Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 

Recomandare auto 6k euro

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Masina de naveta 50 de km zilnic îți iei diesel, nu benzina, 2 litri diferență la consum se cunosc.

N au nici pe dracu egr si dpf daca masina e exploatată corect.
Dar cred ca ti am mai raspuns si pe celălalt topic.

#20
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,103
  • Înscris: 16.10.2018

 mariuselul, on 22 septembrie 2023 - 20:11, said:

Buna seara, de ceva timp sunt in cautarea unei masinii, iar ce am gasit eu pana acum lasa de dorit, ce sugestii ati avea sau ce m-ati 'sfatui' sa iau, in mare parte o s o folosesc sa fac naveta pana la facultate, ~25km incluzand orasul, initial voiam un golf 6 dar am auzit ca motoarele tsi au probleme cu distributia iar cel 1.6 tdi ar avea probeleme cu dpf-ul si egr-ul.
Multumesc.
La rulajul tău recomand diesel. Vezi că există și Golf 6 cu motor 2.0 TDI... Eu am schimbat EGR (reper original în reprezentanță) la 313k km. Ah, și pistonaș ambreiaj... Puteam face dpf/egr off dar mașina rulează ok și n-am vrut să-mi bat joc de ea pentru o economie de ceva pocneți mai ales că am hotărât s-o mai țin ceva vreme.

#21
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 22.10.2007

 Mihaitsa07, on 23 septembrie 2023 - 17:51, said:

Salut. Am eu un Opel Astra J benzina 1.4 cu 54.000km Tocmai ce i-am facut revizia, nu ai de bagat 1 leu in el pana la anul pe vremea asta la urmatoarea revizie. Are si anvelope de iarna separat. Daca mai pui 1.000 euro peste bugetul tau, te astept.
Ai 3 posturi si nu iti pot da mesaj privat din pacate..
Mihaita, banuiesc ca este 1.4 aspirat ...nu turbo? Alea cu turbina sunt bombe cu ceas..scurgeri de ulei, supapa epurator, probleme la distributie, etc.. Nu ti da nimeni banii aia ...romanul se uita la anul fabricatiei, ii pute orice este peste 5000 eur si are mai mult de 10 ani vechime. Ti o zic din experienta nu din rautate.

#22
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005
mai bine sa fie 1.4  turbo, ca ala aspirat are doar 100 CP si o sa te rogi de el de fiecare data cand vrei sa faci cate o depasire

#23
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 03.06.2023

 realnick, on 25 septembrie 2023 - 15:09, said:

Mihaita, banuiesc ca este 1.4 aspirat ...nu turbo? Alea cu turbina sunt bombe cu ceas..scurgeri de ulei, supapa epurator, probleme la distributie, etc.. Nu ti da nimeni banii aia ...romanul se uita la anul fabricatiei, ii pute orice este peste 5000 eur si are mai mult de 10 ani vechime. Ti o zic din experienta nu din rautate.

Da, aspirat. Stiu ceea ce spui, d-aia nici nu ma grabesc sau disperat sa vand. Imi fac treaba in continuare si merge aproape zilnic. Daca apare cineva care vrea o masina buna si cu intretinere minima, plus ca nu trebuie bagat 1 leu in ea, e invitatul meu. Cine nu, sa caute turbo cu 140 cai, cu problemele enumerate de tine si cate altele, plus ca un schimb de ambreiaj fiind cu masa dubla era 4.000 lei acum cativa ani, iar la astea aspirate era pana in 1.000 lei.
Si uite exemplul perfect e asta de mai sus care scrie ca aspiratul are doar 100cp si te rogi de el in depasiri. Scrie el, un pilot de formula 1 sau raliu care stie despre ce vorbeste. Dar nu e cazul sa fie bagat in seama, caci la ce a scris, spune multe despre el.

#24
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

 Mihaitsa07, on 26 septembrie 2023 - 11:08, said:

...
Daca apare cineva care vrea o masina buna si cu intretinere minima, plus ca nu trebuie bagat 1 leu in ea, e invitatul meu. Cine nu, sa caute turbo cu 140 cai, cu problemele enumerate de tine si cate altele, plus ca un schimb de ambreiaj fiind cu masa dubla era 4.000 lei acum cativa ani, iar la astea aspirate era pana in 1.000 lei.
...
Dar nu poate sa caute sa caute alt model/marca? Zic si eu...

#25
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,552
  • Înscris: 30.07.2007
https://www.clubopel...ic.php?t=135969

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 mariuselul, on 22 septembrie 2023 - 20:11, said:

Buna seara,
[...]
Multumesc.
Eu juma de an in urma i-am luat lui fi'miu un Civic VIII, 5D (140cp, aspirat) la 100K Km reali, cu putin peste 5000 Eur. 0 probleme pana acum (i-am pus doar discuri si placute noi ca erau gata).
Na, o sugestie ...

Edited by ro_explorer, 26 September 2023 - 14:43.


#27
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Ce ai gasit tu (si locatia) poti spune linistit ca a fost o ocazie buna, asa cum place romanilor, de nerefuzat.
Un Civic in starea, km si bugetu ala nu prea gasesti, am cautat (nu de azi/ieri) as fi luat

#28
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Uite inca una, identica la dotari/model, doar ca rosie.
https://www.blocket....40hk/1000388459

98K Km. Cca 5200 eur la cursul de azi.

Doar 2 proprietari - primul 2007-2019, al doilea 2019-2023.

Attached File  Screenshot 2023-09-26 174119.jpg   82.35K   25 downloads

Vad ca are ITP-ul la zi, cu KM reali de fircare data.

Edited by ro_explorer, 26 September 2023 - 17:44.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,981
  • Înscris: 06.04.2007
Maine zbor la tine acolo si o iau :/


#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005

 crocko.dilul, on 26 septembrie 2023 - 12:58, said:

exact link-ul asta vroiam sa i-l dau si eu Posted Image

eu am o fiesta cu motor 1.3 benzina de 70 CP. la greutatea de 1100 kg ale masinii iese cam acelasi raport cp/kg sau poate chiar mai prost decat la astra J 1.4 aspirat: a mea la 70 CP si 1100 kg iese la 63 CP/tona, pe cand astra J la 100 CP si 1400 kg iese la 71 CP/tona.

in afara de faptul ca fiesta sta bine pe curbe, masina aia e moartea pasiunii sau mai bine zis pasiunea mortii, ca la fiecare depasire de tir strangi din fund ca nu stii daca termini de depasit pana vine cel din fata sau pana vine curba

Edited by rexx, 01 October 2023 - 23:43.


#31
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

 mariuselul, on 22 septembrie 2023 - 20:11, said:

Buna seara, de ceva timp sunt in cautarea unei masinii, iar ce am gasit eu pana acum lasa de dorit, ce sugestii ati avea sau ce m-ati 'sfatui' sa iau, in mare parte o s o folosesc sa fac naveta pana la facultate, ~25km incluzand orasul, initial voiam un golf 6 dar am auzit ca motoarele tsi au probleme cu distributia iar cel 1.6 tdi ar avea probeleme cu dpf-ul si egr-ul.
Multumesc.

Cauta motorizare hdi (pejo, Ford, citroen) ... sunt perfecte pentru asa ceva (naveta 50 km / zi) ... vei acea consum de maxim 6 litrii la suta la o dinamica confortabila.
Treaba este sa iei masina intretinuta ca la carte si nu gioarse carpite ... de accea cauta doar prim proprietar cu service cat de cat facut la termen (necesuta ulei de motor specific).
Eu anul trecut am vandut (destul de greu ca nu se ingramadea mai nimeni) pejo 308 sw 1,6 hdi din 2012 la 4000 euro - nu cred ca au crescut preturile prea mult intre timp.
Vezi ca masina are si jurnal pe forum.

Spor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate