aia de plastic. Chiar și cu pop nituri la nevoie.
Lipite nu vor sta.

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
In mod normal trebuia sa primesti niste cleme de metal ce au filet interior, se prind in spatele contraaripilor, dupa care dai gauri si bagi suruburile.

#5
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Mergi la un service sau la unul care se pricepe.

Sry, dar pari a fi total atehnic, e mai bine asa...

#6
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 Mike1alike, on 12 octombrie 2023 - 15:10, said:

Găureşti plasticul şi le prinzi cu şurub şi piliță.
Da, cred ca asta este singura modalitate daca lipite nu vor sta.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

 _-livio-_, on 12 octombrie 2023 - 15:57, said:

In mod normal trebuia sa primesti niste cleme de metal ce au filet interior, se prind in spatele contraaripilor, dupa care dai gauri si bagi suruburile.
Nu am primit decat aparatorile. Stiu ce spui despre cleme insa la pretul platit de 38 de lei pentru 4 bucati nu cred ca pot avea si pretentii.

#7
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
In mod normal ar trebui sa le montezi cu holsuruburi infiletate direct in carenajul de plastic al rotii.

Cam ca si aici (chiar daca e un exemplu pt Duster, cam toate masinile arata la fel la roata din spate)[ https://www.2323.ro/fotky18263/fotos/_vyrp14_2686Aparatori-noroi-Dacia-Duster-1--04-2010-2017--4.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lex luthor, 13 October 2023 - 06:56.


#8
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005
eu am fiesta 2006 facelift, deci acelasi model ca la tine
am luat aparatori de noroi imediat ce am cumparat masina in 2008, doar ca am gasit aparatori dedicate ford
aparatorile astea vin cu niste gheare de prindere pe fata unde se prind de contraaripa si de caroserie fara sa gaureasca nimic, respectiv cu niste gheare cu suruburi pe spate unde se prid de bara spate fara sa gaureasca nimic
iti recomand sa caut aparatori dedicate Ford fiesta, stiu ca e model vechi si se gasesc greu dar poate ai sansa sa le gasesti pe vreun site ce mai au stocuri vechi, daca nu incearca pe olx

#9
petre-vitan

petre-vitan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 10.06.2014

 lex luthor, on 13 octombrie 2023 - 06:54, said:

In mod normal ar trebui sa le montezi cu holsuruburi infiletate direct in carenajul de plastic al rotii.
La mine lipseste marginea unde se prind suruburile.

 rexx, on 13 octombrie 2023 - 15:36, said:

eu am fiesta 2006 facelift, deci acelasi model ca la tine
am luat aparatori de noroi imediat ce am cumparat masina in 2008, doar ca am gasit aparatori dedicate ford
aparatorile astea vin cu niste gheare de prindere pe fata unde se prind de contraaripa si de caroserie fara sa gaureasca nimic, respectiv cu niste gheare cu suruburi pe spate unde se prid de bara spate fara sa gaureasca nimic
iti recomand sa caut aparatori dedicate Ford fiesta, stiu ca e model vechi si se gasesc greu dar poate ai sansa sa le gasesti pe vreun site ce mai au stocuri vechi, daca nu incearca pe olx
Multumesc frumos pentru sfat.
Am gasit pe Emag aparatori dedicate insa costa 270 de lei perechea si nu prea merita sa dau atatia bani.
Voi mai cauta pe net poate gasesc pe undeva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate